Хапе и не иска да суче - страх ме е, че се отбива!

  • 1 812
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 638
Моля по-опитните майки, които може би са минали по този път за съвет. С моите девойки се кърмим вече повече от 10 месеца и ето, че от днес за първи път имам сериозен проблем. На следобедното кърмене Джордана доста силно ме ухапа, но го отдадох на факта, че вече се беше наяла. Преди лягане обаче, когато започнах да ги кърмя пак започна само да ми хапе гърдата, без дори да суче. Първия път ме ухапа почти до кръв, махнах я и й казах твърдо "не!". Разплака се и като се успокои пак й предложих гърдата и пак веднага ме ухапа много силно. Пак я дръпнах и се разплака, след това пак й предложих гърдата и пак само ме ухапа. При третото дръпване вече започна само да плаче и отказа въобще да суче повече. Опитах се да я кърмя в друга стая, с повече контакт и т.н., но въобще не искаше гърдата. Сестричката й хапна и заспа, а тя продължи да реве. Принудих се да се изцедя (правя го за първи път, откакто кърмя  Sad) и й предложих на пие от чашка. Пи малко, като хапеше и чашката през цялото време, изпи някъде около 50 гр. и после отказа да пие, успокои се и заспа.
Имате ли някакви идеи какво може да е и какво да правя. В момента й никнат зъбите, двата долни отдавна избиха, точно тези дни пробиха и двата горни, дали не е от това? Но при всички случаи какво да правя, за да не ме хапе, при положение, че когато я дръпна се стряска и реве?
Благодаря ви предварително   bouquet

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 16:57 от fata morgana

# 1
  • София
  • Мнения: 1 252
Заради никнещите зъбки те хапи. Боли я и се опитва да си чеше венците. От опит знам колко болезнено е ухапването. Синът ми ме е захапвал неведнъж.
Предлагай на девойките играчки за дъвкане. Има едни с гел или течност, които се замразяват. Мажи венчетата с гелче за зъбки (аз ползвах Дентинокс).
Иначе относно кърменето виждам, че правиш каквото трябва. Захапе ли те, внимателно вкарай пръстта си в устата на на беба така, че освободиш зърното - в никакъв случай не го дърпай, за да не се разрани. Повиши тон, за да усети, че ти е причинила болка. Сваляй я всеки път от гърдата - в един момент се усещат, че хапне ли няма мляко и спират.
Търпение, мила, и това се преживява.

Целувки на малките ти красавици и дано скоро разберат, че с мама трябва да се отнасят по-нежно Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2 829
Има и друга техника за прекъсване на хапането-като усетиш че захапва притискаш бързо и силно към гърдата. Бебоците пускат инстинктивно. Аз след това спокойно обяснявах, че така не бива, защото ме боли и че ако пак ме ухапе няма да му дам да суче. И моя ако изохкам или му повиша тон се разплакваше, но когато обяснявам спокойно поема... За няколко дни разбра че не бива да хапе...

# 3
  • Мнения: 3 638
Благодаря ви за отговорите, за съжаление положението не се подобрява  Cry Днес сутринта като се събуди пак само ме хапеше, опитах да й запуша нослето, също така да я притисна към гърдата (снощи изчетох де що имаше форуми и съвети  Tired) Нищо! Ухапа ме няколко пъти, опитах се и да търпя, но не поиска да суче, само хапеше! Накърмих Мариза, после се започна с цеденето - изцедих 200 гр. и й ги дадох всичките, малко с биберон, малко с чашка... Така стана време за следващото ядене и пак въобще отказа да суче, пак се цедих и пак й го дадох, но сега започвам вече истински да се притеснявам, защото не знам докога може да я караме така  Sad Явно са зъбите, но защо пък въобще не иска да суче  newsm78 Като я взема и само се извърта и въобще не иска гърдата. Само да допълня, че понеже имам наблюдения над 2 кърмачета, никненето на зъбите при Мариза мина доста по-леко. И тя се дърпаше и я болеше, докато сучеше, но никога не е отказвала гърдата, затова сега с Джордана се притеснявам толкова  Sad
Таткото си има своя теория, че трябва да я оставя да реве от глад и после съм щяла да видя как суче, та и с него се изпокарахме почти  Cry А мен ме е страх да не ми намалее кърмата, ако започне да пропуска хранения, на всичкото отгоре точно от няколко дни започнах и работа по няколко часа на ден и положението става съвсем сложно  Sad

Имам няколко въпроса:

1. С чашка ли да храня или с биберон? (приема еднакво добре и двете, но с биберона ми е по-лесно  Confused)
2. Колко време може да продължи тази "криза", има ли опасност да се отбие?
3. По колко трябва да цедя, как да разбера кога да спра? (страх ме е да не си докарам хиперлактация ако се изцеждам докрай)
4. Тази вечер съм на работна вечеря и ще пропусна вечерното хранене. По принцип вече са захранени и вечер ядат зеленчуци и т.н. и малко мляко преди сън.  Имам малко изцедена кърма, но какво е по-добре да дам допълнително - АМ или кисело мляко (вече сме го въвели и няма проблем)
 

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 17:49 от fata morgana

# 4
  • София
  • Мнения: 2 658
моята дъщеря ме е хапала много сериозно два-три дни преди да изникне някой зъб, но не е отказвала да суче. Пробваш ли да и даваш Панадол или нещо друго за болката? Аз последните дни преди да избие някой зъб и стане много кисела и ревяща и давам преди да заспи и има подобрение. Според мен, ако се овладее болката, ще поиска пак да суче. Това, което таткото предлага не ми се струва никак разумно. Като имаш предвид, колко е изтормозено едно дете от хронична болка и да гладува.............. Дано по-бързо да избие и да се успокои.

# 5
  • Мнения: 1 199
Минахме и ние скоро през един период с хапане, вече за отбиване се бях замислила, но се оправи от само себе си. Бьх се разровила тук в архива, намерих интересни статийки по въпроса. Прочетох че не бива да им се повишава тон, защото могат да откажат да сучат. Най-добре да се свали от гърдата направо. Аз не бих цедила и предлагала с чашка. Оставях го да огладнее хубаво, след това сучеше без да хапе. Ако нямат алтернативи ще искат да сучат, а като разберат че хапането води до своляне от гърда, постепенно ще спрат да хапят.

# 6
  • Мнения: 378
Хранете я с чашка - така няма опасност да се отбие. Добре е да не давате и залъгалка - все ще засуче.  Simple Smile
Колко време ще продължи ''кризата'' - може би два-три дни... Цвети понякога  също отказваше да суче - хранех го с лъжичка.
Може да давате и адаптирано мляко, и кисело.  Simple Smile

Последна редакция: чт, 26 юни 2008, 11:33 от Цветава

# 7
  • Мнения: 1 199
Фата, в твоята ситуация бих изцеждала, но не за да дам на бебето кърмата по друг начин,
Само за да се запази лактацията (не мога да изписвам точки)
При Габи помогна само това да го държа по-дълго без алтернатива на кърмата от гърда, в това отношение ще се съглася с вашия татко

# 8
  • Мнения: 450
Много бебета явно инстинктивно се отбиват, като им поникнат зъбките и аз го намирам за напълно естественно, след като могат вече да се храят и с друго, защо ли да ги насилваме да сучат.

При нас също беше така, но много по- рано, на Анна и поникнаха зъбки на 3 месеца и половина, след няколко захапвания в едната ми гърда млякото изведнъж намаля наполовина,  започнах да я  кърмя само нощно време /сънена не хапеше/ Laughing и накрая се отби съвсем, плачеше и се дърпаше като и предлагах гърда, до скоро изцеждах и пиеше от  шише. Но утре навършваме 6 месеца, вече са захранени и със чиста съвест ще спирам с кърменето, защото и на Марлен се показва зъбче, Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 12 201
  Фата пиши как се развиват нещата  Praynig. За съжаление не мога да ти дам съвет, по простата причина, че слава богу мен никога не са ме хапали. Явно си е до дете. Звучи ми разумно обаче, че ако болката се облекчи или след няколко дни избие зъбчето има шанс да засуче отново. Ако ли пък не вече е голяма и не е толкова страшно ако се отбие. Ако другата продължава да си суче, кърмата ти няма как да спре, просто ще се нагоди само към нейните нужди или може да продължаваш да цедиш за другата и да и даваш. Засичала съм няколко майки на близнаци на които едното се е отбило около годинката, а другото е кърмене още поне половин годинка.
  Ако можеш наистина изчакай няколко дни без шишета с биберон, предлагаи по алтернативен начин мляко и от време на време гърда за да има шанс да пожелае отново да суче без да хапе.
 

# 10
  • Мнения: 3 638
Благодаря ви и за новите съвети, но за съжаление положението не се оправя  Sad Джордана продължава да се дърпа от гърдата, опитах какво ли не - да я кърмя сънена, да я взема с мен в леглото, да я разхождам на ръце, повече контакт, но няма никакъв ефект. Гледа сестра й как суче и въобще не се оплаква. Взех и хомеопатични капки за зъбките, но не смятам, че я мъчат чак толкова, наистина пипа с езичето горния венец и все гледа да гризе нещо, но е и доста щастлива, заиграва се и въобще не мрънка много. В сайта на ЛЛЛ изчетох доста статии и мисля, че става въпрос за кърмаческа стачка, а не за отбиване. Мислех си, че няма толкова късни кърмачески стачки, но май не е така. Хубавото е, че в много случаи бебето пак засуква, но може да е след 5, 10, 40 дни  ooooh! Типично по майчински си мисля, че вината е моя, защото може би малко лошо реагирах при ухапването. От друга страна правех същото и с Мариза, на която й изникнаха по-рано зъбките и нямаше никакъв проблем и сега не хапе. Явно Джордана ми е по-чувствителна, че и инат като майка си  Wink Само ми е мъчно като си помисля, че може да не я видя повече да суче вперила очички в мен....
Засега се изцеждам на всяко кърмене и й давам да пие от чашка. Мислех си, че никаго няма да използвам помпата, която си бях купила още преди раждането, но сега изведнъж влиза в употреба. Добре че става бързо - докато кърмя Мариза изцеждам от другата гърда, от която направо си тече  Simple Smile Решила съм да продължа така и да опитвам постоянно да давам гърдата, дано се реши отново да засуче  Praynig

Фата, в твоята ситуация бих изцеждала, но не за да дам на бебето кърмата по друг начин,
Само за да се запази лактацията (не мога да изписвам точки)
При Габи помогна само това да го държа по-дълго без алтернатива на кърмата от гърда, в това отношение ще се съглася с вашия татко

Колко време го държа без кърма? Днес сутирнта не я кърмих и не й давах нищо за ядене и за пиене цяла сутрин. Фактически беше яла предната вечер и след това нищо. В 14.00 обаче "капитулирах"  Sad  Продължаваше да отказва всячески гърдата, а мен ме хвана страх, че от много време не поема нищо. Бих опитала отново, но не знам колко мога да я държа така. 

# 11
  • София
  • Мнения: 12 201
  Фата явно си наясно с всички варианти и наистина освен да изчакаш и да видим как се развиват нещата друго не остава. След като си опитала и всички основни съвета, които се дават при кърмаческа стачка. А замисляла ли си се за някаква промяна в ежедневието, което да е довело до стачката или според теб е просто по острата реакция на ухапването? Ти не ги кърмеше на поискване нали или за успокоение например. Изобщо ли вече не иска да засуче, защото си спомням че писа, че засуква но хапе отново?
  А за цеденето докато едното бебе хапва, наистина е много лесно  Simple Smile
  За времето което може да я оставиш гладна мисля, че ти най-добре може да си прецениш. Знам че съм чела обаче за една мама, която по този начин решаваше кърмаческите стачки на бебето, но мисля че ставаше въпрос за доста по-малко бебе. Незнам за по-голямо дали просто няма да мине изцяло на твърда храна.

# 12
  • Мнения: 373
Моят син също се отказва от кърменето.Предпочита разнообразната храна пред кърмата.Явно вече му омръзна  Mr. Green
И аз си мисля ,че от зъбките хапе -вече два месеца ги чакам да пробият и става все по нервен.Немисля,че ако не продължи кърменето ще е проблем.За мен и толкова е добро постижение.Дъщеря ми съм кърмила 9м и малкият толкова се очертава.Явно този период е решаващ за дечицата.Успех

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Фата, виждам, че сте намерили временно решение на проблема с изцеждането и пиенето от чашка. Аз бих опитала и просто изобщо да не предлагам гърдата - остави я да гледа сестричката й как суче, гушкай си я, гледай да имате физически контакт под някаква форма в моментите, когато обикновено е сукала и не настоявай с предлагане, остави я тя да реши. Нека види, че си на разположение, но не я караш да суче. Понякога дечицата са много упорити и им е нужно време, докато отмине стреса от болката от зъбките и твоята нормална реакция на ухапването, просто двете в комбинация явно много са я стресирали. Затова просто се опитай да й върнеш усещането за сигурност и удобство в ръцете ти, без да го връзваш непременно със сучене - мисля, че има добър шанс по собствено желание да се върне на гърдата, когато се поуспокои и се почувства отново уверена. Сестричката й ще ти е от голяма полза, защото е постоянен нагледен пример за удоволствието от сукането и това също ще е я стимулира.

# 14
  • Мнения: 1 199
Фата, съжалявам че се забавих с отговора. Сега с Габи случаят беше различен от твоя. Той просто ме хапеше, но не стачкуваше, защото приемаше че е игра когато извиквах от болка и му хващах устичката да не хапе. Но при условие че ти си я държала без храна от вечерта до 2 часа през деня - не, толкова време не ми е стоял гладен. На него 1-2 часа по-голям интервал между храненията му е достатъчен да огладне сериозно, а като разбра че като хапе мама няма сукане, спря и толкова. Сега между другото баща си още го хапе навсякъде по тялото, но мен спря изобщо Laughing
Обаче когато дъщеря ми беше на два месеца се беше отбИла заради шишетата с мляко, които инцидентно й давахме. Давах й да пие вода  и по веднъж на ден сок и отказвах да й давам АМ, само на 3 часа й предлагах гърдата. Тогава не яде ДВА ДНИ. Ревяхме и аз и тя когато я слагах да суче, но заложих на това че инстинктът й за самосъхранение е по-силен от ината. Успях, засука в края на втория ден и оттогава всичко тръгна гладко, все едно че никога не се беше отбивала. Тя беше доносено и добре развиващо се бебе, ако беше недоносена нямаше да правя така. Психически беше много трудно за мен, прецени предварително дали ще можеш да издържиш. Дръж ни в течение, моля те Hug

Общи условия

Активация на акаунт