Питане относно камерите на работното място.

  • 912
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 858
Работя от скоро в заведение (като барман), когато постъпих на работа видях, че камери има и това не ме притесни. В последствие обаче разбирам, че камерите записват и звук освен образ. Това пак не ме притесни защото съм човек който винаги застава зад думите си.  Снощи обаче се завъртя една интрига в ущърб на моя колежка като в основата на интригата е това, че камерите са записали какво е казала. Та питам аз сега нямаше ли подписване на някакво информирано съгласие да бъдеш сниман и думите ти записвани или аз нещо греша. Питането ми е просто информативно, нямам желание да споря кое е редно и кое не. Питам защото и аз не знам а искам да разбера. Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 2 784
За да те снимат съгласие не трябва, но за да те записват(имам впредвид да записват думите ти)- се подписва съгласие. Това го знам от момчетата, които слагаха нашите камери на работа.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Чл. 32 от Конституцията на РБ.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

# 3
  • Мнения: 1 858
Благодаря! А какви са предвидените от закона случаи?

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Вероятно са имали пред вид напр. обществените места, където заради спазване сигурността се слагат камери - банки, банкомати, супермаркети, гари и летища, граници и пр. Заведението май се счита за обществено място.

# 5
  • Мнения: 515
На работа имаме камери със звук и картина, никой не ни е питал искаме ли или не, нищо не сме и подписвали. преди им обръщах внимание вече не. И не ми пука слушат ли ме или не..

# 6
  • Мнения: 4 841
Ако в правилника за вътрешния ред на предприятието е изрично вписано, че се осъществява непрекъснат контрол чрез видео- (и аудио) звукозаписна техника, а в трудовия договор има точка, че работникът/служителят се е запознал с правилника и се задължава да го спазва, тогава не е необходимо допълнително и изрично съгласие.

# 7
  • Мнения: 5 647
И в нашия офис има камери, ама не в работните помещения, а на рецепцията. Отделно на входа има охрана.

# 8
  • Мнения: 2 178
На предната ми работа има камери, които записват със звук и не е обществено място, а офис в административна сграда- във всеки отдел /стая/ има по една камера, която обхваща всички по бюрата. Нищо не бяхме подписвали докато бях там.

Общи условия

Активация на акаунт