Кога проговориха децата ви?

  • 8 988
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 764
Здравейте мами,
извинявам се, ако вече е имало подобна тема.
Искам да ви попитам кога проговориха децата ви. Моят син е на 1г. и 8 месеца (скоро ще направи и 9) и аз да си призная нямам търпение да проговори. Засега той казва само няколко думички, но иначе разбира абсолютно всичко. Каквото му кажеш, това прави. Постоянно си бръщолеви някакви си негови неща. Усещам вече, че като го питам нещо, иска да издаде някакъв звук, ама все още не може. Иначе само сочи с пръст и вика "ъ-ъ".
Ще съм ви благодарна, ако споделите как е станало при вас и кога мога да очаквам да проговори. Така нямам търпение да се обърне към мен и да ми каже нещо разбираемо.
Благодаря ви! Hug

# 1
  • Мнения: 4 784
В момента синът ми е много забавен и страшно се радвам, защото тези непринудени опити от негова старана да говори, много ни забавляват и веселят. Има си отделни думички, които разбирам, но в повечето случаи ги нарежда едни дълги изречения, от които единствено от тона му мога да подразбера нещо  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 929
Започна да казва някои думи на 1,3 - 1,4 год. Свързано започна да говори на около 1,8 - 1,9 год., но в някои случаи не го разбирах. Общо взето, проговори сравнително рано, ако се съди по мнението на сестрите и учителките в яслата. И до ден днешен ми казват, че много говорел и много думи знаел за възрастта си. Рано каза "Р".
Но това не бива да те притеснява. Няма общоприето правило за възрастта, на която трябва да проговори едно дете. Свекърва ми, например, до 3-год. възраст не е казвала нищо и изведнъж се е "отпушила", та не спира. Mr. Green
Знам, че нямаш търпение да започнеш да общуваш с детето си чрез думи, хубаво е, наистина, но не насилвай нещата. Ти не спирай да му говориш, да му обясняваш. Така децата най-бързо се учат не само да говорят, но и да говорят правилно.

# 3
  • BG
  • Мнения: 1 900
Говореше думички и то добре още на годинката  а започна да прави изречения към 1.6м.

# 4
  • Мнения: 259
Здравейте! Ние сме на 2 г. и 2 м. и още не можем да говорим. Правим активни опити и това е много забавно, но ми се искаше вече да можем да не си общуваме по бебешки. Явно се е метнала на баща си - той е проговорил късно, а аз около - 1 год. и половина. От както тръгна на ясла има голям напредък в говорните й умения. За сега сменя "п' с "б": казва "бейка" вместо "пейка", "бей" вместо "пей". Казва елементарни изречения, ако това изобщо може да се каже, че е изречение: "Мама е тукаааа", "Деди, айде ам", "Няма акооо". Иначе много ломоти, но на свой език и от време на време се чува смислена дума.
Други интересни думи:
-"минка" - "калинка-малинка";
-"бинка"- "балеринка";
-"миши"-"мерси";
-"чапа"-"червената шапчица"
-"жанка"- "Снежанка"
- "пиче"-"перце"  и т.н.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 857
В момента се опитва да говори по много смешен, разбираем само за него си начин  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 9 894
моят още не говори, тъй че споко.

# 7
  • Мнения: 2 131
Записвам се да следя темата, че и на мен ми е интересно.
Моят син е почти на година и три месеца. Казва мама, тати, баба, от време на време деди и... агне /не се смейте, баща му го научи  Grinning/, дай, някакви опити за вода, пет-пет /това за игра с ръчички/... Естествено, бръщолеви си някакви негови неща.

# 8
  • Мнения: 216
На 1г. и 10 месеца си спомням ,че започна да бърбори.

# 9
  • Мнения: 83
Всяко дете проговаря на разли4на възраст,първото ми дете например проговори на 1г.и 3мес.,а детето на една приятелка проговори на 3г.Моят мъж съЩто е проговорил на 3г,а сега не мога да му затворя устата Grinning

# 10
  • Мнения: 1 187
на 1г казваше някои думи, след няколко месеца вече си имахме наш речник и понеже се стараех да запомня нещата, знаех какво иска, днес правим 3 и не мога да му затворя устатал всеки е различно

# 11
  • Мнения: 2 908
Още не казва никаква смислена дума-само бебешки неразбираеми за мен бръщолевения. Rolling Eyes

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Меги започна да казва някакви думички около годинката,а сега вече не
мога да и затворя устата. Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 666
Синът ми проговори, ама наистина, след 2-годишна възраст. До тогава беше само на "мама", "тати", "баба", "топка", "гол-гол", "бу" и "ъъъъъъ". Даже не е говорил на "китайски"  Wink. Но пък разбираше всичко, което му се говори. А после изведнъж започна да ни изненадва с по няколко нови думи на ден, да навързва изречения и вече си общуваме напълно нормално.

# 14
моят дечко проговори на около 2,5, да не кажа даже 3, бях се притеснила, писах и аз тук. сега е на 4,2 и говори без да спира и то 3 езика, като ги различава и доминира и 3те много добре, така че споко, всяко детенце е индивидуално с говоренето, щом разбира няма повод за тревоги.
 Grinning

Общи условия

Активация на акаунт