Работа в чужбина!

  • 1 645
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте. Не знам дали мястото на темата е точно тук, но реших тук да я постна.
Пиша ви, тъй като след седмица сестра ми заминава да работи в чужбина, посредством софийската агенция за набиране на работници в Англия "Анонс". Поразрових се във форума на кариери.бг и не прочетох много обнадеждаващи неща. Чудя се дори дали сега да дам линка на сестра ми, за да прочете нещата, но май  няма да й го давам, за да не се стресне - мненията там са доста противоречиви, но тези които плюят ясни доводи нямат.
Няма да дам линка и на мама, за да не се притесни и тя къде хуква щерка й.
Бях със сестра ми, когато отидохме в "офиса" на агенцията! Става дума за апартамент на бул Васил Левски, в който се разхождаше куче, а на терасата спеше котка. Шефката на фирмата не знае английски, около 55-60 г. жена, а изпраща хора в Англия да работят. Секратарката й, около 45-50 г, също не знаеше английски, и когато трябваше да се превежда нещо шефката викаше внукът си Алекс, който "много добре знаел английски". Дойде някво 10-2 годишно хлапе, което преведе tights като шал/вратовръзка!?!?
След време се появи в офиса една преводачка, която само тя ми вдъхна кураж от всичките лица там. Ако някой може да даде някакво инфо, ще съм му благодарен!

# 1
  • Мнения: 275
Къде и осигуриха работа ( населено място и месторабота) и като каква? Самото споменаване на посредника не е от съществено значение, но може и да бъркам. Дай повече инфо...

# 2
  • Мнения: 3 423
Как така няма да дадеш на сестра ти линковете?
Каква е работата? Къде? Проверете на място.

# 3
  • Мнения: 7
Осигуриха й работа в град на около 2-3 часа път с влак в близост до Манчестър, в хотел. Ще работи като камериерка, заплащането е близо 6 паунда на час за 8 часов работен ден. Досега тя е  била на бригада в Англия, но там си беше с приятели, а сега тръгва сама за 6 месеца и се притеснявам, заради това и питам.
Там е работата, че като бях с нея във въпросният офис, голяма част от докумените си, трябва да си оправи тя като пристигне в Англия. Някаква жълта карта, след време синя карта, да си пуска някакви инвойсиси всяка седмица и т.н., чисто бюрократични неуредици, които за там са доста важни и аз не знам дали ще се справи. Притеснявам се не заради друго, а и тъй като ще е сама българка. Казаха й, че в хотела други нашенци нямало. Квартирата й е на 10 минути път от хотела, той е 4*

# 4
  • Мнения: 5 710
Не е в час сестра ти. Не знам колко е отчаяна, но това са агенции за крайно отчаяни и глупави хора.
Някаква баба урежда работа..

ПС: Сори, вифях, че си писала докато публикувах.
И моят съвет е да се застраховате петорно. Момиче е, а по белия свят всичко става.

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 20:18 от 10¢'s caffè&lounge

# 5
  • Мнения: 7
http://www.karieri.bg/forum/job.php?topicid=422513&view=1

Това е линкът, на който четох някакви неща. Наистина се радвам, че отидох с нея до офиса и си изгубих 2 часа от работата, но поне видях що за "офис" става дума. Тя тръгва в четвъртък, вече е дала парите, има и осигурен билет. Не знам дали ако й дам линка няма само да я притесня допълнително, но щом ме накара вътрешно нещо да се поразровя в нета за нередности, значи има нещо. А и на въпросният линк има негативи, но никой нищо конкретно не е написал, не ми се ще да стряскам сестра си допълнилно, камоли и родителите си.

# 6
  • Мнения: 275
Прочетох линка, но:
- жълтата карта или синята, както и издаването на инвойси не са бюрократични неуредици, а си е спазване на законодателството. Това е задължително за всеки. Картата се вади при регистрация в Хоум офиса като съответно за жълта - за само-осигуряващ се, синята е за наето лице. Инвоисите изключват възможността да се работи като наето лице.
- Работата като камериерка е изключително тежка ( поради свръх експлоатация - според моите наблюдения), но е вярно, че доста момичета работят като такива.
- Мисля, че не е законно да се работи като камериерка ( щатна длъжност в хотел) и да нямаш право на работа, което е съвсем различно от това да си селф-емплойер.
- Не ми стана ясно за какво взимат такса? Какви са тези курсове? Няма задължително такова условие за работа.

# 7
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Прати всякакво инфо на сестра си. Нали не искаш да се обвиняваш после?
Гледа ли вчера док.филма на Карбовски за българите в Италия? 4 части каза, че ще е...това беше първата, но аз се потресох. Дано няма някоя за Англия.

# 8
  • Мнения: 7
Да, нещата, които обясни за инвойси и карти, горе долу така ни бяха казани и от агенцията. Работата, че е тежка - предполагам, работа е, все пак, лесно няма. Кака ми вече е работила като такава, като цяло се работи от 8-12, когато се изнасят туристите, после си клатиш краката до 16.00. Хубавото е, че хотела, в който тя ще работи е само с 18 стаи, не се знае обаче колко ще са камериерките.
Не разбрах само защо защо според теб работата е незаконна?
Колкото до таксите - първо се платиха 30 евро за регистрация да й намерят работа.
След това си плащаш самолетния билет, няма как без него.
После 100 паунда за някъв господин, който се води... бе нещо като съветник, когато имала проблеми да се чува с него, той знаел всичко и щял да помага, и освен това още 550 паунда мисля, че бяха, за английската фирма посредник.

# 9
  • Мнения: 7
Прати всякакво инфо на сестра си. Нали не искаш да се обвиняваш после?
Гледа ли вчера док.филма на Карбовски за българите в Италия? 4 части каза, че ще е...това беше първата, но аз се потресох. Дано няма някоя за Англия.

Филма на Карбовски съм си го изтеглил, но доколкото се сещам мисля, че е повторение, все пак нощес ще хвърля едно око на него.
Не искам да й казвам, защото тя така или иначе е решила да заминава, платила е всичко, връщане назад няма ... поне много Wink
Тя доста се разколеба, когато й звъннаха и й казаха, че си й намерили работа, смятам, че с думите си само мога да й навредя и да създам напрежение и допълнително притеснение в нея, при все, че вече е с единия крак в Англия. Квото ще става да става, така е било писано, нали знаете, така или иначе ще иде там, само да се надявам, че няма да има проблеми и всичко ще мине гладко. Видиш ти всичко е 6+ и после само дето съм я стресирал.

# 10
  • Мнения: 275
Хората от България могат да работят във Великобритания при спазени следните условия:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/
Това е единственият законен начин. Сайтът е на Министерство на вътрешните работи.
От това което си написал, не виждам кандидатстване за разрешително за работа.
Работата на камериерка е щатна и следователно се изисква такова разрешително. Всичко друго е заобикаляне на закона. Най-вероятно ще и кажат да се регистрира в Ireland revenue като self employed и ще започне да работа като само-наета. Само да не и направят проверка от емигрейшън контрола. Иначе не виждам нищо опасно.

# 11
  • Мнения: 3 423
Странно, но всичко ми звучи като балъщина. Влязла е с много кинти.
Линкът, който си дала, е доста обезпокоителен.
Няма ли как да я проверите тая фирма чрез полицията.
Доколкото знам, тукашните агенции взимат процент от годишната
заплата на уредения работник, но това се плаща от работодателя.
Откога агенциите в България взимат пари от кандидатите, а?

Поне проверихте ли хотелът какъв е. Как 4 звезди, а само 18 стаи?
Това, че е единствена българка, да не я притеснява. Важното е
да знае езика и да има застраховка. Вземи всички адреси, които
тя знае - хотела, английската фирма, българската, да си направи
копия от своите документи, и т.н., и т.н. Струва ми се, че парите,
които са й обещали, са доста за една камериерка. Но може би са
доста в сравнение с това, което получават тукашните й колежки.

Късмет!

# 12
  • Мнения: 7
Анелия, така е да, доколкото разбрах ще я регистрират в това Ревиню (или сама тя ще го направи) Мерси, за изчерпателната информация. Доколкото разбрах освен като камериерката през почивните дни и в свободното си време ще се впише и във втора работа (това било задължително), за да стане всичко законно.

# 13
  • Мнения: 3 423
освен като камериерката през почивните дни и в свободното си време ще се впише и във втора работа (това било задължително), за да стане всичко законно.

Да, бе! Как ли пък не!
Задължително никой не бива да
ти ограбва свободното време!!!

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Прати всякакво инфо на сестра си. Нали не искаш да се обвиняваш после?
Гледа ли вчера док.филма на Карбовски за българите в Италия? 4 части каза, че ще е...това беше първата, но аз се потресох. Дано няма някоя за Англия.

Филма на Карбовски съм си го изтеглил, но доколкото се сещам мисля, че е повторение, все пак нощес ще хвърля едно око на него.

Много вероятно е да е така, но аз за първи път го гледах. Значи могат да се изтеглят всичките 4 части. Може да е в помощ...  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт