Правилно ли действам?

  • 887
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 626
Привет момичета.
Порових се малко във вече съществуващите теми, намерих частични отговори на въпросите си, но май повече се обърках.
За захранването става въпрос.
Маги е на 5 месеца, и от месец й давам по-малко зеленчуково пюре на обяд преди АМ. Най-много е изяждала 2/3 бурканче на Хипп 125гр. Опитвала е тиква, картоф, морков поотделно и в комбинации. Иначе хапва по пет пъти 180мл вода + 6 лъжици АМ /освен на обед, тогава е по-малко количеството след пюрето/.
Днес й дадох в 10 часа плодово пюре - ябълка. Не й хареса, хапна 2-3 лъжици.

Така, на въпроса, сега плодови пюрета ли да въвеждам или каша.
Каква да бъде кашата? Ясно, че трябва да е без глутен, обаче млечна или не? Незнам каква да купя.
Пак ли се започва с по-няколко лъжици както пюретата или?
И подходящо ли е да започвам да давам каша/пл.пюре/ при положение, че още не съм заместила обедното мляко изцяло.
Чета, че не трябва да се дава всеки ден каша според някои лекари. Това означава, че трябва в другите дни да давам плодове пюре, ама пък нали не се замества с него.
Излиза, че трябва почти едновременно да въведа плодовите пюрета и кашите.

Помогнете ми със схемата.


# 1
  • Мнения: 493
Значи според мен,не бързай да въвеждаш нова храна,преди изцяло да си заместила едно хранене(в случая това на обяд със зеленчуковото пюре) Peace
Когато започне да изяжда по едно бурканче,можеш да въведеш и кашата или плодовото,което си избереш PeaceПлодово пюре се дава между хранененията,то не замества ядене.
Кашата можеш да я даваш като следобеднана закуска,по принцип се започва с безмлечна оризова(но ти си прецени,аз давах и бананова).Когато аз захранхвах с каша не съм започвала с по няколко лъжички,защото Тони много я харесваше и си изяждаше всичко PeaceДругото е между новите въведени храни да има 3 дни интервал Peace
Успех  bouquet

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз започнах с каша, след това плодове (в 6мес.). След месец не бях заместила още нито едно хранене, но педиатъра каза за започваме зеленчуците. Посъветва ме щом започне да изяжда по 20 лъжици на хранене да спра млякото, защото на моята госпожица и писваше от лъжицата бързо, а знаеше, че следва мляко Wink. Така и направих. Постепенно започна да се храни нормално. Кашата също се дава постепенно, защото е по-тежка храна. Първия ден 30гр, втория 60гр, третия 125гр. Аз давам каша всеки ден, следобед. Започнах с млечна оризово-ванилова.

# 3
  • Мнения: X
По-добре каша. Безмлечна, разтваряш си я с АМ, което даваш. Най-добре зърнена.
Да си призная плодови пюрета в чист вид н съм давала. Смесвах с каша/бисквита/крем или за десерт, когато мина на детска кухня.
За сега обаче не е необходимо да заместваш повече от едно хранене, така че, най-добре изчакай да стане на 6м. Като въведеш кашата, можеш да въвеждаш и тиквичка и от дребния зелен фасул, дето не знам точно как се казва  Embarassed и пащърнак, карфиол.

# 4
  • Банкя
  • Мнения: 823
Ако трябва да съм честна, не мисля, че от отговорите в тази тема ще ти стане по-малко объркано и по-ясно, защото колкото майки, толкова мнения.

Моят съвет е да се консултираш с педиатъра си, да обсъдите с него, какви варианти има и какво би ти препоръчал той/тя. След това да си направиш една схема, която да спазваш, естествено доколкото е съгласна малката да се храни по нея.

Иначе мога да ти споделя, как захраних/захранвам аз - просто още един вариант, от който да избираш.
От навършени 5 месеца започнах със зеленчуково пюре на обедно хранене + дохранване с кърма. След 3 седмици вече изяждаше по едно бурканче, но пиеше и мляко след това, защото пюрето беше с малко калории (морков с картоф на ХИП). След това започнах постепенно и с други видове зеленчукови пюрета. От 6 навършени месеца започнах да давам на друго хранене плодово пюре и кърма след това. Пробвах тиква с ябълка на ХИП, защото познаваше вкуса на тиквата. За по-малко от седмица започна да яде по цяло бурканче от 125гр. Изцяло хранене успях да заместя след навършени 7 месеца. Тогава започнах да давам и месни пюрета и жълтък. Кашите пак ги започнах по това време. Взех безглутенова, но млечна каша на Милупа, тъй като добавката му АМ е Аптамил на същата фирма. На 7,5 месеца въведох глутен пак чрез каша. Вече имаме 3 заместени храния - каша, зеленчуково/месно пюре и плодово пюре(слагам по малко сухар в него). Днес дадох и попара за първи път.

Избери си един вариант, измисли си една схема и я пробвай. Може да се възприеме веднага от дъщеря ти, може и да не й хареса. В такъв случай изчаквай с новата храна няколко дена и пробвай пак. Не е проблем, ако въвеждаш нещата малко по-бавно (или по-бързо) от общоприетото (или от съседката ти) Wink

Успех! Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 1 626
Благодаря ви за отговорите.

А как трябва да постъпя в следната ситуация. Примерно детето изяжда по цяло пюре на обяд, а трябва да въведа нов зеленчук. Да речем, че ще давам карфиол и картофи. Картофи до сега е яла. Как трябва да процедирам с това пюре. Само няколко лъжички ли да дам, и после да си а дохраня с нещо което е яла, защото ако са само няколко лъжички, пак трябва да й дам АМ.

Тeopr, вчера взех безмлечна оризова каша. На нея пише че се разтварят 20гр в 200мл АМ. И не пише да се започне с по-малко количество  newsm78

# 6
  • Видин
  • Мнения: 685
С риск да ме оплюете аз мисля, че след като си въвела вече зеленчуково пюре не е проблем като въвеждаш нов зеленчук да си дадеш цяла доза. Аз поне така съм правила. И мисля че е правилно, защото както може да направи алергия от 5 лъжички така ще направи и от цялата доза. Но това си е лично мое мнение Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 626
И аз така си мисля. А освен това и ако давам малко на брой лъжици това си е един вид връщане назад. И пак трябва да увеличавам после количеството. И пак ще дойде време за нов зеленчук и т.н.

# 8
  • София
  • Мнения: 17 591
Ами проблемът ти идва от това, че плодовите пюрета всъщност се въвеждат в 3тия месец. 4тия - зеленчукови и каша - в 5ти. Кашата в началото е добре да е безмлечна и да добавяш от млякото, с което е свикнало детето. Смесва се със плодово пюре. Може през ден да се прави без мляко или с по - малко количество мляко, ако детето е дебеличко.

В никакъв случай не се дава голямо количество нова храна.
Това, което може да се направи, е да се даде малко от новото и да се допълни нужното количество за нормално хранене с нещо познато.

# 9
  • Банкя
  • Мнения: 823
А как трябва да постъпя в следната ситуация. Примерно детето изяжда по цяло пюре на обяд, а трябва да въведа нов зеленчук. Да речем, че ще давам карфиол и картофи. Картофи до сега е яла. Как трябва да процедирам с това пюре. Само няколко лъжички ли да дам, и после да си а дохраня с нещо което е яла, защото ако са само няколко лъжички, пак трябва да й дам АМ.
Точно така - първо даваш няколко лъжици от новото пюре, след това додаваш от вече ядено. За няколко дни минаваш на изцяло ново. Ако не й стига 125гр, даваш и АМ Peace

вчера взех безмлечна оризова каша. На нея пише че се разтварят 20гр в 200мл АМ. И не пише да се започне с по-малко количество  newsm78
На всички каши пише така. Но ти може да си пресметнеш пропорционално - например за 50мл АМ ще сложиш 5 гр каша (идея си нямам, колко лъжички са това Rolling Eyes на кашите на Милупа е в лъжички). Но може да приготвиш 50мл АМ и да добавяш по малко каша до подходяща гъстота Peace

# 10
  • Мнения: 5 940
Първият месец от захранването давах само зеленчукови пюрета, докато заместих хранене. Вторият давах плодови. С тях не се замества, дават се между храненията. Следващият въведох кашите доста по-агресивно. Започнах с оризова безмлечна на Милупа, правех я с АМ. Синът ми беше ял вече оризово нишесте в пюретата на Хипп, дадох половината количество. После бананова, но пак беше ял бананови пюрета, а и пак давах на Милупа. Млякото, което пие бебчо е на тази фирма.

# 11
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тeopr, вчера взех безмлечна оризова каша. На нея пише че се разтварят 20гр в 200мл АМ. И не пише да се започне с по-малко количество  newsm78

На всички каши пише цялата доза. Имах брошури от няколко фирми и на всички пишеше, че се започва с 30-40гр готова каша, постепенно се увеличава и за 3-4дни се достига цялото количество.

С риск да ме оплюете аз мисля, че след като си въвела вече зеленчуково пюре не е проблем като въвеждаш нов зеленчук да си дадеш цяла доза. Аз поне така съм правила. И мисля че е правилно, защото както може да направи алергия от 5 лъжички така ще направи и от цялата доза. Но това си е лично мое мнение Peace

Постепенното захранване не се прави само заради алергиите, а и за да привикне стомаха и червата с новата храна. За това не съм съгласна с теб. Ако детето не е яло зелен фасул например, не е желателно да му дадеш на куп 200гр., защото в най-добрият случай ще получи разтройство. Не е въпрос на мнение, а как е по-правилно Peace.

# 12
  • Мнения: 27 524
Ами проблемът ти идва от това, че плодовите пюрета всъщност се въвеждат в 3тия месец. 4тия - зеленчукови и каша - в 5ти.

Това по кои схеми?  newsm78 Няма такова нещо  Naughty

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз въведох първо каша,след това плодово,след това зеленчуково пюре

Общи условия

Активация на акаунт