Ривотрил-как да го спра

  • 101 506
  • 80
  •   1
Отговори
Момичета,ако някой е пил Ривотрил дълго време и е успял да го спре,нека сподели.Няколко пъти лекарите се опитват да ми го спрат,но получавам кризи.Аз го пия заради депресия.Знам,че се спира по схема,много бавно,но как?Някой имал ли е този проблем.?

# 1
  • Мнения: 503
Съпруга ми загуби родителите си  в рамките на 3 години и тогава започнаха проблемите.Започна лечение с Ривотрил като в началото го взимаше по схема.Но след извесно подобрение вече го взима само при нужда-при кризи.Забелязала съм ,че се нуждае от него след недоспиване/напр. след нощна смяна,при проблеми в работата/,след консумация на алкохол.Покрай проблемите  с мъжа ми и аз  стигнах до употреба на Ривотрил,но го взимам само в краен случай.За да се откажеш от него е много важно самоконтрола ,да се научиш да стоиш малко над нещата,да не си внушаваш разни глупости от сорта напр. ,че може да умреш,че всичко е загубено.Много е важно в момент на криза да дишаш правилно/да си поемаш дълбоко въздух ,да се заемеш с някаква дейност ако щеш чистене ,пране ,колкото и невероятно да звучи.И най важното да избягваме стресови ситуации ,което е все по трудно в динамичния и напрегнат живот който водиме.Успех.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 074
Майка ми го пиеше дълги години. В един момент взе решение да не се трови повече, както тя го нарече и го спря.
Беше и много трудно, изпадаше в кризи, тресеше се цялата, точно като в абстиненция, но успя. Замени го с мелатонин успешно. Вече близо година не го пие и е много добре.
Според мен, трябва ти да си готова да го спреш и да преодолееш кризите.

# 3
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аз съм с паническо разстройство и преди 4 години ми изписаха ципралекс и ревотрил по схема. Спрях го като постепенно намалях дозите и после най-малката доза а взимах през ден, през два, през три в продължение на месец и го спрях. Рязкото прекъсване на приема води до криза. Аз после близо година носих четири таблетки в чантата си и знаех, че ако ми стане лошо винаги мога да си пия хапчетата, това ми даваше сигурност и не стана нужда да го приемам.

# 4
Много ви благодаря,момичета.Сега няма да мога да го спра,защото съм в депресия и от 10 дни пия и Ципралекс.Незнам защо,но все още не ми е подействал,може би е рано.?Кога се усеща ефекта от Ципралекса?

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Аз бих те посъветвала да се опиташ да го спреш.Има доста странични показания .Аз го пих почти година и като тръгнах да го спирам беше ад-с дни не си затварях очите ,но с много воля и инат нещата се получиха.Желая ти късмет ! Peace

# 6
  • Мнения: 836
Заради преживян огромен стрес и на мен ми бяха изписали Ривотрил. Почувствах се много добре, но по-късно усетих, че привиквам към него.
Сама реших, че ще преодолея зависимостта. Нужни ми бяха 6 месеца.
Разходки сред природата, повече спорт, занимания, които да ти отвличат вниманието от собственото ти състояние. В момент на криза, започваш да си повтаряш, че е временна и след малко ще ти мине. Не е лесно, но това най-здравословният начин да се справиш.
Успех!

# 7
  • Мнения: 305
на мен ми предписаха Ципралекс, но не ми понесе и сега пия Золофт и Ривотрил. В началото на лечението съм .
Мишел, ти по-добре ли си? А странични ефекти имаше ли? Чета че се качват килограми?

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

За жалост е верно, аз качих бая кг ,които и днес не мога да сваля.

# 9
  • Мнения: 511
При мен също се наложи употребата на Ривотрил за няколко месеца.Дозата при мен беше малка ,сутрин и вечер по 1/2т. от 0,5мг.Започнах намалчнето по схема и за около месец го спрях,лекарят ми каза ,че при нужда мога да вземам Симпатил,но досега не се е налагало.

# 10
  • Мнения: 212
Много е важно от каква доза се започва спирането. Колкото е била по-голяма дозата толкова по-дълго време ще е необходимо за спиране. Ако се спира постепенно по схема от лекар няма никакви проблеми.

# 11
Да,Борис,прав си.Също така е важно и от колко време се пие-месеци,години?Ти имаш ли някакъв опит с ривотрила.Ако желаеш,сподели с мен на лични или тук-както ти е удобно.Поздрави!

# 12
  • Мнения: 212
Да,Борис,прав си.Също така е важно и от колко време се пие-месеци,години?Ти имаш ли някакъв опит с ривотрила.Ако желаеш,сподели с мен на лични или тук-както ти е удобно.Поздрави!

Имам опит с Ривотрил. При мен обаче той беше добавка за намаляне на страничните ефекти от основното лекарство което взимах и беше в минимални дози - два пъти на ден по половин от 0.5 мг.
По принцип Ривотрила и всички други лекарства от групата на бензодиазепините (диазепам например) са изключително коварни. Привикването е много лесно и при продължителна употреба е почти сигурно. Затова трябва да се пие само и единствено по препоръка на лекар, по схема от лекар и да се спира пак по схема от лекар. Всякакви своеволия и взимане на Ривотрил когато ни хрумне водят до тежко привикване и още по-тежко отказване. По принцип Ривотрила е лекарство миорелаксант т.е. отпускащо мускулите на тялото и първоначално е открито за овладяване на гърчове при епилепсия. И сега все още основното му предназначение е точно за епилепсия. Обаче впоследствие се е окрило че определено влияе и на психиката - отпуска тялото и нервното напрежение, премахва страхови синдроми съпроводени със сърцебиене, виене на свят и т.н. С една дума пациенти с определени неврози и други подобни състояния се влияели добре от Ривотрил. И докторите започват да го изписват и при неврози и страхови състояния. Проблемът тук идва че на практика Ривотрила не лекува причините за неврозата и страха а само тушира тяхните изяви като нервно и психическо напрежение, страх, паника и т.н.
И пациента накрая освен физически става и психически зависим от Ривотрил и другите бензодиазепини защото си мисли че като не ги приема може симптомите пак да се завърнат с нова сила. Психическата зависимост от Ривотрил и другите такива е по-тежка и много трудно е човек да се откаже от нея отколкото да се пребори с чисто физическата зависимост.
Скоро гледах един филм за това как в САЩ няколко човека пили дълго време едно такова подобно лекарство от тази същата група на бензодиазепините, съдят концерна F. Hoffmann-La Roche който произвежда и Ривотрила за това че са привикнали към лекарството и не могат да се откажат от него.
С една дума шега с Ривотрила не бива. Пийте го колкото трябва и после го спирайте защото е като наркотик - закачиш ли се за него после трудно се откачаш...

# 13
  • Мнения: 4 451
За съжаление Борис е абсолютно прав. След преживяна житейска травма и аз изпаднах в депресия. Наред с антидепресанта ми беше предписан Ривотрил. Вече не си спомням кога спрях антидепресанта, беше отдавна, но от Ривотрила не мога да се "откача" вече 4 години.  Confused Приемам го през няколко дни, общо взето хаотично, когато съм в криза - безсъние, става ми лошо, изпитвам необясним страх. Имах временен резултат от няколко месеца, в които го бях спряла, след като реших да потърся услугите на психолог. Но когато спрях посещенията си там, за съжаление кризите отново се появиха. Ще следя темата.

# 14
  • Мнения: 305
звучат много страшно коментарите ви за ривотрил.аз го пия заедно с антидепресант.Мисля че ми е предписан за половин година.Мислите ли че за такъв период може да се получи зависимост?

Общи условия

Активация на акаунт