превод на голяма сума БГ-САЩ

  • 3 309
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
Прибирам се в Бг след 2 седмици и ми предстои продажба на имот. Искам по някакъв начин тази сума да преведа в САЩ защото искам да купя имот тук.
Не ми е ясно по какъв начин да преведа парите- таксите ще ме убият. Убедена съм,че има някакъв трик,но незнам какъв-дарение ли да е,продажба ли.....Ще питам в понеделник по банките,но ако има някой инфо ще съм много благодарна.
Мисля си и за вариант да внеса сумата в европейска банка с клон в Бг и САЩ,ама незнам колко е целесъобразно.
Приемам всякави идеи.
Поздрави на всички мами

# 1
  • Мнения: 1 147
Трик няма. Превод = такси.
В противен случай можеш да си ги пренасяш на порции от по 10К, без да ги декларираш. Имаш право на дарение до 10К, които също не се декларират, но касае само членове на семейството.
Желая ти успех в опитите да укриеш данъци от американското правителство.

# 2
  • Мнения: 1 783
За какви такси става дума? Банкови или говорите за данъци? Ако продадеш нали в Бг ще си платиш данъците, пак ли трябва да се плащат в САЩ? Нали между Бг и САЩ сега има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане?

# 3
  • Мнения: 491
Извинявам се, че нахълтвам така в темата. Simple Smile
Най- евтиният вариант си остава банков превод. Кажи горе-долу колко е сумата и аз ще ти кажа ориентировъчно колко ще е таксата. Работя в банка и се занимавам и с валутни преводи. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 384
vok, може ли и на мен. става дума за около $10000 или 15000

# 5
  • Мнения: 491
Това са таксите, които банката, в която работя събира:
10 евро+ 0,15% от сумата ( мин.15 евро)
за 10000$ таксата ще е 10 евро + 15$, но мин. 15 евро= 25 евро.
за 15000$- 10 евро+ 22,5$, което приравнено към евро си е пак =25 евро.
Може да има и по- изгодни такси, но всички се въртят около тази сума.

# 6
  • Мнения: 1 526
vok, а от кои банки може да се направят банкови преводи извън БГ.
Навремето (преди няколко години) бях питала в тази до метрото срещу ЦУМ (забравих й името) и ми бяха отговорили, че могат да приемат от чужбина, но не и да изпращат- предполагам това се е променило? А и до каква сума може да се прехвърли (след продажба на апартамен сумите са с по още една нула от горният постинг)?

# 7
  • Мнения: 491
Можеш да нареждаш от абсолютно всяка банка.
За сумите също- всякаква сума. Попълваш само декларация за произход на средствата ( например от продажба на имот) и декларация за какво нареждаш превода (т.нар. статистическа форма), които си остават в банката, никъде не се препращат. Peace

# 8
  • Мнения: 1 783
Пари се превеждат от навсякъде вече, не е проблем. Но се пак авторката не ми отговори за банкови такси ли говори или за данъци (taxes)? Защото аз пак продължавам да смятам, че ако се плати данъка от 10% от продажната цена в България (нали толкова беше?), не би следвало да се плащат данъци в САЩ за парите.

# 9
  • Мнения: 491
ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИ ПОЛУЧЕНИ ПРИ ПРОДАЖБА ИЛИ ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА НЕДВИЖИМ ИМОТ

ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА СЕ ОБЛАГАТ СЪОБРАЗНО „ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА”
Важни моменти:
…………
Необлагаеми доходи

Чл.13.(1) Не са облагаеми:

1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:

а) един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота;

б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
…………
24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;
…………
26. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;
…………
(2) Не се смята за доход:

1. полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество, реституирано по реда на нормативен акт;
…………

Общи условия

Активация на акаунт