За децата и компютрите.

  • 8 398
  • 115
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
 
Здравейте, нуждая се от вашето мнение относно връзката дете-компютър.
От една страна, живеем във време, когато компютъра е неизменно присъстващ. Той е пръв помощник и чрез него можеш да направиш какво ли вече не. Децата също прекарват не малко време на компютъра, къде да играят, но и къде да учат. А и компютърната ограмотеност е от съществена важност.
От друга страна, страхувам се, че стоенето пред компютъра става за сметка на истинските игри навън. Децата се зомбират, изкривяват, ослепяват и деформират социално, прекарвайки все повече време пред компа.
Едното ми дете е на шест, другото е на четири. И признавам, че нито един от тях не е припарвал до компютъра. Знаят какво се прави на него, знаят и че може да се играе дори, но не са имали възможността да опитат.
Когато големият ми син бе на три години и половина имахме залитане с плейстейшън. Стигна до там да не иска да яде, излиза, спи и общува. Беше буквално зомбиран, постигаше невероятни успехи, които нито аз, нито баща му можем да сънуваме. Първоначално бях горда, после се уплаших за него. Прибрах го. От тогава изминаха три години, но той няма достъп нито до него, нито до компютъра.

Страхувам се, че ако има достъп, той няма да може да спре. Нито нещо ще го спре. Затова отлагам мига на срещата.
Но пък не ги ли стопирам в развитието им спрямо връстниците?
Интересуват ме вашите мнения и вашият опит. Благодаря!

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Здравей, големият ми син е запознат с компютъра от доста време. Още повече, ч е когато бившият ми (баща му) го вземе, играят заедно на компютърни игри.
У дома нямам други игри, освен образователни на английски език и се игае само през събота и неделя и то за час.
Нарочно не оставям компютъра включен, а само ако ще слушаме музика или говорим със съпруга ми по скайп.
Ако от училището обаче им дават разни линкове със задачи и уроци онлайн, ще му оставя този комютър на бюрото, а аз ще си взема лаптоп.
Така или иначе друго неможе да прави, като няма игри - остава ученето.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Не й давам да стои на компа, освен за да гледа филмчета и то рядко. Понякога, докато съм във форума е до мен и гледа аватари, но това е всичко. Купихме й детски компютър и засега само на него й е разрешено да "работи".

# 3
  • Мнения: 3 367
Дъщеря ни пипа пс от 3.6, играе образователни игри около 20мин 3-4/седмица,когато поиска като цяло ако се редува в тв (т.е избягвам тв и пс в 1 ден). Има и малка игра(като видеигра),пак за писане,четене и пр,ползва я когато брат и спи следобед уикенда за около 40ина мин.
Синът ни гледа ютюб и свои снимки,но не играе.
Ограничавам с мярка,колкото и тв,и захаросани храни, и пр. Има си правила-кое по колко,обяснено им е и защо, и няма недоволни. Невъзможно е инак,за мен и нередно,баща им си изкарва хляба на пс и е нереално да не е част от живота ни.

# 4
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Колкото различни хора, толкова и различни мнения ще чуеш. Аз помня аз навремето как се зомбирах пред компа и след 8 часа интензивна игра вече задобряла да видя, че баща ми има къде-къде по-високи точки. И това по времето на Правец 16. Периода отмина, не мога да кажа за колко време, не помня съвсем точно /минаха доста годинки от тогава/. Сега не можеш ме накара да стоя 1 час зад някоя игра, камо ли повече, независимо че игрите са къде-къде по-добри от някогашния попкорн, дигер и принца на персия.  Зрението ми няма промяна, независимо че дето се вика откакто се помня съм все зад компютър и сега по 8 часа на ден стоя пред него, а като се прибера - отново.
Детето ми е на 5 и си има собствен. Не съм й определяла време за стоене пред компютъра й, но и тя не се заседява особено. Е, сега филмчетата повече я впечатляват и може да изгледа почти цял филм. Компютъра никога не е бил предпочитан от нея пред играта на вън. Сега е на село, там също има комп, но не можеш да я накараш да се прибере вътре за да седне на компютъра, предпочита да е на двора, така че според мен много зависи от самото дете. Аз се учудвам на моето, защото аз съм се зомбирала /помня го този период/, баща й - също, всъщност той още не го е надраснал, докато не превърти дадена игра не му писва, но поне неговото е на части, докато мен ме държа веднъж, но пък доста дълъг период от време. Дъщерята е много енергична и не проявява такива признаци.

И да, компютърната ограмотеност е от съществена важност, виждала съм деца, ученици, които дето се казва могат да ме сложат в малкото си джобче със знанията и уменията си.

Замисли се за друго - сега можеш да контролираш както времето, което стои пред компютъра, така и какво точно ползва от него. Ще тръгне на училище, ще влезе в тийн възрастта, ще научи какво е интернет, чат, форуми а тогава няма да имаш прекия контрол. Мен повече ме притеснява тази част, нищо че е далеч, отколкото зомбирането от която и да е игра.

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Съзнателно показах на Елина детската секция в сайта на BBC още преди да навърши три години.
Има чудесни развиващи игри.

На игра тип "Heroes" или подобно не е играла досега.
За нея компютъра е нещо с което се работи и учи.
Та по този повод не е залитнала особено, макар да не сме и ограничавали достъпа.
Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 401
Наистина не знам какво да те посъветвам, просто ще споделя опит. Моя младеж е на компа от 3 годишен, сега е на 8 и имаме сериозен проблем, с който не знам има ли справяне. Сутрин още неотворил очи тича на компютъра, не яде, не иска да излиза навън, ако излезе говори само за игри, стратегии и подобни.   Има и други интереси за щастие, обаче се занимава само след като насила е бил отделен от компа. Все пак, не ги лишавай, но определи с какво и колко време да се занимават и не отстъпвай от графика.

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Дъщеря ми седна на бюрото с компютъра преди да навърши 2 години. Пусках й на ден по един епизод на Бейби Ейнстейн.
Сега продължава да гледа от време на време филми, обича да разглежда снимки, играем заедно он- лайн детски игри. Може сама да го пуска, борави умело с мишката. Много обича да пише и рисува- знае как да стартира програмата, да сменя шрифтове и цветове.
Позволявам й да има достъп до компютъра. Не виждам нищо лошо в това- все още не показва никакви признаци на огромен интерес към него. Ако забележа наченки, ще взема мерки. Дотогава може само да й бъде полезен.

# 8
  • Мнения: 2 755
Моето дете е малко опърничево. Забраня ли му нещо, още по-настървено се стреми към нещото. Разрешавам му да "работи"  Wink с компютъра, НО ограничавам времето. Най-много 20 - 30 минути максимум.
Не мисля, че децата трябва да се държат настрана от компютъра, защото :


Има чудесни развиващи игри.

...с които могат да се научат и буквите и цифрите, да се развива логическото мислене и т.н.

# 9
  • Мнения: 9 814
От скоро дъщеря ми има достъп до компа.
Но, честно казано въобще не съм ентусиазирана от това.
Добре, че иска да играе все образователни игри.
Не искам да се лепи с часове за компютъра.
Племенникът ми е на 5 г. и няма отлепяне от там.
Е да, постига резултати на разни игри, за които аз само мога да мечтая, но цяло лято вместо да играе навън  стоя затворен.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Нямат ограничения за време или видове игри (стига да успеят да разберат правилата). Имат ограничения за сайтовете, където могат да влизат и да играят. Досега не са пристъпвали това условие. Откакто преди години се случи веднъж да се "натровят" с една игра, защото я бяха играли цял ден на смени, и не можаха да спят нормално, не са повтаряли тази глупост. Намериха си мярката. Откакто се помнят винаги вкъщи са се играли разни игри, те са отраснали пред компютъра. Знаят за някои твърде кървави игри (защото съучениците им са луди по някои от тях), виждали са ги (показвали сме им ги), но не им харесват. Предпочитат Диабло, Цар, Цивилизация и разни малки игрички. Засега този начин работи и не прекаляват.
Имат богат социален живот, за училището нямам забележки и намират време за всичко.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 22:52 от RadostinaHZ

# 11
  • Мнения: 1 479
Моето дете е малко опърничево. Забраня ли му нещо, още по-настървено се стреми към нещото. Разрешавам му да "работи"  Wink с компютъра, НО ограничавам времето. Най-много 20 - 30 минути максимум.
Не мисля, че децата трябва да се държат настрана от компютъра, защото :


Има чудесни развиващи игри.

...с които могат да се научат и буквите и цифрите, да се развива логическото мислене и т.н.


  Peace

# 12
  • Мнения: 1 608
Моят син/големия, малкия още няма интерес да играе сам/ играе контролирано на компютъра. Контролът е от към време на игра и от към вид игра.
Всички минават от пре период на залитане. Нашето се изразява във непрекъснато говорене за играта, която го е впечатлила.
Вашата ситуация не иска да яде, излиза, спи и общува ми звучи страшно.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 296
Не й давам да стои на компа, освен за да гледа филмчета и то рядко. Понякога, докато съм във форума е до мен и гледа аватари, но това е всичко. Купихме й детски компютър и засега само на него й е разрешено да "работи".
И аз така процедирам.
dodo_dodo ,съвет не мога да ти дам,но напълно те разбирам.Споделям вижданията ти.Лично аз се сдобих с компютър чак
миналата година,и то съвсем умишлено отлагах покупката му.Защото много добре знаех,че ще се пристрастя.И точно така и стана.
Съпругът ми въобще не се вълнува от компютри,даже ми се дразни на ентусиазма.И сега така се мобилизирам с всичките си задължения,
за да мога всяка свободна минута да прекарвам пред компютъра.И точно защото дъщеря ми вижда с какво удоволствие аз "джиткам" Laughingна моменти ми е съвестно,че я ограничавам.Но пък от друга страна съм на принципа,че за всичко си има време,тя сега е на 5г.

# 14
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
За мен няма логика, ако ние висим пред компютрите и играем игрички, да ограничаваме децата. Получава се противоречие, което още повече би събудило интересът им. Да, има го момента, когато получат нова игра да се заплеснат по нея, но това е временно, омръзва. За мен проблем е по-скоро интернета и форумите. Както аз редовно списвам в този форум, така синът държи редовно да си влиза в неговия. Комуникира си с децата там, пишат си по мейла. Държи всеки ден да си проверява пощата, което мен лично доста ме изнервя, но се надявам че е период и ще отмине, както е и с игричките.

Общи условия

Активация на акаунт