Събиране и използване на дъждовна вода

  • 16 575
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 818
Имате ли резервоари за дъждовна вода? Какви нужди могат да покрият? А какви са цените?
Ще съм благодарна за всякаква информация!

# 1
  • Мнения: 5 898
Такъв имаме на вилата.Водосточната тръба така е изведена,че водата от по-голямата част от покрива отива в резервоара.На отвора на резервоара трябва да има мрежа-да не попадат листа и животинки.Долу има кран.При нужда се завива маркуч и поливаме градината.
Кое колко струва-не зная.Така я купихме.Мисля,че за никакви други нужди не може да се използва без пречистване.

# 2
  • Мнения: 2 818
А колко са големи градината, покрива и резервоара?

# 3
  • Мнения: 1 305
Без пречистване мисля, може да се ползва за тоалетната. След пречистване, за всякакви домакински нужди, без директна консумация. В някои островни страни, където нямат сладка вода, я ползват и за консумация, след пречистване, но предполагам, че става въпрос за доста скъпа установка.

# 4
  • Мнения: 2 818
Това, което лично мен ме вълнува е поливането на по-малко от декар градина и ползване за тоалетна. Предполагам, че за тези нужди не е нужно да е много пречистена. Макар, че ако можем да си го ползволим бих ползвала и за пералня, миялна и къпане. Обаче явно не търся както трябва, защото не откривам никакви цени...

Мястото, където ще се местим е с много скъпа вода, при това ужасно втърда.

# 5
  • Мнения: 5 898
О,ама за тези цели ако искаш вода трябва да живееш в тропиците.Тук както не вали през това лято и е топло и сухо..Резервоарът ще свърши за ден.Но за тоалетна може-като мине през филтър да не задръства тръби и казанчета.Но и трябва някой да ви го сметне-как ще постигнете налягане? С помпа?Или с денивелация.
Та отговарям-дворът е 1,7 дка ,частта от покрива,която се оттича в резервоара на око е около 30 кв.м.Но нямаме засадено нищо,освен плодни дръвчета,предимно череши,които не изискват специално поливане и цветя.И трева.

# 6
  • Мнения: 5 898
Пропуснах-резервоарът е около 6 куб.м.

# 7
  • Мнения: 2 759
                        How much will it cost to catch rain?

                        Също може да не разчитате само на дъждовната вода, макар да е малко по-сложно: http://www.greywater.com/

                        Но ако искате все пак да събирате само дъждовна вода, тази фирма предлага готови инсталации и може да ви информира за цените.

                       http://greentech-bg.net/?p=65 

                      И понеже не можах да се сдържа, хайде и това:  http://www.earthship.net/modules.php?name=News&file=article& … der=0&thold=0

Последна редакция: ср, 13 авг 2008, 13:26 от Mомиче от праскови

# 8
  • Мнения: 7 605
Ние имаме, в наШета обЩина при нов строеж трябва да се слага zадължително цистерна.
Водата я полzваме zа градината (градината е малка и кажи ре4и не я поливаме, понеже вали достатъ4но  Wink но бихме могли ако искахме) и zа тоалетните. При нас филтъра е на отвора на цистерната и от там го вадим zа по4истване. 4ела съм, 4е тоалетните консумират най много вода  Thinking , та определено си струва. Имаме и въzможност да ка4им преалнята на таzи вода но не ми иzглежда хигиени4но  Thinking

Ако целта ви е да спестявайте вода, има едни джавки които се слагат на кран4етата на мивките, те обогатяват струята с кислород и по тоzи на4ин намалява консумацията на вода, беz да намалява обемът на струята. Тук ги продават в бриколажните магаzини, zа един комплект zа 2 мивки и един дуШ платих 8€ някъде.

# 9
  • Мнения: 11 307
Мактуб, извинявай, че чак сега виждам темата ти.
Ние сме от 2 г с резервоар за дъждовна вода. Вкаран е в земята - 4500 л е.
Мъжът ми сам прокара цялата инсталация, защото къщата е стар строеж. Нямам специален филтър, но ползвам водата за поливане на двора, за тоалетната и за пране. При прането има една тънкост - последното изплакване ог правя с питейна вода. Разходът ни за вода намаля двойно. Само веднъж ни се е случвало да изпразним резервоара почти ( бяха останали 13 % вътре), защото беше много сухо лято.
Като се има предвид колко е цената на водата при нас (каналната е двойно по-скъпа от питейната), инвестицията си струва.
Да не споменавам, че ми падна и разхода за прах за пране, тъй като дъждовната вода е мека и слагам най-малката възможна дозировка прах с възможно най-добър резултат.

# 10
  • Мнения: 2 818
Благодаря за отговорите на всички!  Hug

Куче в чекмедже (чуден ник  Laughing ), как сменяш водата, така че последното плакнене да е с питейна (освен ако не переш на ръка newsm78 )?

# 11
  • Мнения: 11 307
Сложихме кран за превключване с 2 входа и един изход.
Благодаря за отговорите на всички!  Hug

Куче в чекмедже (чуден ник  Laughing ), как сменяш водата, така че последното плакнене да е с питейна (освен ако не переш на ръка newsm78 )?

# 12
  • Мнения: 2 818
 Laughing Идейно!

# 13
  • Мнения: 2 759
                        Обичам тази тема, радвам се, че я възкресихте  Hug!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 148
И ние ползваме дъждовна вода за напояване на тревата- в къща сме с градина.
Още не е напълно готова системата, че трябва още бидони да добавим- събираме вода от покрива и верандата- някъде около 100кв.м.
Като цяло излиза скъпа инвестиция, но нали все пак не е редно с питейна вода да се полива (въпрос на съзнание).
Иначе сме с поливна система и ако ползвахме от чешмата, на водомера щеше да му се развинти шайбата.

Общи условия

Активация на акаунт