зелен боб с картофи-как

  • 30 505
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 804
моми4ета веднъж много отдавна бяхме на гости и ядох такова нещо-някой има ли рецептата  newsm78

# 1
  • Мнения: 1 216
Аз го готвя като яхния или като гювеч.
Страхотно става, когато всички зеленчуци са пресни!

Изчиствам пресния зелен боб и го попарвам във вряла вода за около 5-10 мин. Ако е бланширан или консерва, пропускаме тази част!
Две връзки пресен лук и една връзка пресен чесън се задушават в малко олио, прибавят се нарязаните картофи, 1/2 с.л. брашно, 1с.л. червен пипер, малко да омекнат и се запържат зеленчуците, сипвам топла вода /зависи каква точно ще е манджата, за гювеч слагам по- малко, за яхния - повечко/. Ако има зрели домати- прибавям един или два, нарязани или 1-2 с.л доматено пюре. Като заври, посолявам и изсипвам в гювеч или тава, покрита с фолио и слагам във фурната. Може да се сложи и патладжан, бамя.
На тази манджа върви повечко пресен копър!

Ако искаш по-здравословно и диетично, направо всичко в гювеча, за по-дълго време на слаба фурна!

# 2
  • Мнения: 3 804
мерси-тук тъкмо излезе пресния зелен боб
  bouquet

# 3
  • Мнения: 5 001
Яхния зелен боб с пресни картофки...

Задушавам 1 глава лук,1 морков,5-6 скилидки чесън,добавям измития,изчистен и нарязан зелен боб.Обърквам и доливам 1 к.ч. водичка,похлупвам да се задуши(да си промени цвета).След това добавям ,1 с.л. червен пипер и наливам водичка колкото да се покрие ястието.Варя на тих огън докато се посвари боба,добавям картофките(остъргани)....когато са полуготови слагам 1-2 настъргани домата(или такива от консерва) , 1 връзка копър.Сгъстявам яхнийката с размито във вода брашно до желаната гъстота....

# 4
  • Мнения: 425
А моя мъж прави една много вкусна салта от варени картофи и зелен боб. Картофите се варят и се нарязват на едри кубчета, зеления боб се бланшира (да не е много хрупкав, но и да не е съвсем омекнал) и се слага при картофите (трябва да са топли продуктите). Залива с дресинг от олио, оцет, сол и горчица, разбърква се и се консумира като изтине. Аз толкова я харесвам тази салата, че не успявам да я изчакам да изтине.

# 5
  • Мнения: 1 216
А моя мъж прави една много вкусна салта от варени картофи и зелен боб.

Аз правя същата салата от пресни картофи и зелен боб, но прибавям и една консерва царевица и заливката е пасиран чесън, копър- задължително и разтопено краве масло /може малко сметана/, става и със зехтин, олио. Ако е поднесено топло, е идеална гарнитура за всякакви меса, риба, а студено е мезе-салата.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз също често я готвя тази манджа и страшно много ни харесва.

Задушавам глава лук - по-голяма и няколко скилидки чесън в мазнина. Добавям 2 буркана зелен фасул, картофите, нарязани на кубчета и слагам чаша вода. Като се задушат картофите доливам вряла вода и оставям да ври. След като картофите са поуврели слагам домати или доматено пюре и подправки - сол, черен пипер и чубрица. При нужда сгъстявам с брашно.

# 7
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ето и моята рецепта със снимков материал:

Яхния с картофи и зелен фасул

Продукти:
1 кг. картофи
500-600г. зелен фасул (бланширан)
2-3 моркова
1 чушка
2 глави лук
4 домата
3-4 скилидки чесън
пресен магданоз
пресен джоджен
1 ч.л. червен пипер (или на вкус)
олио
сол

Приготовление:
Запържват се (или задушават) ситно нарязаният лук, морковите и чушката. Поръсват се с червен пипер. Налива се малко водичка. Прибавят се картофите (на по-едри парчета). Оставят се да се задушат десетина минути. Доматите се пасират (или нарязват на ситно) и се прибавят към зеленчуците. Наливат се 1-2 чаши гореща вода. Ястието се покрива с капак и се оставя още 10-15 минути. Прибавя се зеленият фасул. (Писала съм, че е около половин кг., но може да се сложи и повече, разбира се, просто в моята тенджера толкова се събра  :smile1:) Ястието се посолява и подправя със ситно нарязаният джоджен. Ако е необходимо, се долива още гореща вода. Може да се прибави и 1 с.л. брашно, разтворена във водата, за сгъстяване на соса, но ако не харесвате брашнени манджи, може да пропуснете, яхнията става достатъчно гъста и без брашно. Покрива се с капака и се оставя на по-слаб огън да къкри, докато зеленчуците омекнат. Десетина минути преди да се свали от огъня, се прибавя нарязаният чесън (не много ситно, да се усеща в яденето). Ястието се поднася поръсено със ситно нарязан магданоз.

Да ви е сладко!

# 8
  • Мнения: 311
vesi_127: "Ето и моята рецепта със снимков материал:

Яхния с картофи и зелен фасул"




Страхотна рецепта!  newsm10

Аз ще готвя днес нещо такова, но с прясна бакла.

Общи условия

Активация на акаунт