Дете родено в чужбина,но с бг гражданство, има ли право на лекар в Бг?

  • 4 474
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Не съм абслолютно сигурна дали темата е точно за тук , но реших да пробвам. Търсих във форума подобна информация , но не открих...Та въпроса ми е дете, което е родено в чужбина, но и двамата родители са българи и съответно детето е Бг гражданин има ли право на личен лекар без родителите да са били здравно осигурявани в Бг през последните години? Ние от 8 години живеем извън Бг и съответно нямаме здравни осигуровки тук , но миналия месец се върнахме с намерение да останем и въпроса ми е мога ли да запиша детето си веднага за лекар и какви са процедурите? Благодаря ви много предварително!

# 1
  • далечно
  • Мнения: 1 029
държавата осигурява непълнолетните (или само малолетните?) бг граждани.  Процедури не знам (но и моят син не е записан на бг педиатър, тъй като здравната ни осигуровка покрива медицинска помощ в целия свят  Peace) - просто отиваш, даваш му ЕГН-то и лични данни и го записваш при педиатър. няма значение къде е роден след като е бг гражданин.

А вие, ако ще оставате в БГ трябва да си платите няколко вноски накуп и можете да се върнете щастливо в лоното на НЗОК.

# 2
  • Мнения: 3 804
А вие, ако ще оставате в БГ трябва да си платите няколко вноски накуп и можете да се върнете щастливо в лоното на НЗОК.

горното е изцяло вярно,но защо трябва да се плащат вноски накуп  newsm78,да си извадят документ от районното,4е през този период са били извън страната и ако са имали над4ислени стари вноски ще им се из4истят

# 3
  • далечно
  • Мнения: 1 029
има две отделни постановки: едната визира изтриване на стари 'задължения' ако си пребивавал в чужбина (тогава с документ от районното, както дтти пише); втората визира вкл\чване обратно в системата на НЗОК след прекъснат период. Тогава мисля се плащат примерно 6 вноски (сумата е смешна като цяло, доколкото знам - примерно 15-тина лв. на месец).

# 4
  • Мнения: 6 713
Виждам, че малкото ти детенце е на 6 месеца - мисля че имаш право на парите за раждане на дете. Аз също родих в чужбина и ми казаха, че имам право на тази еднократна помощ за раждане на дете (мисля, че става дума за първо и второ дете). Провери как стои въпроса в твоя случай Peace

По темата - децата имат право на безплатни здравни услуги в България до навършване на 18 г. възраст.

# 5
  • Мнения: 2 617
Няма проблем за детенцето ви  Peace

# 6
  • далечно
  • Мнения: 1 029
добре де, ама може ли някой да ми обясни защо ви е притрябвало да висите на шията на бг държава по отношение на помощи и други социални придобивки като детски например, за които редовно някой от чужбина отваря тема да преслуша няма ли нещо за вземане. 200-тата лв (или там колкото са) еднократна помощ какво са на фона на чужбинското благосъстояние...  newsm78  Laughing ?

# 7
  • Мнения: 64
Мерси за всички отговори момичета  Hug само дето не разбрах последния въпрос на Loreley, тъй като ако е чела добре би трябвало да е разбрала, че темата не е за помощите, а за правото на личен лекар за дете без значение дали родителите са били здравно осигурявани в БГ и това е само защото се връщаме в Бг и не искам детето ми да остане без лекар докато ние си оправим и почнем някакъв вид осигуряване! Абе забелязала съм че много е привично все някой да търси под вола теле и да се изкаже по баш нашенски начин! И като живяла в чужбина Лорелей все трябва да си разбрала, че там хората си знаят и си търсят правата , ако ще и за 2 цента да става въпрос, но не за това е темата...ще ме простите ама нямаше как да не отговоря на това...

# 8
  • далечно
  • Мнения: 1 029
miltg, отговорила съм ти на въпроса за здравното покритие на детето ти, та не виждам какво се палиш  Peace.

Изказването за помощите беше по повод вк\чването на Лурдес, ясно ми е че не се отнася за твоя случай тъй като ти отговорих - нъл' тъй  Wink  Иначе съм съгласна за правата: аз също винаги си търся правата, но смятам че към бг социална система права нямам, нито задължения (нали те са свързани) тъй като от 7 години не живея в БГ и данъци не плащам, та и затова не се редя на хранилката. Обаче напоследък се бяха нароили все такива питания...Сори, че баш и в твоята тема пак се прокрадна тоз рефрен.

# 9
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а за нашенския начин - моето изказване (не на място в темата, но провокирано от преден пост в същата тази тема) - е провокирано от раздразнението ми към баш нашенски начин да видим какво можем да приберем от бг преди да си оберем крушите. Не е по темата за здравното покритие на детето на miltg  Peace

със здраве, леко приземяване в бг действителност  Peace

# 10
  • Мнения: 6 713
Изказването за помощите беше по повод вк\чването на Лурдес, ясно ми е че не се отнася за твоя случай тъй като ти отговорих - нъл' тъй  Wink 

Ми да се включа и аз освен Mr. Green Аз дори и не подозирах, че помощта за раждане се полага на всяка българска гражданка и затова го споделих в темата. Wink

# 11
  • далечно
  • Мнения: 1 029
за полагане вероятно се полага - ама някак си не е много етично да вземаш от система, на която ей така между другото не даваш нищичко щото си някъде другате и то при положение, че уж си на по-високо финансово стъпало в чужбина-та  Money за едните 100 евро от родината ли ти е?  Ама хора всякакви, идеали също Peace  Laughing уважаваме правото на избпр  Laughing

# 12
  • Мнения: 337
Така е , пожалете системата , гадни пиавици , стига сте смукали , тя толкова много прави за нас , така етична е и щедра, нека проявим малко гражданско разбиране и съвест Hug
Аз дори съм за това вместо да взимат 200 лева българите живеещи в чужбина , да дават по  толкова.Ми така или иначе са се затрупали с пара , да помогнат на тази бедна държавица с некой левец.

# 13
  • далечно
  • Мнения: 1 029
въпросът ми е защо сте зачакали нещо от система, която сте/сме отсвирили като сте/сме си хванали чукалата?? нищо не даваш - нищо не вземаш: просто е, нещата са в баланс, или  newsm78 ? може би някога си давал (ако и когато си работил в бг), но то тогава сдуханата държава куп услуги ти е предоставила, така че този аргумент не върви.

miltg, сори, не е по твоето питане, ама ти май си намери отговора вече.

# 14
  • Мнения: 4 629
Аз доколкото знам децата имат право на беплатна медицинска помощ в България до навършване на 18 години независимо къде са родени

Лоралей,
държавата нали ни иска пари и за услуги, които не е извършила? Като здравните осигуровки, които ни се искат за периоди, в които сме живяли извън България. Тези дето са си платили например въпросните осигуровки и за тях ли ще е неетично да си получат парите за раждане?

Не знаеш кои в какви отношения е с държавата за взимане и даване

Общи условия

Активация на акаунт