Какво може да се прави след Акт 15?

  • 19 079
  • 65
  •   1
Отговори
  • Тук и сега
  • Мнения: 325

Апартаментът трябва да вземе акт 15 в края на септември, айде края наоктомври да е. Интересува ме може ли след вземането му да се правят козмитични ремонти като измазване, редене на паркет, лепене на плочки. Имам предвид всичко без къртене, без окачени тавани. Налага ни се максимално бързо да се нанесем и затова този въпрос много силно ме интересува. От фирмата ми казаха, че трябвало ремонтите да започнат след акт 16, защото можело да нанесем повреда на общите части. Ама каква повреда ще нанесем с един прост ламинат и една кухня? Това не засяга проекта и конструкцията по никакъв начин. Та питането ми е, може ли от фирмата да ми забранят ремонта до приемането на акт 16 или след акт 15 съм в правото си да си викам майстори?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 161
Разбира се че можеш да си правиш каквото искаш след Акт 15, разбира се без да къртите и да променяте апартамента Simple Smile. Все пак има хора ,които живеят вече в жилищата си и без Акт 16.  Thinking

# 2
  • Мнения: 970
мисля че всичко можеш да правиш без да събаряш или преобщаваш външните  стени на кооперацията.Или без да разваляш фасадата.  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 655
Доста фирми не дават ключа преди издаването на акт 16 поради това, че някой от собствениците може да тръгне да разваля конструкции, без които няма да разрешат акт 16.
Слагането на паркет и лепенето наплочки няма да попречи на издаването на акт 16, стига да се споразумеете със строителя да ви даде ключа.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 801
Всичко е въпрос на споразумение между двете страни Peace Строителят е прав за себе си, мисля, че така е и по закон, макар че ние нямаме още дори акт 15, но си взехме настанителната заповед и въвод за владение и другата седмица започваме с довършителните работи (че са доста). Така че настоявайте, може пък да се разберете, кой знае...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 634
На нас ни казаха след акт 16, явно наистина е до това как ще се споразумеете.

# 6
Взехме си ключовете доста преди подписване на акт 15.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 161
Ние чакаме Акт15 и ключовете  Simple Smile, но в договора с фирмата е упоменато:
Купувачът няма право или чрез наети от него лица да за почне извършване на строително-монтажни работи по имота преди приемането на обекта с Акт 16 / това ни беше обяснено от адвокат че неможем да избиваме стени и др подобни, а само козметични ремонти/.

# 8
  • Мнения: 5 178
Ламинат и плочки да, може и да живеете дори... но не трябва да се бара фасадата
Вътрешните промени е можело да се направят още на етап груб строеж и после с екзекутиви да се узаконят.. така никой съсед сега не може да има претенции, че пералнята и сушилнята ми са в коридора Simple Smile парафирано е от 3-ма души, както и това че имаме килер 8 кв, а не по проекта 2 кв

# 9
  • София
  • Мнения: 52
На нас ни казаха, че трябва да чакаме Акт 16, защото  работниците които ще са на строежа трябва да имат застраховки, трудови договори и т. н. , а пък някой може да реши сам  или познати да му правят ремонта. Да не говорим че нямаме право да дупчим стени, да местим контакти, тръби...

# 10
  • Мнения: 85
Да може без да се нарушава конструкцията на сграда, но повечето фирми неискат защото индивидулните партиди за електричество(постоянен ток) ги откриват след акт 16 а до тогава се води временно електричество и фирмата го заплаща.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами прави са да не искат да дават ключовете, честно казано. Нямате представа какви дебили има! Един кукувендел си беше избил носеща стена, в резултат на което цялата сграда, всички спбственици, бяха принудени да чакат акт 16 с година повече, докато този си оправи стените. Нали се сещате какво неудобство и разходи са това? Е, длъжен ли е инвеститорът да следи всички собственици кой какво прави и дали не е нарушил с нещо конструкцията? Той не може да знае кои са свестни и съвестни и кои - идиоти Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 593
А на нас пък ни казаха че като вземем акт 15 можем да започваме със събарянето на едната стена, която сме предвидили.

# 13
  • Мнения: 721
Повечето строителни фирми не разрешават никакви работи преди акт 16 и са прави за мене, защото за най-малкото може да се отложи издаването му. В нашият случай бяха някакви супер дреболии, които забавиха около 2 месеца акт 16.

Ние успяхме за около 45 дни да направим апартамента годен за живеене и обзаведен и се нанесохме с бебе на 3 месеца.

Без акт 16 нямаш ток, вода - трябва да имаш споразумение с фирмата за ползване. Ремонт не става без ток и вода  Mr. Green.

# 14
  • DE
  • Мнения: 967
Ние още чакаме разрешение за ползване, но вече сме си обзавели напълно апартамента.
Като пуснат тока и водата - влизаме.

Общи условия

Активация на акаунт