Котле или бойлер?

  • 1 697
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Момичета помагайте!Бойлера ни се е скапал вече(на ток е) и плаче за нов.Първо мислехме да вземем някакъв по-скъп, но енергоспестяващ, но някой ми пусна мухата за бойлер на газ.И тук вече идва проблема, защото не сме газифицирани и ако вземем такова чудо, ще трябва да пълним бутилки с пропан бутан, докато решим да се газифицираме.Дотук добре, но вчера ходихме до един офис и ни казаха по-добре да си вземем котле на газ, което ще ни топли и водата, а ако решим да топлим някоя стая, няма да има проблем.Само че не зная колко ще ни харчи това котле(като за начало само за топла вода) на пропан бутан, не на природна газ.За бойлера ни казаха, че ще е някъде към 10-15лв. на месец.Някой имал ли е такава дилема?Дано ме разбрахте, много объркващо стана.
П.П. Най-вероятно котлето ще е обикновено, а не кондензационно.

# 1
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Както е тръгнало, май ще си направите цяла инсталация на газ.

Сега сериозно - родителите ми ползваха дълги години бойлер на газ. Бутилката се пълни веднъж месечно, топла вода има когато и колкото е нужно. Недостатъкът е, че трябва да има допълнително място за бутилката, както и че е желателно бойлерът да е на място, където има проветрение, в случай, че забравите газта пусната, или пък изгасне пламъкът на бойлера.
Като цяло го намирам за много добро решение.

# 2
  • Мнения: 606
  Ние имаме газово котле и 120 литров бойлер със серпентина 12 киловата. Трима сме. Аз жена ми и детенце. Сметката за газ през лятото е около 50 - 60 лв. На ток бойлерът харчише около 80 - 90 лв. Имай предвид, че пропан - бутанът е по скъп от токът при отопление. При готвене икономисаш, защото газовият котлон не е инертен и няма загуби, докато обикновен котлон след изключване топли околното пространство, а тази топлина е създадена с ток. За бойлер на пропан, сметката току виж е повече от на ток.

# 3
  • Мнения: 606
.

Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 11:17 от зеФс

# 4
  • Мнения: 22
  Ние имаме газово котле и 120 литров бойлер със серпентина 12 киловата. Трима сме. Аз жена ми и детенце. Сметката за газ през лятото е около 50 - 60 лв. На ток бойлерът харчише около 80 - 90 лв. Имай предвид, че пропан - бутанът е по скъп от токът при отопление. При готвене икономисаш, защото газовият котлон не е инертен и няма загуби, докато обикновен котлон след изключване топли околното пространство, а тази топлина е създадена с ток. За бойлер на пропан, сметката току виж е повече от на ток.

 Shocked  Ще ти каза защо са по-икономични защото като достигнат желаната температура се изключват докато газовия котлон нон-стоп гори ... Да повярвай ми че като си спреш котлона и той отдава топлина (токовия) това се дължи на нагрятата керамика ,а не харчи още ток .

# 5
  • Мнения: 189
Ами като решим да се газифицираме този бойлер ще ни трябва ли?И основният въпрос-на този етап кое е по-добре да вземем: котле или бойлер?
Недостатъкът е, че трябва да има допълнително място за бутилката, както и че е желателно бойлерът да е на място, където има проветрение, в случай, че забравите газта пусната, или пък изгасне пламъкът на бойлера.
Като цяло го намирам за много добро решение.

За това сме намерили решение-бутилката ще е извън къщата, на сянка.

# 6
  • Мнения: 189
Няма ли да ме посъветвате?

# 7
  • Мнения: 304
Ние сме ползвали газов бойлер и беше добре от гледна точка на икономичност, но нямяхме добра вентилация и се наложи да го махнем защото се получаваше обгазяване в банята със серен двуокис.

# 8
  • Мнения: 606
Shocked  Ще ти каза защо са по-икономични защото като достигнат желаната температура се изключват докато газовия котлон нон-стоп гори ... Да повярвай ми че като си спреш котлона и той отдава топлина (токовия) това се дължи на нагрятата керамика ,а не харчи още ток .
Пич, смени си дилъра. Видя ли се какво си написал? Общо взето - нищо.

# 9
  • Мнения: 606
Ами като решим да се газифицираме този бойлер ще ни трябва ли?И основният въпрос-на този етап кое е по-добре да вземем: котле или бойлер?
Е като не сте газифицирани, къде ще го държите това котле?

# 10
  • Мнения: 189
Ами знам ли, то къде трябва да е?Ние мислехме да е в мазето(в къща сме).Няма ли да стане?

# 11
  • Мнения: 606
Ами знам ли, то къде трябва да е?Ние мислехме да е в мазето(в къща сме).Няма ли да стане?
Те са проектирани за кухнята, но у нас разбира се е в мазето където му е мястото. Имах предвид, че за какво ви е котле, като нямате газификация? Вземете си бойлер на ток със серпентина, която в бъдеще да присъедините към газовото котле.Не съм уверен, че бойлер на пропан-бутан е добро и икономично решение. Икономия при бойлера се постига, като търсите минималната температура на водата, при която топлата вода ви стига. По-високите температури се постигат по трудно, особено когато бойлерът се подгрява чрез серпентина от газов котел и загубите във въздуха са са големи. Това важи и за ел. нагревател.

# 12
  • Мнения: 189
Той газовия се води проточен.Незнам какво значи серпентина Embarassed , но поне сега на ток ни излиза доста скъпо.

# 13
  • Мнения: 3 830
Аз съм за бойлер. На ток. Peace

# 14
  • Мнения: 2 005
Мен много ме е страх от газта. Не ме интересува икономията. Обмисляхме вариант за газ /ние също не сме газифицирани, но предстои/. Увериха ни, че се сменят само някакви дюзи за 20-30 лв. и се минава от пропан бутан на природен газ. Обаче, както казах , мен ме е страх и затова си направихме парно отопление, с котел на твърдо гориво и бойлера е комбиниран - на ток и със серпентина към парното.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт