Захранване, сокчета, плодове и зеленчуци

  • 2 850
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Мили мами, имам малък мъж на четири месеца и половина и скоро ще пробваме да се захранваме. Педиатърката ни е от привържениците на късното захранване при следната схема: първоначално по малко плодово пюре без да се измества кърмене, следващият месец зеленчук заместващ едно кърмене и т.н. Изключително ме озадачи обаче като каза да давам сутрин и вечер по една две лъжички, а после и до 30 мл. сок от череши, защото сега е сезонът им и имат много полезни витамини и други вещества. Аз доколкото знам сокчетата се въвеждат около годинката и дразнят много стомахчетата. От друга страна обаче наистина черешите сега ще съдържат много полезни вещества и се чудя.
Аз бях решила първо да давам морковче, после тиква и чак другият месец плодове, за да не свиква само със сладкия им вкус, но тя каза, че зеленчуците са по-трудно смилаеми от плодовете.
И така моля за вашето мнение по въпроса за соковете и за първото въвеждане на плод иле зеленчук. newsm78

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 19:22 от Jujanka

# 1
  • Мнения: 32
Здравейте, във връзка с челешите, дали когато майката яде череши, това дразни стомахчето на бебто чрез кърмата?

# 2
  • Мнения: 3 760
Jujanka, за мен такава схема е най-малкото нелогична  Shocked Педиатърката ти май отскоро е привърженик на "късното" захранване и май се опитва да напасне старите с новите си познания...  newsm78
Права си да не искаш да даваш сокчета.
Най-щадящи за стомахчето са оризът и картофите, съответно се препоръчва започване с тях, а не с плод.
Заместване на хранене преди годинка е крайно непрепоръчително.
Морковите са почти неусвоими в ранна възраст, а и напоследък са потенциален алерген, вероятно заради голямото количество нитрати, което натрупват в себе си.
Тиквата е сладка (тя е плод, де), съответно също не е идеалната първа храна (ама не е и лоша  Laughing).
Смяташ да започнеш да захранваш при навършване на 5 месеца, така ли? Има ли причини да не изчакаш навършване на 6 (което е идеалното)?

Не се шашкай толкова от захранването - не е нужно в определени дни да въвеждаш лабораторно изчислени количества от определени продукти  Laughing Карай спокойно, комбинирайки усета си с прочетеното в библиотеката и няма да сбъркаш  Peace

Mirror, дразнещото на черешите са вещества, съдържащи се в люспата. Доколкото знам трябва сериозна консумация, за да преминат съответните в кърмата. Т.е. недей да преяждаш с череши, но си хапвай като наблюдаваш бебето. Ще си проличи ако има някакъв проблем и просто ще ги спреш.
П.С. При нас имаше проблем с вишните и то при изяждането на килограм и нещо на куп.

# 3
  • Мнения: 179
Благодаря ти много Мъни, смятам да се възползвам от съветите ти. И аз така смятам, особено след всичко изчетено в Библиотеката.  bouquet

# 4
  • Мнения: 88
Здравейте и от мен.
Mirror относно черешите - когато изям 1 шепа череши на следващото хранене дъщеря ми е вече с разтройство. За това аз смятам поне тях за сега да ги избягвам.
Нашата педиатърка каза, че може вече сокчета да давам и то от ябълка и чак след това от морков. Като количество обаче ми се видя странно /2-3 ч.л. на ден за 1-2 седмици/ и чак след това ако иска детето по 50мл.
Кърмата ми вече е в много ограничено количество, а АМ не ми се нрави много. Смятам по малко да почвам със сокче. Може да почна и с по ранно захранване /към 4,5месец/, но се чудя ако почна със сок мога ли до тогава само да давам. А дали като се почне сока може през ден да се дава или не?

# 5
  • Мнения: 4 242

Нашата педиатърка каза, че може вече сокчета да давам и то от ябълка и чак след това от морков. Като количество обаче ми се видя странно /2-3 ч.л. на ден за 1-2 седмици/ и чак след това ако иска детето по 50мл.
Кърмата ми вече е в много ограничено количество, а АМ не ми се нрави много. Смятам по малко да почвам със сокче. Може да почна и с по ранно захранване /към 4,5месец/, но се чудя ако почна със сок мога ли до тогава само да давам. А дали като се почне сока може през ден да се дава или не?

Кърмата си можеш да увеличиш ако настояваш с често кърмене, включително нощно, това е начина.
Сокчето е меко казано излишно поне до годинката. Със сока даваш захар (та макар и плодова ако ти го правиш пресен), киселини, малко витамини и вода, кое според теб е толкова нужно от тези съставки на този етап? Витамините изчезват буквално за десетина минути след изцеждането,, а и сока не храни. Ако ще захранваш по рано, добър вариант е оризовата каша, плодове и зеленчуци на пюрета. Нали помниш че до годинката не е добре да заместваш хранене ако желаеш да кърмиш по дългичко, първо кърмиш, след половин час даваш другото.
Според мен се вземи в ръце, успокой се и увеличи млякото си, та си гледай рахата още 3 месеца, че и Пламена ще е щастлива! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт