Моето 13мес. кърмаче отказва друга храна...

  • 1 315
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 491
Бебчо е на 13 мес. и е основно на кърма. Не иска да яде друго, освен плодове (тях много ги обича) и хляб, солетки и бисквитки от време на време. Захраних го през 7мия месец, но винаги е бил основно на кърма, суче безброй пъти през деня, а през нощта си спи почти непробудно. Не познава биберон-залъгалка, вода пропи към 11ия месец. Имах намерение да го кърмя още, но се притеснявам, че не се храни добре. Хемоглобинът му е нисък – 98, фонтанелата все още не е затворена, и на всичко отгоре като го теглиха на последната консултация се оказа, че е спаднал с около 600 грама. Започвам да се чувствам виновна, че не съм го захранила по-рано и по-настоятелно.  Cry Хич не ми се иска да го отбивам, но друга алтернатива не виждам, докато го кърмя той ще ми отказва другата храна. И кисело мляко в шише не пие. Чудя се дали да не опитам с адаптирано мляко, но при положение, че имам кърма, това ми се струва кощунствено. Има ли подобни случаи, и как се справихте с това?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 658
ами аз също пусках тема на вашата възраст. Всички мами ми казаха, че и да я отбия, няма да прояде. Лека-полека започна да хапва по-големи количества, но като цяло мога да я определя като злояда. Преди няколко месеца се наложи да давам Малтофер, защото и нейния хемоглобин бепе спаднал много. Сега вече мога да си направя следния извод: докато и никнат зъби ще е така. Когато е по-спокойна си хапва прилично, тръгне ли зъб, е главно на кърма. От месеци расте само на височина, а не наддава и вече е под нормата за възрастта. Не мога да и отнема за сега кърменето, като знам, че това и е единствената храна и успокоение по време на зъбоникненето. Като и избият зъбите, ще отбивам.

# 2
  • Мнения: 2 807

so sweet, и Мони беше основно, да не кажа само! на кърма на тази възраст.
Не искаше нито плодове, нито бисквити, нито солети, дъщеря ти поне похапва и нещо друго  Simple Smile...
Приемаше само 2-3 супени лъжици някакво пюре - повече не искаше, не съм го насилвала.
Изведнъж някакси започна да иска все повече и повече твърда и различна от кърмата храна.

Не мисля, че е притеснително.
Можеш да предлагаш по-често храната, с която си избрала да храниш детенце, препоръчвам ти да е разнообразна, ако иска - добре. Ако не иска - не го насилвай.
Ще видиш, че до няколко месеца вече ще похапва и други храни.

Ако имаш възможност можеш да предлагаш новата храна, когато сте с други деца, които също се хранят (по възможност с това, което и ти даваш) - Мони се ентусиазираше, когато се хранеше с Ива и Дани  Peace
Постоянно надничаше в чинията и на единия, и на другия, за да се увери, че той не е "прецакан" с нещо друго  Grinning
Разбира се, че в началото не ядеше като тяхната храна - просто за тях готвех нещо, което на цвят да прилича на неговото пюре.
След като той се нахранеше на по-големите вече давах и нещо друго. 

Хемоглобинът и на трите ми деца - и на 6, и на 12, и на 24 месеца - е бил между 130-140.
Не мисля обаче, че се повлиява така бързо от храа, т.е. Hb на детенце не е нисък заради късното захранване.
Не се обвинявай, че не си го захранила по-рано, напротив  Hug

Фонтанелата би трябвало да се затвори до края на втората година, така че не виждам нищо притеснително в това, че още не се е затворила.

Имам успокоително (надявам се) обяснение и за това, че теглото му е малко по-ниско  Blush
Малко преди и особено след като детето проходи, поради увеличената подвижност, е нормално да свали дори до около 1 килограм.


От всичко написано дотук разбираш, че те съветвам уверено, смело и с много търпение, разбиране и любов да продължиш да кърмиш - правиш най-доброто за детето си, повярвай!

Дори и да спреш да кърмиш детенце няма веднага да прояде друга храна (характера й в случая също е определящ  Wink), или ще го направи, но в количества, които най-вероятно няма да успеят да задоволят нуждите й.
Мисля си, че детето ти просто не е готово да се храни основно с храна, различна от кърмата - всяко детенце е уникално и има различно потребности  Heart Eyes
Недей да се притесняваш от това с какво другите връстничета се хранят или какво казват/препоръчват бабите и/или съседите - просто следвай и уважавай нуждите на своето дете и всичко ще си дойде на мястото...

Успех! Hug

# 3
  • Мнения: 161
"Добре дошла в клуба " се поздравявам и мене си Simple Smile Ситуацията е аналогична, само мога да добавя, че имах амбицията да не съм от дългокърмещите мами, перспективата от 2-3 годишно смучещо мама бебе ме плашеше, а и сега не ми е по нрава! Тъй като и аз водя "борба" с моята мома - предлагам храна постоянно, най-разнообразна (дори съм се смирила със солети и разни "junkfood" ) на разходки отскоро не давам да суче. Ефект? Ами поразителен Simple Smile - суче по цяла нощ! През останалото време гризка от тук , от там...и циври за кърма. Нерви, нерви, нерви Simple Smile и за нея и за мен Sad Единственият съвет от мен за радост на Хемоглобина (ако е нисък и проблема не е в някое заболяване), е яденето на месо примерно (или друго желязо съдържащо) - даваш парче в ръчичка и нека си го разнася кадето и колкото иска-стига да си отхапва от време на време Simple Smile ПС. Моята дъщеря също беше с хемоглобин под 100 еденици на една година.

# 4
  • Мнения: 76
А така сега!Слушайте лелите тук за захранване на 6-9 месеца и после псувайте по педиатъра! Тц тц тц
Щерката се хранеше сама и то със всякаква храна на 12 месеца - не пасирана .Това за мамите който намекват че не чета достатъчно и не разбирам.

# 5
  • Мнения: 491
Момичета, благодаря ви, че се включихте  Hug
Нямаше да се притеснявам, ако личната не ми натякваше постоянно за захранването. А и един друг педиатър се учуди на фонтанелата, и ми каза, че отдавна не бил виждал бебе на такава възраст с все още незатворена фонтанела, т.е. нямало нищо обезпокоително, но пък било необичайно.
А иначе каката беше захранена "по правилата" още през втория месец, и през осмия, естествено се отби сама, защото и беше по-лесно да пие мляко от шишето. И въпреки това, хемоглобинът и на една годинка също беше нисък - около 95-98. Утре пак сме на консултация и ще видим дали отново е смъкнал на тегло. Пък тогава вече ще му мисля.

# 6
  • Мнения: 9 466
Все едно чета за нашия син! Grinning
Не се безпокой-нашия оцеля при същия този режим-ела да го видиш какъв бандит е /и още суче/ за ужас на някои Mr. Green
Подкрепям предходните мнения-няма да се повтарям...изключвам мнението на marine_log..и няма да го коментирам Laughing
Аз захраних на 7мес, хапваше също символични количества от "твърдата" храна...виж с плодовете бе ок, и мен това ме радва Peace.
Не те съветвам да даваш АМ вместо кърма..наистина си е  кощунство Wink Предвид ползите от кърмата и това че сега, при зъбоникннето това най ги успокоява...има вероятност ако предложиш АМ да не го иска и заради биберона.
Относно залъгалките бях купила на нашия 6 различни по вид и материал...така и не засмука ни една..хвърлих ги и повече не си и помислих да взема Laughing Имаше период от 2 мес в който заспиваше смучейки палец, но и това мина от самосебе си, без да взимам "мерки" Mr. Green
Колко е висок и колко кг е?
За сравнение /естествено всяко дете си е индивидуално и зависи от много неща../ около годинката нашия беше 9кг /височината не я помня Blush/ сега-на 2г и 8мес е 94см-12кг Sunglasses

# 7
  • Мнения: 491
Радвам се, че има и други като нас, оцелели Joy
Вярно е това за зъбките, успокоява се с циците Grinning
На годинката беше 10 400 кг. и 78 см. висок, а на 11 мес. беше 11 кг., винаги си е вървял над средните норми за тегло и ръст, за почуда на всички противници на кърменето.

# 8
  • Мнения: 873
споко Hug!
нашето бебе е на 14 месеца.прояде като го заведохме на балкан.вярно бе Peace
и то ми е едно цицоманче,колко теми съм пускала за това,че ми е мъка с храненето.това лято я заведохме на море,после на балкан-там се отпуши най-вече на плодове и домати Laughingсега хапва в по-големи количества от преди твърдата храна,ама само ако е от нашата-производителите на пюрета и каши не спечелиха от нас Mr. Green
на 13 месеца беше 10кила,хб-113.
малко тревожно е,че детенцето ти е отслабнало,ама сигурно е проходило вече,а и в тези жеги....вчера една моя приятелка,чието хлапе е на възрастта на моето,ме шашна с информацията,че през последния месец е качило цяло кило Shockedтя е притеснена,но колко майки са притеснени,че децата им страдат от наднормено тегло Naughty.като чуят за дебело бебе,всички казват "Браво",а,ако е по-слабичко,обвиняват майката Crossing Arms
а за хемоглобина-познавам деца,момчета,малко кърмени,рано захранени и незлояди,които си хапват добре,а хемоглобинът им е нисък-другаде ще да е причината Thinking

# 9
  • Мнения: 700
Този хемоглобин много се обсъжда и се оказва,че най-често е неоснователно.
 Изследванията с взимане на кръв от пръстчето не отчитат точно резултата.Моят син на 6 м. имаше Хб 119,на годинка обаче показа 94.Педиатъра каза обезателно Малтофер.Аз обаче съм чела не особено добри отзиви за подобни препарати и не го дадох.ПУснах венозно изследване,което е най-точно,и се оказа,че е 120.Как ли щях да си го тъпча детето със желязо,а то се трупа в черният дроб. Sick
 В много държави изобщо не правят толкова често подобни изследвания,стига детето да има розови бузки,да е жизнено и здраво.
 
А така сега!Слушайте лелите тук за захранване на 6-9 месеца и после псувайте по педиатъра! Тц тц тц
Щерката се хранеше сама и то със всякаква храна на 12 месеца - не пасирана .Това за мамите който намекват че не чета достатъчно и не разбирам.
Радвам се,че намекваш,че сме по-пекани от теб,определяйки ни като лели,но я опитай с КАКИ,звучи по-готино Sunglasses
 

# 10
  • Мнения: 173
А така сега!Слушайте лелите тук за захранване на 6-9 месеца и после псувайте по педиатъра! Тц тц тц
Щерката се хранеше сама и то със всякаква храна на 12 месеца - не пасирана .Това за мамите който намекват че не чета достатъчно и не разбирам.

Я, и ние сме като вас!!! Яде непасирана храна, храни се сама - с лъжичка, виличка, с ръце понякога естествено, има добър хемоглобин - 124 Simple Smile...
Но пък започнах със захранването на 6 навършени месеца и до 9 месеца ядеше по една две лъжички храна. На този етап има добър апетит, изяжда количества на половина на тези, които се препоръчват за възрастта и, но е енергична, пухкава и весела.
Децата са различни.


Момичета, желая ви успех! Според мен се опитайте да направите храненето интересно за децата си - подреждайте им красиви разноцветни плодове, зеленчуци и др. в красиви чинии. Хранете се заедно цялото семейство и нека детенцето да гледа как похапвате с апетит. Превърнете храненето в специален ритуал, в който всички участват и в който мъничето вероятно ще пожелае също да се включи. Освен това, ако поиска млекце по време близо до времето за хранене, опитайте да предложите първо храничка(или водичка, ако мислите, че е жадно) и след това естествено ще си получи и желаното млекце...Последното знам, че трудно се осъществява, но си струва човек да опитва от време на време, в някой момент може да се съгласи човечето първо да похапне нещо различно от кърма Wink

Подкрепям метода с Балкана, който предлага dessy encheva. И на моята щерка и се отрази разяждащо планинският въздух и спокойствие  Simple Smile

Последна редакция: сб, 23 авг 2008, 23:36 от Джой

# 11
  • Мнения: 491
Момичета, отново ви благодаря, че се включихте Hug
Малко се успокоих, защото на последната консултация се оказа, че бебчо е наддал с 400 грама. Все пак реших да пробвам да му дам АМ - изобщо не го хареса, но за сметка на това пък кака му го изпи с интерес. Joy
Пробвали сме и метода с балкана - действа, но временно, докато сме там.
А относно храненето - винаги съм се старала да подреждам красиво и интересно масата и порциите, както препоръчва Джой. Дъщеря ми беше злояда и установих, че се храни много по-добре, когато храната в чинията и е подредена интересно, определено има голяма разлика.
Е, успокоява ме факта, че неотбити деца няма, все някой ден ще прояде.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 734
Моята дъщеря винаги си е хапвала добре,независимо от късното захранване (за инфо на marine_log) и със самостоятелното хранене също никога не сме имали проблеми.
 so sweet,имам приятелка с изключително здравичко и едричко момченце,което почти до годинката беше основно на кърма,просто не искаше нищо от лъжица.Човекът прояде изведнъж,когато му дойде времето.Първо започна да харесва каши,след това плодовете и след това прояде всичко.Като че ли просто преди това неможеше да свикне с лъжичката.Децата са различни,едно е готово по-рано,друго по-късно,не се притеснявай.Сега човекът си яде абсолютно всичко с апетит.

# 13
  • Мнения: 491
Ами моя и той не яде от лъжичка - храни се само с пръсти, или ако аз му давам парченца с пръсти. Пробвала съм да му давам една и съща храна, когато е от лъжичка даже не я поглежда, а когато му я предлагам с пръсти я хапва. Големи номерца ми прави общо взето.

# 14
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Дъщеря ми навърши 1 год. и също основно е на кърма.Не знам какво да и предложа вече ooooh! не ще и не ще.Интересното е, че когато бяхме на море през юли, хапваше всичко, което и предложа.Но в деня в който се прибрахме отново отказа да се храни. TiredУспокоявам се, че поне не е единствена Confused


П.П Наддала е само 40гр., но преди да отидем на консултация я кърмих, така че надали има и толкова...

Общи условия

Активация на акаунт