Салата с кус-кус

  • 4 360
  • 5
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
Та значи салатката на мене така ми харесва, че си я правя нон стоп:
Продукти:
1/4 пакет кус-кус
1пакет - рулца от раци
3-4 кисели/мариновани/ краставички
100гр. маслини - от черните големите
1 пакетче майонеза.

Вари се кус-куса, ролцата от раци се нарязват на колелца, краставичките на кубчета, а маслините се обезкостюлкват  Wink  и се наситняват и всичко се забърква с майонезата. Аз лично се слагам и ананас от консерва също нарязан. Много голяма вкуснотия става. Малко е тежичка. Тамън за гости. После няма нужда от вечеря  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 2 123
ето я и моята любима салата с кус кус
1 кофичка сметана
150 гр синьо сирене
1 буркан кисели краставички
200 грама кашкавал /тип естонски или гауда/
сваряваш половин /един/ пакет според количеството хора, които ще хапват /но имайте предвид, че салатата е много дълготрайна/

разбъркваш сметаната с 1-2 лъжици майонеза или кисело мляко, за да стане по-течна и я овкусяваш с подправки на вкус - черен пипер, сол. Сирената се настъргвата на едро, а краставичките се нарязват като за руска салата.
всичко се разбърква много добре с кус куса и се оставя за два часа в хладилника
ммммм  chef

# 2
  • Мнения: 1 289
Аз пък правя табуле, но вместо булгур, слагам кус-кус.
1/2 пакет кус-кус - около 200г
4 домата
1 голяма връзка магданоз
1 краставица
1 лимон
сол на вкус
зехтин

Нарязваме доматите и краставицата на кубчета. Добавяме ситно нарязания магданоз и объркваме. Сваряваме кус-куса, но така че да остане малко по-твърд от нормалното и когато изстине, го прибавяме при зеленчуците. Изстискваме сока от лимона и го смесваме със зехтина и солта. С този дресинг заливаме салатата, объркваме я хубаво и оставяме за няколко часа в хладилника. Когато сервираме може да добавим кротончета и маслини.
Ако кус-куса, който ползваме е от най-ситния, няма нужда да се вари. Достатъчно е да поеме течността от зеленчуците и дресинга, за да набъбне.

# 3
  • София-Лозен
  • Мнения: 621
Миленски, това Табуле е уникална салата. Аз съм и голяма фенка. Страшно много ми харесва!
 newsm10Само не съм особено наясно как точно се обработва булгура, за да я изпълня в домашни условия!
[/b]

# 4
  • Мнения: 1 289
Значи, булгура е обработена по някакъв начин пшеница. Мисля че се продава по магазините точно с названието булгур. Гледай да не ти пробутат грухана пшеница, тя е за варене. Та, ако намериш булгур, е достатъчно да го измиеш и накиснеш в студена вода, да го покрива, за около 1 час докато набъбне и омекне. Не се нуждае от друга обработка. Изцежда се и рецептата е същата. Само мога да предложа още един сос, който става и за предната рецепта:
1 скилидка чесън
2-3 стръка зелен лук
1/2 кафена чаша зехтин
сока от 1 лимон
сол на вкус

Чесънът се счуква, а лукът се нарязва на колелца.Смесват се с останалите съставки и се залива салатата.
Аз ползвам кус-кус за табулето, защото много рядко намирам булгур. Но също става много вкусно.

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Есенна салата с кус кус

Необходими продукти:
250 г кус кус
100 г сирене
2-3 домата
2 тиквички средно големи
1 червена чушка
1 глава лук
4 скилидки чесън
1 шепа маслини
1 кубче зеленчуков бульон
7-8 листа пресен босилек
7-8 с. л.олио

Начин на приготвяне:
1. Тиквичките се нарязват на кубчета със страна 1 см. и се разпределят в намаслена тава.
2. Лукът се нарязва на пръстени дебели около 1 см. Поставя се в тавата.
3. Чушката се срязва на две и също се поставя в тавата.
4. Доматите се почистват от семето и се поставят при останалите зеленчуци.
5. Чесънът се счуква с малко сол в хаванчето. При него се налива олиото. Сместа се излива върху зеленчуците.
6. Пече се в предварително загрята на максимална мощност фурна. След 10 минути се разбъркват и се пекат още 10 минути. След това се подправя с нарязания на ивици босилек, леко се разбърква и се пече още 2-3 минути. След това ципицата на домата се отстранява.
7. Кус кусът се сварява на тих огън като се изсипва в 600 мл. кипяща вода, овкусена със зеленчуковия бульон. Къкри на тих огън, до като кус кусът поеме цялата вода. След това се оттегля от котлона и се оставя да истине напълно. Поставя се в купа. Отгоре се нареждат зеленчуците и се поръсва с кубчета сирене и цели маслини. Полива се с винегрета. Аранжира се с босилека.

Продукти за дресинга:
1 1/2 -2 ч. л. доматено пюре
1 с. л. каперси
7-8 с. л. олио
2 с. л. лимонов сок
1 ч. л. сол
Начин на приготвяне на дресинга:
1. С тел се разбиват доматеното пюре, олиото, лимоновия сок, солта и наситнените каперси.

Общи условия

Активация на акаунт