Ритуали и поверия по света

  • 40 892
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 257
Една позната, брокерка, недвижими имоти, ми разказва как и се наложило (рискове на професията, какво да правиш), да отиде и да изрови от двора на току-що продадена от нея къща, една статуетка на Свети Не Знам Си Кой Си (за късмет била), защото предишната собственичка, някаква латинка (Пуерто Рико, Мексико, кой знае коя 'Латиния') и казала, че си я е забравила в двора и че тази трябва да отиде, да я изрови и да и я предаде. Та нашата се беше обадила да предупреди новите собственици, да не се плашат, ако я видят да се дупи и да чопли по двора им, статуетката търсела да прибере, не че нещо...

Та - какви такива поверия и ритуали по света?
Не говорим за стандартните и скучни черни котки и 13-ти числа.
Нещо по-така.

Сетих се, просто, докато превъртах каналите и един умопомрачителен Диего целуваше една насълзена Хасинта в 4598 епизод на знам ли коя сапунка.

# 1
  • USA
  • Мнения: 559
Наскоро на едно парти казвах на един индийски татко каква хубава дъщеря има, а той ми каза, че е син, а кукуригуто било защото не можело да ги подстригват до навършването на 1 година. После ми каза, че като роди жената не може да излиза от вкъщи 40 дена. Да ви звучи познато?  Wink

Китайците са супер суеверни. Моя приятелка си насрочи секциото според някакъв хороскоп, правен специално за целта. 8.8.08 е специален ден за тях - много късметлийски, представям си колко заети ще са гинеколозите през този ден.

Латиносите са явно известни с тези статуетки. В някакъв филм големи молитви падаха към някакъв светец да се ожени щерката (не си спомням много точно).

В предната ми работа, работех на 13 етаж, който се казваше 14ти. Оказа се, че в много сгради 13 етаж няма. (подсети ме с това 13 число).  Laughing

# 2
  • Мнения: 1 169
Цитат
Сетих се, просто, докато превъртах каналите и един умопомрачителен Диего целуваше една насълзена Хасинта в 4598 епизод на знам ли коя сапунка.

 Joy

Не не съм чувала от тукашните, виж с един от Хаити говорих в почивката един ден...малееее тия хора са много "чалнати" на тема - Духове, Магии и тем подобни щуротии, които аз не издържам психически. Разказа ми човека за много ритуали, но както казах аз съм много скептично настроена и не се и напънах да запомня.

# 3
  • Мнения: 1 169
Цитат
В предната ми работа, работех на 13 етаж, който се казваше 14ти. Оказа се, че в много сгради 13 етаж няма. (подсети ме с това 13 число). 

Ами да, как можах да забравя.
Така е и в казината - нищо 13 няма, ама нищо.

# 4
  • Мнения: 2 257
Я да си отговоря сама, че се сетих. Нещо, което не очаквах от американци, имайки предвид рационалното им мислене (с изключение на котките и 13-ките Wink). Та - на многото бейби шауъри, на които съм присъствала, съм научила, че подаръците, както са завързани така с разни фльонги, панделки и финтифлюшки, е анатема да се режат с ножица! Сакън! Не било на добро. Като попитах какво пък чак не добро толкова има, се оказа, че наистина не звучи добре това, заради което не трябвало да се режат с ножица панделките Confused. Та...и аз прихванах от тях, на моя шауър не рязах с ножица, а се борих с нокти да развързвам или да измъквам измежду пролуките. Crazy

Монета, паднала на земята, се взема само ако е на определена страна (лице или гръб - забравих, обаче). Затова има много монети по земята, които никой не е вдигнал. За разлика от в БГ, където намерена монета носи късмет.

От тук - друг въпрос - прихващате ли чуждите поверия? (умишлено не казвам суеверия, макар че, който ми обясни разликата, ще го черпя) Аз лично гледам да не прихващам, с изключение на бебешкия въпрос. Използвам удобното оправдание, което сама си сътворих - българските поверия не важат на чужда земя, чуждите поверия не ме касаят, защото са чужди. Wink

# 5
  • USA
  • Мнения: 559
Джи, мой приятел индиец с твоята логика си ядеше бъргъри и казваше, че американските крави не били свещени, само индийските били.  Simple Smile
Не знаех за панделките и монетите. Гледам да не прихващам.

# 6
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел има едни малки гущерчета, които влизат в къщите -  смамит им казват местните, на англ. ез. - Mediterranean House Gecko. Израелците вярват, че тези същества носят късмет на къщата, в която са влезли Peace

Не се подарява нож - вярването е, че това води до скарване. Ако някой все пак иска да подари на някого нож, получаващият подарък символично му дава някоя стотинка (все едно го е откупил), за да не се води съвсем подарък...

Има още, ще допълня като се сетя  Hug

# 7
  • Мнения: 1 147
Мента, тези гущерчета носят късмет и в Хавай. Много са разпространени, местните вярват, че носят късмет и не ги преследват изобщо. Гледаха ме сякаш имам проблем с главата, защото исках да се местим в друга стая, след като за късмет в гостната начмерих 5 парчета  Grinning

Индийците се женят с уредени бракове, между родителите. Преди да започнат каквито и да е разговори между младите, се прави астрологична прогноза. Ако съвпадението е по-малко от определен процент, изобщо не се продължава...

Пак в Индия, когато бащата почине, най-големият син си обръсва главата, в знак на скръб и уважение. Често го правят всички синове, по-малките включително.

В Бразилия не се нови лилаво на хубав повод, защото е цвета на скръбта, както при нас се носи черно на погребение... Пак там не се подаряват ножове (знак на раздяла), и часовници, защото са символ на преброено време..

Изненада ме, че и в Америка се чука на дърво, за късмет..

Пак в Хавай, страха от числото 4 е много разпространен.. нещо като нашето 13 Grinning


Последна редакция: вт, 05 авг 2008, 02:25 от Зора

# 8
  • T"A
  • Мнения: 2 515
O, тук религиозните практики нямат край...

По време на траур не се къпеш, не се бръснеш и не си режеш косата (т.е. да не се занимаваш със суета, с плътски неща), но най-близките късат дрехата си, правят и процеп, за да покажат как се късат сърцата им от загубата. На гробища се поставят камъчета, по тях се вижда колко хора навестяват гроба на мъртвия.

Косата на момченцето трябва да се отреже едва на тригодишна възраст - и не просто се реже, а се бръсне. Това не е задължително, но има общности, които го спазват.

Почти всеки знае, че вярващите евреи носят малка шапчица, наречена кипа - символизира вярата, че над човек има Някой. Чела съм, че източник на този символ е суеверие - някакво дете било буйно и равините посъветвали родителите му да му сложат шапка, да му пази страх от Небето  Wink Сложили му и детето се укротило. Казват, от там тръгнала традицията....

На чисто практично ниво най-големият страх е от "лоши очи" - вярата, че ако някой те погледне със завист или с недобри помисли, това един вид те урочасва. От "лоши очи" се пазят със сини мъниста сини мъниста и с още един арабски символ - ръката на Фатима/хамса:

Имат си и талисмани, които наричат камеа. (носят късмет  Grinning)

Ако това не ви се струва достатъчно оригинално, защото е популярно във всички ориенталски култури, то да ви кажа за имената  Mr. Green Ако не ти върви в живота, можеш да си смениш името с някакво, чията нумерологична стойност ти приляга повече. Ако дете се кръщава на починал (а в някои общности - ако е кръстено на жив човек, който почива в последствие) - прибавят на детето буква в името, която един вид "заживява" името... В Израел по закон човек може да си сменя името всеки 7 години.  Sunglasses


# 9
  • Italia
  • Мнения: 4 492
......
В Бразилия не се нови лилаво на хубав повод, защото е цвета на скръбта, както при нас се носи черно на погребение... Пак там не се подаряват ножове (знак на раздяла), и часовници, защото са символ на преброено време..


И тук така. Wink
Не се отваря 4адър в стая или на закрито,заЩото не е на хубаво.
17 като 4исло е по_фатално и от 13,не дай си Боже пък ако се уцели петък. Wink
Конската подкова е символ на Щастие.
В Южна Италия е доста разпространен като амулет и се носи за късмет и против уроки 4ервено рог4е,което прили4а малко на лЮта 4уШка.
Не е на хубаво да се минава под стълба.
Като знак против уроки се правят рога с показалеца и кутрето на ръката или се пипа железен предмет а господа мъжете прибягват и до докосване на "съкровиЩата си". Wink
Много хора носят в себе си или имат в къЩи изображения или малки статуетки на разни светци или Дева Мария.
Да се разсипе зехтин или сол не е на хубаво.
Когато младоженци излизат от църквата се замерят с ориз за късмет.
Ако сънуваШ някакви цифри трябва да ги играеШ на лотария.
Да се ядат фурми,грозде или леЩа в НовогодиШната ноЩ е на късмет.


Запазвам си правото да допълвам.... Peace

# 10
  • Мнения: 1 550
Забавно е да се чете за разните суеверия и поверия.
Не съм забелязала холандците да са суеверни Thinking Ако другите 'холандки' забелязали нещо по- особено, да пишат.
Роди ли се бебе, още от следващият ден прииждат гости Crazy Като споменах за 40 дена, всички ме гледаха много странно.
На сватба след подписа се хвърля също ориз, но мисля че е 'вносно' суеверие.
Единственото нещо, което ми направи впечатление е, че конската подкова се закача с дъгата надолу така, че отвора на подковата сочи на горе- за да се 'изсипва' щастието.

# 11
  • Мнения: 5 710
Поверието за счупеното огледало важи и в Италия. 7 години жална ти майка  Laughing
Също така носи лош късмет, ако на масата ножа и вилицата се разположат, като кръст ( неволно).
На масата също носи лош късмет, ако ядящите са 13. 
Яденето на леща на Нова Година е на пари. Ще мисля и аз за още.

# 12
  • Мнения: 3 521
Немците са оперирани от суеверия.
Уж счупеното носи щастие, но когато мъжът ми батардиса 38 см. блюдо Розентал на майка си изобщо не можа да я излъже с въпросното. Излязохме 90 евро назад - голЕм късмет т.е. и аз вече не му вярвам на това суеверие.

Иначе, когато се роди бебе украсяват много хубаво къщите - щъркели, колички се появяват по покривите, опъват се по цялата улица едни простори с бебешки дрешки, но това е по-скоро неофициално "извинение" към съседите, че следващите месеци нощно време някой ще им надува главите Wink.

# 13
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Червен конец се връзва на ръката, за да предпази от "лошо око". Обясниха ми, че "лошо око" е и като уроки - т..е ако те погледнат и похвалят, пак може да е "лошо око".



Връзва се и за късмет, а на неомъжени дами във "възраст за женене" го връзват с пожелание да си намери скоро жених.


Сетих и за всеизвестното - "нещо ново, нещо старо, нещо на заем, нещо синьо" - за късмет на булката в САЩ

Тук казват, че не се минава над малко дете, защото нямало да порасне.

Не се вадят пари в събота вечер (което тук се смята за началото на новата седмица), за да не ти върви на разточителство през седмицата.

# 14
  • Мнения: 1 783
Не търпя поверия и суеверия, щото почне ли се един път, няма спиране. Преди да замина бях сравнително суеверна, но после ми мина и сега чуя ли нещо умишлено си казвам "не!" и така дори на петък 13ти летях - ами нищо не стана.

Бидейки с руска свекърва, установих, че и те са много суеверни - например не се чисти къщата, когато някой е тръгнал да пътува, почваш да чистиш чак след като е пристигнал  Crazy. Отделно "да поседнем преди тръгване", целуване по 3 пъти, и какви ли още не простотии. За първи път тук чета за суеверия в САЩ, не бях срещала досега.

Общи условия

Активация на акаунт