Случвало ли ви се е да вземат кръв от вената на 1 год ви дете?

  • 2 661
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 596
Здравейте,
Случвало ли ви се е да вземат кръв от вената на 1 год ви дете?
Как протече,къде се случи това(в коя болница),как го понесе детето?
Питам ви ,защото днес трябваше да му вземат от вената,но сестрата(Цибалаб),отказа и каза,че го правят в педиатрията.
Много е трудно наистина и много ме беше страх,защото на ръчичката му изобщо не се виждат вени SadИ си мислех,че ще бъде ужас за детето.
Затова тя взе кръв от пръстчето,но дали ще даде правилният резултат? Confused

Затова реших да питам и вас ,ако ви се е случвало да ми кажете,къде подхождат добре с такива малки дечица,и ако резултата се анулира ,да го водим на друго място....

Мерси.

# 1
  • бяла спретната къщурка с две...дъги отпред
  • Мнения: 30
Здравей!
Детето ми беше на година и два месеца, когато се наложи такова изследване. Взеха кръв от вена, която се намира в частта между китката и пръстите. Е, без рев не се размина, но не беше нещо страшно. Изследванията ги правихме в Педиатрията.

# 2
  • Мнения: 1 596
Благодаря много,
ох,ако тези не свършат работа ще трябва там да го водим Cry Cry Cry

А там добре ли подхождат с малките деца?

# 3
  • космополитно
  • Мнения: 941
Случвало ли ви се е да вземат кръв от вената на 1 год ви дете?
Как протече,къде се случи това(в коя болница),как го понесе детето?
Питам ви ,защото днес трябваше да му вземат от вената,но сестрата(Цибалаб),отказа и каза,че го правят в педиатрията.
Много е трудно наистина и много ме беше страх,защото на ръчичката му изобщо не се виждат вени SadИ си мислех,че ще бъде ужас за детето.
Затова тя взе кръв от пръстчето,но дали ще даде правилният резултат? Confused

От периферната кръв (тази дето се взима от пръста) би могло да получите резултати, касаещи кръвната картина: Суе т. на утайка (скорост на утаяване на еретроцитите); левкоцити; еритроцити; диференциална кръвна картина и евентуално кръвна захар.

Щом като е била назначена венозна кръв явно са били посочени показатели за вещества, които се намират в серума. Възможно е в лабораторията  да има уреди, които да работят с микроколичества биолог. материал, но чак пък  да работят с периферна кръв?  Знам ли?Лабораторната техника много се усъвършнства! Развитията са в насока микрометоди ( т.е изследвания с по-малко количество биолог. материал).

Колкото до взимането на венозна кръв- взима се и от бебета. Въпрос на професионализъм и точна ръка. Може би презумпцията за педиатрията е била, че там персонала обслужва само деца, но  и в други лаборатории има достатъчно опитни лаборанти...

Не е нужно да се вижда вената (важното е да се палпира- да се усети). Иглите са фини  и манипулацията е с минимална болка. Децата се травмират от новата олбстановка; от новите лица и от формата на насилие над тях (обикновено карат майката или няколко човека да ги държат за да не си мърдат)...
Ако попаднете на лаборант с точна ръка и подход към детето всичко може да мине като игра и само с една дискретна дупчица.

# 4
  • Мнения: 2 755
На моето дете са му вземали 3 пъти, но винаги в детска болница. Обикновено изпращат майката на вън да не гледа и сестрите го натискат.

# 5
  • Мнения: 1 596
Мерси много Venecias.
acer това не е много приятно....да не виждаш какво му правят...да е без закрилата на майка си.

# 6
  • бяла спретната къщурка с две...дъги отпред
  • Мнения: 30
Аз присъствах на вземането на кръв на моето дете и го държах да не мърда. Лаборантката беше любезна и действаше рутинно. Вероятно, наистина опита си казва думата в подобни ситуации.
И малко извън темата, но... Не мога да кажа добри думи за действията на лаборантите  и по- голямата част от сестрите от детското отделение във Втора градска болница няколко години по- късно. Там отношението към децата беше меко казано ужасно. Лично мнение.

# 7
  • Мнения: 130
Когато дъщеря ми беше на 1 год. и половина се опитахме да дадем кръв от вената. Това за мене беше ужасно, за детето истинска травма. След няколкократно вадене и забождане на иглата лаборантката се отказа. Взеха кръв от пръстчето.

# 8
  • Мнения: 364
Вече и от периферна кръв (от пръста) могат да се правят биохимичните изследвания, които по принцип се изследват от венозна кръв. Взема се малко повече кръв в спец. контейнерчета  Peace

# 9
  • Мнения: 1 596
Много ви благодаря мили майчета,
да,днес взеха от пръстчето.По късно проверих резултата по интернет и съм много щастлива,че резултата е добър Simple Smile
Доволна съм естествено,че не се наложи да го бодат във вената.
Радвам се от това което е написала meryan_85.
Защото така се случи и с нас и явно медицината е напреднала още.

Благодаря ви още веднъж за отговорите Hug

# 10
  • Мнения: 229
Вземанено на венозна кръв на деца до 1 год,е лекарска манипулация ,но в някои лаборатории се взема много успешно и от лаборантките,разбира се с нужното съдействие и търпение от страна на майките

Общи условия

Активация на акаунт