Кога е най-добре детето да тръгне на ясла/градина?

  • 7 493
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 978
Здравейте мами,
Много се надявам тези от вас, които вече са минали по този път да ми дадат съвет коя е най-подходящата възраст за тръгване на детето на детско заведение. Моето момиченце през септември ще е на 1 г. и 6 м. и много се чудя дали няма да е много малка за ясла и дали ще се чувства добре там, като се има предвид, че е много привързана към мен и не сме се разделяли досега и за един ден. Какви умения трябва да има детето, например трябва ли да може да се храни само? Малката не може още, въпреки че има интерес към лъжичката, но само да бърка и маже. Не сме се отучили още и от памперс, пък не ми се ще да разчитам за това на яслата, че явно няма да стане. За съжаление недостигът на места в София ме поставя пред избора или твърде рано на ясла, или до март догодина с мама вкъщи, а после неясно как и къде?
Много благодаря предравително на отделилите време за отговор!

# 1
  • Мнения: 2 197
Няма подходяща възраст за ясла или градина. Зависи от детето. Някои свикват бързо, други въобще не могат.
В яслите няма изисквания за уменията на децата. В нашата ясла има дечица на годинка. Те определено не се хранят сами, влизат си с бебешките шишета. Доста от децата са с памперси (включително и моето, което категорично отказва да използва гърне, ще видим лятото дали ще се преборя). Така че това не ви е проблем. Определено ще боледува повече като тръгне на ясла. Ако попадне на добри сестри ще и хареса и ще свикне бързо. За около седмица-две. Аз лично изчаках да стане март месец, за да избегна зимните настинки. Дъщеря ми беше на  2 години без два месеца. Свикна сравнително бързо и в момента е много щастлива там. Но вече два пъти е боледувала за по няколко дена.
По принцип яслите, които са само ясли имат целогодишен прием, т.е. може да тръгне по всяко време на годината. Стига разбира се да си си подал молбата навреме. Аз подадох молба септември миналата година за тръгване от 1 март. Не знам ако все още не си подала молба дали имаш шансове. На твое място бих я пуснала пробно, те така или иначе в началото са до обяд, след като посвикнат ги взимаш в 16.15 и чак след това  - по-късно. Така че за две-три седмици ще си наясно има ли шанс да привикне.

# 2
  • Мнения: 2 978
Boto, много благодаря за отговора. За съжаление не става въпрос за ясла, а за ОДЗ. Яслата е доста далече от нас, на поне 15 минути път с транспорт. Малката е приета в ОДЗ, където има една яслена група за деца до 3 години. Даже не ни е по първо желание, което ни е по-близо до вкъщи и по-удобно, но май няма шансове за другаде. Още не съм я записала и се чудя, че на маймуни ни направиха с тази система за нет-кандидатстване и на всичкото отгоре никой не е наясно как ще е догодина.

# 3
  • Мнения: 4 915
Лично аз не съм фен на яслите изобщо.  Rolling Eyes  Смятам, че дечицата там са твърде малки, за да се делят от домашната обстановка и присъствието на близки хора - мама/баби. Тоест - ако има възможност, детето поне до 2 годинки минимум да си е у дома.

Яслите "възпитават" в някои основни нужди дечицата, но като цяло, не смятам, че са по-полезни за емоционалното и психическото им здраве, отколкото домашната среда. А има и други неща, които не ми допадат - твърде много дечица на едно място; за тях се грижат повече лелки, и само 1 педагог почасово; храната малко ме притеснява също - не бих искала детето ми от малко да свиква с нишестени кремчета, вафли, компоти, прясно мляко и т.н.

Децата до две годинки все още не търсят компанията на други деца за игри, все още се осъзнават като личности  и светът им е съсредоточен в осъзнаването на собственото "АЗ". В смисъл, че в никой случай детето не би скучало, ако е в компанията на мама/баба, дори детегледачка, защото все още не изпитва нужда и такъв интерес да общува  и играе с връстници - а и това също се случва, когато се излезе на разходка.

Иначе съм "ЗА" детските градини. На 3 годишна възраст и повече детето проявява жив интерес към света наоколо, само търси контакти с повече хора/деца, "отворено" е за нови знания, желае да учи, разбира, имитира...Колкото и да е отдаден един родител да отделя време за детето си, в градината доста добре е заложено обучението чрез игра, учат ги на различни неща, по различен начин, а и децата се социализират по-лесно. Сблъскват се с разни ситуации, с които трябва да се справят сами, без да хукнат хленчейки към мама примерно или тя да се намеси веднага, отнемайки му възможността да реагира по свой начин.  Wink

За щастие, имам свекърва, която гледа голямата ми щерка до 3 годинки у дома, после я записахме на градина. Сега малката Сияна също е у дома под грижите на свекърва ми, и вероятон другата година наесен ще я запишем на градина - ще е на около 2 годинки и 9-10 месеца.

Така че, ако родителят има избор, според мен е по-добре да изчака повечко. И за мен не е сигурно дали Сияна ще я приемат догодина, но ще рискувам, не искам да я пускам толкова малка още тази есен.

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Ако това ще те успокои, моята ще е на няма и 1.2г. Каката беше на 1.9г и пак ми се виждаше малка. Обаче, като нямам избор, това е положението. До другия септември майчинството ще ми е изтекло преди това, ако сме живи въобще. Каката не можеше да се храни сама, пищеше, като види гърнето, не заспиваше без залъгалка. Тръгна на ясла-научи се да се храни лека-полека,2м. след това без никакъв проблем махнахме залъгалката(в яслата въобще не й я давали, а тя не я е търсила) 4м по-късно за 1седм. махнахме дневния памперс. Но че боледуваше, боледуваше, но и че има деца, които не боледуват-така е. По мои наблюдения повече боледуват деца, които по-трудно свикват или хич не свикват, по-чувствителните. Може и да бъркам, но са ми такива наблюденията от яслата на Танти.

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 19:04 от Гита Ог

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Зависи от детето. На мен ми се виждаше много малка да я отделя от грижите ми и реших, че ще си гледам детето до 3 годинки. Тръгна направо на градина. Много трудно свикна, бяха големи драми. Боледуваше много. Абе споменът ми от първата година в детската градина не е хич добър..

# 6
  • Мнения: 1 049
Според мен точен отговор няма да намериш докато не дадеш детето си и то само ти покаже дали му е рано или е добре да ходи на ясла. Децата винаги ще ни се струват малки и ще ни се иска да отлагаме.  Wink За родителите понякога е по-трудно да свикнат отколкото за самите деца. Аз моята дьщеря я дадох на 2 год. на ясла, тя сьщо беше толкова привьрзана кьм мен и всички се притесняваха, че много ще плаче и няма да свикне без мама. За моя изненада обаче стана точно обратното, тя изобщо не плака и свикна лесно с децата и учителките там. Сега като си помисля колко сьм се притеснявала пьрвите дни...  Confused Децата се учат невероятно бьрзо като гледат едно от друго, било то да се хранят самостоятелно или да ползват гьрне. Година и половина или две е идеална вьзраст според мен, стига разбира се и детето да може да се приспособи и да случите на добьр персонал. От хората в яслата сьщо страшно много зависи. Има обаче деца, които много плачат и изобщо не могат да се адаптират в яслата... тогава не бих си тормозила детето и бих го спряла. Ако не се получи винаги можеш да отложиш за март догодина, но поне няма да сьжаляваш, че сега не си опитала. Успех.  Hug

# 7
  • Мнения: 2 978
Много ви благодаря за отговорите!
Фри Соул, Ибвен, аз също си мислех, че колкото по-късно толкова по-добре за детето, но една приятелка с две деца ми разби тази представа. Каката я пусна по-голяма направо на градина и свикна много трудно, докато малката - на ясла на година и 10 м. и е свикнала по-бързо и по-лесно. Иначе аз също бих си я гледала до късно, но за съжаление като гледах за групите в ОДЗ-та приемът е или нулев или влизат по няколко деца с предимство, а на мен тя ми е първо и няма никакви предимства.
Чао Бела, за съжаление няма възможност за пускане през март, като стане на 2 годинки. Приемът им бил само септември - тъпотия - или сега или догодина с неясни правила относно кандидатстване и класиране  newsm78 #Cussing out

# 8
  • София
  • Мнения: 2 437
Тази тема все едно аз съм я пуснала! Имам абсолютно същите притеснения като теб, но няма начин Митко е приет и септември ще го пусна на 1,9 м. и се моля да свикне бързо и да не боледува много. Просто не знам как ще е догодина с приема, а като гледам сега е ад,  аза градините местата са още по-кът. Успех! Hug

# 9
  • софия
  • Мнения: 757
Ицко тръгна на ясла, когато беше на 1 г. и 6 м. За мен тогава си беше малък, още с памперс, не говореше много... Така ходи 3 месеца и го спряхме.
Есента го пуснахме пак, беше на 2 г. и 6 месеца. Има си съществена разлика, без памперс, казва си всичко, разбира, без проблеми свикна за един, два дни.
Боледуването си остава болна тема....казват че първата година в яслата се болеуда. И ние бяхме така, слава богу, без усложнения, само сополи, температура.
 На моята приятелка детето тръгна на градина на почти 5 години и боледуваше по- често от моето дете. Confused

# 10
  • София
  • Мнения: 15 198
Зависи от детето, но повече зависи от възможността на майката да остане в къщи и да го гледа.
Аз можех да си позволя да гледам Иво докато тръгне на ДГ, така че вариантът с детската ясла изобщо не съм го помисляла, въпреки, че имаме ясла точно пред блока.
Ако може яслата да се прескочи, мисля, че това е по-добро за детето.

# 11
  • Мнения: 4 915
Много ви благодаря за отговорите!
Фри Соул, Ибвен, аз също си мислех, че колкото по-късно толкова по-добре за детето, но една приятелка с две деца ми разби тази представа. Каката я пусна по-голяма направо на градина и свикна много трудно, докато малката - на ясла на година и 10 м. и е свикнала по-бързо и по-лесно. ...
Разбира се, има много субективни фактори и горният пример не е правило.  Wink  Мариела свикна почти веднага с детската градина, а принципно е много привързана към мен, същински репей.  Laughing С градината бе ОК за 1 седмица - и то без ревове.
Мен ме пуснаха на градина на 5 години - нямаше стресове никакви, имам си ясните спомени.  Laughing
Сестра ми  ходеше на ясли, но почти през цялото време й е било трудно и не се е отпускала.
По-голямото дете може да те разбере, да бъде подготвено за градината, да знае, че ще дойдеш да го вземеш после, да ти разказва за деня там и т.н....На малкото какво да му обясниш, какво ще разбере...

За боледуването също си зависи от самото дете. Ето аз примерно - до 5 годишна са ме гледали баби, но боледувах постоянно - и при тях, и в градината. Сестра ми от 2 годишна е била по ясли и градини, и почти не се е разболявала.


# 12
  • Мнения: 5 391
Аз пуснах сина си на 1,5 на ясла и го отчитам като грешка, прекалено мъничак беше.
Той всъщност само няколко дни ходи и го спрях, защото се разболя сериозно, но ако не си бях правила този експеримент можех да ми спестя това боледуване Confused

# 13
  • Мнения: 8 999
На градина е добре да тръгне с набора си - на три  години.
За яслата - зависи от детето и от ангажиментите на майката.
Аз дадох сина си на ясла, защото кака му тръгна на детска градина, а той настояваше също да ходи на училище като сестра си.

# 14
  • Мнения: 7 201
Зависи от детето, но повече зависи от възможността на майката да остане в къщи и да го гледа.
...
Ако може яслата да се прескочи, мисля, че това е по-добро за детето.
Peace Това е и моето мнение.
ПП:Дадох сина си на 2г. на ясла и преминахме през какво ли не!Втори път не бих допуснала тази грешка! Naughty(с друго дете един ден)

Общи условия

Активация на акаунт