Отговори
  • Мнения: 312
Здравейте,
пускам тази тема, защото от темата "Кандидатстване след седми клас", не можах да добия нужната информация/реална представа, за у-щата, т.к. там са все "търсещи" майки, като мен, а аз се интересувам от мнението на майките на тези, които вече са на обучение, към завършване или завършили вече някое от спряганите елитни гимназии.

Искам синът ми да влезе в училище, където ще получи максимално добра подготовка по математика, но и ще бъде добре подготвен или поне ще задържи доста високото ниво по английски език, което има към момента.
Гимназийте към, който проявяваме интерес са СМГ,НПМГ, НФБГ и НТБГ и 1во и 2ро АЕГ, приемам и мнения и впечатления за други учебни заведения.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 53
Здравей, според мен и СМГ и НПМГ са страхотни - има конкуренция, децата са мотивирани и умни. Ако успее да влезе там, веднага го запиши. Според мен сега, а и в бъдеще ще се търсят много хора с отлични математически умения. Определено английски език е нужен, а и втори и трети чужд език трябва да планирате!.

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Това, което ми обясниха за НПМГ и аз това, което разбрах е  Joy Joy Joy

Осми клас е подготвителен за влязлите ученици в НПМГ. В тази подготвителна година се изучава само български език, чужд език (от три по избор)  и специализирания предмет за която паралелка е влязъл ученика - ние например ще желаем с математика в математическата паралелка. Езикът започва от нулата - понеже ние също сме много напред с материала по английски ще изберем друг езек. От девети е следващия език по нива. Моят син е шести клас сега и затова само сведенията са ми от това, което съм проучила. Вие сега ли ще кандидатствате. НПМГ имат хубав сайт.

# 3
Имам информация за учебния план на СМГ. Първия и втория западен език са на минимума, който се изисква по Наредба №7 на МОН. Почти всички часове от ЗИП и СИП се дават за математика. Това е учебен план, който съм гледала преди две години. Малко е вероятно да има някаква промяна, макар да не е изключено. Ако детето е с изявени математически наклонности, това е много добре. Но ако не е, по добре се ориентирайте към някои от другите училища, които изброявате.  При толкова много часове по математика, могат да издържат само "Родените математици". Ако на детето просто му върви математиката, но не е кой знае с какви математически способности, има опасност от пренавиване на пружинката. Такива деца обикновено започват да изостават постепенно от изучавания материал и да ходят с неудоволствие на училище.
Така, че много внимателно си преценете възможностите и интересите на детенцето, и ако можете се абстрахирайте от вашето желание и амбиция. Резултатите от изпита също ще ви ориентират.

Поздрави и успех на вас и на детенцето

# 4
  • София
  • Мнения: 4 866
Ако детето вече има добри познания по английски, записването в английска езикова гимназия би било губене на време. Аз бих заложила на започване на друг чужд език, съпътствано от повишаване на знанията по английски в добра школа.
И напълно подкрепям мнението, че СМГ не е за тези, които просто се справят добре с математиката. Там се чувстват добре онези, на които математиката им е в кръвта.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 355
Това, което ми обясниха за НПМГ и аз това, което разбрах е  Joy Joy Joy

Осми клас е подготвителен за влязлите ученици в НПМГ. В тази подготвителна година се изучава само български език, чужд език (от три по избор)  и специализирания предмет за която паралелка е влязъл ученика - ние например ще желаем с математика в математическата паралелка. Езикът започва от нулата - понеже ние също сме много напред с материала по английски ще изберем друг езек. От девети е следващия език по нива. Моят син е шести клас сега и затова само сведенията са ми от това, което съм проучила. Вие сега ли ще кандидатствате. НПМГ имат хубав сайт.

Извинете, може би аз не съм разбрала, но в НПМГ според официалния им сайт в 8 клас чуждият език е само английски.

# 6
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Това, което ми обясниха за НПМГ и аз това, което разбрах е  Joy Joy Joy

Осми клас е подготвителен за влязлите ученици в НПМГ. В тази подготвителна година се изучава само български език, чужд език (от три по избор)  и специализирания предмет за която паралелка е влязъл ученика - ние например ще желаем с математика в математическата паралелка. Езикът започва от нулата - понеже ние също сме много напред с материала по английски ще изберем друг езек. От девети е следващия език по нива. Моят син е шести клас сега и затова само сведенията са ми от това, което съм проучила. Вие сега ли ще кандидатствате. НПМГ имат хубав сайт.

Извинете, може би аз не съм разбрала, но в НПМГ според официалния им сайт в 8 клас чуждият език е само английски.

От тази година ми казаха немски, английски  и ........ забравих какво още. Ние ще го мислим от следващата година.

# 7
  • Мнения: 312
Благодаря на всички, наистина започвам да добивам по голяма яснота по въпроса!!!

 dorothy това, което пишеш за езиците в НПМГ, че от втората година за втори език се подреждат по нива, означава ли, че ще държат някакви тестове от които ще се разбере кой на какво ниво е и съответно да продължи от него newsm78

Синът ми е много добър математик, но не е гений, просто едно момче което се справя на ниво с математиката. От написаното ми стана ясно, че СМГ ще е затормозяващо за нас (аз също имах такива мисли) сега ме вълнува в НПМГ няма ли да попадне в същото "задръстване" или там ще намери място за развитие в тази насока и няма да "зацикли" ???

В това лашкане между училищата съвсем се обърках, а и нямам може би нужния опит, за да преценя кое ще  е най-добре за него, на този етап той казва "аз ще се представя много добре , а ти мамо определи къде ще  е най-подходящо".

Гледам голям апетит към немската, но за момче да се блъска 5 години от живота си да научи един език ми се вижда загуба на време, а и предполагам че общообразувателната му подготовка ще изостане и когато дойде време за висше ще трябва да се ограмотява не с един или два частни уроци , а с много повече Rolling Eyes

Е, такива родителски терзания не ми дават мира особенно последната седмица.

 

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ми аз не гарантирам за моите знания за кандидатстването в НПМГ, но това което на нас са ни казвали по родителски срещи  - да това че ще подреждат по нива след тестове, но пак мога да питам.

Моят съпруг е голям почитател на НПМГ и той самият е учил в НМГ и през годините откакто е завършил много се интересува от всичко там.

# 9
  • на терасата
  • Мнения: 660
klarisina, попитай майките от темата за тийнейджърите и тези на абитуриентите. Може оттам да получиш повече информация.

Успех в избора  newsm10

# 10
  • София
  • Мнения: 346

 
Синът ми е много добър математик, но не е гений, просто едно момче което се справя на ниво с математиката. От написаното ми стана ясно, че СМГ ще е затормозяващо за нас (аз също имах такива мисли) сега ме вълнува в НПМГ няма ли да попадне в същото "задръстване" или там ще намери място за развитие в тази насока и няма да "зацикли" ???





 
Е аз ще те дообъркам окончателно  Wink . И двете ми момчета учат в СМГ. Големият е "добър математик, но не е гений" и се справя много добре там и в никакъв случай не е затормозен. За малкия все още се чудя дали не сбъркахме като го записахме там - 8 -ми клас е и все още не са захапали математиката по- сериозно , но засега и с него нямаме проблеми. Моето мнение е , че математиката като всичко останало се учи, е стига да не я мрази органически. А за съвсем изявените математически деца си има школи , международни състезания и т.н.  А за езиците - дали ние сме каръци и не случваме на преподаватели или просто си е практика там (да не им се впрягат много) , но факт е че не съм доволна и ще се ограмотяваме по друг начин .

# 11
  • Мнения: 3 197
Моето мнение е, че там където ще научи математика, няма да научи език, а там където ще научи език, няма да научи математика.
Ариана като "потърпевш" обясни за СМГ, аз мога да кажа същото по смисъл за 1 АЕГ.
Така че, решете какво точно искате и накъде ще се насочи детето след това.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 866
А всъщност синът ти къде иска да учи? Мисля, че това е най-важното.

# 13
  • Мнения: 312
Не ме обърквате напротив много ми помагате и с ваша помощ трябва да кажа, че картинката все повече започва да ми се избистря Simple Smile, но явно за да видя дъното на чашката ще ми трябва още помощ. За сега действам по метода на изключването, някои от у-чилищата, който бях набелязала са вече почти игнорирани, но се появиха едно-две нови. Добавих в списъка езикови гимназии с основен език немски.

Янита за съжаление на него съвсем не му е ясно къде и какво трябва да учи, ясно му е само едно, че трябва през следващите 5 години да натрупа достатъчно количество знания, за да е както се казва "на пазара със умствен багаж".

dorothy ако това няма да те затрудни, ще съм ти много благодарна, ако попиташ.

рак-щрак благодаря за съвета и там ще потам.




# 14
  • Мнения: 3 740
дороти, не знам дали има промени в учебния план на НПМГ, но моите синове са в 10 и 11 клас и нещата стоят съвсем различно от това, което ти пишеш. Нямаха подготвителен клас в 8 кл. - учеха си всички предмети, английският беше 5 ч. седмично. Моите са с профил биология, затова имаха 3 пъти повече часове по биология и химия, отколкото в другите училища. През следващите години се продължава по същата схема - много биология, много химия, много математика, 5 ч. английски и 2 ч. втори чужд език седмично. Езиците не се научават добре, но по другите предмети подготовката е много сериозна.

Общи условия

Активация на акаунт