Отговори
  • Мнения: 7
Започвам тази тема понеже съм потресена от това ,което видях........
 Тук не става дума за малко детенце ,нито за изпаднала в нужда майка ,а става дума за момче ,дори вече мъж на около 28-30 г.
 Живеем в гр. Разград. Преди 8 години ,двете с майка ми живеехме в едно от ведомствените жилища,дадени от общината специално на учители ,което в последствие купихме,след това продадохме и се преместихме от въпросния квартал.
 Всички апартаменти бяха раздадени на учители, с изключение на един (гарсониера),в който ,разбрахме че е настанено 20-годишно момче ,без родители. Видяхме го - добре изглеждащо,красиво и добродушно момче,българин,Николай,кръгъл сирак ,току-що завършило техникум,търсещо работа ,за да може да се препитава.(Тогава наема ,който плащаше беше от порядъка на 11 лв.)
  Както споменах,преместихме се ,живяхме малко и във Варна с майка ми ,аз се омъжих ,бях малко в чужбина ..и отново се озовахме в гр. Разград.Вече съм майка на дългоочаквания ни син Жорж-Мишел,който се появи преди 1г. и 1 месец.
 Преди няколко седмици,мерейки улиците с количката съзирам страшна гледка- момчето,което ни беше комшия преди 8 години ,обикаля улиците в доста неугледен вид- слаб,с доста дълга и мръсна коса,мръсни и скъсани дрехи,с галоши на краката,а хората ,минавайки покрай него правят гримаси от миризмата ...........Не можех да повярвам на очите си- беше се превърнал в клошар. Ходеше по улиците с надеждата-някой да му подаде ръка...подкрепа..помощ...или поне нещо за ядене....  Sad
  Бях ужасена от гледката -помислих че е загубил съзнанието си и се е пропил,като гледам колко много пияници,луди и цигани -просяци обикалят по улиците........
 А той ,учудващо ме позна ,и разминавайки се с мен ме поздрави с усмивка  Shocked
   Виждам го почти всеки ден ,и всеки път ми се свива стомаха от ужас. Как няма никой да му помогне с нещо,ако не с друго-да му дават по 1 хляб...но едва ли това ще е достатъчно............ Той е на дъното,абсолютно сам ,без майка,без баща,без никакви роднини,без приятели,без работа ,без ток,без вода(спряни са поради неплащане,разбира се),без никакви пари съответно...
 Ами то всичко е свързано,кой ще го вземе на работа  в този вид.?? А друг не може и да е ,без  вода и ток ......без пари -да си купи някакви чисти дрехи....
 Днес сутринта ,разхождайки се с малкия ,отново го виждам в центъра- беше седнал на една пейка и четеше вестник-казах си " Значи съзнанието му е наред все още",стана ми още по-криво  Sad
 Не пие алкохол ,не краде,не е някакъв опасен ,озверял тип,не се моли на никого,не е просяк.
   Тази вечер,на връщане от центъра с майка ми и малкия го виждаме -седнал до един варел в нашия квартал и гледа в земята -в същия отчайващ вид .И отново ни поздрави. Отминахме. Казвам на майка ми " Хайде да минем отново покрай него ,и да го питаме нещо ,за да проверим съзнанието му ,и да разберем защо е изпаднал в това положение"  Върнахме се .Той си стоеше до варела.Майка ми го попита уж за някакви комшии ,и от разговора разбрахме ,че момчето си е съвсем наред с акъла,но отчаянието му е голямо.
  Разбрахме ,че все още си живее в същото жилище ,и ако някой му даде някаква работа да свърши-изкарва по някой лев.
 Предложихме му да му помогнем с каквото можем ,но той продължаваше да гледа в земята ,толкова отчаян и нещастен и не каза нищо повече. Тръгнахме набързо ,понеже малкия даваше зор да се прибираме- къпане ,хранене ,заспиване .... ясно е на всички мами тук ... Веднага сложих в една торбичка ,каквото хванах в бързината от хладилника ,и пратих майка ми да му занесе ,за да хапне поне,но за съжаление си беше отишъл... Sad
   И ето,сядам пред компа,за да споделя с вас ,момичета,понеже  толкова ми стана болно от тази история,усещам как ми се е свил стомаха на кълбо ,толкова ми е мъчно за това момче...
  В какво положение е ,и как никой не му помага - хората го подминават набързо ,немислимо е да си намери работа в този вид ,подкрепа - отникъде....
 Реших да отида при кмета и да му обясня случая,но се съмнявам някой да му обърне внимание...
  Аз съм сама все пак ,как да му помогна ...  Cry  Не мога да искам съдействие от комшии и познати - ако някой искаше да му помогне,досега да го е сторил ,нали всеки ден го виждат по улиците  . Но на никой не му пука ,всеки си гледа кефа и хич не се трогва. Нали на тях не им е до главата ! Ама не се знае един ден и те в какво положение ще изпаднат ,и кой ще им помогне.
   Жалко е наистина ,един млад мъж,който може да създаде семейство,да си има дечица и жена,да издържа семейство съвсем нормално,както всички хора - да се превърне в клошар .А ако никой не му помогне -може да се пропие ,да загуби и съзнанието си ...и тогава вече ..няма спасение.
   Моля ви,майчета ,нека да помислим и взаимно да помогнем на този млад мъж ,да излезе от тази страшна мизерия,да стъпи на крака и да успее да си намери работа ,за да си плаща сметките ,да се издържа ,да си намери една жена ,да създаде семейство  и да разбере какво е ЩАСТИЕ   Cry Cry Cry

# 1
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
 Дрехи и храна на първо време е ок, но не решават положението му занапред. Говорете с него, попитайте го има ли документи - ЛК, помогнете му да се регистрира в Социални грижи, полагат му се енергийни помощи поне. След като започне да си стъпва на краката, може и да му се намери някаква работа - съвсем непретенциозна,колкото да изкарва за прехраната. Поискайте съдействие от Социалните, защо не и от кмета. Понякога на хората не им се занимава, а и не знаят от къде точно да стартират помощта си.
Поздравления за състраданието  bouquet Радвам се,че все още има хора, които не затварят очи пред чуждото страдание! Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 506
 МамаЛиса, послушай Рави и направете нещо за това момче! Peace
 За дрехи  newsm78, можеш ли горе-долу да го опишеш - колко е висок, кг, номер на обувките? Hug Аз мога да дам - дънки, панталони, блузи, тениски, но всичко е спортен тип  Blush .... ако разбереш нещо веднага ми пиши! Hug
мамалиса   bouquet

# 3
  • Мнения: 3 641
MamaLisa и аз ще чакам да дадеш ориентировъчно мерки на момчето. Много ми се иска да приговя нещо .

# 4
  • Мнения: 2 818
Мама Лиса, а той живее ли още в жилището, че не разбрах или е на улицата?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 715
Запис и аз. Ще помогна с каквото мога.
МамаЛиса, трогна ме отношението ти. Ясно е, че има много нещастни и изпаднали в беда хора, но това не значи да свикнем и да си затваряме очите.
  bouquet

# 6
  • Мнения: 7
Вчера,когато се опитахме да поговорим с него ,каза ,че живее все още в жилището,в което си беше преди 8 г.
 Но аз искам да се убедя в това ,понеже  може и да ни е излъгал ,от неудобство ... Sad
 Обикаля по цял ден улиците  и много ме съмнява .... За това още днес ( може би в късния следобяд ) ,ще отидем да проверим и разпитаме комшиите ,също така искам да разбера дали има ЛК ,както и трите му имена ,за да мога да проверя сметките му ,както и да отида при кмета в най-скоро време...  Sad Praynig
 Довечера ще пиша- веднага щом се върнем с информация  Peace

# 7
  • Мнения: 7
 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
 Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
 Много ви благодаря,момичета за съдействието ,ще пиша и за размери (довечера),за дрехите ,горе-долу какви ще са му необходими

# 8
Започвам тази тема понеже съм потресена от това ,което видях........
 Тук не става дума за малко детенце ,нито за изпаднала в нужда майка ,а става дума за момче ,дори вече мъж на около 28-30 г.
 Живеем в гр. Разград. Преди 8 години ,двете с майка ми живеехме в едно от ведомствените жилища,дадени от общината специално на учители ,което в последствие купихме,след това продадохме и се преместихме от въпросния квартал.
 Всички апартаменти бяха раздадени на учители, с изключение на един (гарсониера),в който ,разбрахме че е настанено 20-годишно момче ,без родители. Видяхме го - добре изглеждащо,красиво и добродушно момче,българин,Николай,кръгъл сирак ,току-що завършило техникум,търсещо работа ,за да може да се препитава.(Тогава наема ,който плащаше беше от порядъка на 11 лв.)
  Както споменах,преместихме се ,живяхме малко и във Варна с майка ми ,аз се омъжих ,бях малко в чужбина ..и отново се озовахме в гр. Разград.Вече съм майка на дългоочаквания ни син Жорж-Мишел,който се появи преди 1г. и 1 месец.
 Преди няколко седмици,мерейки улиците с количката съзирам страшна гледка- момчето,което ни беше комшия преди 8 години ,обикаля улиците в доста неугледен вид- слаб,с доста дълга и мръсна коса,мръсни и скъсани дрехи,с галоши на краката,а хората ,минавайки покрай него правят гримаси от миризмата ...........Не можех да повярвам на очите си- беше се превърнал в клошар. Ходеше по улиците с надеждата-някой да му подаде ръка...подкрепа..помощ...или поне нещо за ядене....  Sad
  Бях ужасена от гледката -помислих че е загубил съзнанието си и се е пропил,като гледам колко много пияници,луди и цигани -просяци обикалят по улиците........
 А той ,учудващо ме позна ,и разминавайки се с мен ме поздрави с усмивка  Shocked
   Виждам го почти всеки ден ,и всеки път ми се свива стомаха от ужас. Как няма никой да му помогне с нещо,ако не с друго-да му дават по 1 хляб...но едва ли това ще е достатъчно............ Той е на дъното,абсолютно сам ,без майка,без баща,без никакви роднини,без приятели,без работа ,без ток,без вода(спряни са поради неплащане,разбира се),без никакви пари съответно...
 Ами то всичко е свързано,кой ще го вземе на работа  в този вид.?? А друг не може и да е ,без  вода и ток ......без пари -да си купи някакви чисти дрехи....
 Днес сутринта ,разхождайки се с малкия ,отново го виждам в центъра- беше седнал на една пейка и четеше вестник-казах си " Значи съзнанието му е наред все още",стана ми още по-криво  Sad
 Не пие алкохол ,не краде,не е някакъв опасен ,озверял тип,не се моли на никого,не е просяк.
   Тази вечер,на връщане от центъра с майка ми и малкия го виждаме -седнал до един варел в нашия квартал и гледа в земята -в същия отчайващ вид .И отново ни поздрави. Отминахме. Казвам на майка ми " Хайде да минем отново покрай него ,и да го питаме нещо ,за да проверим съзнанието му ,и да разберем защо е изпаднал в това положение"  Върнахме се .Той си стоеше до варела.Майка ми го попита уж за някакви комшии ,и от разговора разбрахме ,че момчето си е съвсем наред с акъла,но отчаянието му е голямо.
  Разбрахме ,че все още си живее в същото жилище ,и ако някой му даде някаква работа да свърши-изкарва по някой лев.
 Предложихме му да му помогнем с каквото можем ,но той продължаваше да гледа в земята ,толкова отчаян и нещастен и не каза нищо повече. Тръгнахме набързо ,понеже малкия даваше зор да се прибираме- къпане ,хранене ,заспиване .... ясно е на всички мами тук ... Веднага сложих в една торбичка ,каквото хванах в бързината от хладилника ,и пратих майка ми да му занесе ,за да хапне поне,но за съжаление си беше отишъл... Sad
   И ето,сядам пред компа,за да споделя с вас ,момичета,понеже  толкова ми стана болно от тази история,усещам как ми се е свил стомаха на кълбо ,толкова ми е мъчно за това момче...
  В какво положение е ,и как никой не му помага - хората го подминават набързо ,немислимо е да си намери работа в този вид ,подкрепа - отникъде....
 Реших да отида при кмета и да му обясня случая,но се съмнявам някой да му обърне внимание...
  Аз съм сама все пак ,как да му помогна ...  Cry  Не мога да искам съдействие от комшии и познати - ако някой искаше да му помогне,досега да го е сторил ,нали всеки ден го виждат по улиците  . Но на никой не му пука ,всеки си гледа кефа и хич не се трогва. Нали на тях не им е до главата ! Ама не се знае един ден и те в какво положение ще изпаднат ,и кой ще им помогне.
   Жалко е наистина ,един млад мъж,който може да създаде семейство,да си има дечица и жена,да издържа семейство съвсем нормално,както всички хора - да се превърне в клошар .А ако никой не му помогне -може да се пропие ,да загуби и съзнанието си ...и тогава вече ..няма спасение.
   Моля ви,майчета ,нека да помислим и взаимно да помогнем на този млад мъж ,да излезе от тази страшна мизерия,да стъпи на крака и да успее да си намери работа ,за да си плаща сметките ,да се издържа ,да си намери една жена ,да създаде семейство  и да разбере какво е ЩАСТИЕ   Cry Cry Cry

# 9
  • Мнения: 7
момичета,връщам се току-що,ето снимки,които не са за хора със слаби нерви...
 Имах голям късмет ,че се натъкнах на Домоуправителя (когото познавам от времето ,когато живях в този блок;страшно отзивчив Човек,наистина човек !)
 Разказа ми подробно за Николай,заведе ме до стаята ,която обитава (на 1-вия етаж),( 1 стая с баня и умивалня)вече НЕЛЕГАЛНО от 2 седмици. Николай го нямаше.Вратата е разбита,така че без проблем влязохме ,за да видя  Shocked Носех си и камерата.Ето ,за това става въпрос...Положението е повече от отчайващо... Виждате- мизерия,мръсотия,може би и някаква зараза ,какво ли не................. нямам думи...........  Shocked Shocked Shocked
 Няма вода ,няма ток..............
   Историята е следната : Момчето е родено през 1971 г. в Плевен,живяло е там със семейството си.Първо умира майка му(бил е дете още),и баща му се жени повторно,след което внезапно умира.Мащехата дава сума пари на Николай и го изгонва от апартамента на баща му. Незнайно по какъв начин,Николай пристига в Разград и учи в селскостопански техникум ,като е настанен в общежитие с пълен пансион,завършва средното си образование и си намира работа в "Агросервиз".Работи там до 1993 г. и го съкращават. Оттам нататък- започва да потъва бавно ,но сигурно. Търси работа- не намира,спират му тока и водата,поради неплащане,наемите се трупат ,системно гладува и боледува.
 Успява да намира почасова работа тук-там ,колкото да има за хляб,но поддърща хигиената си.
   След 2000-2001 г. ,на моменти вече започва да говори несвързано,немотията,гладът,липсата на семейство ,близки ,приятели си казва думата.....
    Започва да обикаля по улиците и около кофите за боклук..........
 Прибира се в квартирата ,само за да спи.
   Съдили са го за неплатени наеми ,ток и вода .Изправил се пред съда с думите : "Нямам работа,нямам пари ,от къде да платя???"
 ЛК- няма. Разполагам с данни от зеления му паспорт ,който е издаден на 10.01.1989 г.
   Преди 2 седмици са идвали да го гонят от Социалинвест(апартамента е даден от тях) с полиция.Не са го открили и са сменили патрона.
 Той се прибрал ,като разбил вратата и си влязъл. Сега е там нелегално,и никой не е докладвал за него от комшиите ( Слава Богу)  Shocked Shocked Shocked
 Това инфо ми даде Домоуправителя,а тръгвайки ,зад ъгъла на блока изкочи самия Николай  Cry
    Успях да го спра да поговорим,като му предложих цигара ,за да го предразположа малко...
Обясних му,че съм открила добри хора(майки),които са готови да му помогнат с каквото могат ,и че ще се опитаме взаимно да му оправим сметките ,за да му пуснат тока и водата ,както и че ще отида и при кмета ,и ще проверя и наема ,и на първо време ще му помогнем и с дрехи,но .......... Николай говори несвързано на моменти....отначало  се усмихна  и ме изгледа невярвайки ,а после каза че няма смисъл и започна да говори за някакви военни,банка,пазар ..-такива думи спомена ,без връзка ,при което аз загубих ума и дума .... Shocked и разбрах ,че ще му трябва явно психотерапевт ,но  как и по какъв начин ...как да му помогнем ,какво да направим, той  е в Депресия !Не мога да кажа ,че е лудост ,просто е отчаяние и силна депресия.Все пак ,след всичко,което е преживял-не може да не се е отразило на психиката му,но  си блъскам главата и се чудя какво да направим и кое ще е най-правилното рещение,за да му помогнем ,да го спасим   Sad Shocked
   Той не е бил нокога в дом ,не е получавал и помощи  Shocked
 Просто ,сякаш е забравен от света .. Само да вмъкна ,че на 4-тия етаж,над апартамента в който живее ,е жилището на Директорката на социалния патронаж !!!!!!!!!!!!!!!  Shocked  Докато  разговарях с Домоуправителя,тя мина покрай нас,прибирайки се от работа ,натоварена с 3 чанти меса ,кашкавали ,алкохоли ,сладкиши и т.н.  Shocked Shocked Shocked  едвам вървеше ... Аз я спрях и я попитах за Николай ,а тя вдигна рамене невъзмутимо и каза ,че не знаела ,май живеел тука още ,ама май бил превъртял и трябвало да освободи апартамента  Shocked
   Представяте ли си ??????? Какъв човек е това  Imp Imp Imp Shocked Shocked Изрод!!!!!!
 А къде да отиде Николай ?? На улицата ??? Защото май бил превъртял !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Много съм отчаяна ,майчета,какво да правим ? как да му помогнем на Николай??
  За начало да му платим сметките и наемите ако можем ,разбира се , и да  ангажирам  хора ,да изринат тая мизерия ,да изчистят,имам един бойлер в мазата ,ще го дам  и него ,но оттам нататък какво ще стане??
  Къде ще работи?? Как и кой ще го вземе на работа ?? 
  Shocked Shocked Shocked
 Моля ви,дайте идея,предложения ,какво да се направи ??
 Аз утре ще отида да разпитам за наемите ,за сметките ,за правата му ....
  Sad Sad Cry
   
 

# 10
  • Мнения: 457
mamalisa, този същия- първия си пост го пусни като имейл на БТВ, Нова ТВ и Канала. Нека да направят репортаж за това момче. Може и Милен Цветков или по Нова "Здравей България". Все от някъде ще му предложат работа и подслон. Гледала съм такива случаи и хората веднага започваха да звънят в студиото да предлагат варианти.

# 11
  • Мнения: 90
Zdraveite,

Dano da mozhe da se napravi neshto. Pishete kato stane qsno i za kavi pari ima nuzhda da se dadat.

  bouquet za mamalisa!

# 12
  • Мнения: 354
mamalisa Много си мила,
Дано наистина успееш да промениш една съдба. Много ми е мъчно за Николай. С пари категорично не мога да помогна, дрехи мисля че да , стига наистина размера да е точен.
Мисля , че най-много му трябва РАБОТА. Има ли доходи-всичко ще се нареди.
Знам, че отстрани е лесно да се дават съвети, но наистина мисля, че в тази насока трябва да се търси помощ. Има и работодатели, които дават квартира. Може и в др. населено място. Ако открия подобно , веднага ще пиша.

# 13
  • Мнения: 2 425
mamalisa, направо ти се възхищавам за това, което правиш. Прочетох историята и ми стана много гадно. Дано се намери някакво решение. Аз също съм за идеята за телевизия. Аз също съм гледала репортажи, и има и много добри хора като теб   bouquet

# 14
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
mamalisa  bouquet Шока, който си изпитала, при вида на мизерията е обясним.  Отърси се от него и започни да отсяваш емоционалните решения, нужно е здраво и трезво мислене, за да можеш да бъдеш в полза на този мъж.  Първо му направете ЛК. Направи сметка, по която майчетата, могат да пускат парички. Използвай ги, за да платиш най-неотложните му сметки.Междувременно като се посъберат дрехи, му помогни да започне да търси работа. Няма по-добро лечение за него от намирането на работа и подкрепата, която ще усети.. Едва ли ще успееш да го заведеш на психолог , а и там едва ли ще намериш желаната за него помощ. В отдел Социално подпомагане ще му отпуснат енергийна помощ , за да може да преживее поне зимата. Ползвай и съветите на bosiqa в Продавалника.  Peace 
Простете скептицизма ми , но този мъж е на 37 години, стигнал е дъното, поради куп обстоятелства, но и поради нежелание да се бори. Колко мъже и жени са били съкратени през годините на демокрация? Колко от тях са били изправени пред перспективата да останат на улицата и то с деца зад себе си?  Само дрехите и паричките, които ще се съберат не са достатъчни,за да излезне от дупката, в която се намира. Опитай се да го мотивираш, да го накараш да повярва в СЕБЕ СИ, а не в теб, че ти можеш да му помагаш. Peace

Поздравления за куража ти и за решението! Hug

Общи условия

Активация на акаунт