Мога ли да кърмя чуждо бебе?

  • 1 904
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 579
Понеже имам много кърма,първите месеци изхвърлях по литър и половина на ден,сега все още имам много,а съм от малък град,където няма банки за кърма,безопасно ли е ако кърмя и друго бебе освен моето?И има ли разлика за бебето дали ще е на адаптирано мляко или чужда кърма?Въобще,хигиенично ли е,има ли опастност от алергии и др.?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
 В родилното се изцеждах и давах на едно друго бебче и веднъж нахраних още едно. Не съм алергична, не страдам от никакви рискови заболявания и затова си предложих услугите.
 Предупредих майките, ако не дай Боже, стане нещо, да кажат на лекарите, че съм ги хранила и да ме потърсят.
 Нямах никаква представа дали е опасно или не. И сега нямам, но смятам, че ако си здрава, няма опасност.
 Вадя си изводите от практиката някои деца да си имат дойки.

# 2
  • Мнения: 1 949
Аз изцеждах и давах на едно друго бебе (но стерилизирах и се миех старателно след като моето е сукало). Майката нямаше кърма, аз имах, след като тя нямаше нищо против, дори обратното ... мисля че няма проблем. НО не можех да кърмя другото бебе  Thinking Някакъв инстинкт ли, не знам какво но не можех .....

# 3
  • Мнения: 1 691
Можеш да кърмиш и чуждо бебе, разбира се. Ще направиш голямо добро на някоя мама.
В края на краищата едно време наистина е имало професия "дойка" - доста разпространена при това.
А и чуждото бебе така става почти твое, детето ти ще си има млечен брат или млечна сестра.

# 4
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Стига майката да е съгласна и ти си напълно здрава,...и имаш кърма за 2 защо пък не.
Мен навремето майка ми ме е дала на някаква циганка да засуча от нея, защото онази била пред мастит, а майка ми нямала кърма. Всичкото това под зоркото око на една от акушерките в родилното...Сигурно затова сега аз кърмя като циганките, дълго време и по улиците  Laughing Mr. Green

# 5
  • Мнения: 104
Чувала съм противоречиви неща. Аз давах на една приятелка за бебето - цедях. Но тя си ми имаше доверие, че съм здрава и не се притесняваше. Тя спомена, че имало риск от някакви инфекции, но тъй като съм нейна приятелка, си взимаше спокойно. Вероятно е добре когато взимаш от позната жена кърма.

# 6
  • Мнения: 2 467
За моженето - можеш.
Но що толкоз кърма излишна? Литър и половина си е доста. И това от цедене?
 Ще си докараш проблем. Пробвай полека лека да намалиш излишното количество.

# 7
  • Мнения: 789
Аз бих цедила. Малко ме е страх да гушна и да кърмя друго бебе, заедно с моето. А щом имаш толкова кърма, по-добре бебче да я изяжда, отколкото да се хвърля. Като се сетя аз колко съм хвърляла, направо си е грехота....  Confused

# 8
  • Мнения: 394
Ще направиш добро. Храненето с кърма е винаги за предпочитане пред храненето с АМ, независимо, че е  е от друга жена.

# 9
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз кърмих в родилното друго бебче, давах му да суче от мен, след като се измивах. Не виждам проблем, ако си здрава и ти и другата майка сте съгласни. Но си помисли и над въпроса на Jes, можаш да я понамалиш кърмата.

# 10
  • Мнения: 579
Аз имах предвид,че първите месеци хвърлях по литър и половина,сега вече не изцеждам обаче понякога пак ми се събира повече...
А бебето пробвах да го кърмя,обаче беше много странно усещането като знам,че не е моето...

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
На бебето няма да му стане нищо, ако го кърмиш направо, а не цедиш, огледай да няма млечница примерно.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Аз навремето най-редовно кърмех братовчедката на сина ми - всеки път като се видехме. Имат 6 месеца разлика, а ми беше криво, че майка и си спря кърмата на 6-тия ден  Sad

# 13
  • Мнения: 3 929
Не мисля, че може да има проблем. Преди години, когато майка ми е била в родилното с мен, е познавала майки, които кърмят чужди деца. Тези майки са били майки на мои бивши съученички, които се водят май "млечни сестри" или нещо такова.
От хигиенична гледна точка - не знам, предполагам, че всяка жена би спазвала най-елементарни хигиенични правила при кърмене.
А дали ще кърмиш директно чуждото дете - въпрос на усещане. Аз лично сигурно не бих могла директно да кърмя чуждо дете - инстинкт ли, що ли, не знам, но може да се цедя и да давам индиректно.

# 14
  • Мнения: 2 142
Мисля, че е голямо добро! Ако майката има желание и си имате доверие, ако си здрава и бебетата ви са здрави не виждам проблем. Аз също съм кърмила бебето на моя приятелка.

Общи условия

Активация на акаунт