Недостатъчно кърма

  • 2 647
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 112
Момичета, помагайте!
Кърмата ми пак намаля, за n- ти път. Първият месец беше добре, после лактационна криза, преодолях я , и оттогава все е на периоди - ту намалява много, ту се увеличава. Бебчо е на 3 месеца. Вторият месец наддаде 730гр, а третия - около 500гр само (още не сме ходили на консултация, според моя кантар, но той показваше еднакво с този на лекарката). Преди седмица преодолях пак лактационна криза...но за съжаление за няколко дни само. Сега пак ми намаля много кърмата и съм отчаяна - всеки път като кърмя, съм напрегната, дали ще се наяде или няма да му стигне. А иначе просто усещам, че суче , а не преглъща. А и типичното усечане за "иглички" при слизането на млякото го няма... Колкото и да не искам да го кажа, май ще трябва добавка...

# 1
  • Мнения: 94
И ние имаме същия проблем. Изцеждам когато има повечко и замразявам, не знам до кога ще стигнат запасите, но не се отказвам. Сега съм ги наченала и ще имам за около 10 дена дано до тогава да се пооправи положението. Цедя вечер преди да си легна към 24,00часа, тъй като малката спи от 22.00 до 5.00-6.00 и няма опасност да остане гладна в този период. Изцеждам около 50-60гр, понякога и по-малко, но и това е нещо
Ние сме почти на 4мес. Последно за 35 дни наддаде 500гр., но педи каза че за сега няма място за притеснение.

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Pisanche, а ти откъде си? Дали няма някоя опитна мама-кърмачка наблизо да види на място newsm78 Хубаво е, че бебчето наддава на тегло, как е със сантиметрите? Как са пампите? Самото дете спокойно ли е? Колко често и как суче? Вода, чай даваш ли?
Много питанки, но ...аз също бих се притеснила на твое място за наддаването Confused Ти самата храниш ли се достатъчно?
Освен това и в третия месец е поредният скок в растежа, тогава бебчетата търсят да сучат по-често и дълго и много майки се притесняват, че "кърмата се губи по трасето". Повече спокойствие, силна храна и често слагане на гърдата по принцип помагат за регулирането на лактацията...но, ако виждаш, че насила хубост не става, по-удачно е да дадеш и добавка, отколкото да имаш ревящо от глад бебе. Не е престъпление нито повод за лоша съвест. Peace

# 3
  • Мнения: 112
Наистина не съм дала достатъчно инфо  bouquet От София съм, наистина вече си мисля за консултация "на живо". Дали не правя нещо както трябва? Първият месец редувах гърдите, после след лактационната криза взе да не му стига и почнах да давам и двете, изпразва ги до капка, после, ако имам време и Бебо позволи, цедя малко, колкото да стимулирам.
На въпросите - на сантиметри вторият месец дръпна много (6 см), а и сега ми се вижда порастнал. Памперсите са мокри всеки път, кога повече, кога по-малко (стигнах до там, че ги меря - най-малко 30 мл изпишква, обикновено 60-70мл за 3 часа). За акитата няма да коментирам, той по принцип си ака на 2 дни веднъж, но в много голямо количество. А иначе Бебчо си е спокоен, не плаче, на 3 часа горе-долу яде, рядко по-често търси, но снощи му дадох 40 мл от замръзена кърма и ги изпи. Което ме кара да си мисля, че трябва добавка. За сученето - доста активно суче, не се отказва лесно, по около 30 мин го държа (че и повече понякога) и не пуска сам, което пак ме кара на мисълта, че не му стига...Но като го отделя, не протестира...
Не знам, обърквам се вече, а и не знам дали ако дам добавка, съвсем няма да спре кърмата. А лекарката ще каже да дохранвам, то е ясно. А дали пък не си е такова детето - аз съм наддавала по 600-700 гр. на месец в началото.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Добре - а ако просто по твоя инициатива му предлагаш да суче малко по-честичко, не на 3ч, а на около 2?
Нощем суче ли - на тази възраст много деца денем се разсейват и бързо се отказват от сученето, така че може да наваксват с нощните хранения. Има си обаче сънчовци, които и нощем си спят и доста често се наблюдава спад в наддаването около 3-4 месец. При 500 гр наддаване нямаш поводи за притеснение, просто огледай дали може да се оптимизира организацията на кърменията по някакъв начин и да вмъкнеш още 1-2 хранения.

# 5
  • Мнения: 2 132
Не се притеснявай толкова за килограмите. Децата не наддават равномерно. Ние се мерим при двама педиатри месечно. При единият се мерихме на 13 този месец и за 1 месец без 3 дни бяхме качили 540гр. Педиатърът каза че сме си екстра Peace Изобщо не е коментирал , че е малко Simple Smile
При другият ни педиатър се мерихме вчера и за 1 месец при него сме качили 700гр Grinning Така че едни седмици наддават по-малко децата, други повече Wink

# 6
  • Мнения: 112
Хедра, благодаря, че се включи в темата! Когато усетя, че намалее кърмата, давам да суче по-често - на 1,5 - 2 часа и това след ден-два дава резултат. Пия и ям всичко, за което съм прочела, че увеличава кърмата. Но след 3-4 дена пак намалява по незнайни за мен причини. А се притеснявам, че когато давам по-често, т.е. когато е намаляла кърмата, не му стига само от едната гърда. А за 1,5 часа едва ли ще се произведе достатъчно мляко дори и от двете ако давам...Не знам, или правя нещо не както трябва, или просто не съм много "млечна" (не ми харесва израза, но не можах да намеря друг newsm78).
А нощем си суче - по 2 пъти даже. Не е от сънчовците Grinning. Голям е ентусиаст да суче и това ми дава надежда, че ако давам добавка, няма да се откаже и от кърменето.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всъщност няма никаква причина да даваш само едната гърда на кърмене - повечето майки на големи дечица предлагат винаги и двете гърди. По този начин и двете гърди се стимулират често и млякото си се поддържа в необходимото количество.
При производството на мляко особеното е, че мляко се произвежда непрекъснато, но с различна скорост - колкото по-изпразнена е една гърда, толкова по-скоростно се извършва в нея синтеза, така че за около час вече се е събрало повече от 50% от изразходеното количество Grinning Колкото по-пълна е гърдата, толкова по-бавен е синтезът и съответно ако са минали вече 3ч без изпразване, за час може да се произведе само около 5%, а не с всеки час да се увеличава с голямо количество. Така че нямаш поводи за притеснение - давай на детето да си суче от двете, щом така се чувства добре и вероятно по този начин напълно ще елиминираш тези притеснителни моменти, в които усещаш, че не му достига Grinning

# 8
здравейте, реших и аз да се включа в тази тема, казвам се Валя и живея в САЩ има син на 4 месеца, казва се Боян
той се роди малък, 2600 но бързичко наддаде. В началото имах много кърма, чак сутрин като станех, имах чувството че ще ми се откъснат гърдите, трябваше да се цедя. Тук няма майчинство, разрешават само 2-3 месеца и след това или се връщаш на работа или не работиш въобще. Та мама дойде тук да гледа внучето. Но както при вас и на мен кърмата ми много намаля.  И аз се притесних и разпитах наоколо, казаха ми да се цедя или да го кърмя колкото се може по-често, да пия най-малко 2 литра течности на ден и постепенно ми се възвърна количеството. Също така от болницата ми казаха да пия хапчета от сминдух, звучи странно но помага, така като витамините си вземам и сминдух. Също съм чувала че чай от коприва, мента, копър или сок от моркови много помагал.
Но сега при нас има друга криза, той Боянчо май свикна със бутилката и вече не иска да цока от мен изобщо. Мога да го излъжа само нощем и сутрина рано, като е сънен иначе са крясъци, писъци, сякаш го коля. А пък аз се нервяяяя, та чак ми се реве. Имам приятелки които имат деца на повече от година и не могат да ги отбият, моя синковец не иска да суче от мен. Та сега и аз ставам по нощите да се цедя, само и само да стимулирам повече лактация. А така ми се иска да давам кърма до 1 година.  Имайте предвид, че за да имате кърма по-дълго време детето трябва да суча, ако само се цедите, по-бързо ще спре. Друга приятелка само така даваше кърма на сина си, цедеше се и му даваше от бутилка. Той е на 8 месеца и тя вече е пресъхнала.
Та така, да споделя и аз
Късмет ви жeлая

# 9
  • Мнения: 840
Pisanche дано се справите някак fingerscrossed
Явно и ние сме в криза на растежа( 6 седмица) и на мен кърмата ми рязко намаля. Не ми се вярваше, че ще се случи, защото в началото кърма бол ooooh!, а сега няма #Cussing out

hedra ме посъветва да предлагам и двете гърди и да кърмя колкото може по на често(че то и без това в момента от едната само не се наяжда). За сега овладяваме положението, дано се стабилизират нещата Praynig Просто не ми се мисли като дойде този прословут трети месец  #2gunfire

# 10
и при мен положението е същото като на Pisanche, но и с тази екстра, както е споделила sunflowers_vali - не иска да суче от мен - крясъци, пищене, рев до посиняване.... това от 14ч нататък. суче 5 мин, плюе и се почва. изобщо не мога да я накарам да захапе 2-рата.успоредно с това колкото повече напредва времето през деня, толкова повече ми намалява и кърмата ....... и за вечерта добавка  Cry

# 11
  • Мнения: 1 199
но снощи му дадох 40 мл от замръзена кърма и ги изпи. Което ме кара да си мисля, че трябва добавка.

Има бебета, които са способни да изядат много повече от това, което е прието за норма. Просто не отказват. Спомням си една сутрин трябваше да излеза рано,  изцедих си всичкото мляко - 300 грама и го дадох на баща му да го даде на сина ми с биберон. Той ги беше изпил всичките 300 грама, при условие че нормата за възрастта му беше 170...

Тук казват че най-важният критерий са напишканите памперси (трябва да са 6) и бебето да не плаче от глад. За предлагането на две гърди едновременно - задължително.

# 12
  • Мнения: 112
Благодаря за отговорите, момичета! Обнадеждихте ме, продължавам да кърмя! Май положението се пооправя! Да видим в сряда какво ще покаже кантара на лекарката ни, дано не предложи добавка.

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не се притеснявай Hug
Дано не се налага добавка

# 14
  • Мнения: 272
Момичета, как разбирате, че кърмата ви е намаляла?

Общи условия

Активация на акаунт