Лява ръка, дясна ръка :)

  • 6 336
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 419
С коя ръка пишат децата ви?
Дъщеря ми още от детската градина започна да посяга към химикалката с лявата ръчичка. Госпожата имаше огромно желание да я отучи  Whistling. Разбира се, категорично и забраних да я спира - щом като на детето така му е удобно, нека  пише с лявата ръка  Naughty. Тя само пише и рисува с лявата ръка, всичко останало прави с дясната.
Племенничката ми също започна с лявата ръка в детската градина, но брат ми и снаха ми бяха категорични, че така не може  #Crazy, и я отучиха.
Вие изправяли ли сте се пред подобна ситуация? Какво направихте?

# 1
  • Мнения: 377
Аз съм левичарка.  Grinning В детската градина ме научиха да пиша и пишех с лявата ръка. В първи клас обаче учителката реши, че така не може  Shocked и си постави за цел да ме отучи. Караше ми се, биеше ме през ръцете и така докато не се научих да пиша с дясната.
Сега пиша с дясната и всичко друго правя с лявата - рисувам, чертая режа с нож и ножица и т.н.
Моите деца са десняци, но ако бяха левичари никога нямаше да позволя някой да ги отучва. Това си е затормозяване! Не е да не знаем вече каква е причината някои хора да използват основно дясната ръка, а други лявата.

# 2
  • Мнения: 3 164
Като по-малък искаше да пише с лявата, но понякога го правеше и с дясната-равносметката беше, че се научи да пише и с двете Rolling EyesНо това беше временно явление, сега само пише с дясната, всичко останало с лявата.И с левият крак рита Wink

# 3
  • Мнения: 511
Моят син пише с дясната ръка,но на моята приятелка  пише с лявата.Тя е левичарка и сега детето,никога не са се опитвали да го отучват.Сега беше 1 клас започна и пише с лявата и то мн добре.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 741
Аз съм превъзпитана левичарка. Само пиша с дясната.
Дияна на 2годишна възраст вече беше обособена левичарка. Предупредих в яслата, последствие и в градината. Нямах проблеми с "отучване". В момента си имам една малка левичарка, която рисува, пише, хапва... с лявата ръка...
Когато изпусне нещо баща й се смее "уф, имаш две десни ръце" Simple Smile
Никога не съм си поставяла въпроса дали да я отучвам.

Знам, че левичарството е наследствено. Ще видим малкият как ще е  Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=273479.0 -  Тема: 6-годишен пише огледално

# 5
  • На село
  • Мнения: 873
Първото ми дете е левичар - от 2-годишна я забелязах, че е такава и никога не съм правила опити да я "отучвам" - пише с лявата ръка(във втори и трети клас пишеше най-красиво от целия клас, сега само ако се старае), реже хляб, бели краставици. Сигурно се храни с лявата ръка, но дотолкова съм свикнала с това, че не ми прави никакво впечатление. Хората обаче го забелязват и питат. Средното ми дете също се очертава твърдо да е левичар - пише, изрязва, рисува и се храни с лявата ръка. Доста пъти му показвах, че може да си служи и с другата ръчичка, но не възприе  Wink. Третото ми дете няма никакви признаци за десничарство обаче. Двама със съпруга ми не сме левичари и нашите родители също не са.

# 6
  • Мнения: 111
Аз и съпруга ми сме десничари, родителите ни също. Дъщеря ни от малка е десничар, но сина ни май ще се окаже, че може да борави еднакво добре и с двете ръце. Доколкото разбрах има и такъв трети вариант, освен десничари и левичари. Когато се учеше да се храни, малкия определено посягаше винаги с лява ръка, но майка ми и мъжа ми се възпротивиха, заради остарели разбирания, че с лява ръка се пише по-трудно и не толкова красиво, а също така и че ползвайки за всичко лявата ръка, се натоварва повече сърцето. Аз разбира се, не бях съгласна с подобни отживелици и се консултирах със специалист, който категорично ни убеди, че не трябва да се влияе на избора на детето, защото това дали е левичар, десничар или третия тип - боравейки еднакво добре и с двете ръце, не зависи от нас, а е вродено качество и опитвайки се да го променим, влияем зле на психиката на детето. Вече никой не му прави забележки и забелязах, че започна да редува ръцете и ги ползва еднакво добре във всичко - хранене, рисуване и т.н. Може би в началото, когато се хранеше само с лява ръка, още не е бил открил, че може да действа и с дясната.

Последна редакция: сб, 19 юли 2008, 18:58 от мама Веси, Изи и Крис

# 7
  • София
  • Мнения: 3 109
Дъщеря ми (почти на 6 години) пише, рисува и се храни с лявата ръка. Никой не й прави забележка в детската градина. Опитвала съм се много тактично и внимателно да й предлагам да пробва да върши някои неща с дясната, но тя се оплаква винаги, че не й е удобно. Слава богу, сега вече е отречена дългогодишната практика от едно време да се "отучват" децата-левичари. Остави детето само да избере с коя ръка му е най-удобно да борави.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 741
с лява ръка се пише по-трудно и не толкова красиво
Не знам Дияна как ще е с краснописа, но всички левичари, които познавам пишат страшно красиво.

# 9
  • Мнения: 121
Здравейте и от мен!
Големият ми син е десничар, но малкия е левичар. Вече ще е в 3клас и пише добре, не мога да кажа красиво, защото имам големи изисквания към краснописа. Прави всичко с лявата ръка - храни се, реже, лепи и всичко на обратно. Никога не съм го мъчила да пише с дясната, а на учителите само съм  казвала да го оставят да си пише с ръката, с която иска. Моите родители доста дълго време ми мърмориха, че не съм направила нищо, че детето да си е десничар. Но това е свързано с психиката на детето, защо да тръгваме против нея и да си имаме други проблеми след това.
Пък и всички левичари са много интелигентни!

# 10
  • Мнения: 377
...Пък и всички левичари са много интелигентни!
  newsm10 newsm10 newsm10

# 11
  • Мнения: 419
с лява ръка се пише по-трудно и не толкова красиво
Не знам Дияна как ще е с краснописа, но всички левичари, които познавам пишат страшно красиво.
Абсолютно  Peace. Дъщеря ми пише като калиграф (така ли се пишеше това). Мога с часове да я наблюдавам как пише  Crazy.
...Пък и всички левичари са много интелигентни!
  newsm10 newsm10 newsm10
newsm10.
В нашето семейство само малката използва лявата си ръка - и аз, и съпругът ми, и синът ни сме десничари.

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 21:18 от Танцуваща с вълци

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Таткото и едното дете са левичари. Няма проблем, дори са ми забавни понякога. Докато се наредим по подходящ начин на масата за хранене доста зор видяхме, че сме 2:2 десничари и левичари.

# 13
  • София
  • Мнения: 39 741
Ох, и ние с Дияна се бутаме на масата ако реша да ям с дясната ръка Simple Smile

# 14
  • Мнения: 419
Не е да не знаем вече каква е причината някои хора да използват основно дясната ръка, а други лявата.
И тя е ...  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт