Избор на педиатър в България

  • 2 117
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 567
Здравейте мами,  Heart Eyes
Имам питанка към тези, чиито деца са бг граждани и сте прекарвали повече време на родна земя.  Grinning Какви документи се изискват за записване на детето при педиатър? А консултациите всеки месец до навършване на годинка ли са? Ако се сетите и друго, пишете, моля.
Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 4 244
Боби, аз съм била с ющерката 3 месеца в България след 15 и седмица.
Бях помолила мама да ми намери педиатър, ама останах страшно недоволна от нея и я смених още след 2 посещение при нея
Тя беше като Джипи и с много голямо самочувствие, а никакво покритие - разправяше ми врели некипели. Ти поне си влизала в кърмаческия и знаеш какви бисери ръсят
Разпитах тук и таме и ми препоръчаха един друг, който работеше на частно, освен това и от хомеопатия разбираше, та останах много доволна от избора си.
Поиска ми само да види имунизационния и паспорт тогава, провери календара им и после и взе мерки и теглилки само да сравни как ще се развие за тия 3 месеца. Направихме контрола преди да се приберем. Тогава щерката се разболя веднъж 2 дена преди обратния полет и аз пак го посетих да ни каже може ли да пътуваме - беше с разстройство, повръщане и висока температура.
Прегледа я изписа и от тия пражчета за обезводняване и млякото за запичане. Оправи още на следвзщия ден. Вика ни на контрола и тогава ни разреши да летим обратно.
Всеки път като си ходя го посещавам с 2 деца - радва им се проверява ги как са пораснали и си бъбрим. Вземаше ми по 1- лв на преглед, издаваше ми бележки и ги прашах после на здравната каса тук и  те ми връщаха парите.
Това е. Ако имаш други въпроси - насреща съм

# 2
  • Мнения: 2 567
Кате, мерси.
А като казваш, че тукашната здравна каса ти е възстановявала сумата на прегледите-някаква специална застраховка за чужбина имаше ли сключена или са си били с нормалния Familienversicherung?

# 3
  • Мнения: 4 244
Никаква застраховка не сме имали.
Аз ги питах предварително
Добре е и ти да ги питаш
Аз съм към ИКК

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам дали си прочела в новия закон, но ако някой от нас /включително и детето ти / имат избран личен лекар- подлежи да му/ да си плащаме здравни вноски... И на мен, ако ми се наложи да посетя лекар, застраховката тук ми покрива 80 или 90% от разходите там.

# 5
  • Мнения: 4 244
Kaлинке в чий закон - българския ли?

# 6
  • Мнения: 2 567
Не знам дали си прочела в новия закон, но ако някой от нас /включително и детето ти / имат избран личен лекар- подлежи да му/ да си плащаме здравни вноски...
  Shocked Аз си мислех, че за деца до 18г здр.обслужване е безплатно  Thinking

# 7
  • Мнения: 4 244
  Shocked Аз си мислех, че за деца до 18г здр.обслужване е безплатно  Thinking
Това да не ти е Германия - в Бг си плащат като попове детските лекарства!

# 8
  • Мнения: 2 567
Да, това е ясно. Имах предвид, че осблужването, т.е. прегледите са безплатни  Wink

# 9
  • Мнения: 3 880
Това да не ти е Германия - в Бг си плащат като попове детските лекарства!

В България здравната осигуровка, също както в Германия е безплатна до 18 години (поне така пише в закона, който четох по онова време като си говорехме тук за осигуровки)

# 10
  • Мнения: 4 244
Да, това е ясно. Имах предвид, че осблужването, т.е. прегледите са безплатни  Wink
И такъв филм няма - плащаш потребителска такса за всеки преглед от 1,50 лв #2gunfire

# 11
  • Мнения: 3 880
Никаква застраховка не сме имали.
Аз ги питах предварително
Добре е и ти да ги питаш
Аз съм към ИКК

Ама никаква Reiseauslandsversicherung ли не правите, като ходите в България?
Аз доколкото знам касите (gesetzlich) не поемат медицинските разходи за всички държави, т.е. за "белите" държави в Европа поемат, но България не я числят към тях и трябва отделна застраховка. Със сигурност знам, че касите не поемат разходите за болничен транспорт обратно (за никоя държава) и за него трябва да се направи отделно застраховка.

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Както казват много хора : Няма такова нещо като безплатно....

Не съм много наясно как е точно, но не е ли, "безплатно", тъй като родителите /или един родител/ плаща здравни осигуровки....Не знам как е, когато ти не си осигурена в България...

Фиданке, това е по новия закон за нас....От всички българи в чужбина само 22 000 нямали личен лекар. На другите да ни е честито, че си имаме /аз дори не о го познавам/ и подлежи да си платим борчовете..... Close

# 13
  • Мнения: 4 244

Аз доколкото знам касите (gesetzlich) не поемат медицинските разходи за всички държави, т.е. за "белите" държави в Европа поемат, но България не я числят към тях и трябва отделна застраховка. Със сигурност знам, че касите не поемат разходите за болничен транспорт обратно (за никоя държава) и за него трябва да се направи отделно застраховка.

Е - налагало ми се е да ползвам мед услуги за децата преди здравната реформа.
Може сега наистина да не връщата парите.
Но наистина не съм си правила  задгранична застраховка - 10 лв все пак не са много за здравето на детето нали Laughing

# 14
  • Мнения: 3 880
Шоши, най-добре се обади на здравната си каса и ги помоли да те посъветват как се постъпва в такива случаи и дали трябва да се направи някаква допълнителна застраховка за поемане на всички разходи, а в БГ ще си плащаш в брой.
Аз така бих постъпила, но ние сме само за малко и се надявам да не ни се налага да се срещаме с лекари през това време newsm17

Общи условия

Активация на акаунт