за храненето и психологическата граница "една годинка"

  • 1 228
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 940
Преди няколко дни съпругът ми върна Иво от разходка, омазан до ушите със сладолед. Обяснението беше  "той вече е голям". По принцип уж първенството по маниакалност към храненето при нас държи мъжката половина от семейството ни. Така, че трудно проумях какво се случи.
Та въпросът ми е променихте ли отношението към храненето на детето си след като то навърши годинка? Във форума често чета съвети за какво ли не "след годинка може". Хубаво, но децата в моите представи не стават изведнъж големи след като навършат тази възраст и не може да ми им приложиш екстрема програма за запознаване с вкуса на възрастните.
И как до годинка без сол, без захар, а след това изведнъж вече на нашата трапеза в едната ръка с пържено кюфте, а другата с натурален сок от кутия /не описвам семейна картинка/.
Не трябва ли преходът да е по-плавен?

# 1
  • Мнения: X
Плавен е, да. За мен не е била никаква граница годинката, границите детето си ги определи само. На годинка ядеше от детската кухня и пиеше кисело мляко. Но това е голямата, малката е друга бира, нея, като я гледам може само на мляко да си кара, вярно, че и на мен така ми е по-удобно  Twisted Evil

Нищо му няма от един сладолед  Grinning Не го мисли толкова, съблюдавай основните правила, да няма пържено, пикантни подправки, да е леко кашеста храната, да съдържа млечни продукти и така.

# 2
  • Мнения: 1 745
И на мен ми е интересно това явление. ThinkingМоето дете утре става на годинка и всички ме питат защо не яде това или онова,защо е пасирано,защо не й давам сок от кутия  Mr. Green...
Аз си гледам по нея,тя ми показва кога за какво е готова.С попарата примерно я пробвах през 1 седмица,до като я прояде.Не я насилвам и не бързам за никъде. Peace

# 3
  • Мнения: 167
Нашия алерголог казва "Не бързай, има време да опита всичко." А като попитам това или онова може ли вече - все ми казва "Не питай мен, питай Ая.." И се оказа прав - не иска и да помирише телешко принцесата, а за каша да не говориме.

# 4
  • Мнения: 2 960
Дали е малко преди годинката ,на годинка или след-разликата не е кой знае каква.Към всяко ново нещо подхождам много внимателно ,макар досега да не сме имали някакви негативни реакции към храни.Не давам -мед ,шоколади ,ягоди и разни там зрънчо-мрънчо....всяко друго нещо с мярка!!!Ядем предимно храната от детската кухня!!

# 5
  • Мнения: 2 131
Да, и аз мисля, че преходът трябва да е плавен. Не съм съгласна, например, че дете на възрастта на моето, трябва да тъпче с лъжицата течен шоколад. Но това е избор на самите родители - всеки решава как да си гледа детето.
Е, на мен ми писна да слушам кой какво ядял, едно време как ги хранели, той бил вече голям и т.н. Да съм му спирала млякото и какво ли още не. Аз чета, информирам се, преценявам и решавам как да си храня детето. Сладолед е кусвал - съвсем мъничко от моя, шоколад - все още не. Пържени кюфтета и картофи също само е кусвал, но те категорично не присъстват в менюто му.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, никаква граница не ми пада. Синът ми е на 2 години и 1 месец и не е ял още ягоди, мед, прясно мляко не му давам да пие така в чаша - само под формата на кремове, десерти и попари
шоколад - до момента броени пъти и то само киндер сюрприз.
Има още доста неща, които не е опитвал, но има цял живот да яде каквото иска. Сега ще яде каквото му дам  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 5 940
nana77, за шоколада е обяснимо, но защо не му даваш мед, прясно мляко и ягоди? След годинка опасността от ботулизъм при консумация на мед намалява, а ягодите макар и да са силен алерген имат незаменими качества като плод. А за прясното мляко пък въобще не мога да проумея мотивите ти.

# 8
  • Мнения: 31 118
Действам много плавно. Готвя, но продължавам да давам всичко което е яла преди една годинка. Нови неща опитва, но само с мое съгласие и по-малко. Прясно мляко още не давам да пие, само в нишестето. Кук-кус и овесени ядки правя с АМ. Всеки си преценява какво и как да дава. Не обяснявам и какво яде, за да не влизам в спорове и да се дразня. Лекар ме посъветва да не давам мед поне до две годинки, а ягоди и повече.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не се притеснявам-давам и всичко каквото поиска да яде

# 10
  • София
  • Мнения: 672
За нас преходът бе, че започнахме да хапваме детска кухня. От няколко дни давам по 1-2 солетки по разходките или 1 бисквитка. Не мисля, че като стане на 1 година трябва въведеш всичко в менюто му, но вече е възможно да си опитва разни храни.
При нас изключението е малко блат от тортата на рожденния ден и едно езиче сладолет от на баща му (аз не давам).

# 11
  • Мнения: 244
За мен психологичната граница беше около 1,5-1,6. Като я премина, започнах да давам  по-смело от нашата храна (намалихме подправките), разни печени филета, дадох й да хапне сладолед, когато сме на гости хапва заедно с нас. Не знам защо точно на тази възраст, просто така го почувствах.

# 12
  • Мнения: 8 242
Хм.. за мен лично тази граница се получи да е 2г.
Чак сега започна да се храни "като възрастен" и започнах да си позволявам да му давам понякога сладолед (въпреки че не го харесва особено), или някое пържено картофче.. и по-смело от нашите манджи. Въпреки че готвя почти безсолно и без подправки (така съм свикнала да ям за ужас на баща му), на него продължавам да си му правя манджи отделно.. Така ми харесва..

# 13
  • Мнения: 22 414
Съвсем отскоро прескочихме 1г, но каквото не давах и преди това не давам и сега.
Постепенно давам да опитва нови неща, но никога повече от 1-2хапки, което за нея е равно на някакви трошици. )))

# 14
  • София
  • Мнения: 4 587
Моят син яде вече почти всичко. Разбира се не съм му дала наведнъж всичко, което съм избягвала преди годинката. Стана постепенно... Манджи започнах да му правя още преди това с умерено количество подправкиз със съвсем малко сол, люто, пикантно, запръжки. След годинката започнах да му правя десертите с прясно мляко вместо с АМ. Опита всички летни плодове с изключение на ягодите.
Не му давам шоколад и други подобни сладки неща, гледам да избягвам зрънчовци, доколкото мога. Tired Сладолед баща му даде да опита 1-2 пъти, но гледам да не давам по принцип.
Не е ял все още ягоди (както вече споменах по-нагоре), мед, ядки, гъби, патладжан...

Последна редакция: сб, 30 авг 2008, 00:31 от passion

Общи условия

Активация на акаунт