Ипотека, брак-а със собствеността какво се случва???

  • 11 466
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 081
Накратко-мъжът, с когото живея, и имам дете от него, наскоро тегли ипотечен кредит, за да си купим къща. По нотариален акт той е собственик на имота, по договор с банка-този имот е ипотекиран в нейна полза. Сумата на кредита е 60%( 80 000 евро, от 135 000 ст-ст) от стойността на имота, но сделката пред нотариус минахме за 40%(54 000 евро) от стойността на имота, за да не плащаме свръх големи такси и данъци по прехвърлянето.

Мислим и да се женим. Неизменно ме вълнува въпроса за собствеността на този ипотекиран имот. След сключването на граждански брак, аз ставам ли автоматично солидарен длъжник по кредита? А като солидарен длъжник ще бъда и солидарен собственик? А като съм съпруга, ще имам ли права върху този имот при евентуален развод? Ако да-какви? С какъв документ мога да обезпеча правата си върху имота(ако въобще имам такива, защото е придобит преди брака)-нот.заверена клетвена декларация, предбрачен договор или?

Много ще бъда благодарна на всички за включванията!

# 1
  • Мнения: 352
На практика нямаш нищо общо с имота, след като нямате брак. Съответно точно ти не си длъжна на банката и в случай ,че той не може да плаща вноските няма да ги искат от теб. Естествено няма да бъдеш собственик, дори и да подпишете, но детето ти е наследник.Не си мисли ,че ако плащаш вноските, ще станеш собственик. Няма как да стане. Могло е да запишете имота на двамата на името, а кредита на негово. Но сега дали ще се съгласи да се прехвърли...си е отделен въпрос. Ти знаеш как най-добре стоят нещата.

# 2
  • Мнения: 1 081
От банката отказаха да пишат имота на името и двама ни, защото не можех да бъда съкредитоискател( майчинство-поне така ми обясниха). В последствие так аили иначе кредита ще се предоговаря, като мислехме и аз да се включа като съкредитоискател, защото мога да докажа високи доходи, за намали срока на кредита. Но не ми е ясно пак в нот.акт само него ли ще пише? Какво трябва да направя, за имам право на 50% от имота?

# 3
  • Мнения: 4 916
Значи, отиваш при адвокат и си плащаш за консултация  Peace А ако не го направиш (което е много вероятно), но пък започнеш да плащаш вноските по кредита на приятеля си, ПАЗИ ВСИЧКИ ВНОСНИ БЕЛЕЖКИ!

# 4
  • Мнения: 1 081
Значи, отиваш при адвокат и си плащаш за консултация  Peace А ако не го направиш (което е много вероятно), но пък започнеш да плащаш вноските по кредита на приятеля си, ПАЗИ ВСИЧКИ ВНОСНИ БЕЛЕЖКИ!

Няма как да пазя вносните си бележки, защото условието по кредита е вноската да се усвоява от фирмената сметка на приятеля ми. Благодаря все пак за съвета! Но не бъдете така сигурен(на), че ще спестя 100 или 200 лева за консултация, срещу вероятността да остана на улицата, въпреки че от другия месец ще внасям не малка сума в семейния бюджет. Или може би "звуча" лекомислено?!

п.п. Просто разчитам, че тук пишат достатъчно интелигентни и знаещи хора, които биха могли да ме насочат.

# 5
  • Мнения: 4 965
1. Сключвате предбрачен договор.
2. Мъжът ти ти прехвърля (официално пред нотариус) безвъзмездно (или при определени условия) половината жилище или ти го прехвърля (отново безвъзмездно или възмездно).
3. Ако се разделите преди детето да навърши пълнолетие и съдът присъди на теб родителските права, имаш право да живееш в жилището, докато детето навърши 18 г. или 25 г. (ако още учи). Детето е наследник на имота. Ти ще имаш право да наследиш мъжа ти, ако сключите официално брак, а той почине (тогава наследници ще сте и ти, и детето).


И не звучиш лекомислено, а дори прекалено "обмислено"...  ooooh!

# 6
  • Мнения: 1 081
Благодаря, azaf, но възможно ли е прехвърляне на имота при положение, че е ипотекиран? За да получа 50% от имота, не трябва ли да погася 50% от дълга към банката(или да се ангажирам официално с договор с това)? Мислех, че е невъзможно нотариална сделка с ипотекиран имот(прехвърляне имам предвид)?

# 7
  • Мнения: 425
Много ми е интересно защо банката не ви е разрешила да пишете имота и на двамата? Ние с приятеля ми също си купихме апартамент, който при покупко-продажбата писахме и на двамата, т.е. в нотариалния акт за покупко-продажбата ни пише като съсобственици. Кредита го теглих само аз, но в нотариалния акт за ипотеката аз съм кредитополучател, а приятелят ми е ипотекарен длъжник - НО не са му искали никакви документи за доход и въобще само мен ме разглеждаха, когато ни отпускаха кредита. Не съм юрист, така че не мога да ти дам компетентен съвет, но си мисля че за да станете и двамата собственици трябва той да ти прехвърли половината част примерно от имота, да речем с дарение или нещо такова. Дано се включи някой по - компетентен да каже.

# 8
  • Мнения: 4 965
Всъщност, юристите вземат пари за подобни акъли.  Whistling
Ама аз не съм юрист - просто имам личен опит...

Иначе, има много варианти - може да се впише, че ставаш солидарен платец; може да се впише, че той ще изплаща, а ти ще станеш съсобственик след пълното изплащане на вноските; може да изчакате да изплатите сумата; можеш ти да си изтеглиш по-малък кредит, с който да покриеш част от този и ти да си основен платец по новия и т.н.
А и в брака се приема, че и двамата съпрузи са солидарни платци по теглените през времето на брака кредити - примерно, ако титулярът не е в състояние да изплаща кредита, парите се търсят първо от законната му половинка (обикновено) и чак тогава от поръчителя. Също така съпузите наследяват и дълговете си (по логиката на наследяването на имуществото) при евентуална смърт на единия съпруг...
Най-добър и адекватен съвет можеш да получиш от адвокат или близък нотариус.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Благодаря, azaf, но възможно ли е прехвърляне на имота при положение, че е ипотекиран? За да получа 50% от имота, не трябва ли да погася 50% от дълга към банката(или да се ангажирам официално с договор с това)? Мислех, че е невъзможно нотариална сделка с ипотекиран имот(прехвърляне имам предвид)?

Възможно е да се прехвърли имота и с ипотеката - няма никаква юридическа пречка за това, просто ипотеката следва имота. Не е задължително да се плати стойността на прехвърления дял на банката /все пак си прочетете договора за банков кредит, може в него да има особености, да се дължи някакво обезщетение/.

Ако сключите брак не ставаш съдлъжник, нито ще имаш права въррху имота при развод, освен евентуално ползване до навършване пълнолетие на детето, ако ти упражняваш родителските права.

Детето си е наследник, без значение дали имате или не брак, щом бащата го е припознал.

Права върху имота можеш да си осигуриш чрез сделка - покупко-продажба, дарение.

П.П. като казваш "фирмената сметка" значи ли че имотът е на дружество?
Въпросите са ти много, хипотезите- различни, затова с всички документи - при адвокат, за да ти обясни в подробности, по нета не става.

# 10
  • Мнения: 212
Ей на това му викам аз жена на място. Основният проблем който я вълнува преди брака това е как да докопа 50 % от имота на мъжът си. Браво, браво  Hug Обичам такива жени. Поне са искрени и си признават основната причина за да сключат брак. А не като другите ми говорят тук за любов и т.н. глупости.

# 11
  • Мнения: 4 965
...
П.П. като казваш "фирмената сметка" значи ли че имотът е на дружество?
...

Marid е написала това, което и аз - вариантите са много и винаги може да се намери правилен.  Peace

Но, наистина... Имотът на негово име ли се води или на името на фирмата? Има голяма разлика. Ако е на фирмата, не се сещам за варианти да ти бъде прехвърлен, освен ако още преди брака фирмата му не ти го продаде...
 newsm78

# 12
  • Мнения: 1 081
Ей на това му викам аз жена на място. Основният проблем който я вълнува преди брака това е как да докопа 50 % от имота на мъжът си. Браво, браво  Hug Обичам такива жени. Поне са искрени и си признават основната причина за да сключат брак. А не като другите ми говорят тук за любов и т.н. глупости.


 Joy   Joy    Joy   Драги ми Борис, благодаря ви за офф-топика:) Но не обсъждаме в момента причините за сключване на брак. Нито пунктуационните ви грешки, въпреки, че се изкушавам. И за да ви разколебая в мнението ви, че съм "жена на място", и да не съм ви все така "симпатична", ще вметна, че печелих, и ще печеля наравно, на моменти и доста повече от приятеля си. По-добре него да поздравите за бъдещия брак!

Имотът не е фирмена собственост, но доходите на приятеля ми са само и единствено от упражняването на длъжността управител в ЕООД-та затова, тъй като дивидентите му се разпределят от съпросната сметка, то и изпалщането на кредита е от нея.

# 13
  • Мнения: 4 916
Ей на това му викам аз жена на място. Основният проблем който я вълнува преди брака това е как да докопа 50 % от имота на мъжът си. Браво, браво  Hug Обичам такива жени. Поне са искрени и си признават основната причина за да сключат брак. А не като другите ми говорят тук за любов и т.н. глупости.


Ми в края на краищата явно тя ще плаща голяма част от вноските, така че какъв е проблема?

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
......но доходите на приятеля ми са само и единствено от упражняването на длъжността управител в ЕООД-та затова, тъй като дивидентите му се разпределят от съпросната сметка, то и изпалщането на кредита е от нея.

В това, честно казано, няма никаква логика. Управителите не получават дивиденти, тяхното възнаграждение се пределя по различен начин, дивиденти получават съдружниците, съответно едноличния собственик на капитала, и то след печалба и решение за разпределянето и под формата на дивидент. Въпросните пък дивиденти няма какво да правят в сметките на дружеството, а следва да се изплатят лично на лицата, без значение в брой или по лична сметка. Няма никаква логика банката да обслужва личен дълг от дружествена сметка. Самото дружество как ще осчетоводи тези разходи?!

Общи условия

Активация на акаунт