100 грама кърма -малко ли е?

  • 1 566
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 111
Бяхме на консултация и детето е наддало 180 грама за 1 месец.Тя е изключително подвижно бебе,не се спира въобще,пълзи,лежи по корем и т.н.,много се изпотява.Педи ме накара да направим пробно кърмене -резултата беше точно 100 грама.Тя каза,че това е малко и трябва да изяжда по 180 грама кърма на ядене/как се определя това не знам/.Кърмим се 6 пъти на ден през 2,5-3 часа,нощем не яде откакто стана на 1 месец.Пюрета яде много малко-за опитване,не повече от 30-40 грама,въобще не ги харесва.Иска си кърма.Детето е жизнено,весело,имаме по 6 напишкани памперса,ака по 1-2 пъти дневно,не плаче след ядене-кърмата й стига според мен.Не че съм се притеснила,но сега ме човърка едно съмнение-дали е малко кърмата и т.н.Ще се радвам на мнението ви.

# 1
  • Мнения: 2 614
След шестия месец, когато дечицата откриват света и се въртят, опитват да пълзят, напъват да стоят седнали, изведнъж започват да хабят много повече енергия от предишните месеци. Дъщеря ми също наддаваше по около 200 грама, но и см, които наддават децата се считат за растеж. Според мен нямаш място за притеснение. Все пак стажа ви с кърменето вече е достоен за уважение. Радвай се на детето и не се вглеждай в грамчетата.  Peace

# 2
  • Мнения: 2 829
Според мен, щом бебето ти е захранено ако кърмата не му стига ще яде повече твърда храна. Аз не бих давала АМ на кърмено, захранено бебе, освен ако нямам намерение да го отбивам постепенно. И все пак, ако мислиш към годинката да отбиваш-може да опиташ плавно и постепенно да захраниш с АМ.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Между 6-ти и 7-ми месец сихът ми наддаде 180гр. Тъкмо бяхме почнали захранването. Следващият месец беше качил 600гр., ама той много обичаше да си хапва каша и едвам го спирах на 100гр. .... понякога изяждаше и повече. После пак почна да качва по 200-300гр. максимум. Мисля, че е напълно нормално да качи по-малко, а и едно кърмене не е показателно за това колко изяжда. При всяко кърмене бебетата поемат различни количества  Wink

# 4
  • Мнения: 1 449

Пробното кърмене е доста стресиращо.
Като се прибави и вече осъзнатото любопитство към околния свят – не може да бъде сериозен показател.
А дали точно в този момент детенцето е било гладно, за да поеме обичайната доза кърма?

Дневната нужда от мляко за възрастта между 6 седмици и 12 месеца е средно 750 мл, с минимална и максимална граница 600-1000 мл.
Дори детенцето да поема 100 мл кърма на всяко хранене по 6 пъти на ден, това покрива минимума. Препоръките на педиатърката пък съвпадат с максимума. Вероятно истината е някъде по средата – явно детенцето показва точно това.

Количеството твърда храна също не е повод за притеснение, но все пак трябва да покрива повишените енергийни нужди за възрастта 6-12 м. Препоръчително е пюрето и кашата да бъдат общо между 15% и 30% от цялото количество храна за деня.

# 5
  • Мнения: 2 111
Благодаря ви за отговорите момичета.
Косе Босе,както винаги си много полезна и изчерпателна   bouquet-пробното кърмене се проведе вкъщи,защото на друго място не яде-постоянно се оглежда,върти и любопитства.Протече като обикновено кърмене-така че това ме навежда на мисълта,че толкова кърма изяжда по принцип.

# 6
  • Разград
  • Мнения: 2 102
На последната консултация сина ми беше качил 200 гр. и порастнал с 3 см. На мен теглото ми се видя малко. Но той е много енергичен - постоянно се обръща от гръб по корем и много рита. Храни се 6 пъти на ден, като 4 от тях са кърма. Педиатърката ми каза да не се притеснявам. Но аз с нетърпение очаквам следващата консултация след 10 дни, за да видя дали сега е наддал.

# 7
  • Мнения: 356
Аз не се храня всеки път с еднакво количество храна и не очаквам това и от бебетата Simple Smile Накараха ме да правя пробно кърмене още в родилното и беба изсука 10 грама, представете си  Crazy Кърмех на поискване (всъщност още сме така) и всичко е ОК. Убедих се от собствен опит, че бебето знае най-добре от какво по колко да хапне Heart Eyes Задачата на мама е да предлага храната, а детенцето ще реши колко да изсуче и колко да изяде с лъжичката  Hug

# 8
  • Мнения: 629
Здравей!
Моята принцеса от 6-тия до 7-мия месец качи 10 гр (няма пропуснати цифри), от 8-мия до 9-тия и от 9-тия до 10-тия по 90 гр, общо 180 гр за двата месеца. Добре, че педиатърката ни е прекрасна и за миг не се притесни. Тя ВИНАГИ гледа общото състояние на детето. На 10-тия месец за всеки случай ни прати на кръвен тест, но изрично ми подчерта, че не вярва да има проблем (просто се презастрахова). Зори е много подвижна и повратлива. Тестът не показа нищо необичайно.
А 100 мл кърма си е съвсем наред. Кърмачето не се храни под режим и не покрива измислени норми.
Кърмете се на воля. Захранвайте се полека. Следи броя на пълните памперси и поведението на детето. По-кардинални изводи ще можеш да правиш след месец или два когато видиш общата тенденция. Един месец (особено пък по летните жеги) не е показател.

# 9
  • Мнения: 2 111
Ох,мами да ви се оплача вчера беше много кошмарен ден-не искаше да яде нито кърма,нито пюрета.Кърмихме се сутринта в 11.00 часа и после чак в 18.30 часа пожела да яде.Аз доста се притесних да не се обезводни,защото от шише,чаша със сламка,с накрайник,спринцовка не пие вода.Давам и с каф.лъжичка,но около 100 мл изпива за деня,но вчера дори 20мл не изпи,нищо не искаше.Педи каза да не се притеснявам,но аз доста се уплаших.На вас случвало ли ви се е да не иска бебето кърма цял ден?

# 10
  • Мнения: 2 478
Не,ерота,не ми се е случвало.
Може би на други бебета им се  е случвало и за майките им да е нормално,но за мен би било дори обезпокоително.

# 11
  • Мнения: 511
.На вас случвало ли ви се е да не иска бебето кърма цял ден?
Да, случвало ми се е, не искам да си спомня какъв зор беше. В края на 9 месец едно от  зъбчетата много изтормози  Ния, три дни кърменето беше кошмар.  Сучеше само сутрин и вечер нормално,а през останалото време беше голямото дране и дърпане. На втория ден и нослето й се запуши и стана  smile3514. Спасих положението като я кърмех след като я приспя.

# 12
  • Мнения: 835
Ох,мами да ви се оплача вчера беше много кошмарен ден-не искаше да яде нито кърма,нито пюрета.Кърмихме се сутринта в 11.00 часа и после чак в 18.30 часа пожела да яде.
Може би наистина някое зъбче я тормози ?И бебо от няколко дни много се слюнчи и е кисела, а днес направи голяма пауза от глад.Първо мислех да не е болна, но е жизнена - значи зъбче я мъчи.Може и при вас да е така newsm78

# 13
  • Мнения: 2 111
Вчера ходихме пак на консултация и за 10 дни е наддала 200 грама.Сега съм вече по-спокойна,храни се добре,има апетит.
Не знам дали ни мъчи зъбче,нямаме все още нито едно,но от една седмица все си бърка в устата много настойчиво.

# 14
  • Мнения: 8 242
Очаквай озъбване скоро  Mr. Green
Моето диване винаги ми отказва ядене като ще излиза зъбче.. Още повече и с тия жеги, съвсем нормално е..
Гледай да даваш водичка достатъчно, дори и да не иска нищо да яде  Peace

Общи условия

Активация на акаунт