Полип на матка

  • 31 251
  • 15
  •   1
Отговори
Откриха ми полип на матката с големина 1см. Много съм притеснена. Дйте ми съвет. Колко е оптимално да се чака преди да се реша на отстраняване. Страх ме е от самата хистероскопия. Ако някой има опит, моля да сподели. Имам назначени повторни изследвания след 2 месеца и докторът каза, ако не е изчезнал дотогава, да се маха. И още- при нормална цитонамазка, заслужава ли си толкоз притеснения и оперативна интервенция. Благодаря за отговорите.

# 1
  • Мнения: 45
аз имах  полип на матката,но докато ми дойде часа за хистероскопиата полипа сам се махна.Но въпреки това отидох и мога да ти кажа,че при мен въобще не болеше,макар да бях умряла от стах.Преди прегледа ми бяха казали,ако съм нервна да изпия 1 успокояващо хапче/мисля че се казваше валиум/ и едно болкоуспокояващо.Доколкото знам,полипа се маха при самата хистероскопиа.С друга инфо не мога да ти помогна.Успех и спокойно!

# 2
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Трябва да се мажне оперативно с хистероскопия.Манипулацията е кратка  с анестезия .Препоръчвам ти доц.Тюфекчиева -майчин дом София.Иначе ще си кървиш .....

# 3
  • varna
  • Мнения: 676
Имах полип на матката и шийката.Веднага щам го установиха реших да го махна,за да не го мисля.Бях много притеснена,но всичко слава Богу мина наред.Бях с обща упойка,излязох бързо от упойка,нямах болки изобщо.За всеки случай се прави биопсия и ...това е.Не се притеснявай!

# 4
Благодаря за отговорите. Страхът ми, основният, е да не появят нови полипи след това. Четох някъде, че лошото при полипите било това, че 4есто рецидивират. И ако се премахне един, появяват се повече и то скоростно. Вярно ли е?

# 5
  • varna
  • Мнения: 676
Не съм чувала такова нещо,но за всеки случай-редовни посещения при гинеколога.Споко!

# 6
  • София
  • Мнения: 2 521
Трябва да се махат.

Полипите са туморни образувания, които в 90%  са доброкачествени, НО - има и други 10%......

При наличие на полип може трудно да се забременява, ако се забременее - да се стигне до аборт, или просто да имаш болки и големи загуби на кръв по време на менструация, съсиреци и т.н.

# 7
  • Мнения: 2 178
Не се страхувай от хистероскопията. Аз си умирах от ужас, та чак краката ми се тресяха и не можеха да ме укротят.  Rolling Eyes Всичко е с упойка и после дори не боли, съвсем леко като менструални болки се усещат. Аз на 20-та минута станах и казах, че искам да си ходя. 
За разлика от теб аз се молех да излезе полип, а не това, което се оказа... Tired

# 8
  • Мнения: 1 428
Майка ми имаше полипи.Махнаха й ги и сега няма проблеми

# 9
Притеснението ми е свързано с това дали е доброкачествен, но се установява категорично едва след като се извади и изследва. Затова са ми основните притеснения. Установено беше със сонохистероскопия, че е полип, но нали все пак трябва да се изследва, за да се каже. Сега този междинен период, до новите изследвания след месец и половина ме притеснява(тогава ще се види има ли промяна). Може ли някой да каже дали помага плодолечението на Лидия Ковачева в такива случаи? И кога да се очаква ефект от него.

# 10
  • usa
  • Мнения: 2 113
че трябва да се махне, трябва, но аз препоръчвам за отстраняване кюртаж. на мен ми махаха полип на два пъти с други методи, но той пак си растеше. същият на същото място. та преглътнах и след около месец ще лягам да ме стържат. според моята гинеколожка, това е най-сигурния метод за трайното му ликвидиране.

# 11
  • varna
  • Мнения: 676
Кюртаж е най-сигурният метод,така е.А за Лидия Ковачева,забрави.Не се залъгвай,че чрез нейните методи полипа ще се махне.

# 12
  • Мнения: 2 178
И аз съм чувала, че се приемат билки, прилага се лечение с плодове или гладолечение при миоми и подобни проблеми....но има случаи в които не само, че не изчезват, но и се увеличават, така че всеки избира сам за себе си. Аз лично не смея да се подложа на това, а и билките не са безобидни - дълготрайното им приемане се отразява в една или друга посока на организма.   Naughty

# 13
  • София
  • Мнения: 2 521
Кюретажа ще премахне полипа, ако той произлиза от лигавицата на матката, т.н. ендометриум.

Някои полипи обаче израстват от мускулатурата на матката, и тогава кюретажа може и да не ги премахне.

Кюретажа е действие на сляпо, оператора не вижда точно какво, къде и колко ...., просто стърже.

Затова е по-точно полипа да се отреже с хистероскопия.

Това е което си спомням от четенето за полипите.

# 14
  • varna
  • Мнения: 676
Хистерескопията е оглеждане на матката и ревизия.При кюретажа се влиза точно в матката,където е полипа и се изчиства.Така че двете неша се припокриват.

Общи условия

Активация на акаунт