Някой чувал ли е за Хумос?

  • 3 595
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте!

Някой чувал ли е за подобно ястие? Казват, че било много полезно. Някой знае ли как се приготвя? Благодаря предварително!  bouquet

P.S. Диетично ли е?

# 1
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Хумус се прави от нахут и тахан и се подправя със зехтин, чесън, сол и лимон. Вариш нахута, мелиш го или го намачкваш, слагаш тахана. Бъркаш хубаво, добавяш зехтин, чесън и подправки на вкус.

# 2
  • Мнения: 931
Аз знам че с еправи от :
240 мл консервиран нахут
60 мл сусамов тахан
60 мл зехтин
2-3 скилидки чесън
200 мл лимонов сок
щипка захар
1 ч л сол
Приготвяне:

• Нахутът се отцежда.
• Всички продукти се поставят в блендър и  прави хомогенна смес.
• Поставя се в хладилника за 30 минути да отлежи преди сервирането.

 Този сос върви много добре със сурови зеленчуци или арабски питки.

това го имам като рецепта но досега не съм гопробвала и незнам как е на вкус и дали е диетично.Пробвай и после кажи как е  Peace

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
много е вкусен, но изобщо не е диетично
иначе е много полезен заради сусамовия тахан Peace

аз правя често, засища много бързо.
правя го на око с нахут от консерва Peace

# 4
  • Мнения: 793
Мисля,че хомос/хомус е правилното наименование.
Аз го правя така (не претендирам да е оригинална рецептата, аз малко съм си я изменила):
една консерва нахут - те са 240мл
1 препълнена супена лъжица тахан
3 супени лъжици зехтин
лимонов сок слагам на вкус - на мен 200мл са ми много и става кисело
1-2 скилидки чесън
сол, кимион, лют червен пипер

Беля нахута, слагам всичко в блендера, може и с пасатор и се прави хомогенна смес. Ако е много гъст - добавям малко студена вода
На мен ми харесва страшно много , но на други хора им се струва ужасно  Rolling Eyes Пробвай.

# 5
  • Мнения: 61
Много ви благодаря момичета! Ще пробвам тази рецепта и ще пиша отново!  newsm76

# 6
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
никак не е диети4но!арабско е ястието от ливанско -сирийския регион! таханът  и нахутът са едни малки калорийни бомби4ки, но са си вкусни и се ползват за разни неща! особено нахутът е основна съставка за супи, яденета, кускус и салати! пресен зелен нахут,пе4ен със шушулките, е направо арабска занимавка за пред тв!за пържената леблебия е ясно и в бг!рецепти има в арабската готварска тема! http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg7380968;topicseen#msg7380968

# 7
  • Мнения: 899
Много вкусно, но не особено диетично Simple Smile Правя по тази рецепта, идеална е:

http://gotvetesmen.com/recipes/categories/sauce_dipp/Hummus/recipe_424.php

А ако си от София, в арабските магазинчета до Женския пазар се продава готов Simple Smile .

# 8
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
И аз правя понякога вкъщи, но по- често купувам.
Правя го почти като предишната рецепта, но варя нахута, защото го купувам суров.
В готовия хумус може да се добавят нарязани маслини или печени чушки.

# 9
  • Мнения: 61
Благодаря за бързите отговори, момичета! Невероятни сте!  Hug  newsm76

# 10
  • Over the rainbow
  • Мнения: 127
Хумус

Порции:1; подготовка 30 мин + 8ч. престой; приготвяне 10 мин.

В тази рецепта няма никаква мазнина. Единственото омазняване на пастета идва от сусама.

1 1/2 чаени чаши нахут
2 с.л. смлян сусам
1/2 ч.л. шафран, 1/2 ч.л. къзбара
куркума, черен пипер, кимион, чаман

1. Накиснете нахута за 8 часа във вода, след което го сварете в тенджера под налягане за 30 мин.
2. Отцедете го, докато е топъл, и добавете към него подправките, като го разбъркате добре. Добавете
сусама и пасирайте всичко на фино пюре.
3. Когато пюрето е готово, го разредете с доматения сок, като бъркате непрекъснато. По желание овкусете с малко диетична сол.

От "Good Food"

# 11
  • Мнения: 61
Ястието много ми допадна! Страхотно е! Много ви благодаря, момичета!  Heart Eyes Hug

P.S. Пиша чак сега, защото бях в сесия.  Crazy  Joy

# 12
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Откога се каня да направя хомос, някой знае ли къде в София, освен при арабите на Женския пазар има консервиран нахут? В Метро, Била и Фантастико няма  Confused Елемага ми е далечко  Tired

# 13
  • Мнения: 585
Продава се и готов хумус в диетичните магазини, никак не е лош на вкус Simple Smile

# 14
  • Мнения: 565
Точно в момента хапваме такъв. Аз си го купувам, не съм правила, но ще пробвам една от рецептите по горе. Благодаря момичета.   bouquet

П.С. Хумуса определено е диетична храна, както и много от арабските зеленчукови ястия. Тук е много популярен. Яде се с питки или ако си на диета - с оризови кракери.

Общи условия

Активация на акаунт