Проблем с ходене до тоалетна- 3 г.

  • 3 940
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 186
Здравейте!

Синът ми октомври става на 3 г. и му предстои да тръгне на ДГ. На ясли не е ходил.
Проблема е следния- на гърне ходи, даже от доста малък. Никакъв проблем, сложа ли го- върши си работата веднага. Обаче ако му се приходи през деня не ми казва, а се напикава и нааква в гащите, дори пред очите ми. Ако го оставя- стои мокър и пет пари не дава. Карам му се постоянно, опитвам се да го изпишквам навън или в тоалетната редовно, показвам му другите деца как пишкат, но той упорито отказва и това е. Цяло лято ходи без памперс, с идеята да се научи, но напредък не отчетох никакъв. Слагам памперс само вечер, през останалото време си търкам чинно нааканите гащи, а на него продължава да не му пука.
Какво да правя, как да го науча? Има ли други деца, които късно са се научили, проблем ли е за ДГ?

Другия проблем- от 1-2 седмици забелязвам, че постоянно си пипа пишката. Дали е някакъв период на опознаване и ако е- колко горе- долу продължава? Или пък е възможно нещо да го дразни? Почиствам го редовно и не забелязвам да има нещо нередно, но знам ли.

# 1
  • Марс
  • Мнения: 439
Ще следя темата, защото и ние сме със същия проблем като стане въпрос за ходене до тоалетна ooooh! и вече не зная какво да правя. А за пишката мисля, че по скоро се опознава отколкото да има някакъв проблем, щом не показва че го боли, поне аз така си мисля  newsm78

# 2
  • Мнения: 1 008
За ДГ не съм сигурна. Мисля, че ще е проблем  Confused
Дъщеря ми е по малка, но от юни е без памперс през деня. Имахме същия проблем. Вкъщи се научи много бързо на гърнето. Но навън не искаше. Самата поза ли я смущаваше или нещо друго, не знам... Пробвах всичко, което се сетих - да гледа други дечица, да напишкваме листенца, мравки и т.н., но тя се изнервяше само като искам да й сваля гащите. Принудих се и 2 седмици излизахме навън с гърнето. Вярно, всички в парка ни се посмяха и мен ме беше срам /макар че като се замисля няма нищо срамно.../, но още от първия път се изпишка в гърнето. И постепенно се пречупи и започна да пишка и ака навън без него.
Щом вкъщи си върши работата, значи навън нещо го смущава  Peace

# 3
  • Мнения: 46 437
При някои деца просто става по-късно, до към 3.5 г.
София беше същата, само, че аз нямах нерви да чистя след нея и си й сложих памперса. На 2г. и 8м. сама пожела да ходи в тоалетната, в смисъл прескочи гърнето и тръгна директно, без инциденти.

За градината - защо да е проблем  newsm78
В нейната група имаше дете с памперс, а още като я записвахме предупредиха, който ползва да му зареждаме в раничката всеки ден Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 757
Не може да го върнат от детска, понеже не е махнал памперса. По скоро ще е проблем ако го пуснеш без памперс, а се нааква и напишква в гащите  Wink И моят е още с памперс и ми неудобно, щото останах с впечатление, че е единствен в цялата детска с памперс. Но май се оказа, че не е защото понякога му слагат памперс, който не съм аз занесла, може да са взели от др дете. И той не си казва, не му пука. Даже си иска памперса. Но ако е без си пишка в гащите и понякога и не забелязва. Но понеже не обичам да си усложнявам живота и мисля, че детето само ще си покаже кога е готово, и за сега си кара с памперс

# 5
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз махнах памперса началото на това лято. Напишкал се е 3 пъти, като последният път се хлъзна от мокрото на теракота и се удари. Така разбра, че не е хубаво. А акането - има си определено време когато го слагам на гърне - след обеда и след вечерята. В останалото време пишка прав в една кофичка от мляко.
В началото не казваше , че има шиш. После започна да казва "фонтан" тоест, че пишка като фонтанче, след това му казах, че трябва да казва "момо имам пиш" и сега сам стиска и казва "момо, пиш". Ако не е пил много вода, стиска и до 2ч и 30мин. и си казва.
За аканото - 2 пъти се изака на гащи, не съм се карала, а му говорих как е мръсно, мирише лошо (той иначе е голям чистник) и го сложих да седне в банята докато пера и все повтарях колко е лошо, мръсно и мирише лошо. И сякаш детето разбра, вече не е правил поразии, най-много ако много му се пишка, леко да капне на гащите, но това е нормално и не се карам.

# 6
  • Мнения: 14 133
Ако персоналът е разбран, не трябва да имате проблеми. Слагай му повечко дрешки за преобуване. Успех!!!  Praynig Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 386
Интересно  колко много деца се "опъват" да пишкат навън! Ние минахме с номера, че цветята не могат да растат ако не ги полеем.

# 8
  • Мнения: 620
Дъщеря ми тръгна на около три години на детска, с памперс. Аз не успях да я отуча.
За една седмица я научиха да ходи до тоалетната сама, като другите деца Simple Smile
Те госпожите въобще не проявиха никакво недоволство или учудване като разбраха, че е с памперс, просто ми казаха да слагам дрехи за смяна и памперси в чантичката.

# 9
  • Мнения: 1 187
До дете си е, моят отказа памперса сам, след като се бях отказала от обяснения и пояснения и т.н. За пипането на пишката - и ние го имахме този "проблем" - съвсем нормален процес, а и помага за фимозата. Съвет - внимавай да не я замърси, защото при нас това се получи и ходихме по доктори. Почиствай редовно и не му давай да пипа с мръсни ръчички.

# 10
  • Мнения: 7 186
Успокоих се, значи не сме само ние Simple Smile
Притеснявах се за градината, но щом може с памперс, значи ще се оправим. Аз предполагам, че покрай другите деца бързо ще се научи и той. Може би ако беше ходил на ясла, щеше вече да си знае работата.
В едната градина директорката ми беше казала, че тоалетните им са с клекала и да го науча да ака клекнал, докато стане време за градина. Пък аз не само че не съм го научила да ака клекнал, аз не съм го научила да ака сам по никакъв начин Crazy Гърнето не го броя, защото ако му се приходи, няма да отиде сам да седне, а ще си свърши работата в гащите, без окото да му мигне.
А в крайна сметка опитах всичко, цяло лято ходя с по три чифта резервни долни гащи и панталони, мокри кърпи и го сменям като луда, пляскам го по дупето, карам се. И в крайна сметка- целия зор за едното нищо.
Бях получила съвети да го напляскам по- сериозно, но според мен не е правилно. Ако вземе пък да се стресира, съвсем може да объркаме работата, да вземе да се стиска и да стане по- лошо.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не се притеснявай -синът ти със сигурност не е първото/а няма да е и последното/дете,което тръгва на градина с памперс.Учителките си знаят работата...сред другите деца даже ще се научи по-лесно Peace
А за пишката-синът ми също имаше такъв период през лятото,когато бече на 3г,но като дойде зимата и започнах да го обличам с чорапогащници и панталони спря да си играе с нея Wink

# 12
  • Мнения: 984
Lady Marmalade, може би трябва да помислиш и в друга посока. Опозиционното поведение при малките деца винаги е свързано с поведение, характерно за по-ранен етап от развитието /напишване, наакване, тръшкане, деструктивна игра с играчки, хленчене и повтаряне на две три думи като мантра "Ннеее, мамооо, не, мамоооо", примерно.

Децата реагират така в ежедневието, когато около тях има силен дразнител - агресивен възрастен, дискомфорт в семейството, ревност между децата, проблеми между възрастните/.

Може би трябва да си изясниш за себе си първо дали не е точно проява на опозиция и тогава да го пуснеш на градина. Защото там нещата ще се задълбочат, ако е това, което по-горе споменах.

Учителките няма да имат време само за него. За съжаление в нашите градини е така.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В нашата градина на някой, които се напикават като спят им слагаха в началото, но не сме имали дете с памперс целодневно. Трябва да говориш с учителките, всичко зависи от тях. При тези пълни групи от по 30 деца сигурно няма да са във възторг, но все пак си длъжна да опиташ.

# 14
  • Мнения: 2 829
Lady Marmalade, според мен грешиш като му се караш и като го наказваш когато се напишка. Защото:
-изместваш мотивацията. Детето трябва да се научи че ЗА НЕГО е хубаво и важно не си пишка/ака в гащите. Като му се караш и го наказваш ти му внушаваш че ЗА ТЕБ е важно да е чист. И съответно детето може да ти прави напук. А напук на СЕБЕ СИ няма как да прави Simple Smile
-детето започва да свързва естествените си нужди с неприятни емоции, според менсамото дете понякога не успява да се усети навреме, а може и да се чуди дали няма пак да му се караш и да се вцепенява и затова да не си казва.
-създавате си неприятни емоции и ти и детето, както се вижда и крайния резултат не е добър. Винаги с децата нещата стават по-лесно ако стават с добро. Опитай повече да обясняваш и с малкия да работите като в екип (да си помагате взаимно), ти да го насочваш и да го поощряваш, вместо да се караш и наказваш. Дори в дресурата на животни по-добър резултат се постига с награди и похвали, отколкото с наказания.

Сигурна съм, че ако опиташ с добро резултатите няма да закъснеят. Пожелавам ти успех! Hug

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 18:11 от yanast

Общи условия

Активация на акаунт