Отпуска по време на майчинството?!?

  • 2 666
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 291
Момичета, може ли някой да ми даде линк към точката от закона или кодекса на труда къде е упоменато, че когато си в майчинство имаш право на отпуска!

# 1
  • Мнения: 6 315
Ако си с прекъснато майчинство имаш право на отпуска със сигурност! Иначе имаш право да си вземещ годишният отпуск, но нямам понятие от закони Sad.

# 2
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Това дали става?
Чл.155. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г., бр.52 от 2004 г.) Всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск.
...
(4) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.; пред.ал.2,бр.52 от 2004 г.) Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни.
...
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(загл.изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)

Чл.164. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (отм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
(3) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) Отпускът по ал.1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 291
Калина, много благодаря, но не ми върши работа  #Cussing out знам че се признава за трудов стаж, но проблема е в отпуската по това време  newsm78 че отпуск по време на отпуска по майчинство  Thinking

Последна редакция: сб, 02 юли 2005, 00:10 от nad_tab

# 4
Доколкото съм запозната не може да съвпадат два различни отпуска. За да вземеш отпуск ще трябва да се прекъсне майчинството. А това става с подаване на молба до работодателя.

# 5
  • Мнения: 218
Доколкото съм запозната не може да съвпадат два различни отпуска. За да вземеш отпуск ще трябва да се прекъсне майчинството. А това става с подаване на молба до работодателя.
И аз така мисля.Трябвя да заявиш че прекъсваш майчинство и се връщаш на работа, след това подаваш молба за редовен отпуск и после след него трябва пак да подадеш молба да излезеш отново в отпуск. Макар, че не разбирам какъв е смисъла тъй или иначе си си все в отпуск и този който ти се трупа през двете години майчинство ще си го вземеш като детето навърши 2 год. - по-този начин ще си поне в три месеца платен отпуск, като свърши платеното майчинство.

# 6
  • Мнения: 414
тъй или иначе си си все в отпуск и този който ти се трупа през двете години майчинство ще си го вземеш като детето навърши 2 год. - по-този начин ще си поне в три месеца платен отпуск, като свърши платеното майчинство.

А мен пък точно това ме интересува - трупал ли ми се е платен отпуск за годините през които съм била в майчинство и имам ли право да си го взема, след като ми свърши майчинството. Това пък по кой член е, защото доколкото знам, платеният отпуск е година за година (след някаква промяна в кодекса) и ако не го използваш до края на годината, го губиш. Преди години една приятелка си го използва след майчинството, но дали това може да стане и сега?

# 7
  • София
  • Мнения: 6 522
А мен пък точно това ме интересува - трупал ли ми се е платен отпуск за годините през които съм била в майчинство и имам ли право да си го взема, след като ми свърши майчинството. Това пък по кой член е, защото доколкото знам, платеният отпуск е година за година (след някаква промяна в кодекса) и ако не го използваш до края на годината, го губиш. Преди години една приятелка си го използва след майчинството, но дали това може да стане и сега?
абсолютно да !

http://www.segabg.com/20032002/p0060002.asp

# 8
  • Мнения: 1 033
Според мен има смисъл от отпуск по време на майчинство. Значи доколкото съм осведомена, ако разботодателят разреши, може да се върнеш на работа и след това да ползваш платения си годишен отпуск. В този случай получаваш заплатата + 50% от майчинството, ако то (майчинството) не е прехвърлено на някоя баба или на таткото.

# 9
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Със сигурност имаш право на платен отпуск за 2-те години майчинство,който можеш да вземеш след връщането ти на работа.Аз чак тази година започнах да чистя тази натрупана отпуска,а съм се върнала на работа,когато малката беше на 1,9г.В никакъв слоучай не се губи,но вече си зависи и какви шефове имаш.Ти си в правото си.

# 10
  • Мнения: 6 155
Калина, много благодаря, но не ми върши работа  #Cussing out знам че се признава за трудов стаж, но проблема е в отпуската по това време  newsm78 че отпуск по време на отпуска по майчинство  Thinking

nad_tab, такова "животно" няма! Или платен отпуск или майчинство.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 291
Абе то аз си знам че имам право, ама исках в понеделник да им занеса черно на бяло, разпечатана точка от кодекса на труда където да се вижда, че не са прави  ooooh!

# 12
  • София
  • Мнения: 6 522
nad_tab, такова "животно" няма! Или платен отпуск или майчинство.
е не е вярно или това Biby !
Моля, прочетете линка, който пуснах по-нагоре мога да намеря още 5-6 подобни. Значи платеният отпуск не зависи от благоволението на работодателя. той е минимум 20 дни годишно и всеки който прави бизнес в Б-я и длъжен да спазва закона ( и моля нека пак не разводняваме тамата с това как никой не спазвал законите, ами като имат, персонал, който да се примирява - няма да ги спазват). За времето на майчинството всяка майка има право И на платен годишин отпуск в размера на минимум 20 работни дни, ако има най-малко 8 месеца ОБЩ ТРУДОВ СТАЖ преди излизането по майчинство. Т.е, ако си бил 2 години имаш прраво на 40 дни минимум. В случая на Надето тя е била по майчинство 9 месеца.Ето я и сметката - 20 дни : 12 месеца = 1.6666 дни месечно, умножено по 9 месеца прави - 15 дни МИНИМУМ, защото може да са договорили и по- голям размер. 
Ето още мнения по въпроса:
http://www.djure.net/feature-a.php?id=538

# 13
nad_tab  виж тук:
http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/31603.html

Както и препратките към КТ там и по-специално чл.164 ал5 от КТ. Би трябвало да свърши работа.

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
nad_tab, такова "животно" няма! Или платен отпуск или майчинство.
е не е вярно или това Biby !
Моля, прочетете линка, който пуснах по-нагоре мога да намеря още 5-6 подобни. Значи платеният отпуск не зависи от благоволението на работодателя. той е минимум 20 дни годишно и всеки който прави бизнес в Б-я и длъжен да спазва закона ( и моля нека пак не разводняваме тамата с това как никой не спазвал законите, ами като имат, персонал, който да се примирява - няма да ги спазват). За времето на майчинството всяка майка има право И на платен годишин отпуск в размера на минимум 20 работни дни, ако има най-малко 8 месеца ОБЩ ТРУДОВ СТАЖ преди излизането по майчинство. Т.е, ако си бил 2 години имаш прраво на 40 дни минимум. В случая на Надето тя е била по майчинство 9 месеца.Ето я и сметката - 20 дни : 12 месеца = 1.6666 дни месечно, умножено по 9 месеца прави - 15 дни МИНИМУМ, защото може да са договорили и по- голям размер. 
Ето още мнения по въпроса:
http://www.djure.net/feature-a.php?id=538

Работя в частна фирма и нямам проблем с отпуската си от майчинството

Общи условия

Активация на акаунт