Хормоните и кърменето

  • 3 359
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 236
Здравейте!
Бебко е на 17 дни. Кърмя го, но откакто ни изписаха от болницата се чувствам отвратително. Обливат ме студени вълни, тръпки по цялото тяло, най-вече по гърдите и гърба. Чувствам се отпаднала и тревожна. Все едно съм с много висока температура. Личната ми лекарка е невролог и ми каза, че този ефект се получава заради кърменето. Докато се наместят хормоните.
Имали ли сте такъв проблем и как се справихте? За колко време би трябвало да отшуми?
Моля, помагайте, че не се издържа!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Радвам се, че си се решила ЗА кърменето Hug
При някои жени се получават ефекти на прималяване, причерняване и гадене вследствие на отделянето на окситоцин (т.е. настъпват малко след поставяне бебето на гърдата) - няма какво да се направи за тях, но обикновено усещанията отслабват с течение на времето, след 5-6 седмици, защото организмът се приспособява. Помисли дали няма и някаква друга причина - може да опиташ да хапваш нещо сладко (или тестено) непосредствено преди кърмене, да видиш дали пък не ти спада кръвната захар и затова да се получава това прималяване.
Ако като цяло не се чувстваш добре - мислиш ли, че причината може да е и психологическа?

# 2
  • Мнения: 236
Благодаря ти за бързия отговор!
Аз се чувствам зле не  при кърмене, а по принцип. На приливи и отливи през целия ден. Всъщност усещането е по-скоро като от наистина висока температура съпроводена с лек пристъп на паника, тревожност и черни мисли. Тревожността и черните мисли вече отшумяват, но чисто физически се чувствам зле. Цялото ми тяло гори, а нямам температура. Не зная дали подсъзнателно не отхвърлям идеята за кърмене. Така или иначе имам наистина малко кърма и се налага да дохранвам от време на време, че бебчо пищи от глад.
Все пак смятам, че е хормонално, но не зная как да си помогна...

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А как се храниш в момента и пиеш ли достатъчно течности? Имала ли си някога проблеми с щитовидната жлеза - или има ли в рода ти такива проблеми?
Възможно е просто по-трудно да изживяваш напасването на хормоните след раждането, а може и да има някакво объркване там - нека първо да се изключат физически причини за тези неразположения, а психологическите ще ги мислим, ако на физическо ниво няма нищо.

# 4
  • Мнения: 690
и при мен беше така - на приливи и отливи  Peace нормално е  Peace мисля, че хормоните ще се нормализират едва след като спрем да кърмим  Peace

# 5
  • Мнения: 835
Това не е ли следродилна депресия? newsm78

Направи си чай от маточина или мащерка, друго успокоително не се сещам при условие, че кърмиш.

# 6
  • Мнения: 502
  Аз имах такъв момент след като родих.Беше юлска жега,а аз треперех от студ нощем и имах температура.Плодължи няколко дни,съпругът ми много ми помогна,успокояваше ме,че всичко е наред.Дано ти премине бързо! Peace

# 7
  • Мнения: 236
Благодаря ви!
Не зная дали сега е подходящ момент да си изследвам хормоните. Може би ще трябва да измине още време след раждането. Трябва да проверя и кои трябва да се изследват. Ще стискам до прословутите 40 дни и после ще видим. Дано отмине, защото все пак бях решила да кърмя поне до 3 месеца.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хормони могат да се изследват без проблем на всеки един етап - прави се във всяка лаборатория, а 2-3 кубика взета кръв няма да имат отражение при теб. Естествено, пролактинът ти в момента е в небесата, но това се знае, както се знаят и приблизителните стойности, които може да има в съответствие с етапа на кърменето - пък и с него със сигурност нямаш проблем, след като кърма има.
Панелът от хормони на щитовидната жлеза е дългичък, обикновено обаче не се правят всичките, а само някои (Т3, Т4 и TSH) по преценка на лекаря.

# 9
  • Мнения: 422
и аз се чувствах така , не съм правила никакви изследвания с времето всичко си дойде на мястото , мисля че е заради факта че всичко се променя за секунди и няккаси ставаш друг човек , шока е голям ! Ставаш МАМА  Hug доста бях притеснена, тревожех се за всичко и бях много нервна , плачех за най-малкото нещо и така .........

Общи условия

Активация на акаунт