Уред за добиване на масло?

  • 15 298
  • 14
  •   1
Отговори
  • във фурната
  • Мнения: 596
Къде бих могла да намрея уред за добиване на масло от краве мляко.Свекър ми купи млекодойна крава на село и търси такъв уред.Или някакви идеи за направа на имровизиран такъв Praynig

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
някой майстор на етъра може да направи автентичен ... но кой ще си играе с това ?

# 2
  • Мнения: 25 586
Като дете съм виждала такъв уред, не знам дали и къде може да се намери сега, обаче.  newsm78
Представляваше една алуминиева сфера, която се разглобяваше на две части. Там се наливаше млякото. Сферата се закрепваше на стойка, имаше и дръжка. Чрез завъртане на дръжката се въртеше и самата сфера и така след доста време се избиваше маслото. Абе, ако си виждала бетонобъркачка, нещо подобно беше, само че малко.  Laughing
Чудила съм се и аз, ако се намери такова нещо, дали не може да се усъвършенства с мотор, вместо да се върти на ръка?  Thinking

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 249
  Моята баба като бяхме деца биеше маслото в някакъв уред подобен на старите перални. Слагаше се вътре млякото и се пускаше. От самото въртене на перката отгоре се отделяше маслото. Ама откъде я имаше не знам а и няма как да питам вече. Но определено не се бъркаше на ръка а беше на ток.

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Продавай млякото и си купувай масло. Може да правиш сирене и кисело мляко, но масло ...

# 5
  • Мнения: 25 586
Продавай млякото и си купувай масло. Може да правиш сирене и кисело мляко, но масло ...


Че къде в магазините истинско масло? Даже и вносните са пълни с химия.
Явно никога не си ял домашно масло. Ако беше, нямаше да го напишеш това.  Laughing

ПП За биене на масло в стара пералня съм чувала и аз, но не съм виждала.  newsm78

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ял съм, но не ми хареса  Laughing  ...

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 249
Като писах стара пералня иамх в предвид, че уреда приличаше на тази пералня/ май се казваха Рига/. Но тази машина за маслото беше с по-голяма перка отдолу и малко по-малка по размер

# 8
  • Мнения: 95
И аз си мисля да потърсиш някой майстор да ти направи. От тези, които правят каците.
Баба на село още бие прясно мляко в един ей такъв съд:

Забравих му името обаче(май мътилка беше). Представлява конусовидно каче, високо около 1м. Бие се с дървено бутало, докато на повърхността се отдели маслото. На течността под него й викат мътеница.
Между другото, маслото на баба е най-вкусното масло, което някога съм яла през живота си! Виж, мътеницата така и не се научих да я пия. Не ми харесва и туйто.

# 9
  • във фурната
  • Мнения: 596
Благодаря за отговорите!Май ще трябва да се поразходя до Велинградско.Там по Родопите май има такива майстори.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 19
Аз съм правила с шише от пунш, защото е с по-широко гърло и по-лесно се слага киселото мляко, доливам топла вода и започвам да клатя силно шишето и за десетина минути маслото е готово.Много е лесно, после изсипвам всичко в някакъв съд и се обира маслото.

# 11
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Ако му се намира на дядо ти стара пералня от едновремешните,в нея става,ние сме правили преди години.

# 12
  • Мнения: 97
Баба ми биеше малслото в една стара центрофуга.Ама и този коносовиден уред съм го виждала, но нали бабето е модерно защо да си играе да бие на ръка като може и с уред на ток.

# 13
  • Мнения: 316
Ние бием масло в този високия уред , който сте показали и в нашия край се казва борило. Друг начин за биене на масло става във стара пералня " Рига" или подобна. Преди години в магазините за домашни потреби продаваха и друг вид уред за биене на масло, тъй че можеш да поразпиташ и по магазините.
А по въпроса за качеството на маслото с това в магазините и това дето се бие не може да става сравнение. Айраня също е прекрасен. Аз имам връзка със село и когато си ходя често си бием масло.  bouquet

# 14
  • Мнения: 2 467
С пасатор.
Аз си го правя така (когато ми се занимава де  Blush Simple Smile - След варенето на домашно прясно мляко обирам получения каймак в купата на пасатора. Обикновено на 2 пъти. След това пасирам около 5 минути и готовооо. Малко трудно се отделя от перката на пасатора, но не чак толкова.

Общи условия

Активация на акаунт