Има ли сред вас такива, които вече не могат да

  • 7 010
  • 82
  •   1
Отговори
си изплащат жилищния кредит? И жилищата им вече са в процес на продажба от банката или пък продадени?
Въпросът ми е породен от факта, че имам 2 такива познати семейства( доста далечни) и като разбрах за случката ми стана доста неприятно. Има ли подобна тенденция в Бг или изплащането на жилищния заем не е проблем?

# 1
  • DE
  • Мнения: 967
Да ти кажа, голям проблем е, поне според мен.
Едни приятели си взеха апартамент с кредит и сега не смогват с вноските, които са по 800-900 лв. на месец.
Заминават да работят в чужбина...

# 2
  • Мнения: 1 425
Ако си си направил сметката като хората не е проблем, ако не си ...

# 3
Да ти кажа, голям проблем е, поне според мен.
Едни приятели си взеха апартамент с кредит и сега не смогват с вноските, които са по 800-900 лв. на месец.
Заминават да работят в чужбина...

Честно казано, ако не мога да си плащам вноските , бих продала жилището. Но да си съсипвам живота само и само да го запазя - не.
Напоследък като гледам на какви хора се дават заеми и косата ми се изправя и си мисля, че все повече и повече ще има, които не могат да си плащат. Горе-долу който не е поискал заем на него не са му дали.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди време по една от кабелните ТV даваха един старичък френски филм по една книга. "Длъжници" се казва и се сетих покрай поста за раздаването на кредити.
Мисля, че много хора изобщо не си правят сметката, а вземат пожелателното и оптимистичното за действително.

# 5
  • Мнения: 85
Честно казано, ако не мога да си плащам вноските , бих продала жилището. Но да си съсипвам живота само и само да го запазя - не.
Напоследък като гледам на какви хора се дават заеми и косата ми се изправя и си мисля, че все повече и повече ще има, които не могат да си плащат. Горе-долу който не е поискал заем на него не са му дали.


Да, де, ама апратамента е ипотекиран от банката. Така, че ако го продаваш трябва да намериш купувач, който да е съгласен да купи апартамента заедно с ипотеката.

# 6
  • Мнения: 851
Нямам такива познати, но чувам от доста време прогнози, че ще има много фалирали български семейства. И то точно заради огромните ипотечни заеми с непосилни месечни вноски. Според мен ще стане масов проблем в скоро време. Момичетата много хубаво са обяснили защо.

# 7
  • Мнения: 940
А то не е ли много трудно да ти продаде банката жилищито? Не ти ли предлагат да плащаш само лихви докато си стъпиш на краката?
Аз поне такива спомени имам от договорите които подписвахме с банката.

# 8
  • Мнения: 2 401
Много ясно си спомням, че тук две мами бяха споделили, че не могат да плащат вече и процедурата е задвижена. Така, че - явно има.

# 9
  • Мнения: 1 425
А то не е ли много трудно да ти продаде банката жилищито? Не ти ли предлагат да плащаш само лихви докато си стъпиш на краката?
Аз поне такива спомени имам от договорите които подписвахме с банката.
Да ти продаде банката жилището е много лесно. Все пак ако работите отиват нататък по-добре да си го продадеш сам.
Да плащаш само лихви - съмнявам се че някоя банка ще ти предложи такова нещо.

# 10
  • София
  • Мнения: 114
Честно казано, ако не мога да си плащам вноските , бих продала жилището. Но да си съсипвам живота само и само да го запазя - не.
Напоследък като гледам на какви хора се дават заеми и косата ми се изправя и си мисля, че все повече и повече ще има, които не могат да си плащат. Горе-долу който не е поискал заем на него не са му дали.


Да, де, ама апратамента е ипотекиран от банката. Така, че ако го продаваш трябва да намериш купувач, който да е съгласен да купи апартамента заедно с ипотеката.

Не е съвсем така. Ако имаш да плащаш примерно 50 000 на банката, намираш купувач за 70 000. 50 000 от тях отиват в банката за погасяване на кредита ти, тя си вдига ипотеката, ти получаваш горницата 20 000, а купувачът - чист от тежести имот. Това е често срещано и не винаги е свързано с невъзможност за изплащане на кредита.

По въпроса - не познавам такива хора. Според мен, за да можеш да посрещаш нормално разходите си, вноската по кредита не трябва да превишава 1/4 до 1/3 от месечния доход. Разбира се, винаги я има перспективата за повишаване на доходите, но също расте и инфлацията, както и банковите лихви.

Това с плащането само на лихви се нарича гратисен период (гратис от погасяването на главницата) и се прави рядко, за определени клиенти. Въобще не е правило. Дори и да стане, може да е за ограничен период от време.

# 11
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Напоследък като гледам на какви хора се дават заеми и косата ми се изправя и си мисля, че все повече и повече ще има, които не могат да си плащат. Горе-долу който не е поискал заем на него не са му дали.

Тепърва ще става "интересно".

Доста хора вече наистина не смогват да си погасяват вноските, а имат да плащат такива за още 10- 15 години напред.



# 12
  • Мнения: 940
Точно по телевизията даваха някакъв експерт в банковата сфера, който обясняваше как банката няма да започне процедурата ако не си плащал само 2-3 вноски. По-скоро ще ти предложи гратисен период, някаква друга схема. Според мен повечето хора, които са започнали процедурата по-скоро се възползват от по-лесния начин да се отърват от жилищата си, в които така или иначе не искат да живеят.
Имам познат, на който банката му даде определено време да не плаща. Не беше плащал близо една година, защото се разведоха със съпругата си, а той беше загубил работата си.

# 13
  • Мнения: 2 471
В Благотворителност имаше подобен случай. Съпругът умира и вдовицата беше в невъзможност да изплаща жилищния кредит - 1000 евро месечно.

# 14
  • Мнения: 940
Ние, за да избегнем това (Да не дава Господ), сме си направили застраховки живот. Никога не се знае...а парите за нашата вноска са си много.
Сега четох, че трябва да не си плащал вноски 90 дена. Поне за 90 дена ще намериш пари за половин или една вноска. Така автоматично се погасява първата, и за следващите имаш по 30 и 60 дена да събереш пари.

Така, че дори на парче--погасявайте. Банката има изгода да й плащате лихви по 10-30 години.

Общи условия

Активация на акаунт