Виза за България?

  • 3 926
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 254
Ситуация. Дете с ЕГН, но без български, а само с чуждестранен паспорт, влиза в България с паспорта си, предстои му престой, по-дълъг от 3 месеца. Визовият режим разрешава 90-дневен безвизов престой в България. Какво се прави после? Вади се виза ли? Е, нали детето има и ЕГН, тоест е И българче? Като какво се третира на излизане от България? Ако пак си покаже чуждия паспорт, а се окаже, че е просрочило 90 дни? Имат ли милост граничните служби? Или трябва на това дете все пак да му бъде издадена виза за времето след трите месеца като турист в България?

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Носете акта за раждане с вас, за да докажете, че има ЕГН и български гражданин.
Другият вариант е да извадите Бг паспорт на детето, що така или иначе ще е толкова дълго в страната.
Процедурата е лесна, но трябва присъствието и на двамата родители и подписите им върху подадените документи за паспорт.
Според мен няма нужда от виза, щом има ЕГН, значи е български гражданин.

# 2
  • Мнения: 3 423
Може да има ЕГН, обаче щом като е влязло в
страната като чужденче, дали не се третира
точно като такова и на излизане, а не като да
е чисто българче. Май всичко зависи от органите.

# 3
  • Мнения: 780
Щом има ЕГН, детето по закон трябва да се легитимира в БГ с български документи, т.е. с български паспорт при влизане и излизане. Да не стане, че докато го доказвате с ЕГН-то и акта за раждане като БГ гражданин, за да избегнете визата, ви лепнат глоба за неспазване на закона ( за това, че е влязло като чужденец). Разсъждавам си теоритично; практиката в БГ винаги зависи от служителя. Между другото, ако влезе в Бг като чужденец, на излизане може да ви поискат да видят и адресната регистрация от полицията.

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
най-лесният сценарий според мен е да влезе с чуждия паспорт.  по време на престоя му вадите бг паспорт и да излезе с него. спестява вадене на виза, регистрация в полиция и евентуални проблеми граничари и прочие служители.

# 5
  • Мнения: 780
Аз по-скоро си мисля няма ли вариант да влезе като българче въз основа на ЕГН и акт за раждане и да кажете, че ще извадите БГ паспорт докато сте в БГ? Не мисля, че може да се влезе примерно като чужденец, а излезе като БГ, както и обратното. Когато за първи път вадихме паспорти на нашите деца, влязоха и излязоха от Бг с австралийските паспорт (с визи) и ги третираха като чужденци, включително и адресна регистрация, независимо че навръщане вече имаха Бг паспорти.

# 6
  • Мнения: 2 254
Лейдис, лейдис, лейдис...внимание !!! Grinning
Пак повтарям: детето е влязло в БГ вече, с чуждестранния си паспорт. ЕГН има, да. БГ паспорт на този етап не може да се издаде. Процедурата е известна, друга е пречката.
 Питанката: факт- просрочва безвизовите 90 дни. Някой наясно ли е с вадене на визи и прочее щуротии? Има ли някой, изпадал в такава ситуация? Как я е разрешил? Виза ли бе извадена, или има и друга галимация?
  П.П.Оценявам вниманието на писалите до тук.

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 03:56 от ТинаХрис

# 7
  • usa
  • Мнения: 2 113
Лейдис, лейдис, лейдис...внимание !!! Grinning
Пак повтарям: детето е влязло в БГ вече, с чуждестранния си паспорт. ЕГН има, да.БГ паспорт на този етап не може да се издаде. Процедурата е известна, друга е пречката.
 Питанката: факт- просрочва безвизовите 90 дни. Някой наясно ли е с вадене на визи и прочее щуротии? Има ли някой, изпадал в такава ситуация? Как я е разрешил? Виза ли бе извадена, или има и друга галимация?
  П.П.Оценявам вниманието на писалите до тук.

при това положение отива в консулски отдел на външно министерство и пита там какви са вариантите. предполагам, че има процедура за удължаване на престоя за чуждестранен гражданин. предполагам обаче, че като разберат, че е и бг гражданин да се запънат  newsm78...

# 8
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Ами според мен сигурно има някаква бумащина за вашия специфичен случай - питай в полицията или общината. Все пак как ще издадат виза за България на български гражданин? Нещо не ми се връзва.

А най-добре си трай, защото имам чувството, че ако ходиш да питаш ще си създадеш проблеми със тъпи чиновници, а иначе бихте си излезли от страната без никакъв проблем.

# 9
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Виза или продължаване на престоя може да се направи само в Бг посолство , в страна близка до България.
Например Румъния, Гърция. Чака се 30 работни дни, като в този момент детето може да е в БГ и да пратят пасторта по пощата...
Абе, голяма обърквация.
Сина ми е излизал от БГ с американски паспорти  е влизал после с българският и не е имало проблеми.

# 10
  • Мнения: 1 783
Трай си и се надявай, който е на паспортен контрол на излизане да не се заяде. Друг избор нямаш, освен да изпратите 1000 пълномощни и да му издадат паспорт в България. Попитай в консулството при вас какво да правите, ако там направите всички пълномощни за бабите в Бг няма да имат проблеми те да подадат документи за паспорта.

# 11
  • UK
  • Мнения: 1 334
моето дете има егн няма бг паспорт,влиза и излиза с британския си паспорт,не е имало проблеми никога. Ние затова и направихме егн.

# 12
  • Мнения: 2 254
Детето излизало ли е от БГ, след позволения безвизов период?

# 13
  • UK
  • Мнения: 1 334
Да,с британския паспорт, с които си и влезе. Обикновено на летището питат има ли бг паспорт,аз казвам не,но има егн и с това се приключва. Разбира се, най-добре питай на място в БГ. но поне при нас не  е имало проблеми.

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И моята голяма дъЩеря има ЕГН,но не съм и правила бг.паспорт и нямам намерение да и правя.В Бг сме влизали и излизали винаги с италианския и паспорт и никога никой ниЩо не ме е питал ( явно си е до късмет ).
А тези 90 дни безвизови в рамките на една година ли са или се броят от момента на влизане в България ? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт