Разлики в заплатите?

  • 19 882
  • 306
  •   1
Отговори
  • Мнения: 98
Привет на всички.
Това че живота у нас е труден особено със заплатите, които се получават не е тайна за никого. Но носкоро гледах репортаж в новините в които питаха младежи какви заплати според тях трябва да получават и отговорите им бяха между 2000 и 4500 лв.
Това донякъде ми се видя нереалистично, защото аз със висшето си образование и работейки по специалността си , получавам чисто месечно възнаграждение 280 лв. /които разбира се до никъде не стигат/.Напоследък обаче чувам от мои познати разкази за техни близки или роднини, работещи в София със заплати от порядъка на между 2000 и 8000 лв /последната е за човек, работещ като дистрибутор на кока - кола/.
Та въпроса ми е дали наистина у нас има такава разлика в заплащането.
Не искам темата да става поле за спорове и караници. Нека просто всеки, които прецени да сподели. Започвам първа аз : работя в бюджетната сфера в  малък град в Северна България, със нетно месечно възнаграждение 280 лв.

# 1
  • Мнения: 4 300
Има, наистина. Бюджетът дава ниски заплати и в София. Но пък в по големите градове, особено в София, има много повече възможности за добре платени позиции, в сферата в която аз работя мениджърите на средно ниво вземат 3-5 хил + още 50-100% под формата на бонуси. Като цяло северозападният регион е най зле икономически.


Дописвам- в банка работя. Заплатите стартират от около 600 лв за клоновете ( в т.ч. и за провинцията) и около 800 за централата.

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 11:36 от Рокси

# 2
  • Мнения: 98
Благодаря ти че сподели. А би ли споменала в коя сфера работиш? Ще ми е интересно да се включат хора и от други части на страната

# 3
  • Мнения: 5 710
Те 24ч нали публикуваха едно частно проучване за заплатите по сфери, та лъснаха някои неща, свърши се с някои легенди  за ' 200 лева заплата'...Не знам какво стана и осъдиха ли ги за изнасянето на тази инфорамация?


 

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 12:26 от 10 cent's

# 4
  • Мнения: X
Във фирмата, която аз работя, най-ниското работно възнаграждение за новопостъпили, неквалифициран труд, е 500 лева чисти. Става въпрос за София. Квалифицираните ни кадри, с дълъг стаж във фирмата, като юристи, програмисти взимат и по 10 пъти повече, разбира се.

# 5
  • Мнения: 4 300
А и с безработицата има някои митове според мен. Сестра ми е 3ти курс студента в икономическия във Варна, в края на 1я семестър асистент по забравих какво я прати на интервю за счетоводител. Сестра ми отказа, зщото искали пълна заетост, а тя иска да си завърши спокойно следването ( не е затруднена финансово). Сега е на задължителен стаж и са й предложили две алтернативи, едната тя не я иска, каза че ако е възможно ще приеме другата работа, като евентуално пропуска някои лекции и упражнения догодина.
Майка ми на 54 години се наложи да напусне работата, която е работила 30 години ( инжинер е, повече на диплома  Mr. Green) и веднага си намери работа- като секретарка на бившия им юрисконсулт, който в момента си има частна практика ( или както там се наричат адвокатите).
Така че безработица май не е толкова страшна.

# 6
  • Мнения: 6 417
280 лева заплата?!   Shocked

# 7
  • Мнения: 98
А и с безработицата има някои митове според мен. Сестра ми е 3ти курс студента в икономическия във Варна, в края на 1я семестър асистент по забравих какво я прати на интервю за счетоводител. Сестра ми отказа, зщото искали пълна заетост, а тя иска да си завърши спокойно следването ( не е затруднена финансово). Сега е на задължителен стаж и са й предложили две алтернативи, едната тя не я иска, каза че ако е възможно ще приеме другата работа, като евентуално пропуска някои лекции и упражнения догодина.
Майка ми на 54 години се наложи да напусне работата, която е работила 30 години ( инжинер е, повече на диплома  Mr. Green) и веднага си намери работа- като секретарка на бившия им юрисконсулт, който в момента си има частна практика ( или както там се наричат адвокатите).
Така че безработица май не е толкова страшна.
В големите градове наистина няма безработица, но при нас ако напусна единствената ми алтернатива е в шивашки цех Naughty

# 8
  • Мнения: 1 877
Разлики в заплатите има даже и при служители в една фирма,които са на еднакви позиции.Единият,от които,си скъсва г.за от бачкане и с по-малката заплата,а другият по цял ден си клати краката и взима с 200лв. повече....Какво повече да говорим!!!

# 9
  • Мнения: 4 300
Ама едно е разликата между 300/500 лв , съвсем друго между  7200/7400 Wink

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
Съвсем наскоро отказах работа в бюджетната сфера заради ниското заплащане /280 лв. чисто/.  Това е подигравка!

# 11
  • Мнения: 2 821
О,да! Има го в провинцията това заплащане. Дори бих казала е масово сравнено провинция към Сф или друг от по-големите градове.
Не е истина, ако мислите, че вече няма заплата от ранга на 280лв.
Да, и за жалост такива са минималните нива на заплащане в бюджетната сфера, където всички очакваме хората да си гледат съвестно работата, но срещу какво насреща?

# 12
  • Мнения: X
Съвсем наскоро отказах работа в бюджетната сфера заради ниското заплащане /280 лв. чисто/.  Това е подигравка!
И аз отказах преди време една такава оферта. Много престижно звучеше, ама престижът не ти пълни хладилника.

# 13
280лв!!! Shocked
Ами то защо се бяга в чужбина...
Моята заплата е 500лв.
Автоматика - В.О
Не работя по специалността, защото не мога да си намеря такава работа.
А колкото до това, защо колегите вземат повече, а работят по-малко, не ми се говори, че ще си скапя деня... Sad
Не мога да повярвам, че някой може да взема 5000лв. заплата....
Едва ли работи повече от нас...
уф..така сме ние на село...

# 14
  • Мнения: 3 405
Но носкоро гледах репортаж в новините в които питаха младежи какви заплати според тях трябва да получават и отговорите им бяха между 2000 и 4500 лв.

Да, в този диапазон заплатата е приемлива за мен и си е съвсем реалистична. Но може и повече.

Общи условия

Активация на акаунт