СПЕШНО: Какво трябва да знам преди да тръгна за Финландия?

  • 1 184
  • 9
  •   1
Отговори
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Момичета, утре летя за Финско, та се зачудих ( е, макар и в последния момент) има ли нещо което трябва да знам предварително, нещо за което да съм подготвена или задължително да взема. До сега съм ходила само в Турция и то на почивка, а във Финландия ще работя три месеца. Заминаваме с мъжа при неговия вуйчо, който е там от една година с работна виза. Намерил ни е работа и квартира в Хелзинки, но независимо от това нещо ме хваща предстартова треска. Помагайте спешно че утре в 14:40 ни е полета.

# 1
  • Мнения: 3 634
TERVETULOA SUOMEEN!!!

Добре дошли у Финско.

Вземи си луканка и лютеница, тук такива няма. Не знам какво друго да ти кажа... Питай за конкретни неща... Тук иначе има всичко... Ох, не знам какво да ти кажа...

Жалко, че вече не живеем в района на Хелзинки, иначе бихме могли да се срещнем. Какво ще работите там???

# 2
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Ами мъжът ми ще е в строителството, а аз още не съм сигурна. Май ще съм в хотел- камериерка. Имам проблем с езика- знам само английски. Дали е достатъчно? И разбрах че е доста по студено там. Какви дрехи ще са ми нужни? Мисля като пристигнем там да си купя карта за моб.телефон- за моя от България. Трябва ли да се разкодира или няма проблем? Много ти благодаря че се отзова и ми помагаш. Нямаш представа колко ми е притеснено за утре...

# 3
  • Мнения: 3 634
Олелелеее...

Ами за телефона не знам. Но ние имахме един в излишък и го дадохме на братовчед ми в България и той само карата си сложи вътре и телефона работеше. Нямаше нужда от кодриане. Та надежда имаш в това отношение. Иначе има сума ти телефонни оператори, както и pre-payed карти на различните оператори. Аз лично съм със Saunalahti... един пакет с които за 18 евро можеш да говориш 8 часа на месец. Туй за мен е предостатъчно и общо съм доволна от това... но в този пакет и тези 18 евро не влиза обаждането до чужбина.
За дрехите... ми сега е лято. Летни дрехи, сандали... Също ще ти трябва и яке и панталони с дълги крачоли. Вечер се захлажда доста, не е като в БГ да ходиш по нощите с потник. Завиваме се с юрганите с които се завиваме и зимата... та си представи... не се плаши де. Топло е, хората ходят на плаж... Вземи си и банския Wink Затворени обувки също, както и сандали. Не се бой, това което не си взела със себе си може да се купи и от тук... но на двойна цена от тази в БГ.
С английския ще се оправиш, поне аз така мисля... и ще си в Хелзинки... Но все пак се опитай да понаучиш малко... има ги тука такива дето с години живеят, а нищо не знаят. Зависи от кръга в който се движиш дали ще ти трябва повече от английски. Колко е сигурна твоята работа като камериерка? Ако останеш без работа, можеш да ми дойдеш на гости... само дето ние заминаваме на 27 юли за БГ и сме там до 1 септември.

Сега тука са и белите нощи... та ако искаш да спиш добре, купи си едно такова специално дето се слага на очите за да не ти блести светлината. Слънцето залязва в около 23:30 в момента... в Лапландия не залязва изобщо. През нощта никога не става съвсем тъмно както в БГ... и ако ти липсва щтурченето на щурците... запиши си ги и си ги слушай тук. Такова нещо като този звук тук няма. Чуват се само виковете на пропилите се хаймани с които центъра на Хелзинки е пълен.

Имате ли представа къде точно се намира квартирата ви?

# 4
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Леле нямам търпение да го видя. За белите нощи само съм чувала...за квартирата нищо не знам, разчитам че вуйчото ще е намерил нещо свестно с кухненска посуда, обзавеждане и завивки (нямам място в багажа за всичко). За работата за мен не е много сигурно, но Коце (мъжо) ще работи на сигурно място. Гледах в нета кадри на северното сияние. Този феномен кога се наблюдава? ние сме във Финско от 29.06 до 25.09 че после почваме новия семестър. Много благодаря за поканата. Там ще имам нет та ще се свържем чрез форума.

# 5
  • Мнения: 3 634
Северното сияние се вижда през зимата...

А белите нощи... те са баш сега.

Питам за квартирата защото точно в Хелзинки и околията квартирите са на баснословни цени... а тези мебелираните са направо златни.
Поддържай връзка (с мен Wink )!

Ако искаш, ще ти пусна тел. номера си на лични съобщения и можеш да ми звъннеш с твоя номер от тук и аз ще ти се обадя. И без туй нямам с кого толкова да говоря по цели 8 часа на месец.

# 6
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Ок. Пусни ми го а аз като мога ще се обадя. Благодара ти но нищо не обещавам за срещи защото още не съм на ясно със ситуацията там.

# 7
  • Мнения: 3 634
Не се притеснявай. То и аз не мога да обещая за срещи нищо, но ако тръгнете към Турку да ми се обадиш (не между 27.07-1.09.) и може и да скалъпим нещо.

Иначе ти пожелавам приятно пътуване и приятен престой. И не се страхувай... няма нищо страшно.

# 8
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
благодаря ти много. страхотно е когато има хора като теб! Весело лято в БГ за теб и във Финско за мен!!!!  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 634
Аааа... и да отидите в Linnanmäki!!!!

Общи условия

Активация на акаунт