Мога ли да работя на два трудови договора

  • 3 777
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Значи ситуацията е следната. Имам трудов договор на половин работен ден на едно място. Ще започна работа на второ - мога ли и там да имам друг трудов договор или трябва да взимам парите като хонорар

# 1
  • София
  • Мнения: 2 958
Мисля, че не може да имаш два трудови договора. Трябва единия да е граждански. Не съм сигурна, но имам такива спомени.

# 2
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 171
Може.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
Чл. 111 КТ (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение.

# 4
  • Мнения: 24 467
Нямаш никакъв проблем, дори от години не се иска и разрешение от първия ти работодател. С граждански договор ще имаш разтакавка с данъчни декларации.

# 5
  • Мнения: 87
много благодаря Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз преди няколко години исках да започна втора работа и не ми позволиха. КАзаха, ако искаш започвай на граждански. Ама после си плащаш данъците отделно и не се съгласих.

# 7
  • Мнения: 24 467
Аз преди няколко години исках да започна втора работа и не ми позволиха. КАзаха, ако искаш започвай на граждански. Ама после си плащаш данъците отделно и не се съгласих.
Зависи кой не ти е позволил. Ако вторият ти евентуален работодател и ти имате желание- проблеми няма да има.

# 8
  • Мнения: 475
А има ли разлика между граждански и допълнителен трудов договор? Изобщо такова животно като допълнителен съществува ли?

# 9
  • Мнения: 24 467
Разлика има, съществена, в доста отношения.
Може да не се употребява понятието "допълнителен" към втория трудов договор. Може да се сключат едновременно и два трудови договора с различни работодатели, договаря се, разбира се, работното време, което следва да не съвпада по двата.
Имах период, през който работех по няколко трудови договора, включително и по чл. 114 от КТ.

# 10
  • Мнения: 475
практикувам от т. нар. свободни професии, нямам нормиран работен ден. как стоят нещата в този случай?

# 11
  • Мнения: 24 467
Най- вероятно в този случай въобще не си на трудов договор. Писал/а/ си твърде малко данни за себе си. 

Общи условия

Активация на акаунт