Живея в чужбина, майчинство в България

  • 20 479
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 272
Здравейте мамчета в чужбина! Пиша ви с молба за помощ, тъй като зная, че вие сигурно ще ми дадете най-точната информация. Преди време намерих подобна тема, но сега не мога да я открия.

Наскоро се преместихме да живеем в Англия. Доскоро работех в смесена фирма и съм се осигурявала в България за майчинство. Тук няма да вземам майчинство тъй като не съм работила. На теория зная, че е възможно да получавам майчинството, което ми се полага в БГ, дори и да родя в чужбина.


Обадих се в НОИ, но получих следната противоречива информация:

1. Да действам по българската процедура с 3-те болнични, но те трябва да са издадени в България, което не е възможно, тъй като това означава да се върна, да стоя 45 дни до термина и да родя там, а в момента семейните ми обстоятелства не ми позволяват това.

2. Говорих с един друг служител, който не беше много заинтересован, но това което успях да разбера е, че не е необходим вариант 1. Имало някакъв регламент на ЕС 1408, според който след като родя в Англия, ще ми издадат формуляр E 115, E 116, които трябва да занеса в тукашното "НОИ". Не знам даже как се казва на английски тези институция, след което да го представя на българското НОИ за да започнат да ми изплащат майчинските.

Някоя от вас минала ли е по този път?(Бях писала на една форумка, но явно като съм си разчиствала личните, съм изтрила отговора и).

Моля ви да ми помогнете с информация как да постъпя.

Благодаря ви!

# 1
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Aко в момента на раждането или малко преди това се водиш на работа в България  можеш да получаваш майчинство, което се плаща от работодателя. Но да живееш в чужбина и да получаваш   майчинство от социалните ни на теория, ни на практика е възможно. Можеш само като родиш да си вземеш еднократната помощ от 200 лв.
А това с формуляра е само ако родиш в чужбина, но се върнеш да живееш в България.
Сори, ама какво е това осигуряване по майчинство в България? За първи път чувам да има отделно осигуряване.

# 2
  • Мнения: 1 176
Прегледай тази тема. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=104443 Имаше и други подобни теми,но сега не мога да ги открия.

# 3
  • Мнения: 272
Aко в момента на раждането или малко преди това се водиш на работа в България  можеш да получаваш майчинство, което се плаща от работодателя. Но да живееш в чужбина и да получаваш   майчинство от социалните ни на теория, ни на практика е възможно. Можеш само като родиш да си вземеш еднократната помощ от 200 лв.
А това с формуляра е само ако родиш в чужбина, но се върнеш да живееш в България.
Сори, ама какво е това осигуряване по майчинство в България? За първи път чувам да има отделно осигуряване.


Няма отделно осигуряване за майчинство. Има един нисък праг, който самоосигуряващите се осигуряват и висок (за болнични и майчинство). Ще ти пиша на лични.


Eclat, благодаря!

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:58 от silval

# 4
  • Мнения: 847
Здравей, аз съм в твойта ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!

# 5
  • Мнения: 272
Black Mamba, благодаря ти че откликна. Наистина ситуацията е малко по-необичайна и се радвам, че се намери кой да ми даде насока.

По отношение на болничния от България, това болничния, който се издава 45 дни преди термина ли е?

След като ми го издадат веднага ли се подава в НОИ или заедно с останалите документи след раждането?

Благодаря!!

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 15:18 от silval

# 6
zdraveite na vsichki mami iskam i az da popitam po sashtata tema v momenta jiveq i nai veroqtno shte rodq v Ispaniq do predi da zamina se osigorqvax v balgariq i se vodex na rabota v balgariq no sega sled kato rodq tyk i nqmam pravo na nikakvo maichinstvo tyk moga li da se vazpolzvam ot nego v balgariq pitax v sotsialni griji no tam mi kazaxa che imam pravo samo na ednokratnata pomosht za parvo dete a za maichinstvoto da pitam v noi no tam kato popitax nishto ne mi kazaxa.moga li da napravq neshto ili ne.

# 7
  • Мнения: 847
Силвал,
да това е болни4ния който се издава 45 дена преди раждането .Той се подава първи в НОИ .
Нямаш ли с4етоводител и някой който да ги движи тези неща?

# 8
  • Мнения: 677
Здравей, аз съм в твойта ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!


Личният лекар в Бг няма да издаде акта за раждане!
Аз лично се надявам скоро това да бъде премахнато - да получаваш майчинство от БГ (че и детски), но да не отглеждаш детето си там (съгласна съм да бъде оставено, само за такива, които са наистина закъсали и дето се казва са "опрели на това майчинство").
Кои държави ти дават майчинство или детски, ако си гражданин, но живееш в друга държава, пък нищо че си се осигурявал?

# 9
  • Мнения: 847
Здравей, аз съм в твоята ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!


Личният лекар в Бг няма да издаде акта за раждане!
Аз лично се надявам скоро това да бъде премахнато - да получаваш майчинство от БГ (че и детски), но да не отглеждаш детето си там (съгласна съм да бъде оставено, само за такива, които са наистина закъсали и дето се казва са "опрели на това майчинство").
Кои държави ти дават майчинство или детски, ако си гражданин, но живееш в друга държава, пък нищо че си се осигурявал?

AG-да, акта за раждане се издава от кметството в БГ въз основа на 4ужбинския акт за раждане...
За останалото -ами преди да се палиш толкова , дали си запозната със ситуацията???
Аз съм омъжена за 4ужденец,но изцяло живея и работя в БГ за 4ужда фирма...пътувам през два месеца в 4ужбина, понякога по рядко , понякога доста 4есто.Детето ми ходи на БГ ясла , а скоро на градина, за която си плащам както вси4ки .С първото, май4инство си вземах във Фр-я , тогава живеех там...За второто ще си вземам в БГ-я , щом живея и се осигурявам там.Имам висока длъжност във фирмата , която ми плаща осигуровки за май4инство в БГ-я и заплата в Бг-я , (осигуровки около 300евро на месец)....та забележките ти са леко не на място.  Peace..Във Фр-я с второто няма да взимам нищо - а и не съм искала ...Имах възможност да избирам къде да родя и избрах Фр-я - защо?ами при4ини много ,но надали са за темата..
Надявам се авторката да ме е разбрала правилно , и не само да си полу4и май4инството в БГ за което е била осигурена , ами и да се възползва от вси4ки социални придобивки за които си е плащала.! Peace

# 10
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а защо не погледнеш цитирания регламент? цялото законодателство на ЕС е с онлайн безплатен достъп http://eur-lex.europa.eu/en/index.htm или просто пусни в гугъл Regulation и номера и със сигурност ще изскочи.

Да си знаеш юридическата база за каквито и спорове ти предстоят с плиткоумната бг администрация

# 11
Здравейте, случаино попаднах на темата, ровейки в интернет.
Относно формулярите може да погледнете този линк:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&task=v … 339&Itemid=73
Някъде по средата описват процедурата при бременност и раждане.
Може на търсене да пуснете този текст "В случаите на бременност и раждане в друга държава се процедира по гореописания начин" за по-лесно намиране.
Дано да помогне!
P.S. Същата информация е и тук:
http://www.noi.bg/content/ukazania/08/uk_2.htm
Това е сайта на НОИ

# 12
  • Мнения: 4
Black Mamba, благодаря ти че откликна. Наистина ситуацията е малко по-необичайна и се радвам, че се намери кой да ми даде насока.

По отношение на болничния от България, това болничния, който се издава 45 дни преди термина ли е?

След като ми го издадат веднага ли се подава в НОИ или заедно с останалите документи след раждането?

Благодаря!!
и аз благодаря за изчерпателната информация, мойта история е същата само че държавата е Испания, бременна съм в четвърти месец и дано не ми създат някакъв проблем. Но ако има такъв ще знам към кого да се обърна. Благодаря  bouquet

# 13
  • Мнения: 6
Здравейте! В момента се намирам в една "интересна" ситуация и искам да се допитам до вас.
С мъжа ми живеем, работим и се осигуряваме в Латвия. Водя се на отчет при латвийски доктор и сега съм в болничен(тук го наричат декретен отпуск), който е задължителен по закон и се дава няколко месеца преди термина. През април, когато бебенцето вече ще е родено, договорите ни изтичат и ще се приберем в България.
Имам ли право да получавам майчинство или нещо такова, когато се приберем в БГ или не? В България не съм се осигурявала откакто сме тук(вече 6 месеца). Ходихме при тукашния еквивалент на НОИ, но ни казаха, че щом няма да живеем в Латвия щом детето се роди нямаме право да взимаме никакви пари макар и да сме се осигурявали тук. Мен лично малко ме съмнява това, така че ако има някой по-компетентен по европейските въпроси нека да изкаже мнение, прави ли са или не са!
Мисля, това е всичко, ще чакам отговорите ви с нетърпение.

# 14
  • далечно
  • Мнения: 1 029
не съм адвокат, но ти гарантирам че в БГ майчинство няма да вземеш (да не се бърка с прословутата еднократна помощ при раждане, която възлиза на 'крупните' 200 лв, както и детски). Майчинство се плаща на базата на това къде си се осигурявал, а не къде живееш. Кога ти изтича договорът - преди или след термина? В някои държави за да получиш майчинство се изисква не само да си рабтил някакъв период преди раждането, но и да си в трудово правоотношение към момента...Не могат да те изхвърлят бременна, но друг е случаят ако си на срочен договор, който просто си изтича малко преди раждането. Ако бебето се е родило, когато ти изтече договорът, то тогава вече ще си в режим на 'получаване на майчинство' от латвийското НОИ.

Трябва да си погледнеш латвийското законодателство при какви условия се получава майчинство - като ветеран в безкрайно умозаплетени админ въпроси ще бъда безкрайно изумена, ако местожителсвото е условие.  От БГ няма какво да търсиш по отношение на майчинство...

# 15
  • Мнения: 6
Благодаря за бързия отговор! Договорът ми изтича на 31 март, а термина ми е на 13 март. Вярно тук имаше съкращения и по принцип трябваше да съм първата изхвърчала, но не ме пипнаха. Значи правилно съм се усъмнила, че мишмуроците тук ме замаяват. Ще пробвам да потърся нещо от закона на английски или поне на руски защото с латвийския съм "малко" на ти.

# 16
  • Мнения: 6
Сетих се и нещо друго. Навярно не му е мястото тук, но все пак ще попитам. Осигуровки и стаж от Латвия може ли да се прехвърлят в България и ако може как?
Благодаря!

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
в много държави бременни не пипат, а и след като така и така си на срочен договор, то би било тъпо от страна на работодателя ти да си мъти водата - така или иначе ти остават няколко месеца.

Обясни се с тамошното НОИ, ама няма какво да им обясняваш, че ще се местите извън Латвия - това едва ли ги засяга. Скъп урок, който съм си научила от такива админ чудесии е никога да не даваш инфо, което изрично не е казано да упоменеш...от такова престараване от твоя страна само главоболия...Поне това е моя опит  Wink

# 18
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Сетих се и нещо друго. Навярно не му е мястото тук, но все пак ще попитам. Осигуровки и стаж от Латвия може ли да се прехвърлят в България и ако може как?
Благодаря!

може, имаше отделна тема за процедурата. сега нямам време да ти я изровя, но беше нещо от рода на 'в помощ на кандидат пенсионера' и беше в този форум, пак тук в чужбинския

# 19
  • Мнения: 6
Нещо не можах да намеря инфо за тези осигуровки, но не съм се отказала- продължавам да търся.

# 20
  • Мнения: 8
Здравейте! За първи път се включвам във форума, но от доста време се ровя  в него с надеждата да открия отговор на моите въпроси. А те се свеждат основно до следното - с мъжа ми работим и се осигуряваме в Англия вече втора година, при една евентуална бременност дали те ще ми бъдат признати от НОИ в България, тъй като там ще искам да родя, и съответно ще получавам ли майчинство на базата на този осигурителен доход. Ако някой е бил в това положение или е запознат, ще му бъда много признателна Thinking

# 21
  • Мнения: 8
При последното си ходене в България от НОИ ме увериха, че като страна членка на ЕС, осигуровките ще се признаят от страната ни, но споделиха, че някои неща още не са доизяснени.

# 22
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Нещо не можах да намеря инфо за тези осигуровки, но не съм се отказала- продължавам да търся.

ето тази, надявам се да ти е от полза

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=329056.msg8546042;topicseen#msg8546042

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Нушито, за съжаление нямам конкретно и офиц. инфо от НОИ или другите престъпни държ. институции в БГ, но моля ако се добереш до такова официално, да ни уведомиш. 

Поне аз като раждах в Германия, частната ни здравна осигуровка покриваше мед. разходи без оглед къде в ЕС са направени (по фактура ми възстановяваха разходите за прегледи, а болничната помощ беше 100% покрита с дайрект билинг). Сегашната ми осигуровка е същата. По отношение на майчинството - че те от осигурителния институт ти превеждат парите по твоята си сметка, какво ги интересува къде живееш - пак при мен беше така.  Майчинството се дава въз основа на осигуровката на майката  Peace и обикновено не е свързано с отглеждане на детето в дадената държава.

Но за тези неща трябва да си попиташ тамошните ти осигурителни институции, т.е. първо дали те ще ти възстановат разходи по болнична помощ и предродилни прегледи в БГ и какви са условията за получ. на майчинство. 

# 24
  • Мнения: 8
Благодарна съм на Loreley, че откликна на запитването ми. Надявам се скоро да изровя нужната информация. Междувременно искам да споделя и разочарованието си от здравнтата система в Англия. Изминаха 1.5мес. от както видях положителния си тест за бременност, но все още не мога да се зарадвам искрено, камо ли да се похваля, тъй като тук с-мата им е толкова мудна. Още преди 1.5мес. ми дадоха час за гинеколог за началото на декември, но се оказа, че след едно"Поздравления", просто трябваше да попълним редица документи, и ми дават час отново чак за след 1мес., т.е. вначалото на януари, за ултразвук. #2gunfire С други думи до 3 мес. няма кой да те прегледа, но пък ти задават хиляди въпроси относно семйния ти живот.Има нещо сбъркано според мен.При всички ли е така?! В България не съм чувала за такова нещо.

# 25
  • Мнения: 6
И аз благодаря за връзката и с нетърпение ще я прегледам довечера.
Весела Коледа на всички!

# 26
  • Мнения: 1 121
Благодарна съм на Loreley, че откликна на запитването ми. Надявам се скоро да изровя нужната информация. Междувременно искам да споделя и разочарованието си от здравнтата система в Англия. Изминаха 1.5мес. от както видях положителния си тест за бременност, но все още не мога да се зарадвам искрено, камо ли да се похваля, тъй като тук с-мата им е толкова мудна. Още преди 1.5мес. ми дадоха час за гинеколог за началото на декември, но се оказа, че след едно"Поздравления", просто трябваше да попълним редица документи, и ми дават час отново чак за след 1мес., т.е. вначалото на януари, за ултразвук. #2gunfire С други думи до 3 мес. няма кой да те прегледа, но пък ти задават хиляди въпроси относно семйния ти живот.Има нещо сбъркано според мен.При всички ли е така?! В България не съм чувала за такова нещо.

Спокойно не само в Англия е така, в САЩ е същото. Първият УЗ се прави около 12 г.с., т.е. краят на трети месец. На мен това ми звучи напълно логично. Ако нямаш болки или кървене защо да се прави по-рано? И без това не се вижда почти нищо.

# 27
  • Мнения: X
Благодарна съм на Loreley, че откликна на запитването ми. Надявам се скоро да изровя нужната информация. Междувременно искам да споделя и разочарованието си от здравнтата система в Англия. Изминаха 1.5мес. от както видях положителния си тест за бременност, но все още не мога да се зарадвам искрено, камо ли да се похваля, тъй като тук с-мата им е толкова мудна. Още преди 1.5мес. ми дадоха час за гинеколог за началото на декември, но се оказа, че след едно"Поздравления", просто трябваше да попълним редица документи, и ми дават час отново чак за след 1мес., т.е. вначалото на януари, за ултразвук. #2gunfire С други думи до 3 мес. няма кой да те прегледа, но пък ти задават хиляди въпроси относно семйния ти живот.Има нещо сбъркано според мен.При всички ли е така?! В България не съм чувала за такова нещо.


Спокойно не само в Англия е така, в САЩ е същото. Първият УЗ се прави около 12 г.с., т.е. краят на трети месец. На мен това ми звучи напълно логично. Ако нямаш болки или кървене защо да се прави по-рано? И без това не се вижда почти нищо.

И във Франция първата ехография е 12 седмица. Личното ми мнение е че още една ехография преди това, до към 7-8 седмица, е много необходима. За да се изключи например извънматочна бременност (ако се открие късно носи голям риск за майката), кухо яйце, отлепване на плоден сак и прочие ранно установими проблеми.

Последна редакция: пт, 26 дек 2008, 12:20 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 8
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО И ЩАСТЛИВА НОВА 2009 ГОДИНА на всички!
Здрави, щастливи, обичани и през Новата година; дано мечтите на всички се сбъднат! Simple Smile

# 29
  • Мнения: 6
Здравейте и честита нова година на всички! Искам да споделя как се развива ситуацията при мен засега. Както вече писах ходих на консултация при социалните в Латвия и от там ми казаха, че нямам право на майчинство тъй като няма да живеем тук след като се роди бебето. Това доста ме усъмни и като споделих с приятели и колеги, те ме посъветваха да напиша официално запитване и да поискам писмен отговор на въпроса ми, имам ли право на майчинство или не в моята ситуация. Написах писмото и им обясних всички подробности като изрично написах ако имам право да посочат закон, член и т.н който разрешава това и ако нямам също да посочат закон, член и т.н. Вчера го пуснах и сега чакам отговор. Веднага щом имам отговор ще споделя с вас.
Стискайте палци дано да е скоро!

# 30
  • Мнения: 3 394
мисля, че не можеш да родиш и живееш в чужбина, а да взимаш пари в бг Rolling Eyes поне така беше и едва ли са го променили.
Пък и не би било редно да е така.

Обади се пак в Inland Revenue и питай какви са ти опциите. Но наистина ако не си плащала данъци, майчинство не се полага. На една моя позната, след 5 год чакане да вземе вечна виза и тогава да ражда, а през цялото време не е плащала и пени данък, защото си работила на частно и никога не обявявала доходи, я отрезоха от раз- майчинство не!

# 31
  • Мнения: 3 394
Междувременно искам да споделя и разочарованието си от здравнтата система в Англия. Изминаха 1.5мес. от както видях положителния си тест за бременност, но все още не мога да се зарадвам искрено, камо ли да се похваля, тъй като тук с-мата им е толкова мудна.

 Ако те боли корем или кървиш, веднага ще ти направят видеозон.Това да не те притеснява пък и по-добре да не ти се налага! Говори с лекаря си и той ще те изпрати в болницата. Иначе първите 12 седмици се считат за твърде ранна бременност и не те преглеждат непрекъснато. Какво толкова-бременней си и бъди щастлива! Ще имаш и безплатни лекарства и зъболекар и раждането ти ще е без да платиш и лев.

# 32
  • Мнения: 8
Здравейте на всички. Вече имам информация за това дали се признава осигурителният доход от друга страна, членка на ЕС. Отговорът е категорично не, нещо повече, ако не си работил поне 2 дни в България в периода 1 год. преди раждането, нямаш право на никакво майчинство. Ако обаче имаш, попълват се някакви документи, които се представят в бълг. НОИ и ти признават стажа от другата държава\колкото да стане 1 год\, това ти дава право изобщо на майчинство, макар и на база мин. работна заплата.

# 33
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Здравейте и за много години!
Попаднах случайно на темата ви,та и аз да ви споделя моят житейски опит до сега.
Живях и работих в Англия и новината за бременноста ми е научих там.Посещенията при лекари и зъболекари ми бяха абсолютно безплатни тъй като се осигурявах.Посещенията в болница относно бременноста се водят при Midwife като до 3 мес. са главно попълване на вашия Maternity Notes и един видеозон-но това при нормална бременност е напълно достатъчно.От там нататък се правят всички необходими изследвания.За мое съжаление,аз се върнах в БГ за празниците и се оказа че съм с ниска плацента и ми забраниха всякакви пътувания.Започнах работа при моя позната и също се чудех дали мога да се върна в UK(ако нещата се оправят с тази плацента) и да си родя там,но и да си взимам майчинските,тъй като се осигурявам в момента? Thinking

# 34
  • Мнения: 8
А убедена ли си, че нямаш право на майчинство от Англия, ако останеш и си родиш в България, при положение, че все пак си си плащала осигуровките тук. Питам те, защото и аз съм в подобно положение, все още съм в Англия, но мисля да се прибера за раждането в България.

# 35
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Nu6ito Да аз имам право на майчинство в UK,но както писах се налага да стоя тук и даже да родя тук(което за мен ще е по принуда  Sad-нищо не може да се сравни с условията които ми предлага UK) и не знам дали това ще ми се отрази по някакъв начин  Thinking.
За това започнах работа в БГ за да не си изтърва поне тука майчинските.Но определено не желая да живея в БГ и да получавам помощи от UK.При първа възможност желая да се върна в UK и за това питам какви са шансовете за майчинските ми от БГ?

# 36
  • Мнения: 235
В тази връзка да попитам...Първото ми дете е родено в Бг. На 6 месеца е вече в Испания. Майчинството си го получавах до навършване на на 2 години на детето. Второто ми дете се роди 1 месец след като малката навърши 2 години. В този случай, ако бях в Бг, майчинството ми автоматично щеше да се продължи. Но в моя случай не знам, защото живея в Испания.
За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

# 37
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Penelope виж този текст:
Какво трябва да се направи, ако сте в заварено положение и искате за да ползвате отново отпуск за бременност и раждане
-   ако към 1 януари 2009 г. майката ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст или такъв отпуск не се ползва и майката работи  през този период майката може да подаде заявление до работодателя за ползване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска за отглеждане на дете или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи и започва да получава пак обезщетение за бременност и раждане.
За НОИ - Подава се Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата от лицето, получаващо обезщетение, в срок 3 работни дни от промяната, а от работодателя (осигурителя) - в срок от 7 дни от получаването й. И съответно Приложение 2 за изплащане на обезщетение за бременност и раждане.

Или си намери темата по твоя въпрос тука:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=55.0

Успех  Wink

# 38
  • Мнения: 235
  bouquet Благодаря!

# 39
  • далечно
  • Мнения: 1 029

За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

с условието, че декларираш (В съответните документи), че детето се отглежда в БГ. реши за  себе си дали ти се подава невярна информация за ... крупната еднократна помощ от 200 лв (или нещо такова)

за майчинството не мога да ти помогна

# 40
  • Мнения: 235

За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

с условието, че декларираш (В съответните документи), че детето се отглежда в БГ. реши за  себе си дали ти се подава невярна информация за ... крупната еднократна помощ от 200 лв (или нещо такова)

за майчинството не мога да ти помогна

За 2-ро дете мисля, че тази помощ е 600 newsm78...

# 41
  • далечно
  • Мнения: 1 029

За 2-ро дете мисля, че тази помощ е 600 newsm78...


ок, всеки си решава дали е готов да подаде невярна информация  за 600 лв Peace.  Естесвено, ако детето се отглежда в БГ всичко си е изрядно.
просто уточних, че условие за еднократна помощ за дете - по моя информация отпреди година и половина - беше детето да се отглежда в БГ. Доста логично. Ако някой има офиц. информация за промени на това условие, моля да сподели. За да са наясно мамите за законовите постановки

# 42
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Защо невярна информация!? Открай време е, че всеки може да получи еднократната помощ за раздане. Дава се само срещу представяне на български акт за раждане и в декларацията никъде не се попълва дали детето се отглежда в България или не.  Имаше и тема за тази еднократна помощ и доста мами си бяха взели парите.

# 43
  • далечно
  • Мнения: 1 029
в декларацията, която подаваш за получаване на помощта, има упоменато, че детето се отглежда в БГ. Не си спомням дали е написано в прав текст (така ми се струва) или е цитиран член на някой закон, но беше факт, когато аз се интересувах от тази работа и погледнах въпросната декларация. Всъщност като се замисля преди две години ще да е било. 
Разяснението е отправено към хора, които се интересуват от това как е (беше?) по закон. Май е въпрос на морални предпочитания (избор?) е да се спазват законите

# 44
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Искат да декларираш, че детето се отглежда в България, ако  искаш да получаваш месечните детски, но не и еднократната помощ. В закона пише, че се полага на всяко българско дете (закона го имаше в предишната такава тема)
Е, друго е ако говорим за морал. Но пък не всички българи в чужбина са толкова богати, че да хвърлят 200 или 600 лева на циганите например, щото те пък хич нямат морални задръжки.

# 45
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Дорет, от НОИ когато се интересувах от еднократната помощ ми дадоха декларация, в която това беше указано (конкретно или с препратка). Дали са ми дали грешен формуляр - не ми се вярва  newsm78 Дали е било по-различно преди или след това - не знам. Това е моят конкретен опит на базата на конкретна среща (от трети вид  Laughing) със служителите на НОИ (община Сердика).  При всички случаи съвременната версия на декларацията със сигурност е в интернет, може да се разрови.

Е, друго е ако говорим за морал.

ъхъ, аз и за това говорех. Когато съм в правата си вдигам много шум и ровя 'до дупка', за да ми бъдат зачетени. Но в случая изобщо не се мръднах да ровя за повече детайли, щото освен че според декларацията изглеждаше незаконна тази претенция (не съм си в правото), то ми се стори и ... неетично...и то за крупната сума от 100 евро. Ми нека да отидат за който има нужда. Какъв е моралът на циганите и вижданията им по този въпрос слабо ме засяга - никога не са ми били мерило за каквото и да е.

Предполагам много ще викнат, че това е наивно мислене, ама важното е всеки да е в мир със себе си. Нищо не давам на БГ държава, нищо не търся оттам. Старите ни сметки са оправени - работила съм, плащала съм данъци.

Извинявам се за отклонението. 

# 46
  • Мнения: 235
http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ към Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г.
(ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 1.01.2008 г.)
.......................................................................
§ 15. (1) Средномесечният доход по чл. 4 от Закона за семейни помощи за деца за 2008 г. е 300 лв.
(2) Размерът на месечните помощи за дете по чл. 7, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца за 2008 г. е 25 лв. за всяко дете.
(3) При едновременно раждане от майката на 2 и повече деца помощта по ал. 2 за всяко от тях се определя и изплаща в размер 150 на сто от размера по ал. 2.
(4) Размерът на еднократната помощ при бременност по чл. 5а от Закона за семейни помощи за деца за 2008 г. е 150 лв.
(5) Размерът на еднократната помощ при раждане на живо дете по чл. 6, ал. 2 от Закона за семейни помощи за деца за 2008 г. е, както следва:
1. за първо дете - по 250 лв.;
2. за второ дете - по 600 лв.;
3. за трето и всяко следващо дете - по 200 лв.
Източник:
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm

# 47
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Само голямата ми дъЩеря има И българско гражданство ( извадено с много нерви и ти4ане ) , живеем извън България и независимо от жизнения ни статус някак си не ми идва от вътре да тръгна да претендирам за еднократната помоЩ при раждане. Макар,4е за мен 200 евро са пари. Peace

# 48
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Loreley декларация се подава при социалните, не в НОИ. Да не са те объркали нещо?
Това, което Penelope е дала като линк е за полагащото се на майките.Във всеки член за дадена помощ има условие детето да се отглежда в България, единствено при еднократната помощ го няма това условие. Значи е незконно да искат да декларираме нещо, което закона не го изисква.
Аз мисля, че всеки може да си вземе тази помощ когато детето му има български акт за раждане.  Аз си ги взех без всякакви скрупули, двадесет години работих, плащах данъци най-различни, даже и ергенски данък на 21 години. И все пак помощ са.

# 49
  • Мнения: 235
Аз мисля, че всеки може да си вземе тази помощ когато детето му има български акт за раждане.  Аз си ги взех без всякакви скрупули.
Peace Абсолютно правилно!

# 50
  • Мнения: 653
аз пък мисля, 4е трябва да си с мазохисти4ни налконности за да се бориШ с бг бЮрокрация за 100 евро  Rolling Eyes

# 51
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Loreley декларация се подава при социалните, не в НОИ. Да не са те объркали нещо?
Това, което Penelope е дала като линк е за полагащото се на майките.Във всеки член за дадена помощ има условие детето да се отглежда в България, единствено при еднократната помощ го няма това условие. Значи е незконно да искат да декларираме нещо, което закона не го изисква.
Аз мисля, че всеки може да си вземе тази помощ когато детето му има български акт за раждане.  Аз си ги взех без всякакви скрупули, двадесет години работих, плащах данъци най-различни, даже и ергенски данък на 21 години. И все пак помощ са.

Е,ти поне имаШ пове4е основание да си ги искаШ. Аз нито данъци съм плаЩала в Бг,нито осигуровки и ми се вижда тарикатлък на дребно да ида да ги търся тези пари, само заЩото детето ми има български акт за раждане. Thinking

# 52
  • далечно
  • Мнения: 1 029
мерси, Пенелопе, за законовите изяснения   bouquet вярвам ще са от полза

хм, много интересно тогава на какво админ животнУ съм попаднала в общината - всъщност историята беше, че бях в общината по друга работа и минах и през социалните, тъй като се бях сетила за тази еднократна помощ (поправям предния пост - мислех, че социалните в общината са също НОИ  newsm78). Обаче ясно си спомням декларацията - виж друг е въпросът, че може и грешна да са ми дали  Laughing  Whistling тогава (2006) бяха 200 лева за първо дете, направо ги отсвирих. абе и аз съм работила в БГ и съм плащала данъци (макар и 'само' 4 години), ама найсе отдавна беше.


Е,ти поне имаШ пове4е основание да си ги искаШ. Аз нито данъци съм плаЩала в Бг,нито осигуровки и ми се вижда тарикатлък на дребно да ида да ги търся тези пари, само заЩото детето ми има български акт за раждане. Thinking


еха, не съм сама. към такива като нас с етични принципи се обръщат със звучната дума 'будали'  Crazy  hahaha

# 53
  • Мнения: 653
а ако не бяха 100 евро, а 1500 примерно пак ли Щяхте да имате ети4ни принципи  Mr. Green просто  100 евро не са стимул за упражнението ходене до бг и близък контанкт с държавни служители  Simple Smile

# 54
  • Мнения: 780
Loreley, не си в грешка за декларацията. Аз година преди теб исках да я подам, но спрях когато стигнах до точката за отглеждане на детето в БГ. Беше една от всичките точки, под които се подписваш, на гърба на декларацията.
Доколкото съм запозната, месечните семейни помощи ("детски") и еднократната семейна помощ изискват детето да се отглежда в БГ - затова се наричат и "помощ".

При получаване на обезщетение за бременност и гледане на дете (или с други думи "майчинство") няма изискване за отглеждане на детето в БГ. Майката ражда (може и в чужбина - уредено е от закона) и няма значение къде ще гледа детето си; не може да ходи на работа и затова се използва думата "обезщетение", както има обезщетение и в други случаи на нетрудоспособност. Разбира се, за да получава майчинство тя трябва да отговаря на други условия: действащ трудов договор, плащани осигуровки и т.н.

# 55
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а ако не бяха 100 евро, а 1500 примерно пак ли Щяхте да имате ети4ни принципи  Mr. Green просто  100 евро не са стимул за упражнението ходене до бг и близък контанкт с държавни служители  Simple Smile

да, пак щях да имам етични принципи. може би към момента мога да си позволя да бъда етична, може и чувството за правилно и неправилно да е насадено на по-дълбоко ниво - не съм се замисляла, но ако някой го интересува, може да си пуснем отделна философска тема. Всъщност и за по-малко от 100 евро съм си търсила правата от държавни служители (когато съм смятала, че имам такива)  Peace Въпросът не опира до сумата , или поне така го виждам аз  Mr. Green. Брей, не съм знаела колко заинтересувани от етиката има тук  Party   

Loreley, не си в грешка за декларацията. Аз година преди теб исках да я подам, но спрях когато стигнах до точката за отглеждане на детето в БГ. Беше една от всичките точки, под които се подписваш, на гърба на декларацията.
Доколкото съм запозната, месечните семейни помощи ("детски") и еднократната семейна помощ изискват детето да се отглежда в БГ - затова се наричат и "помощ".

При получаване на обезщетение за бременност и гледане на дете (или с други думи "майчинство") няма изискване за отглеждане на детето в БГ. Майката ражда (може и в чужбина - уредено е от закона) и няма значение къде ще гледа детето си; не може да ходи на работа и затова се използва думата "обезщетение", както има обезщетение и в други случаи на нетрудоспособност. Разбира се, за да получава майчинство тя трябва да отговаря на други условия: действащ трудов договор, плащани осигуровки и т.н.

абе и аз така си спомнях, ама виж цитата на Пенелопе. А еднократната помощ при раждане също ли е към категория 'детски'  newsm78 Може и да са променили постановките от м.г.  newsm78

# 56
  • Мнения: 235
А еднократната помощ при раждане също ли е към категория 'детски'  newsm78 Може и да са променили постановките от м.г.  newsm78

Не. Детските се получават всеки месец (35лв.) на база месечен доход (месечна брутна заплата на член от семейството) не повече от 350 лв. до навършване на 18 години на детето.
Еднократната помощ се дава ЕДНОКРАТНО  Laughing при раждане. За първо дете 250лв, за второ 600лв, за всяко следващо по 200лв.
През 2006 тази ЕДНОКРАТНА помощ беше 200 лв. Wink.

# 57
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ок, в такъв случай явно са променили условията за получаване на еднократната помощ.
иначе изглежда малко вероятно и на мен, и на мили46 да са ни дали грешни формуляри през 2005-2006 Rolling Eyes

# 58
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
А аз си взех 200-то лева юли месец 2005 година. Не знам от къде сте в България, но ми прави впечатление, че в София все има нещо не в ред, бюрокрация голяма, разкарване по инстанции. Аз съм от областен град, не голям, но досега всичко е било много точно и бързо, и еднократната помощ, и акта за раждане и паспорта и педиатъра.

# 59
  • Мнения: 780
Doret, аз съм от малък град. Никой не ми е правил спънки. Отидох, обясних ситуацията си (дадох за пример многото мами от тук, които са си взели еднократната помощ; аз от тук и научих за нея), служителката ми даде формуляра. Преди да се подпиша обаче, изчетох всичките точки с дребен шрифт на гърба на декларацията и се отказах.

# 60
  • далечно
  • Мнения: 1 029
аз в София, община Сердика, минах през същото - никой не ми е пречил, лелите ми дадоха формуляра, сама се отказах след като прочетох точките. По това време си беше деклариране на невярна информация, както изглежда има промени сега.

# 61
  • Мнения: 8
Здравейте, мили мамчета. С мъжа ми живеем вече втора година в Англия, но скоро се очертава да се прибираме в България. Интересуваме дали някой е наясно с това, какви точно документи трябва да се представят в НОИ, за да удостовериш, че си си плащал здравните осигуровки в другата страна редовно \които признават\ и за да не си ги плащам със задна дата. Оттам са казали за някакви F101 и F104, но тук никой не знае за тях Rolling Eyes Предварително ви благодаря.

# 62
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
И на мен ми ги искаха тези форми като реших да се отказвам миналото лято.Но след кратко обяснение се оказа, че не ми трябват.
Ето тук са http://www.hmrc.gov.uk/nonresidents/iwtreceive_certificate_e.shtml  Напиши в гугъл е101 и веднага излизат и други страници.

# 63
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Поправям се не са F101 и F104, а Е101 и Е104, нещо са те объркали.

# 64
  • Мнения: 8
Сърдечно ти благодаря, Doret.  HugВеднага ще прегледам сайта. Явно от тази грешка произтичат всички следващи неразбории. А какво означава това, че не са ти били необходими в крайна сметка тези документи, извинявам се, ако те притеснявам с въпроса. Thinking

# 65
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Отидох да си прекъсна здравните осигуровки и В НОИ ми връчиха едн лист с тези Е-та. Поразрових се в тукашните сайтове и разбрах, че туй дето го искат не е за мен. Втория път беше друг на гишето, попълних едно заявление, че не живея в България и искам да ми спрат здравните осигуровки и това, даже си бях забравила личната карта, но минах и без нея.
Доколкото знам ти като се връщат можеш да си възстановиш правата за ползване на здравната каса като внесеш за 6 или 12 месеца (не помня точно) назад . Не съм сигурна, макар и в ЕС дали внасянето тук в Англия важи и в България.

# 66
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
За да си възобновиш здравните права в България след като си бил в някоя друга държава е необходим този документ Е101 и/или Е104.Ако го нямате-както беше моят случай,защото в Англия никой не знаеше за тези форми-отивате в НОИ и си плащате за 15 месеца осигуровки назад  Peace.

# 67
  • DE
  • Мнения: 521
Следих с интерес темата, тъй като при мен пък е на дневен ред прибиране в БГ, вадене на български акт за раждане на сина ми и подобни бюрократични занимания. От прочетеното тук и там бях останала с впечатлението, че всички, независимо къде пребивават имат право на еднократна помощ за раждане на дете. Прегледах Закона за семейни помощи за деца, не видях да е упоменато, че за тази помощ детето трябва да се отглежда в България.
Цитирам обаче условията, които фигурират в МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ, която свалих от сайта на Агенцията за социално подпомагане:

4. Детето ми не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка.

5. Отглеждам детето си в страната.

6. Детето ми има трайни увреждания над 50%..........................ДА/НЕ

7. Известно ми е, че за неверни данни, посочени в молба-декларацията, нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

Т.е. излиза, че независимо, че в Закона подобно условие няма, българските майки, чиито деца са родени и пребиваващи в чужбина нямат право на тази помощ.  Очевидно става дума за същата декларация, която mili46 и Loreley са подписвали, няма друга  Peace

# 68
  • далечно
  • Мнения: 1 029
йеее, най-накрая някой да свали прословутата декларация, сега поне е ясно Peace

# 69
  • DE
  • Мнения: 521
йеее, най-накрая някой да свали прословутата декларация, сега поне е ясно Peace

Мда, ясно е - така имам едно гише по-малко, на което да вися. Ако не беше писала за тази декларация щях да си изгубя времето да ходя да я подавам, а сега ще го оползотворя по по-приятен начин Wink

# 70
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Т.е. излиза, че независимо, че в Закона подобно условие няма, българските майки, чиито деца са родени и пребиваващи в чужбина нямат право на тази помощ. 

ако добре разбирам,  ако детето ти е родено в чужбина, но пребивава (се отглежда) в БГ, то тогава можеш да получиш прословутата помощ, т.е. къде е родено няма значение, има значение къде се отглежда.

# 71
  • DE
  • Мнения: 521
ако добре разбирам,  ако детето ти е родено в чужбина, но пребивава (се отглежда) в БГ, то тогава можеш да получиш прословутата помощ, т.е. къде е родено няма значение, има значение къде се отглежда.

Според това, което декларираш да, в Закона не е изрично упоменато (освен ако не съм пропуснала), аз затова мислех, че става дума за помощ за раждане на български гражданин по принцип, но май не било точно така.

# 72
  • Мнения: 780
ако добре разбирам,  ако детето ти е родено в чужбина, но пребивава (се отглежда) в БГ, то тогава можеш да получиш прословутата помощ, т.е. къде е родено няма значение, има значение къде се отглежда.

Според това, което декларираш да, в Закона не е изрично упоменато (освен ако не съм пропуснала), аз затова мислех, че става дума за помощ за раждане на български гражданин по принцип, но май не било точно така.

А-ха.. става въпрос за помощ за отглеждане на детето в БГ - това е според декларацията. Не съм знаела обаче, че го няма в закона. Не е ли редно декларацията да се основава на него? Защото така излиза, че това условие е просто добавено от социалните. Въз основа на какво?  newsm78 Интересува ме положението приципно.

Сега ме зачовърка любопитството дали има такова условие при получаване на еднократна помощ при раждане в чужбина (става въпрос естествено за дете с гражданство на съответната страна).

# 73
  • DE
  • Мнения: 521
Божеее, то било съвсем в началото, явно човек вижда това, което му се иска да види (в случая пропуска това, което не му изнася  Laughing)
Е, мистерия няма значи - декларацията се основава на закона:

    Чл. 2. (1) (Изм., ДВ, бр. 69 от 2004 г., предишен Чл. 2, изм. доп. ДВ бр. 21/2006 г.) Семейните помощи по този закон са:
    1. еднократна парична помощ при бременност;
    2. еднократна помощ при раждане на дете;
    3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;
    4. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;
    5. (нова, доп. ДВ бр. 110/2008 г.) месечни помощи за отглеждане на близнаци до навършване на две години;
    6. (предишна ал. 5, изм. ДВ бр. 110/2008 г.) целеви помощи за ученици.
    (2) (нова -  доп. ДВ бр. 21/2006 г.) Помощите по ал. 1, т. 3 - 5 могат да се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона.
    Чл. 3. Право на семейни помощи за деца имат:
    1. (нова, ДВ, бр. 69 от 2004 г.) бременните жени - български граждани;
    2. (предишна т. 1, ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата на българските граждани - за децата, които отглеждат в страната;
    3. (предишна т. 2, ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата, в които единият от родителите е български гражданин - за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната;
    4. (предишна т. 3, ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата, настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
    5. (предишна т. 4, изм., ДВ, бр. 69 от 2004 г.) бременните жени - чужди граждани, и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Общи условия

Активация на акаунт