реставрация на стара къща

  • 47 171
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 76
Здравейте, моля някой ако може да ми препоръча бригада или фирма, която да реставрира стара кирпичена къща, около 100 годишна, на 2 етажа. Търся фирми на територията на Стара Загора и региона. Благодаря предварително! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 176
Пиши по-подробно за какво става въпрос.Къщата ще се обитава ли след реставрацията?Дай повече подробности.Мога да попитам.Знам такава фирма в Пловдив.

# 2
  • Мнения: 76
Да ще се обитава като семейна вила за почивка, т.е. не целогодишно. Досега сме говорили с две фирми, но никоя не се наема, защото явно не им се занимава - всички предлагат и препоръчват да си построим нова, че щяло да ни е по-евтино. Да ама за същите пари ще си реставрираме огромна къща на два етажа, а те предлагат новата с двойно по-малка квадратура.  ThinkingАко имаш координати прати ми на тази фирма от Пловдив.

# 3
  • Мнения: 311
Аз съм точно на твоето дередже Laughing,но за съжаление не съм наблизо да помогна с това.Купихме си такава преди около месец и от 2 седмици я ремонтираме с фирма ,която наехме за цялостен ремонт/ше видим каква ше я свършат обаче/ Thinking.Първо копаят да проверят и укрепят основите и после минават на покрива.Само те съветвам да внимаваш да не я запечатат само да я изолират, замажат и напудрят, и да имаш после ядове.И на нас ни предложиха това аз обаче не искам въпреки че ще живеем там за постоянно харесва ми такава!Успех с начинанието  bouquet !

# 4
  • Мнения: 1 176
ОК.Ще трябва да говоря с някой от фирмата и да им обясня за какво става въпрос.Наистина не всички се наемат.Трудна работа е реставрацията.Ако проявят интерес ще ви свържа.Знам,че реставрират много къщи из цяла България.Аз не съм в Бг и в момента нямам точни координати.Утре ще ги потърся.Трябва да говоря с баща ми,а сега е късно.Напомни ми,ако случайно нещо се забавя с отговора.

# 5
  • Мнения: 76
ОК.Ще трябва да говоря с някой от фирмата и да им обясня за какво става въпрос.Наистина не всички се наемат.Трудна работа е реставрацията.Ако проявят интерес ще ви свържа.Знам,че реставрират много къщи из цяла България.Аз не съм в Бг и в момента нямам точни координати.Утре ще ги потърся.Трябва да говоря с баща ми,а сега е късно.Напомни ми,ако случайно нещо се забавя с отговора.
Благодаря ти предварително Simple Smile ще чакам отговор, не се притеснявай, не сме се разбързали толкова Laughing
Аз съм точно на твоето дередже Laughing,но за съжаление не съм наблизо да помогна с това.Купихме си такава преди около месец и от 2 седмици я ремонтираме с фирма ,която наехме за цялостен ремонт/ше видим каква ше я свършат обаче/ Thinking.Първо копаят да проверят и укрепят основите и после минават на покрива.Само те съветвам да внимаваш да не я запечатат само да я изолират, замажат и напудрят, и да имаш после ядове.И на нас ни предложиха това аз обаче не искам въпреки че ще живеем там за постоянно харесва ми такава!Успех с начинанието  bouquet !
А можеш ли да ми кажеш колко ви поискаха  - нашата ще е точно за същите процедури.

# 6
  • Мнения: 214
имаме майстори който могат да я направят но са в района на Троян. Пиши на лични

# 7
  • на село
  • Мнения: 826
Да ще се обитава като семейна вила за почивка, т.е. не целогодишно. Досега сме говорили с две фирми, но никоя не се наема, защото явно не им се занимава - всички предлагат и препоръчват да си построим нова, че щяло да ни е по-евтино. Да ама за същите пари ще си реставрираме огромна къща на два етажа, а те предлагат новата с двойно по-малка квадратура.  ThinkingАко имаш координати прати ми на тази фирма от Пловдив.
Действително струва доста скъпо реставрацията на такава къща. Сериозните фирми не се наемат, защото има доста работа по такава къща, то не е само замазване и боядисване. И като кажат цената на собствениците, те се плашат и се отказват. После собствениците наемат някоя бригадка, която им я поосвежава, и тогава започват проблемите с конструкцията, течове и т.н...
 Така, че ако държите на реставрация, си пригответе солидна сума в джоба и дерзайте! Но, наемете фирма, не някоя бригада на "изгодна цена", защото после ще ви излезе соленичко.

# 8
Ние правихме такава реставрация на стара 80 год.къща, но нашата беше от камък и дърво. Честно казано
ако бяхме я съборили и направили нова щеше да ни излезе по-евтино. Моят съвет е да я съборите и направите нова.
Реставрацията гълта много пари, изисква добри /можещи/ майстори и да ги наблюдаваш непрекъснато.
При нас реставрацията продължи около 5 год.  Не искам да ви отказвам, но трябва да знаете, че вие също трябва
да сте поне малко запознати с това, което ще правите. Освен това реставрацията включва и двора на къщата, оградата,
входни врати и т.н.

# 9
  • Мнения: 311
Точна цена не се наемат да ми кажат,но при всички положения ще бъде над 40 000лв .

# 10
  • Мнения: 76
Точна цена не се наемат да ми кажат,но при всички положения ще бъде над 40 000лв .
Това само за укрепването или "до ключ"? Te ли ви доставят материалите или вие си ги намирате? Защото на нас единия каза че за около 30000 ще ни построи едноетажна нова около 80 квадрата, newsm78 тогава реставрацията май излиза по- скъпо наистина както казва Black see.

# 11
  • на село
  • Мнения: 826

Това само за укрепването или "до ключ"? Te ли ви доставят материалите или вие си ги намирате? Защото на нас единия каза че за около 30000 ще ни построи едноетажна нова около 80 квадрата, newsm78 тогава реставрацията май излиза по- скъпо наистина както казва Black see.
Не забравяйте за хилядите формалности, преди да се стигне до строеж. Не съм специалист, но преди да решите да строите нова къща, трябва да се поинтересувате подробно. Все пак ще трябва да плащате на архитект и куп други неща., които струват доста пари, пък и отлагат доста във времето построяването.

# 12
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Тъй като съм се интересувала от такъв тип дървена конструкция, пускам това, което съм свалила от snimka.bg за реставрация на такава къща, можеш да добиеш някаква представа за какво става дума. На тази са й махнали кирпича, подновили са някои от дървените греди, вместо кирпич има поставена някаква изолация, може би  минерална вата и стиропор (? ),предполагам хората са си го правили сами. Нямаше снимки как е подновяван пода, може да се е наложило укрепване тук там, или пък не е пипан Rolling Eyes. Като гледам, пренареждан е покрива.

# 13
  • Мнения: 76
ljuboznatelna типа на къщата е същия като нашата, сега сме се уговорили с поредните "майстори" за оглед, просто се чудехме дали да инвестираме в нова постройка или да запазим старата, но това много зависи от цената Simple Smile На мен ми се ще да остане архитектурния стил стига да не кажат някоя колосална цифра. За съжаление не можем да си я направим сами, затова се надявам да намерим свестен строител. мъжа ми чул че имало бригади от Хасково и надолу региона, които строяли добре и на добра цена, но нямаме координати на такива  Sad

# 14
  • Мнения: 311
Нашата е около 150 кв. общо.До ключ чак едва ли ,но с нов покрив,укрепване,изолация ,мазилки и замазки Вик.,дограма-пвц.,/за ел-а си имаме хора ,но излизал около 1000-1500лв.според това какво ще се прави/.Парното с камината ще е отделно от цената/и аз нямам идея колко ще е още newsm78/ .

# 15
  • Мнения: 140
Реставрацията на стара къща наистина струва доста пари.Работя в областта на строителството и имам познати ,които се занимават с това.Прочетох темата и се заинтересувах.Никой не може без да е направил оглед да каже цена- това е несериозно,от къща до къща има разлика,зависи от много неща.Единственото неоспоримо ,че е скъпо ,не напразно в градчетата и селата с такива къщи ги събарят и строят нещо с вид наподобяващ старинен.

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
lady_Cibil, пусни снимка на къщата да й се полюбуваме, преди да сте решили да я бутате Confused Жалко, че нямате възможност да си я възстановявате сами, ако основите не са поддали, изобщо няма да ви излезе скъпо. Ние ще строим къща за постоянно живеене по този начин и тъй като ще е със собствени сили и малко чужда помощ, ще излезе на много прилична цена.

# 17
  • Мнения: 76
За съжаление от единствената снимка която имам няма да добиеш никаква представа ljuboznatelna, защото на преден план има много дървета и я закриват, ама мъж ми ще ходи утре за едни документи до селото и ще му заръчам да я снима отблизо. И основите били поддали - поне така му казал последния майстор, който идва на оглед, т.е. ще трябва да се лее плоча отдолу при всички случаи. Обаче тук в Стара Загора има една подобна къща - стара, кирпичена, беше пълна съборетина, а вече е почти възстановена - казаха че цялата са я изтърбушили, само стените оставили, взехме визитка на строителя. Но наистина го има и това, че като не разбираш могат да ти я направят кукла отвън и после изведнъж да ти падне на главата. smile3511

# 18
  • на село
  • Мнения: 826
казаха че цялата са я изтърбушили, само стените оставили
Само това е начинът за възстановяване на такава къща. Но е доста скъп. Направо си е като строеж на нова.

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 23:28 от Монстерче

# 19
  • Мнения: 311
Така е ,но си има и предимства и неповторим чар, да видиш как стара къща се връща за нов живот  Hug.И ето малко снимки от нашата която все още не е паднала и има още за търбушене bowuu http://media.snimka.bg/0232/006719916.jpg

# 20
  • Мнения: 76
Чудесна къщичка didi mum   Laughing И нашата е от тоя род само че вие ни биете по големина- ние сме по-скромни в размерите. За съжаление моя хубавец е много несериозен със снимането и май ще трябва аз лично да отида да я фотографирам накрая. photo

# 21
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
didi mum, какъв интересен начин за отваряне на прозорци! Как се задържа горната част? А лампата над вратата ми навя едни мили спомени... Simple Smile

# 22
  • Мнения: 311
didi mum, какъв интересен начин за отваряне на прозорци! Как се задържа горната част? А лампата над вратата ми навя едни мили спомени... Simple Smile

Мисля,че е с кукички Rolling Eyes,а лампата мисля да я оставя само да и сменя абажура Wink .Радвам се че ви харесва Hug.Има и още малко около 50 квадрата т.н. лятна кухня,която ще се събори и ще стане 2 стаи за гости ,баня и перално помещение.lady_Cibil   давай снимки!
 

# 23
  • Мнения: 3 034
и аз ще следя темата, не съм в България, но много искаме да си купим някъде по селата нещо. не ни се прибира в София да седим  Sad тук гледаме едно предаване на БТВ, "Новите българи". в някои от епизодите даваха за един холандец, който така изкупуваше на безценица стари къши и ги реставрираше да ги продава на свои сънародници. много бързо правеше цялата реконструкция, което нас доста ни изненада. имаше и партньор-българин  newsm78 ние се замислихме, ако намерим някой като него, вероятно ще може да ни я реставрира, защото нямаме възможност да си идваме често или да стоим по много  Rolling Eyes

# 24
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Този холандец беше наел хора от селото и се оплакваше, че и след като им обясни какво да направят, пак не могат да го направят ooooh! Предполагам и че не е купил голяма развалина Simple Smile Аз съм прекарвала няколко уикенда в 100 годишна къща, тогава не съм й оглеждала състоянието, но дори на верандата дъските не бяха като че ли за подмяна Rolling Eyes Само мазилката тук таме беше изпаднала. В същото време като гледам в Стария Пловдив някои къщи как са полегнали - аха, да паднат Confused

# 25
  • Мнения: 3 034
аз помня, че се караше с тях, че не правели точно това, което той иска, но крайният резултат беше много красив  newsm78 а къщите, които купуваше ги показаха - не бяха порутени, стените бяха здрави, основите донякъде също, но си бяха за основен ремонт. помня също, че той правеше оборите на къщи за гости (демек баня, тръби прокарваше) и май мазетата бяха дневни - в общи линии сериозна реконструкция. а ги купуваше за жълти стотинки тея къщи, направо не е за вярване! ще взема пак да ги изгледам тези серии в Нетера, много ни се иска детето да си има село  Grinning

# 26
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Днес точно това коментирахме в къщи, докато гледахме повторението, мъжът ми има спомен, че е казал, че ги ремонтира (4 къщи) в продължение на 4 години. Не знам обаче колко време от тези години е бил в България.

# 27
  • Мнения: 3 034
ами сигурно партньорът му - българин ги надзирава, макар че холандецът тогава каза, че по-голямата част от времето е в България  Thinking година за къща не е зле, особено за такъв основен ремонт... и като не се работи зимата - предполагам, де. днес ще гледаме пак епизодите, та да си припомним  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 5 710
Здравейте, моля някой ако може да ми препоръча бригада или фирма, която да реставрира стара кирпичена къща, около 100 годишна, на 2 етажа. Търся фирми на територията на Стара Загора и региона. Благодаря предварително! Simple Smile

Това е мисия невъзможна  Mr. Green  Търсила съм бригада, която да се съгласи  да запази орнаментация на кооперация в София и не можах да намеря, защото им се струвало играчка. Всеки иска да пляска с мистрията. От др. страна явно на Софийския архитект не му пука много за старите кооперации и техния вид, дори не могат да ме насочат. Бих се обърнала към архитекта на Стара Загора, попитай, може там да ти дадат информация.

# 29
  • Мнения: 76
Здравейте, моля някой ако може да ми препоръча бригада или фирма, която да реставрира стара кирпичена къща, около 100 годишна, на 2 етажа. Търся фирми на територията на Стара Загора и региона. Благодаря предварително! Simple Smile

Това е мисия невъзможна  Mr. Green  Търсила съм бригада, която да се съгласи  да запази орнаментация на кооперация в София и не можах да намеря, защото им се струвало играчка. Всеки иска да пляска с мистрията. От др. страна явно на Софийския архитект не му пука много за старите кооперации и техния вид, дори не могат да ме насочат. Бих се обърнала към архитекта на Стара Загора, попитай, може там да ти дадат информация.
Къщата не е в Стара Загора, а в близко село, не е архитектурен паметник в смисъла който би вложила общината Simple Smile Ние искаме да си я реставрираме за лятна вила, отказахме се да ползваме фирма, че ни обявиха страшни цифри(сигурно да ни накарат да строим нова). Решихме да наемем 2-3 човека чрез познати, които са работили с тях. Обаче още не сме ги водили да видят имота, дано не се откажат като предишния майстор.
Това предаване за холандеца и аз го гледах малко - там наистина са били живи съборетини, не знам колко е вложил да ги оправи ама мъжа ми каза, че чужденците искали да остане максимално автентично и  май само отгоре отгоре са ги позамазали да добият вид.

# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Точно това е реставрация - да остане в оригиналния си вид. В Пловдив немците домъкнаха кал от Германия за една къща в стария град, като че ли в Марица си няма....

# 31
  • Мнения: 76
Няма спор, че вида ще остане, ама има разлика между козметичен ремонт и основен Laughing
Един от майсторите ни каза, че за 12000 лв. ще я направи кукла, но само на външен вид, ако искаме да я продадем на някой чужденец. Ама като му се срути отгоре след някоя година newsm78. Самата къща не е поддържана много време преди да ни падне в ръчичките, ние бяхме решили да купуваме имот в някое планинско село, но явно съдбата е решила друго Thinking

# 32
  • на село
  • Мнения: 826
Няма спор, че вида ще остане, ама има разлика между козметичен ремонт и основен Laughing
Един от майсторите ни каза, че за 12000 лв. ще я направи кукла, но само на външен вид, ако искаме да я продадем на някой чужденец. Ама като му се срути отгоре след някоя година
Да, защото за тези пари ще я поизмаже и ще пипне тук там. Но...няма да й укрепи колоните, няма да й направи дренаж , бетонен пояс , септична яма и т.н. Все важни неща, които струват доста пари, но пък къщата ще издържи доста години, а при къща от този вид тези неща са много важни. И няма първият етаж да се превърне в басейн при първия проливен дъжд /това ще е най-малкият ви проблем/.
 Най-голямата грешка на такива собственици е , че се доверяват на такива евтини бригадки, понеже се плашат от цените на фирмите. После обаче започват големите проблеми.
 Ако все пак се доверите на такава бригада, ще трябва да ги следите доста изкъсо, защото ниските им цени идват от спестяване на материали и използването на нискокачествени такива. Достатъчно само да не ви направят покрива както трябва.
 И да, разликата между козметичен и основен ремонт е огромна. За такава къща е необходим основен.

# 33
  • Мнения: 3 034
ааа, той холандецът живее в същото село и продаваше предимно на приятели и познати. не мисля, че би направил лош ремонт, защото няма тази психика просто - да продаде, колкото да вземе парите. пък и нали и той е там.

# 34
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
 lady_Cibil, ако нищо не разбирате от строителство на дървена или каквато и да е къща, най-добре да си наемете фирма, ще се обвържете с договор и ще можете да имате претенции , ако нещо не е както трябва.
Иначе погледнато принципно - къщите в миналото също ги е валял дъжд, предполага се, че майсторите тогава, които често са били самите собственици, са предвидили тази подробност Wink А укрепването на колоните, колкото и "тежко" да звучи, си е ако не  подмяна на дървената колона,  то се  изисква да се закове за нея някоя и друга греда. Използването на некачествени материали за покрива го разбирам като да се сложи мокър материал и да провисне. Специално за покриви пък няма дефицит на знания, все още на къщите им правят предимно дървени покриви. А бетонен пояс защо трябва да й прави, че не схванах  newsm78
Септичните ями ги чистят още, не се плашете Wink Предполагам, че има и химикали за обезмирисване, за едно лято все ще се изтрае.
Високата цена на монолитното строителство е заради цената на материалите, особено на армировката и бетона. При дървената къща цената на материалите е значително по-ниска, особено като става въпрос за ремонт, и такава цена за основен ремонт за мен е неоправдано висока.
simplyaven, и аз останах с впечатление, че холандеца знае добре какво прави. В Холандия се строи достатъчно с дърво, ако не е знаел, има откъде да се научи Wink. В България се подценява този вид строителство и се смята за временно и неблагонадеждно.

Последна редакция: пн, 04 авг 2008, 09:00 от ljuboznatelna

# 35
liuboznatelna, би ли ми казала какви са тези химикали за обезмирисване на септичните ями? newsm78

# 36
  • Мнения: 76
 Най-голямата грешка на такива собственици е , че се доверяват на такива евтини бригадки, понеже се плашат от цените на фирмите. После обаче започват големите проблеми.
 
Тези собственици ще правят основен ремонт newsm10, защото смятат да я ползват лично, а не да я ПРОДАВАТ, както бях писала в предния пост. Ама не мисля, че 100 000 лв. колкото ни поискаха от едната фирма за грубия строеж(забележи) е реална и приемлива цена. И то защото собственика бил строил на 'нам къв си баровец дето не си знае парите. Зависи пак на кого ще попаднеш, но да ви кажа тук в Стара Загора цари снобария до шия и за всичко ти искат скъпо и прескъпо, не само за строителството.  ooooh!

# 37
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
liuboznatelna, би ли ми казала какви са тези химикали за обезмирисване на септичните ями? newsm78
Не бих могла да кажа, защото както съм писала, предполагам. Става дума за микробиологични препарати, в които непатогенни бактерии преработват патогенните, срещала съм из руски сайтове, Байкал-М или нещо подобно. Сега новите септичните ями се изграждат по нов стандарт, изисква се преливник и дренаж, има и анаеробни пречиствателни съоръжения, не съм наясно по въпроса, защото не съм се интересувала, това е само случайно срещнато.

Последна редакция: пн, 04 авг 2008, 15:10 от ljuboznatelna

# 38
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Супер къща. Обожавам старата архитектура и дано повече хора си запазят старите къщи.

simplyaven,
можеш ли да пуснеш линк към предаването?
моя позната, която живее в Холандия си купи стара къща (но сигурно от началото на 20век) на много хубаво място, за 6ооо евро. Но мъжът й сам прави основен ремонт. Повечето материали донесоха от Холандия, защото са по-евтини и качествени.

Някой да знае за сериозни майстори за покрив (стара къща), район Велико Търново?

# 39
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Намерих албумите за ремонта на старата къща http://www.snimka.bg/author_albums.php?author=20525

# 40
  • Мнения: 311
 ljuboznatelna  супер е албума Peace, много полезно мерси  bouquet!Ваша ли е къщата?Страхотна е! Kalinka нашата къща е в Елена ако сме доволни от майсторите ще ти пиша, ако можеш да чакаш разбира се.

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Не, не е наша, рових за конструкции на традиционната българска къща и попаднах на това. Тогава още не я бяха завършили, сега видях последните снимки.
линка в подписа ти не е действащ

# 42
# 43
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
didi mum,
вие сега ли правите ремонт? Ще съм ти благодарна за повече инфо, когато имаш такова. Вашата къща сигурно е с каменен покрив, нали?

От снимките се зачудих какво ли са сложили на мястото на керпича.

# 44
  • Мнения: 3 034
Kalinka , ето: http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=877&bm=2 , отдолу има линк и към по-старите предавания, защото не помня точно в кои серии се подвизаваше холандеца, но бях поне 2-3. аз обаче влизам в потребителско име и парола. ако не виждаш така, влез в Нетера, после бТВ, Такъв е животът - Новите Българи е предаването и ще видиш по-новите серии, а под тях - линк към по-старите, предаването е интересно  Peace

# 45
  • Мнения: 311
didi mum,
вие сега ли правите ремонт? Ще съм ти благодарна за повече инфо, когато имаш такова. Вашата къща сигурно е с каменен покрив, нали?

От снимките се зачудих какво ли са сложили на мястото на керпича.
Да, сега я ремонтираме и до края на месеца са обещали, че покрива ще е готов и основите укрепени, ама ще видим.Покрива не е каменен а с керемиди от старите но ще ги сменяме защото много проблеми създавали после.С каменни плочи ми харесва много но  са тежки а и не са мнго характерни за Елена,не че се съобразявам много с това Whistling,но все пак Blush

# 46
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Значи бързо ще ми кажеш за отзиви...
Вярно, че в Елена не са каменни. Объркала съм се.
Аз на първо време да направя покрива, че ние имаме странични грижи там, но това е най-важното. За колко време правят цял покрив?

# 47
  • Мнения: 311
Около 2 седмици.

# 48
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Това е добре като време...
А материалите вие ли ги купувахте и от къде, ако да.

# 49
  • Мнения: 311
Не, наели сме фирма тя си купува материалите,дали сме ключовете те правят всичко.

# 50
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
аз продължавам с въпросите: а колко ще ви излезе (ако искаш може на лични да ми кажеш, ако не искаш тук)?

# 51
  • Мнения: 152
а за района на Варна? Моята къща си плаче за ремонт...всъщност искам да направя втори етаж..който да е тип алпийски покрив! Имате ли някакви данни за фирми, които се занимават с това?
Моля даже да ми пишете на лични, защото не влизам често тук!  Благодаря!

# 52
  • Мнения: 133
didi mum,
вие сега ли правите ремонт? Ще съм ти благодарна за повече инфо, когато имаш такова. Вашата къща сигурно е с каменен покрив, нали?

От снимките се зачудих какво ли са сложили на мястото на керпича.

пиши моля и мен ме интересува

# 53
  • Мнения: 311
За кое питаш по точно newsm78

# 54
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля, че пита за керпича.
При вас ще го сменят ли и с какво?

(снимките, май, не бяха на потребителката и може и да не знае какво са сложили на показаната снимка).

# 55
  • Мнения: 311
При нас м/у гредите е запълнено с тухли и където е здрав зида ще се измаже с мрежа опъната по стената  от вътре а отвън изолация и после дървена обшивка на 2-рият етаж а на 1-вия камък.

# 56
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
На колко години е вашата къща, защото ме учуди за тухлите...?

# 57
  • Мнения: 311
На 100, тухлите са се пекли на място.

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нашата е много по-стара, а и в този край всички къщи бяха от този период и бяха от керпич.
Стискам палци реставрацията да бъде много качествена и да стане, както вие искате.

# 59
  • Мнения: 311
  bouquet мерси, и дано, като стане ще пусна снимки!

# 60
  • Мнения: 4 380
Просто не успях да дочета до края темата, защото щях да се пръсна от възмущение. #Crazy #2gunfire Това е безвъзвратно унищожена къща.



Ако някога собствениците са имали истинска ценна старинна къща, сега имат едно голямо НИЩО.

Не се съгласявайте на глупостите на подобни фирми, които на всичкото отгоре имат нахалството да искат баснословни суми! #2gunfire ТОВА НЕ Е РЕСТАВРАЦИЯ! Това е СЪСИПИЯ на историческа ценност и е направо за убиване.

# 61
  • Мнения: 3 034
аз нямам нищо против да имам някоя такава разсипана къща  Laughing онзи холандец, който коментирахме ги правеше къде-къде по-кичозни, но пък изглеждаха стабилно ремонтирани (за мен това е най-важното) и удобни за ползване с всички удобства. единствено не ми харесва дограмата на прозорците, прилича ми на ПВЦ или алуминиева, или аз недовиждам  newsm78 можеше поне с дърво да е, стъклопакет ли се казва, когато рамката е дървена?

# 62
  • Мнения: 4 380
аз нямам нищо против да имам някоя такава разсипана къща  Laughing онзи холандец, който коментирахме ги правеше къде-къде по-кичозни, но пък изглеждаха стабилно ремонтирани (за мен това е най-важното) и удобни за ползване с всички удобства. единствено не ми харесва дограмата на прозорците, прилича ми на ПВЦ или алуминиева, или аз недовиждам  newsm78 можеше поне с дърво да е, стъклопакет ли се казва, когато рамката е дървена?

Тази къща цялата е нова. Като искаш нова къща, построй си нова. Не е нужно да се съсипват исторически архитектурни ценности. Sick Холандецът реставрира в истинския смисъл на думата. При него нямаше нова дървесина. Новите пристройки бяха направени също със стари греди взети от разрушени къщи.

Направо ми прилошава като я гледам тази къща. Sick #Cussing out Може ли такава простотия... ooooh! За дограмата пък просто нямам думи. Направо ми се драйфа от такава неграмотност,  некадърност и липса на грам култура. Sick Sick #2gunfire
Подобна съсипия на история трябва да се забрани със закон.

# 63
  • Мнения: 3 034
не знам, не съм специалист и не разбирам, на мен тази къща ми изглежда стара. ако е нова, какво й е съсипаното на историческата ценност, тя няма да има такава? или имаш предвид ползването на нова дървесина, или нещо друго? наистина не разбирам и ми е интересно.

на мен капаците ми е ясно, че са нови. тези тъмно-кафявите греди, които минават диагонално ми изглеждат стари. горе чардака наполовина май е нов, а наполовина стар  newsm78

# 64
  • Мнения: 4 380
не знам, не съм специалист и не разбирам, на мен тази къща ми изглежда стара. ако е нова, какво й е съсипаното на историческата ценност, тя няма да има такава? или имаш предвид ползването на нова дървесина, или нещо друго? наистина не разбирам и ми е интересно.

на мен капаците ми е ясно, че са нови. тези тъмно-кафявите греди, които минават диагонално ми изглеждат стари. горе чардака наполовина май е нов, а наполовина стар  newsm78

Как не разбираш? Всичко и е ново на тази къща. ВСИЧКО. Запазена е само формата и стила. И то последния е доста развален с тези видими нови материали във фасадата, за дограмите и капаците да не говорим Sick. Била е 100 годишна къща, станала е абсолютно нова. Тази къща вече няма никаква историческа ценност и НУЛА автентичност. Sick
При реставриране на стара къща често трябва да се укрепва. Трябва да се дренира, няма начин да се размине без прекарване на съвременна канализация, НО...всички външни елементи на фасадата не може да се променят така безцеремонно и то с абсолютно нови. Sick Това е просто кощунствено. Стъклопакети и алуминиеви дограми...е подобна простотия само българин може да сътвори. Sick #Cussing out
Не знам даже как да изразя всички мисли които ме връхлитат виждайки подобно безобразие... Европейската култура няма да я стигнем и след сто години. Народа е прост, не вижда и не иска да разбира абсолютно елементарни неща. Не цени историята и ценностите които притежава.
Ужасно тъжно, ужасно... Най-лошото е че няма механизми които да забранят подобна съсипия.
Такава "реставрирана" къща не бих купила точно никога. Ако искам да живея в нова, ще си купя нова. На нормален език това се нарича КИЧ.

# 65
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
xenia,
 знам за какво говориш и напълно разбирам възмущението ти. И напълно си права, че къщата е вече нова, а не стара. Ние затова и искаме да направим само покрива, а за останалата част търся алтернатива (за съжаление, трудно се намират стари материали, тъй като всичко в селото, където е нашата къща, замина в печките  Cry А и нашата къща е на 370 години. В това село няколкото (на пръстите на едната ръка) реставрирани къщи в миналото са супер унищожени, поради невежество на майсторите, а сега почти няма стари къщи. Всичко разрушиха и построиха ново ( но се води арихетктурен резерват  Sick)

# 66
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
xenia, може би хората са си ремонтирали къщата и са я направили пригодна за живеене? Никъде не пише реставрация, на албумите прочетох - ремонт. Най-отвратителното е дограмата, иначе не виждам нищо фрапиращо. Конструкцията е запазена, подменени са някои греди, вярно, с нови, и са изградили някакъв навес над входа за приземната част, може би ще стане тераса. Ако го погледнем като ремонт - ами справили са се както могат, не зная сами или с фирма. Кой ти прави керпич на днешно време или плете плет и маже с кал? Според мен са запълнили кухините между гредите с някакъв изолационен материал, защото е по-лесно. Пари за истинска реставрация се дават само за паметници на културата. В Стария град в Пловдив събориха напълно една рушаща се къща и новата изградиха с дървена конструкция и тухли.Нищо автентично не видях. Не съм ходила отдавна да видя как изглежда отвън. Но пък за реставрацията на Данчовата къща са се дали много пари, там всичко се направи както се е строила някога, но с нови материали. Само че  парите идват от Германия, затова и калта е от там Grinning
Жалко ще е , ако къщата от снимката е "реставрирана" с цел продажба на чужденци или туризъм Confused
Направи ми впечатление, когато холандеца обясняваше, че е търсил стари греди от други къщи, за да ремонтира купените, за да запази автентичния им вид. Заслужава си да реставрираш, ако си го правиш сам, защото иначе ще ти одерат кожата за няма нищо.
Появи ли се Ксения в някоя тема, става интересно Wink Порових се малко, открих нещо, което може да е полезно за реставриращите/ремонтиращите. http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=5918&postdays … r=asc&start=0

Мен ме заболя сърцето, когато братовчедите, на които остана старата селска къща, ми изпратиха снимки след ремонта - това си беше една нова къща, духът на старината се беше изпарил, все едно погребаха детските ми спомени Sad

Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 16:56 от ljuboznatelna

# 67
# 68
  • Мнения: 1
abe kajete nqkoi sait za restavracii na kashti, kato imash stara pochti padnala kashta na hubavo mqsto v planinski raion ti se shte da q podnovish ta da mojesh da si hodish tam da si pochivash Simple Smile Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1
lady_Cibil темата е много интересна, интересувам ме основата на къщата каменна ли е,ако е така добър вариант е да я запазиш, гредите също  Simple Smile

# 70
  • Мнения: 2 019
Попаднах на темата днес и нямах много време да ви прочета, но ще ви следя, защото моята по- скоро вила е направена преди 100 години, достройвана е с тухли и т.н.
Проблема е, че терена е водоносен- имаме помпа на около 5-6 метра. Преди 4 години беше район с наводнения и още не е изсъхнало- из основите просмуква.
То май и дренаж не помага...

# 71
  • Мнения: 327
Много полезна и интересна тема  bouquet
Тъй като смятаме да реставрираме или ,по точно преобразуваме от една 100 Год.плевня в къща имам няколко въпроса.
Зидана е с камък 60 сам.зид ,как може да се избие за прозорци?
Ще има и други много въпроси,но това ни притеснява най вече.
Идеята ни е да използваме външните стени , а вътре да преграждаме.
Като площ е 75 в.
Ако имате интерес мога да пусна снимки,и приемаме всякакви идей и критики.

Последна редакция: нд, 01 ное 2009, 10:30 от еими

# 72
  • Мнения: 729
Момичета,моят съпруг се занимава със строителство и ремонт.Ако някой има нужда нека ми пише на лични(за какво става на въпрос и къде се намира обектът).Ще помогне с радост на съфорумки.Работи на сносни за момента цени.Подробности на ЛС.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 21
еими аз в момента живея в такава къща. И тази е с 60 см зид камък. Разширявахме прозорците и просто хващаш чук и секачи и камък по камък буташ. Трудно е, но става. Но прозорците си имаха греди отгоре т.е. бяха укрепени. Вие ако ще пробивате стена за прозорец ще трябва да се укрепва самия отвор. Трябва да се консултирате с някой знаещ майстор.
А аз иначе не съм очарована от старите къщи. Като ги гледаш отвън си мислиш: Оооо страхотно, красиво , автентично. Да ама не. Мен лично тази миризма на старо ме побърква. Ни ремонт, ни ароматизатори нищо не помогна. Имам чувството, че аз вече мириша на старо.  ooooh!

# 74
  • Мнения: 68
Само с консултация със знаещ майстор не става-ама опасност да се срути цялата къща.
Най-добре е да я види конструктор,защото старите къщи са строени без колони и почти всички стени са носещи.
Скоро бяхме на среща от един друг форум,за да гледаме и мислим как да се даде живот на една такава къща в Габровския балкан.
Напролет ще я възстановяваме една шепа ентусиасти(архитект,конструктор,строител,инвеститори),имащи немалък опит.
Има и такива,които са възстановени в напълно автентичен вид като архитертура,със всички възможни удобства вътре-спахме в такава.
Проблема е в това,че са малко архитектите и строителите,на които им се занимава с такива къщи,а и самото начинание не е никак евтино.
А новото строителство във Възрожденски стил в повечето случаи е доста кичозно...

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 21
markk точно това имах предвид. Тези къщи са стоени така, че не може да се бута където ти падне. А под "майстор" имах предвид точно човек, който има опит точно в реставрацията на такова строителство. А да намериш архитект и конструктор занимаващи се със стари къщи е мъка. Аз сега ходя по тоя път и е ужас. Искаме да направим пристрояване т.е. нова къща, но долепена до старата и понеже е обявена за паметник на културата просто мъката е голяма.

# 76
  • Мнения: 68
Пусни някакви снимки.Новото строителство ще наподобява ли старото?
Ако е така,мога да те свържа с подходящите проектант и конструктор,както и с притежатели на къщи по техни чертежи-тези хора в Б-я могат да се изброят на пръстите на едната ръка и аз се радвам,че познавам част от тях,но предупреждавам,че не правят никакви компромиси с проекта и изпълнението и са много взискателни ...

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 21
Естествено, че новото ще наподобява старото иначе НИПК няма да ми съгласуват проекта. Искат всичко - снимки на къщата, визуализации на новото към старото и др. работи. Засега имам човек, който ми подготвя идейния проект и двама консултанти от НИПК, които да го погледнат предварително уж да не ме мотаят много в паметниците, но....божа работа. До два дни трябва всичко да е готово и се надявам най късно другата седмица да ги подадем документите за съгласуване. После ще е виза, същинския проект, пак съгласуване и чак тогава ще се строи.
Все пак ти благодаря и ако нещо се закучи запазвам си правото да се възползвам от поканата по-нататък.  Peace

# 78
  • Мнения: 65
Димитър - 0898 94 84 51   или   0878 34 84 51
Прави чудеса. Няма да съжаляваш, ако му се обадиш.
Има бригада, занимава се с абсолютно всичко.
Работи бързо, в срокове, качеството е повече от отлично, а цените са най-добрите.

# 79
  • Мнения: 214
Тъй като темата е от миналата година, интересно е да се види докъде е стигнала авторката с реставриране на старата къща.
Имаме една такава над стогодишна къща близо до Костенец и се колебая да я продавам или да я поправям.

# 80
  • Мнения: 65
Тъй като темата е от миналата година, интересно е да се види докъде е стигнала авторката с реставриране на старата къща.
Имаме една такава над стогодишна къща близо до Костенец и се колебая да я продавам или да я поправям.

Аз ако бях на твое място щах да я ремонтирам. Ако е толкова стара, едва ли ще струва много. Бих я ремонтирала и ако не живея там, или щах да я продам ремонтирана /със сигурност ще струва повече/, или да я пусна под наем и всеки месец да имам сигурни доходи. Реставрирането отнема около 2 месеца /поне така беше при моя приятелка/. Но все пак ти си знаеш.

# 81
  • Мнения: 214
toni_nikolova   Peace
Именно защото е стара - от кал и слама е, изисква сериозен /основен по-скоро/ ремонт - едната стена е пропукана много лошо, покрив, укрепване на основите, дограма, смяна на електро инсталация, прокарване на ВиК /няма вода в къщата/ и т.н. Една позната преди години купи подобна и поради лошото състояние на къщата всичко събори, остави я само на колони  и по тях я построиха наново. По-лесно е да построиш нова къща отколкото да ремонтираш/реставрираш стара такава. И като знам, че става дума за сериозна инвестиция, с които средства не разполагам, имам колебания какво да правя. А и имаме друга къща близо до В. Търново в много по-добро състояние, затова мисля тази да се продаде, някой друг да и бере грижата.  Wink

# 82
  • Мнения: 76
Здравейте, съжалявам че зарязах темата, но в крайна сметка да ви кажа какво се случи. Като ни направиха необходимите изчисления стана ясно, че реставрирането(ремонта) ще струва цяло състояние. Затова купихме готовата къща на съседите(по чиста случайност разбрахме, че я продават) и така решихме проблема. Иначе четох за някакви програми към Мин.на регионалното развитие, където отпускат безвъзмездна помощ за подобни проекти. Мисля да се поинтересувам повече по-нататък, но засега ще изчакаме. Успех на всички, които са се захванали с подобни начинания!

Общи условия

Активация на акаунт