Въпрос за кафевия ориз

  • 932
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Вчера и днес му приготвих пюре с кафяв ориз. Оризът е "Крина". Киснах го от вечерта, сварих го добре и го пасирах. Отделни зърна от ориза са с твърди кафеви люспи, които не могат да се пасират гладко. Детето ми ги яде без проблем, но после каквото е на входа, такова е на изхода, т. е. ака ги същите, стомаха явно не ги преработва. Въпросът ми е дали това е опасно и трябва ли да отделям тези люспести зърна, а те не са много малко като количество.

# 1
  • Мнения: 5 940
Не пречат люспите, даже подпомагат храносмилането.

# 2
  • Мнения: 1 449

Твърдите люспи означават, че оризът не е почистен добре при преработката.
Не би трябвало да ги има.

Тези люспи не са полезни, тъй като могат механично да дразнят стомаха – за разлика от растителните фибри в най-външния слой на самото зърно, които  взаимодействат с храната и чревната флора по различен начин и като резултат стимулират храносмилането. 

Не са опасни – освен ако детенцето не е с по-чувствителен стомах. 

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Не е ли малко детето за неполиран  ориз в такова състояние имам предвид не на брашно? newsm78

# 4
  • Мнения: 52
Не знам, малък ли е за кафяв ориз? Аз мислех, че мога да давам. Thinking

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Ами според мен е рано. newsm78

# 6
  • Мнения: 27 524
Кафявият ориз е нелющен ориз. Т.е. той си е с пълноценната обвивка. Кафявият ориз никога не се разварява и никога не става мек, крехък и скашкан. Подходящ е за малки деца само ако е с предварителна подготовка за каша. Пълноценните люспи не се пасират и не дразнят големи деца и хора. Ако има попаднали твърди люспи от външната обвивка, както преди години беше пълно в овесените ядки  Crazy това означава да бягаш далече от същата марка, която предлага този ориз  Peace Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 449
Не знам, малък ли е за кафяв ориз? Аз мислех, че мога да давам.


Възраст за кафяв ориз
7 м. или около месец след захранването.
Изключение – чувствително стомахче.

Защо е подходящ продукт
Кафявият (неполиран/нерафиниран/нелющен) ориз е пълнозърнест продукт, който товари храносмилането.
Но е подходяща храна за възраст около 7 м.:
- Въпреки че съдържа 5-7 пъти повече фибри от рафинирания ориз, все пак е продукт с невисоко съдържание на фибри (около 2%).
- Въпреки че при хора с чувствително храносмилане пълнозърнестите продукти са противопоказни, конкретно кафявият ориз е допустим, за разлика от други зърнени култури.

Брашно или зърна
Каша от брашно: 6-7 м.
- консистенцията е по-гладка и по-фина (по-подходяща за първите 1-2 месеца от захранването)
- приготвя се по-бързо (първите 1-2 месеца оризът се предлага най-вече като самостоятелна каша)
Пасирани зърна: след 8 м. или когато детенцето е готово за подобна консистенция.

Разлика между брашно и пасирани зърна
Кашата се приготвя от брашно т.е. предварително изсушени (не печени!) и смлени зърна.
Това не прави оризът по-лесно смилаем, но:
- съкращава времето за приготвяне (нужни са 8-10 мин. за кашата, без пасиране)
- позволява по-дълго съхранение на брашното (между седмица и месец, тъй като в противен случай мазнините от запазения най-външен слой на зърното бързо се окисляват)

Накисване
Предварителното накисване е здравословен начин за приготвяне на пълнозърнести храни.

# 8
  • Мнения: 52
Благодаря на всички за отговорите! Вие сте чудесни!  bouquet
Косе Босе,   bouquet

# 9
  • Мнения: 3 376
Много по-добра алтернатива е от белия ориз.

Щом детето хапва давай смело и не се притеснявай Peace

Общи условия

Активация на акаунт