За фонтанелите

  • 9 185
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 883
Здравейте мами Grinning Чисто нов член на форума съм и имам въпрос,по който се надявам да напишете мнението си.И така - бебето ми е на 2 месеца и вече е с почти напълно затворена фонтанелка отгоре на главичката.Знае ли някой проблем ли е това и ако е - към какъв специалист да се обърна,понеже педиатърката и ми каза,че нямало значение,но аз си се притеснявам...доста е рано,все пак.Предварително благодаря:)

# 1
  • Мнения: 7 831
Здравей,
не можах да разбера дали самия отвор на фонтанелата е малък или като го натиснеш и от долу се е втвърдила? Защото фонтанелата не се затваря буквално, двата и края да се доближават един до друг, а постепенно се втвърдява мекото.
Големия ми син се роди с много малка фонтанела, която се втвърди напълно до към 10 месец мисля, за това и пиехме малко Вигантол. Не мисля, че е проблем още повече, че педиатъра ти е обърнал внимание.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: belalim
Здравейте мами Grinning Чисто нов член на форума съм и имам въпрос,по който се надявам да напишете мнението си.И така - бебето ми е на 2 месеца и вече е с почти напълно затворена фонтанелка отгоре на главичката.Знае ли някой проблем ли е това и ако е - към какъв специалист да се обърна,понеже педиатърката и ми каза,че нямало значение,но аз си се притеснявам...доста е рано,все пак.Предварително благодаря:)

По принцип до към 2 годинки би трябвало да се е затворила фонтанелата. Нито прекално ранното и затваряне, нито пък закъсняването са добри показатели.  Ти сигурна ли си че се е затворила напълно? 2 масеца ми се струват прекалено ранно затваряне.
Казват, че завишеният прием на Калции, а също така и на Матерна води до по-бързото калциране и затваряне. Аз бих те посъветвала за обърнеш внимание на лекарката си, защото ранното затваряне по принцип пречи на нарастването на мозъка дори си имаше някакво име, което за жалост не помня.
Но не вярвам за това да се късае при вас. Било рядко срещано явление. Так, че споко Simple Smile

# 3
На малката ми дъщеря фонтанелата се затвори в 3 месец - не ми казаха , че е проблем - просто намалихме витамин Д  и скоро го спряхме - мисля , че това е строго индивидуално за всяко дете , а може и да е свързано с наличието на калции в организма - аз също се притиснявах , че доста рано й се затваря фонтанелата , но пак повтарям - практиката показва , че има приблизителни общи показатели за развитието на децата , а всичко останало си зависи от индивидуалното развитие на всеки детски организъм.
Ето ти още примери - ние сме на 1 г. и 6м. и имаме 14 зъба в устата , имам приятелки на които децата на 2 г. имат едва 5-6 зъбчета.
Вече започвам да се смея , че като направим пълния ред зъби до 2 години , ще трябва да започваме втори ред Laughing  Laughing  Laughing

# 4
  • Мнения: 883
Не съм натискала и не знам дали е твърда - страх ме е да не я повредя нещо,а иначе е много малка,даже едвам я напипвам.Педиатърката изобщо не я забеляза-аз и казах,че ми се струва малка,тя изобщо не и преглежда главичката(нито и мери обиколката,нито и пипа фонтанелката).

# 5
  • Мнения: 7 831
Цитат на: belalim
Не съм натискала и не знам дали е твърда - страх ме е да не я повредя нещо,а иначе е много малка,даже едвам я напипвам.Педиатърката изобщо не я забеляза-аз и казах,че ми се струва малка,тя изобщо не и преглежда главичката(нито и мери обиколката,нито и пипа фонтанелката).


Ами какво да ти кажа за вашата доФторка  Shocked , би трябвало да мери главата и гръдната обиколка на всяка консултация. Може би трябва да направиш консултация с друг педиатър.
А иначе като натиснеш с мекото на пръста лекичко  Grinning и ще разбереш дали се е втвърдила.

Додо, и на мен ми казаха че Вики е бил с малка фонтанела най-вероятно заради Матерната, за това с Дани въобще не пих (той е с нормална фонтанела Grinning ), но пък това ми повлия ужасно на зъбите и костите  Sad .

# 6
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Първо си смени докторката. Сега е моментът - юни месец е.
Първото нещо, което правеше нашата педиатърка на консултации, дори на улицата да ни срещне в кавартала, е първо да ни пипне фонтанелата за да види как е.
Разбира се, затваряне на фонтанела толкова рано както в вашия случай не е нормално. Нормалното затваряне става между 18 и 24 месеца.
Така и се определя взимането на Вит.Д, и всеки месец се мери обиколката на главата и гръдната също. Ако твоята лекарка не го прави, толкова по-лошо говори за нея.
Нашата фонтанела мога да кажа, че беше вече почти затворена на 19 месеца. И винаги ме е било страх да не затвори преди тази възраст. Но и никога не съм приемала каквито и да е било препарати по време на бременността.
За съжаление, никой не казва вредите от Матерна на бъдещите майки, а този препарат е нож с 2 остриета. Много неща се виждат на по-късен етап. Не казвам, че ти си пила каквото и да е било. Правя само тъжна констатация. Ранното затваряне със сигурност може да се дължи и на още неща. Не съм специалист.
Но когато попаднеш на добър педиатър всички тези неща ще ти бъдат казани, сигурна съм.

# 7
  • Мнения: 883
Лошо...нейната докторка освен,че не и преглежда главичката никога не и е мерила гръдната обиколка.А относно "Materna"та - не съм пила изобщо.Фонтанелката я понатиснах малко-стори ми се мека.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: belalim
Лошо...нейната докторка освен,че не и преглежда главичката никога не и е мерила гръдната обиколка.А относно "Materna"та - не съм пила изобщо.Фонтанелката я понатиснах малко-стори ми се мека.


ТРЯБВА да е мека. На Александра още не езатворена на 1 г. и 2 м., но краишата са втвърдени. А твоята лекарка постъпва адски безотговорно. Обиколката на главата и гърдичките и тяхното съотношение са едни от най-важните показатели за развитието. Как няма да ги мери... Shocked Също така не е нормално да не й прави впечатление бързото затваряне на фонтанелата...
Ако можеш смени я... !

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: belalim
Лошо...нейната докторка освен,че не и преглежда главичката никога не и е мерила гръдната обиколка.А относно "Materna"та - не съм пила изобщо.Фонтанелката я понатиснах малко-стори ми се мека.


Затова и писах да смениш педиатъра. Все пак това е човекът, който до 16год. възраст ще гледа детето когато има нужда. Не можеш да рискуваш да го оставиш в некомпетентни ръце все пак.

Друго, не се страхувай да пипаш фонтанелата, няма нищо страшно в това, когато го правиш не грубо разбира се.
Дано да е както казваш, защото наитина е още рано.
Чудесно, че не си пила Матерна!!! Grinning  Толкова по-добре.

# 10
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Liorena

За съжаление, никой не казва вредите от Матерна на бъдещите майки, а този препарат е нож с 2 остриета. Много неща се виждат на по-късен етап.



   Аз пих почти през цялата бременост Матерна. А сега на Алекс фонтанелата е доста голяма, чак се чудя дали е нормална за възрастта му (2мес.).
   Какви по-точно са вредите от Матерната? Чувала съм,че много се дебелеело от нея (качих 25кг Embarassed ), но не знам дали е вярно. Кажете нещо повече за нея.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Biby
   Какви по-точно са вредите от Матерната? Чувала съм,че много се дебелеело от нея (качих 25кг Embarassed ), но не знам дали е вярно. Кажете нещо повече за нея.


Моята гинеколожка препоръчва Матерна да се приема, чак след 6-ти месец, защото главата на детето става "по-твърда" и после по-трудно се деформира при раждането. А, за фолиевата киселина, толкова натрапчиво рекламирана каза, че се приема само при доказан дефицит... Аз изпих само 1 опаковка матерна в началото разпределена в 2 месеца.
Лично според мен Матерната е по-ценна когато кърмиш, тогава извличането на вещества е доста по-интензивно.
Изобщо по-добре да не се приема нищо без да е наложително, защото и през седемдесетте бременните са пили някакво "уж" безвредно лекарство, а после се родили деца с ужасни аномалии.
За дебелеенето не вярвам да е така. Аз качих 30 кг. Shocked , а пих само 1 опаковка.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Biby
Цитат на: Liorena

За съжаление, никой не казва вредите от Матерна на бъдещите майки, а този препарат е нож с 2 остриета. Много неща се виждат на по-късен етап.



   Аз пих почти през цялата бременост Матерна. А сега на Алекс фонтанелата е доста голяма, чак се чудя дали е нормална за възрастта му (2мес.).
   Какви по-точно са вредите от Матерната? Чувала съм,че много се дебелеело от нея (качих 25кг Embarassed ), но не знам дали е вярно. Кажете нещо повече за нея.


Аз също не откривам такава зависимост между Матерната и бързото вкостяване, както и между нея и килограмите.
И двата пъти пих Матерна, и двете ми деца се родиха с доста големи фонтанели. А пък аз и двата пъти качих точно по 13 килограма Grinning

# 13
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Biby
А сега на Алекс фонтанелата е доста голяма, чак се чудя дали е нормална за възрастта му (2мес.).


Между другото когато педиатърката за първи път дойде след изписването у дома и пипна фонтанелата на Александра ме попита дали съм пила Матерна, аз й казах "Не, защо?", а тя отговори "Защото й е много затворена фонтанелата" и тя действително се роди с почти недеформирана глава.

# 14
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Vache
Цитат на: Biby
А сега на Алекс фонтанелата е доста голяма, чак се чудя дали е нормална за възрастта му (2мес.).


Между другото когато педиатърката за първи път дойде след изписването у дома и пипна фонтанелата на Александра ме попита дали съм пила Матерна, аз й казах "Не, защо?", а тя отговори "Защото й е много затворена фонтанелата" и тя действително се роди с почти недеформирана глава.


  Не знам... нашта фонтанела е прекалено голяма май  Rolling Eyes (според лекарката, но аз и нямям много доверие - все пак не може да му се затвори веднага Rolling Eyes ) А и главата му все още е леко деформирана Sad

Общи условия

Активация на акаунт