имотен въпрос

  • 1 131
  • 7
  •   1
Отговори
Положението е малко объркано, но ще се опитам да обясня подробно. Става въпрос за сестра ми ,която има 30 годишен брак със мъжа си. Тя има дъщеря от предишен брак, а той-син , също от предишен. Заедно имат племенницата ми. Заедно двамата са купили 2 жилища преди 30 години. Та племенницата ми живее в едното от жилищата и направиха със съпруга и сериозен ремонт. Какво се оказва обаче... Сестра ми и мъжът не се разбират и не живеят заедно от самото начало/той е в едно село/ Излишно мисля е да казвам,че тя е гледала тютюн и изплащала общите жилища и мебели с двете си дъщери само. Мисля ,че това няма значение. Въпросът е сега ,че мъжът и иска да се препише едното жилище на синът му. А това дори не е 1/3 от общия имот, ами доста повече. Няма и за трите деца по равно. Впоследствие се оказва,че в краен случай ще се разведе, но синът да вземе 1/2. За племенницата ми изобщо и не мисли, че и тя му е дете. Много объркано е. Дано сте ме разбрали. Ако имате представа какво да се направи, моля споделете.

# 1
  • Мнения: 1 425
Говори с адвокат.
Бонус съвет: Да си пишеш името в интернет не винаги е добра идея.

# 2
  • Мнения: 85
И аз мисля, че най-добре е да се посъветваш с адвокат.До колкото съм запозната, всичко което е придобито по време на брак независимо кой е изплащал имота се дели на 2(освен ако няма доказателства като кредит и т.н., което не съм сигурна как се използва точно, но всеки адвокат ще ти каже)т.е. 1 жилище за сестра ти, другото за него.От там нататък вече всеки решава на кой да го предпише.Ако жилището остане на негово име , след смъртта му се разделя на децата му, ако не са се развели - на 2 части - 1/2 на сапругата и 1/2 на децата.

# 3
  • Мнения: 4 916
Да отиде при адвокат.

# 4
При всички положения ще търси адвокат. Но сестра ми е ужасно притеснена и за малката дъщеря, която е вложила толкова много в жилището, а няма никакви фактури.Как ще докаже ,че на практика тя и мъжът и са сменяли дограма, паркет, бани , кухня и т.н. И в крайна сметка кой ще зачете всичко това и дали ще е в полза на ответната страна. Хайде мебелите ще ги вземат , но останалите неща...Друго ли дело трябва да води племенницата ?

# 5
  • Мнения: 224
За да има изпълнително дело, трябва да има изпълнително основание, така че има време до изнасянето на мебели и т.н. Доколкото разбирам, тя е решила да се развежда. Чак след като излезе решението на съда по делото за развод, ще се разбере на кой какво и колко се полага. Междувременно в самото дело може да се доказва и със свидетели личният принос на всеки от съпрузите за тяхната семейна имуществена общност. Отделно е възможно и доказването на недобросъвестност и вина у съпруга.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Ако двете жилища са придбити по време на брак той не може да припише нищо без съгласието на съпругата. Ако сестра ти и съпругът и се разведат тогава съдът ще реши кой каква част от двете жилища ще притежава но както са обяснили вероятно ще ги раделят по едно за всеки от съпрузите.За съжаление ако едно от жилищата след развода остане на негово име  той може да припише жилището на когото си иска

Последна редакция: вт, 19 авг 2008, 19:52 от mdonkova

# 7
  • Мнения: 539
Ако двете жилища са придбити по време на брак той не може да припише нищо без съгласието на съпругата. Ако сестра ти и съпругът и се разведат тогава съдът ще реши кой каква част от двете жилища ще притежава но както са обяснили вероятно ще ги раделят по едно за всеки от съпрузите.За съжаление ако едно от жилищата след развода остане на негово име  той може да припише жилището на когото си иска
Уви, така е! Амаранта също е права. А и развод, съпроводен с делба, може да се проточи.......................десетина години! Кошмар!
Моят съвет също е да отидете при адвокат, но да искате от него да съдейства за споразумение - дали ще се разберете за развод по взаимно съгласие, включващ подялба на имуществото или само за подялба на имуществото няма значение. Това е най-подходящият вариант, от моя гледна точка.
Но има и друг подобен вариант - да потърсят медиатор в някой център по медиация (пак чичко Гугъл). Той би трябвало да свърши същата работа за малко повече пари. За него не е задължително да е юрист. Те имат изградена процедура за подобни случаи и би следвало да са безпристрастни, докато адвокатът защитава интересите на страната, която го е наела.

Общи условия

Активация на акаунт