Споделете за здравните осигуровки

  • 751
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Защо ако не живеем в България трябва да плащаме?
Имали ли сте проблеми и какви?

# 1
  • Мнения: 2 786
Чувам всякакви коментари по темата - хем трябвало, хем не трябвало.
Аз преди да замина попитах в НОИ как стои въпроса със заминаващите за постоянно, платих си последната дължима вноска, попълних декларация по образец и вече не ми се начисляват никакви здравни осигуровки.

Една служителка ми каза: "Всеки случай е индивидуален, така че най-добре всеки да пита за себе си."

# 2
  • Мнения: 353
Аз също не плащам...Попълних декларация,че заминавам в чужбина и престоят ще е ...не помня над колко месеца е изискването.И сега нямам българска здравна осигуровка,нито малкият.За ваканцията от два месеца тази година ще разчитаме на Европейски здравни карти,но дано не се наложи.Ако все пак допрем до доктор, Франция ще поеме разноските като част от осигуровките  ни тук.
Ако се върнем в БГ ще трябва да платя  на куп за шест месеца ,за да ми се възстановят правата.

# 3
  • Мнения: 377
Ако имате плащани осигуровки в страна от ЕС, можете да си възстановите и правата в България, при окончателно завръщане.
Може би има служители, които все още не са наясно с това, но при възникнали проблеми може да се обръщате към
SOLVIT.

# 4
  • Мнения: 103
Ние със съпругът ми ходихме в НОИ февруари месец и служителката ни обясни, че те си начисляват осигуровки, но един ден при трайно завръщане в БГ щели да бъдат оправени с някакъв документ който ще представим от страната в която се намираме. И ние продължаваме да дължим здравни осигуровки, които с всеки месец стават все повече. Никой не ни обясни, че можем да се откажем от личен лекар за да не се начисляват суми. Действието се развива в Пловдив. Не мога да си обясня, политиката ли е такава да се държи народа в информационно затъмнение, служителите ли са некадърни или ние сме глупави.

# 5
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Преди да замина от България подадох молба за прекратяване на осигурителните права(мисля, че така се казваше). Та поне при мен правата ми са спрени за 10 години. Миналата година ходих на лекар в България и си платих, нямам идея дали канадската ми застраховка покрива това , а и за 15 лв не си заслужава.

# 6
  • Мнения: 63
Идеята не е дали сме за 15 лева и дали изобщо ще ни се наложи да ходим на лекар в бг, това че сме длъжници.
Излезе закон че ако се усигуряваш в страна която е членка на европеиския съуз вече ще го зачитат.
А ако не се осигуръваш а просто живееш в друга държава?

# 7
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
На лекар отидох като частен пациент, като такъв си и платих, не можех да чакам да се прибера в Канада.
Мисля , че в закона се казваше , че ако не си подал молба за прекъсване на правата продължават да ти се начисляват осигуровки и си длъжник. Нямам идея как е ако живееш в друга страна членка на Европейски съюз. За това трябва да има някаква директива на същия този съюз.

# 8
  • Мнения: 2 786
Ние със съпругът ми ходихме в НОИ февруари месец и служителката ни обясни, че те си начисляват осигуровки, но един ден при трайно завръщане в БГ щели да бъдат оправени с някакъв документ който ще представим от страната в която се намираме. И ние продължаваме да дължим здравни осигуровки, които с всеки месец стават все повече. Никой не ни обясни, че можем да се откажем от личен лекар за да не се начисляват суми. Действието се развива в Пловдив. Не мога да си обясня, политиката ли е такава да се държи народа в информационно затъмнение, служителите ли са некадърни или ние сме глупави.

Номерът е да се събират пари от хората като се използва тяхното невежество и неосведомеността им.
Това е обичаен прийом на България и нормално отношение към нейните граждани.
Единственото решение - да четеш законите и да си знаеш правата.
Само така ще си спестиш ненужни разходи за услуги, които не използваш.

Общи условия

Активация на акаунт