Общи части в кооперация и права на съкооператора?

  • 1 320
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 122
Живеем от година и половина в нова ЖК. Бившите собственици на къщата на чийто място е построена са обезщетени с производствени помещения на "първия" етаж на сградата (1/3 от които си изградиха заведение) и останалата дават под наем за счетоводна къща, имат апартамент на 3-ти жилищен етаж /който се води на сина им/ и мансарда, която се явява пристройка към ЖК /в първоначалния план май тази мансарда не съществуваше, или поне аз не си спомням когато ходихме да сключваме първоначалния договор/.
Аз лично имам големи проблеми с тези хора, или по-точно съм афектирана от поведението им, което е изключително собственическо към всичко де що е в кооперацията:
- влизаха във всички апартаменти по време на ремонтите, все едно са техни и само наставляваха дейностите /дори се мъчеха да ме убедят, че цвета в който си боядисвам стените бил много тъмен, да съм го сменила  Shocked/
- закъсняха кооперацията със 6 месеца, защото ХЕИ връщаше неуредени документи заради тяхното заведение и така аз се нанесох бременна в 9 месец на косъм и вечерта ми започна раждането, имайки предвид че наш роднина пусна тока на собствена отговорност без съществуващ акт 16 /работещ на отговорен пост в местното ЕРП и си рискува работата в случая/
- заради тяхното заведение обикновенно нямаме къде да паркираме пред кооперацията, а с малко дете всеки знае че се ходи с много багаж и все трябва да я мъкнем и нея и багажа

Наскоро с госпожата имахме спор, тъй като тази година ме избраха за касиер на кооперацията и след като няколко месеца дублирахме плащане на тока на стълбището отидох да я предупредя, че аз съм човека, който ще плаща и тя да престане /това си го приказвахме всеки месец от доста време насам, но не бяхме изпадали в такава ситуация/. Оказва се, че партидата на стълбището се води на нейно име, въпреки че няма реално апартамент вътре в кооперацията, на който тя да е собственик.

По едно време миналата година решиха площадката пред мансардата си да я заградят и да си направят още една стая /като гледам към 17-18 квадрата помещение се е получило/, естествено без да ни попитат предварително и да подписваме нещо. Сега обаче са тръгнали да събират данни от съкооператорите /разбрах вчера от комшийката до нас/, явно за озаконяване на незаконната до сега пристройка към мансардата.

Та въпроса ми е- аз съм категорична, че няма да си дам данните и няма да подпиша, а в случая ще стане ли нещо или на фона на мнозинството дали ще има или няма наш подпис не е от значение. И как според вас мога да претендирам да си имаме място за паркиране пред ЖК, а не постоянно да се съобразяваме с "гостите" на заведението.
Предварително благодаря на този, който ме е прочел и се извинявам за прекалено обстойствения разказ.    bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 1 603
Поведението им е такова, сякаш са собственици на цялата сграда, а вие сте нагли наематели, особено това  Shocked
- влизаха във всички апартаменти по време на ремонтите, все едно са техни и само наставляваха дейностите /дори се мъчеха да ме убедят, че цвета в който си боядисвам стените бил много тъмен, да съм го сменила  Shocked/
color]

Всички собственици  имат дял от общите части, пропорционално на делът собственост, която притежават. Никой няма право да се разпорежда без съгласието на всички останали с общите части. Освен това, редно е, първо да се получи съгласие, а после да се загражда. Т.е. стайчето е съвсем незаконно.

[color=purple
По едно време миналата година решиха площадката пред мансардата си да я заградят и да си направят още една стая /като гледам към 17-18 квадрата помещение се е получило/, естествено без да ни попитат предварително и да подписваме нещо. Сега обаче са тръгнали да събират данни от съкооператорите /разбрах вчера от комшийката до нас/, явно за озаконяване на незаконната до сега пристройка към мансардата.

Освен, че може да не подпишеш, би могла да извикаш и съответна проверка, която ще постанови връщането на площадката в първоначален вид. Но предвид, че това е домът ви и години наред трябва да съжителствате с тези хора, не те съветвам.

Относно паркирането .... няма спасение.

# 2
  • Мнения: 5 893
Щом кооперацията е нова по проект трябва да има осигурен гараж или паркомясто за всеки собственик на апартамент.За съжаление не помня коя година влезе това изискване в новия ЗУТ-но поне 3-4 години.За офиси,студия и т.н. не се осигурява паркомясто.Какво значи-пред кооперацията.На улицата,на тротоара или на терен принадлежащ на кооперацията.Ако е последното-имате право да не разрешавате да се паркира там.Ако има гаражи и сте имали право на гараж,а сте се отказали от купуването на такъв-ще си имате проблеми.
Какво значи "площадка пред мансарда"?Това всъщност е покрив на жилище на по-долния етаж-т.е. вид тераса или какво?Това обща част ли е или е принадлежала на тях?
Ако е обща част-ясно.Без ваш подпис не става и трябва да ви платят дела.
Ако е тяхно-проблем.Можете да се хванете,че изменя и загрозява фасадата,товари покрива /приемам че е покрив/,който не е изчислен да носи други натоварвания освен самия себе си и сняг.Дебелината е на покривна плоча,а не на подова.Собствениците от долу не протестират ли?

# 3
  • Мнения: 3 770
Площадка пред мансарда го разбирам като обща част , а и щом са тръгнали да събират подписи , значи са сгазили лука !  Mr. Green
За паркирането може да решиш проблема си еднолично - като си платиш парко място в общината и му сложиш скоби ! 
Peace

# 4
  • Мнения: 2 122
ммда, мансардата както уточних е външна за кооперация сграда като пристройка на самата кооперация, на два етажа, като заради втория й етаж ние нямаме примерно прозорец на северната стена на банята /както беше по първоначалния проект/, площадката се явяваше една площ допълваща пространството от края на тяхната мансарда до широчината на цялата кооперация /за мен си се явяваше част от сградата, беше изградена като площадка с плочки/
за гаражи никой не ни е предлагал, има подземни, но не са 9 със сигурност /колкото са реалните съкооператори/
не съм влизала там, въпросните хора са го заключили и си го ползват без да знаем какво има, само съм виждала, че изнасят от там консумативи за заведението /алохол, безалкохолно/.
това за паркомясто от общината е идея, ще отида да проверя и да си платя най-накрая, дъжд и сняг се задават, не мога да търча постоянно с малките на ръце  Tired
и още един въпрос- къде мога да проверя кой терен е прилежащ за кооперацията, за да зная как да процедирам

# 5
  • Мнения: 3 770
За прилежащата земя сигурно може да провериш в градоустройствения план , но не съм много сигурна.Абонамента за парко мястото зависи и в кой град си и в кой квартал , но да кажем средно 400 лв. на година  , пък ако може и да си го избереш точно пред тяхното заведение ?!  Twisted Evil

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 6 923
Провери за гаражите-складове  дали са техни или  са завзели общи части! Peace

# 7
  • Мнения: 63
и още един въпрос- къде мога да проверя кой терен е прилежащ за кооперацията, за да зная как да процедирам
Това в Агенцията по кадастър като си поръчаш една скица на мястото -10лв мисля че е .
За законноста при мансардата - общината или РДНСК / регионалната дирекция за незаконно строителство/

Ако утре колежката от фирмата има време и не е в командировка  ще и покажа темата, тя е компетентна по тези въпроси.
 

Последна редакция: нд, 14 сеп 2008, 23:56 от Pepin

Общи условия

Активация на акаунт