трябва ли да контролираме децата

  • 2 513
  • 25
  •   1
Отговори
кажете едно 13годишно момче колко и как трябва да се контролира,понякога си мисля,че трябва да отпусна юздите,друг път ,че нося голяма отговорност и повече контрол не вреди,а пък детето иска свобода,да скъса пъпната връв,ама на мен не ми си иска

# 1
  • Мнения: 9 990
Мдам, контрол му е майката.Виж в подфорум Нашите деца... Mr. Green

# 2
  • Мнения: 9 814
Едно дете трябва да се контролира независимо от възрастта.
Не да се обсебва, не да му се седи на врата.
А пък и възрастта около 13-14 година е доста "опасна" за едно дете.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
Контролът постепенно приема формата на отговорност, която детето се научава да поема. Не случайно голямата ми дъщеря (също на 13) се оплаква, че така извъртам нещата та хем тя сама да вземе решение, хем и да си носи последствията за направения избор. Това също е форма на контрол - давам й свобода, защото я познавам и знам какво ще избере. Когато обаче на хоризонта виждам тежки последствия от твърде вероятно нейно решение, предпочитам аз да имам последната дума. Винаги се обосновавам пред нея и тя разбира или поне се съгласява. След време става ясно, че не съм я ограничила напразно.

Та контролът зависи от зрелостта на детето, а също и от зрелостта на родителите - все някога трябва да предадем юздите в техните ръце.

# 4
  • Мнения: 7 831
Зависи какво разбираш под конторол. Има неща които дори 7 годишния ми син вече решава сам и смятам че така е редно. Както е писала и Янита, все някога ще си вземе пълния контрол над живота. Мисля, че ако това става постепенно хем детето ще се научи да се справя хем няма да ти дойде като гръм от ясно небе абдикацията  Wink.

# 5
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Отговаряме за тях до 18 год възраст.

# 6
  • Мнения: 2 161
Отговаряме за тях до 18 год възраст.
И после?

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ами до осемнадесет поне не може да не ги контролираме, после май им нарушаваме правата.

# 8
  • Мнения: 118
Зависи какво разбираш под конторол. Има неща които дори 7 годишния ми син вече решава сам и смятам че така е редно. Както е писала и Янита, все някога ще си вземе пълния контрол над живота. Мисля, че ако това става постепенно хем детето ще се научи да се справя хем няма да ти дойде като гръм от ясно небе абдикацията  Wink.
А след 18 , съветваме без да се натрапваме,помагаме ,ако търсят помощ.

# 9
  • Мнения: 2 161
Докато се сблъскваме по моите стълби ,в моят дом,смятам безсрамно да им нарушавам правата.

# 10
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 268
Моя син е на 14 год. и тази година е кандидат-гимназист. Вие бихте ли избрали гимназия която той не харесва,но сте сигурни,че е по-добрата? Трябва ли да имаме контрол над избора му за гимназия или да се доверим на него?

# 11
  • Мнения: 2 161
Да,трябва.на тази възраст детето не може да направи само своята преценка.И родителите са тези,които го насочват,предвид способностите му.

# 12
  • Мнения: 229
Говоря от личен опит в тийн годините ми, които не бяха кой знае колко отдавна. Баща ми пряко волята ми избра университета, в който да уча. Беше в друг град, не го исках, раздели ме с приятеля и приятелите ми, а баща ми направо го мразех тогава. Но той не ми оставиха друг избор и отидох. Само след месец там разбрах, че съм попаднала точно на мястото си. Намерих си нови приятели, получих възможно най-доброто образование и среда, израснах като личност и интелектуално. После чак не ми се завършваше и не ми се тръгваше и от града.
Така че правото на личен избор на тийнейджърите, ще ме извиняват, ама аз лично директно бих го нарушила. Човек на тези години е толкова объркан от бушуващите хормони и така незрял, че няма как да знае какво иска и кое е най-доброто за него. Аз лично в момента съм страшно благодарна на родителите ми, че са се наложили и не са ме оставили да си троша главата.

А за 13-годишното си трябва много контрол! Наблюдавам ги около мен какво правят хлапетиите на тази възраст и хич не трябва да им се дава възможност много-много да шават. Също така трябва непрекъснато да им се говори за вредата от наркотиците и за секс само с предпазни мерки. Трудна възраст е, но няма начин. Родителите носят отговорност и съм убедена, че в повечето случаи знаят по-добре.  Peace

# 13
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 268
Благодаря ви за отговорите
  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 4 865
Моя син е на 14 год. и тази година е кандидат-гимназист. Вие бихте ли избрали гимназия която той не харесва,но сте сигурни,че е по-добрата? Трябва ли да имаме контрол над избора му за гимназия или да се доверим на него?

Бих избрала училище, което съответства на интересите и възможностите на детето ми, т. е. бих оставила детето да направи своя избор. Доверявам се напълно на децата си, че ще усетят къде им е мястото и къде ще се чувстват окрилени.
Навремето аз сама си избрах гимназията и кандидатствах само там. Моите родители ми се довериха. Макар че не бих избрала СМГ за децата си, повярвах на Виктория, че това е нейното училище, а тя беше едва в четвърти клас. Уверена съм, че и в седми ще знае къде и какво иска да учи.

Общи условия

Активация на акаунт