Дете на 2 г. 9 мес. с гипсов ботуш

  • 7 349
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 528
Детето ми (на 2 год и 9 месеца) преди 4 дена е паднало, в резултат на което в момента е с гипсов ботуш. Диагноза: пукната долна подбедреница. Гипсът обхваща и глезена, и коляното - практически цялото й краче е в гипс. Д-рът е казал, че гипсът ще стои от 45 до 60 дена. От какво зависи - не знам, ще питам на контролния преглед в сряда. Гипсът е разрязан, но си е класически гипс. В сряда ще питам и дали е възможно да й сложат от оня другия, олекотения (не му знам името).
Някакви съвети или препоръки в тази неприятна ситуация? Ако сте минали през този малък ужас, дали има някакви хитринки, които да споделите за да облегча състоянието на детето? Започва да я сърби...

Благодаря предварително на всички отзовали се!
  bouquet

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И синът ми на тези години имаше пукната кост на крачето. Гипсът беше до коляното. Една седмица не му позволяваха да стъпва на крачето и тогава беше по-трудно, но го оставяхме да си седи на пода и той лазеше като бебе Grinning Ако приема да сяда на гърне, ще ти е по-лесно да му го оставяш наблизо, отколкото всеки път да го носиш до тоалетната. След седмица синът ми вече можеше да стъпва и след първите 1-2 дни си ходеше все едно няма гипс. Петата на гипса я беше натрошил на сол направо Mr. Green (с обикновен гипс беше - питахме за олекотения, но се оказа, че няма нужда, тъй като не беше кой знае колко тежък и на детето не му пречеше). Мина за 1 месец - мисля, че на 35 ден му го свалиха.
Питай за препарати с калций дали е разумно да даваш - а ако имаш добро отношение към хомеопатията, може много да ви помогне в този случай.
За сърбежите не позволявай на детето да пъха нищо в гипса за да се чеше - може да си направи много кофти рани. За къпането сигурно са ти обяснили как се прави - пъхаш крачето в голям найлонов плик, залепваш добре с левкопласт (или хипоалергичен такъв) около крачето над гипса и така се къпете.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2008, 21:33 от hedra

# 2
  • София
  • Мнения: 528
Благодаря, hedraHug

При нас явно е по-особен случаят, защото й е категорично забранено да стъпва на крака си, поради която причина и коляното й е в лека чупка. С гърнето проблем нямаме, носенето се свежда до необходимия минимум, то е ясно! Simple Smile
За хомеопатията - привърженник съм й и се свързах с моята лекарка за случая. Според нея, засега няма нужда да се дава нищо. Ако се забави процеса на зарастване или възстановяване, тогава може вече да се взимат едни лекарства с калций (не им запомних името). Сега ще разчитаме на имунитета и здравето на младия организъм.  Peace
За къпането също благодаря! Вчера направихме подобно упражнение, само вместо левкопласт, го вързах с ластик.  Thinking Но седеше на столче в банята. Изискванията на лекаря са кракът по възможност 100% от времето да е в хоризонтално положение.  Rolling Eyes Спазваме, къде ще ходим...  Peace

Хубав ден желая!
  bouquet

# 3
  • Мнения: 822
Моят съвет е след махането на гипса да направите рехабилитация.То може и сега да питаш рехабилитатор какви упражнения може да прави. Peace

# 4
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Внимавай гипса да не се напука.Ако се напука слагат нов отгоре.Тоалета е малко труден аз ползвах влажни кърпи .Трябва да пазиш гипса да не се намокри.И никакво стъпване на крачето докато не махнат гипса.Намери ли му занимане трудно се стои на едно място на тази възраст.Ние играехме теливизионни игри и гледахме филмчета.

# 5
  • София
  • Мнения: 528
Гипсът й е разрязан по дължина. Имаше някакъв термин, ама не съм сигурна "отворен" ли беше... Утре сме на контролен преглед и д-рът е казал, че ще се сменя гипса. Защо - не знам.  Thinking
Да, пазя го от намокряне. Да, пазим я дане стъпва,  обясняваме какво и защо. Не че аз самата знам... Wink
И ние сме с мокри кърпички. Много е тежка и е тежко за чешмата. Но това е все пак един добър вариант.  Peace
Заниманието й е най-вече да седи на пода и да си играе я с кубчета, я с коли, я да гледа книжки. Да, хваща я секлета от време на време, ама не е зла.  Heart Eyes Понякога гледа и филмчета. Гледам и да я извеждам по малко навън - с количката. Милата, не беше сядала в количката повече от година...

Геройчета са децата, които минават през това изпитание!  Hug

  bouquet

# 6
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Дано не го сърби крачето.Два месеца в гипс не шега как търпят милите незнам.Такъв рев беше като го засърбя крачето на не може да се почеше.Ине може да стои седнало  а само легнало.Моето нямаше никакъв апетит.Само нерви да имаш ooooh! ooooh!

# 7
  • София
  • Мнения: 528
Мина контролният преглед. На доктора голямо благодаря! newsm51
Радвам се, че има такива хора и такива лекари, а още повече се радвам, че такива хора стават лекари! 

Вече сме с олекотен гипс.  Peace Д-рът каза, че пукнатината е много дълга - едва ли не по цялото протежение на костта.  ooooh! Щом обаче не е счупено и разместено, всичко ще е наред с времето. Каза, че при травми на това място (долна подбедреница) съпроводени със счупване и разместване, се налага оперативна намеса. Така че можем да твърдим, че при нас е т.н. малкият дявол.  Praynig Това е срокът, за който заздравява подобна на нашата травма - от 45 до 60 дена. Поне до края на месеца не е позволено да стъпва на болния крак. После ще направим консултация, вероятно снимка, и ако всичко е наред, може да й се освободи коляното и да остане с гипс само в долната част на крачето за остатъка от времето.

Олекотеният гипс е много интересен.  yes Казаха, че е по-здрав от класическия. В същото време няма никаква опасност за проблеми с циркулацията на кръвта.  Peace Казаха да внимаваме да не ни ритне с гипсирания крак.  Rolling Eyes Казаха, че ще си сърби кожата под гипса, но чрез намокряне (което е позволено, само после хубаво трябва да се подсуши) се облегчава сърбежът.
Ами, в общи линии е това. При всички положения съм по-спокойна.  newsm10

Йовета, и при нас ги има тези моменти с реването и дрането по гипса. Не че помага, ама какво да прави детето... no Тя обаче седи и си играе, спокойничка е. Вече си е свикнала с тези неудобства и се приспособява "в движение". Щом се върти насън и спи по корем, значи добре се справя душичката!  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 3 506
Много добър избор сте направили за олекотения гипс, не ти писах преди, защото така и не разбрах дали при всеки вид травма може да се слага. Дъщеря ми това лято беше с гипсирана ръка, и ние сложихме такъв, но понеже не попаднах на обяснителна докторка, разпитвах много доктори след това и стигнах до извода, че наистина това е по-добрият вариант от много гледни точки (вкл. сърбежите, циркулацията, обездвижването и т.н.).

За ритането хич не е лошо предупреждение, малката какви крошета се беше научила да бие с гипсираната ръка - брат и, който по принцип обикновено я налага, беше започнал да бяга от нея, крещейки "Мамоооооо, Ния иска да ме удари с гипса" Laughing

При нея след като и сложиха този гипс, сърбеж имаше единствено при намокряне в периода докато изсъхне (и то не винаги, т.е. не при всяко мокрене). Облекчавало се със сушоар, но отдалече, че можело да се стопи гипса. На мене не ми се наложи обаче, защото я залъгвах, че я чеша по гипса и тя милата ми вярваше и казваше, че и минава.

Иначе гипсът е толкова лекичък, че в момента, в който и разрешат да стъпва на крачето, вероятно въобще ще забрави, че е с гипс. При една от визитите ни там имаше момченце, на което цялото му краче беше в такъв олекотен гипс. Родителите се радваха, че ще му го свалят, а път то се разплака, че не иска, защото и така си му е добре. Моята щерка с гипсираната ръка си плуваше в морето, катереше се по катерушки, въобще в един момент наистина не се усещаше, че е гипсирана, освен в моментите на глезене, когато имаше реплики от рода на "Мамо, забрави ли, че съм с гипс, трябва ти да ме храниш"  Laughing  Макар че от зор накрая почна повече да си служи за тези неща с лявата ръка...

# 9
  • София
  • Мнения: 430
Сега и аз ще помоля за помощ, с разликата, че детето ми скоро проходи стабилно, сега е на 1.1г и гипса ни не е поради счупване, но се налага да го носи 20-30 дни. Лошото е, че трудно ходи заради разликата във височината, но това го компенсирам с обувка и повечко чорапки на другия крак. Лошото е, че се пързаля и пада, някаква идея какво да сложа отдолу  newsm78. Докторът каза терлички, но и те се пързалят..

# 10
  • София
  • Мнения: 528
Enti, съжалявам, че и на вас ви е дошло такова чудо до главата.  Hug

Милото, предполагам, че е опасно да пада с гипса...  ooooh! Не знам обаче какво да те посъветвам. Освен чорап обаче какво би могла да сложиш? Не ми го побира акъла...   Thinking

Ние все още се носим, не й е позволено да стъпва на крака с гипса. На 4 октомври сме на преглед, тогава евентуално ще ни разрешат да стъпваме.  Peace

Стискам палци бързо да ви мине времето, макар че само ти си знаеш какво ти е...   bouquet

# 11
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Сега и аз ще помоля за помощ, с разликата, че детето ми скоро проходи стабилно, сега е на 1.1г и гипса ни не е поради счупване, но се налага да го носи 20-30 дни. Лошото е, че трудно ходи заради разликата във височината, но това го компенсирам с обувка и повечко чорапки на другия крак. Лошото е, че се пързаля и пада, някаква идея какво да сложа отдолу  newsm78. Докторът каза терлички, но и те се пързалят..

И ние минахме през това, за съжаление. Да споделя малко хитринки:
1. За да може да излиза, а и зда не се пързаля у дома-купих най-простите джапанки, размер 37, тя го премери и е важно крачето да влиза с целия гипс без проблем. После у дома изрязах подметката, така че да и стават точно. След това направих два прореза-отляво и отдясно, на лицевата част на джапанката, отстрани. Промуших широк плосък ластик, като каишка над петата, и заших. Така се получи лек и удобен за ходене сандал, освен това подметката е мекичка и крачето не се товари толкова.
2. За сърбежите(при олекотен гипс)-със сешоара на студен въздух, също така прилепвам устни до крачето и дъхам през дупчиците.

# 12
  • Мнения: 94
И моят син си счупи подбедрицата на около 2г. и 6м. Цялото краче беше в гипс, докъм средата на бедрото. Изобщо не му даваха да стъпва на него крак, което доведе до проблем с прохождането след като махнаха гипса. Беше го страх и куцаше окло месец и половина след това. Не го болеше, защото нямаше проблем, когато караше колело, но всичко явно беше на психическа основа. Махнаха му гипса на 45-я ден. Първоначално не му назначиха физиотерапия, но после ни изпратиха, защото куцаше. Помогна му- там под формата на игра го накараха да позабрави страха си и ни показаха какви упражнения да правим вкъщи. Няма да забравя думите на един физиотерапевт, като ме видя да го нося- "Ааа, никакво носене! Трябва да върви, колкото се може повече- да качва стълби, да кара колело..." На всички малчугани с травми пожелавам безпроблемно зарастване и мнооооого лудории след това  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 528
Да се отчета.  Hug
Днес бяхме на дългоочаквания контролен преглед. Оревахме квартала!  ooooh! Направо ме е яд на себе си, че не ми е и минало през акъла, че детето ще си умира от страх, когато й махат гипса.  newsm09 Сигурно бих могла да я подготвя, но не би... Милото! Моето обяснение е, че тя направо се е "срастнала" с гипса и го възприема като част от себе си. И всяко посегателство върху него за нея е равносилно на посегателство срещу плътта й. Едвам я удържаше баща й. Аз не бих се справила!  smile3506 Добре, че лекарят (отново) прояви завидно търпение и разбиране.  newsm51 В крайна сметка сега гипсът й е до коляното. Не й слагаха нов, само скъсиха стария. Направиха й снимка. Д-рът каза, че заздравяването върви добре и вече няма никаква опасност от разместване. Позволи да стъпва на крака. На 18ти, живот и здраве, сме пак при него да сваляме гипса окончателно!  newsm10 И сега следва забавното. Надето до такава степен е свикнала кракът й да е изправен, че си го влачи така, все едно си има гипс още.  smile3555 Убедена съм, че ще се отпусне, ама е голяма картинка. Еле па като си го придържа с ръка, защото той се сгъва! Държи си го изправен и си го мести. newsm62   Душичка!  love001

Сега ще й търся джапанка. Но като я гледам, че съвършено не си използва крака по предназначение при пълзенето, не мисля, че ще е фенка на ходенето. Не бързам обаче, ще си свикне!  Peace

Кожата на коляното, дето е била под гипса един месец, изглежда ужасно. Като белеща се изгоряла - това ми е асоциацията. Намазах я обилно с мазен крем (на Nivea Baby този в кръглите кутии) и сега ептен се "бели". Не мисля, че е проблем - предполагам, това са си измрелите клетки, все пак кожата си се обновява! Ще мажа, ще мия и така! А след две седмици прасецът й на какво ще прилича, не ми се мисли!  Thinking

Хубав ден!
  bouquet

# 14
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Имай предвид, че възстановяването е много важно след това-колкото време е била с гипс, после още толкова ще раздвижва и ще стъпва несигурно. И като свалят гипса, аз мислех, че ще започне да ходи веднага-но не би. Има в тях някакъв страх след това и трябва да го раздвижите постепенно и много внимателно! Леко и бързо зарастване и много усмивки на детенцето Hug

Общи условия

Активация на акаунт