Проблем с кърменето- моля за съвет

  • 447
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 215
Отдавна не съм писала в кърмаческия форум, по- точно откакто кърмех каката и се нагласях към нейните нужди. Не съм и смятала, че при втората бременност ще пиша тук, но ето какво ми се случи.
Родих малката беба на 11 януари и на втория ден я сложих на гърда. Тя си засука съвсем нормално и си беше само и изключително на кърма. Този път се опитах да й дам водичка, но тя категорично отказа и така започнахме да си се кърмим на поискване. На 45тия ден направих жестока холициститна криза и ми заявиха категорично, че трябва да се оперирам. Успях да удържа фронта един месец, с жестока диета, като през това време пак съм хранила бебето само с кърма. Когато беба беше на 2 месеца и половина направих отново криза и се получи възпаление, изписаха ми антибиотик и ми казаха, че искам неискам трябва да лягам под ножа. Взимах антибиотик 7 дни, след което влязох за операция, държаха ме 3 дни, т.е. общо 10 дни не съм кърмила а съм се изцеждала. Беба беше на кърма (замразена) и АМ. Веднага след като излязох от болницата я сложих на гърда, тя, за мое щастие захапа и така, малко по- малко започнахме да се кърмим отново. И така досега, вече е на 4 месеца и две седмици и май че кърмата ми взе да поспира. Незнам дали има нещо общо със случилото ни се, но ако имате някакви идеи как бих могла да повиша лактацията, ще се радвам да ми помогнете.

# 1
  • Мнения: 11 003
Слагай я по-често на гърдата, така бебката ще стимулира лактацията. Simple Smile
Други изпитани средства са българския лактогонен чай, пиенето на повече течности, повече почивка и спокойствие. Казват, че хапването на варено жито също помага. Може би освен спазването на разни съвети, трябва и да се отпуснеш и просто да кърмиш, а не само да го мислиш и да се притесняваш.
Успех! Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 504
Здрасти...всичко, което  Linofrina е написала + повечко спане ако ти е възможно и при мен помогаха овесените ядки. Аз бях в същата ситуация, оперираха ме 20 дена след раждането, болница, антибиотик, 16 дена цедене и после връщане на бебето на гърда. При мен също имаше намаляване на кърмата, но беше съпроводено и с кърмаческа стачка, затова почнах и да се цедя, както и поне два пъти през ноща давах на бебка да суче в полусънено сътояние. Нещата постепенно си се регулираха, но ми отне около 2 седмици, притеснения, че бебето не се е нахранило и т.н. Дори купих АМ и за мое успокоение си правех за да имам готово, защото имах период в който пък кърмата не ми слизаше /всъщност 1 път съм дала и после явно като съм се успокоила, че се е нахранила, кърмата  си ми слезе/ Когато имах този проблем/предимно вечер/слагах бебека по-рано на гърда в смисъл, че не чаках да се разплаче или напълно разкиселее от глад, за да може да не се ядосва, че суче на празен ход. В крайна с/ка резултата е  налице -  имам си кърмаче на 1,3 г.  Hug Успех! Щом си се справила с подържането на лактацията около операцията и сега ще се справиш   bouquet

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 00:15 от EmiR

# 3
  • Мнения: 4 242
Ще се справиш убедена съм, само се успокой! А как разбра че ти е намаляла кърмата? Как се кърмите, на поискване или под режим? о колко кърмения имате в денонощие? Даваш ли вода или друго различно от кърма? Колко памперса мокрите в денонощието?
Вероятно стреса и умората са ти дошли повечко, за това почивай, спи и се гушкайте с бебето повечко. Кърми възможно най- често, не пропускай нощните кърмения, те са важни заради пролактина. Пий повечко течности, около 2-3л дневно, хапвай овесени ядки, варено жито, месо, сурови бадеми, пий лактогонен чай, бирена мая.

# 4
  • Мнения: 851
Не ми се струва да е свързано с операцията. Просто я слагай да суче повече и по-често три-четири дена и ще се оправите. А може и да ти идва и тогава винаги намалява кърмата. Просто не се отказвай!Успех Hug

# 5
  • Мнения: 1 215
Разбрах, че ми е намаляла, по това, че тя се дърпа неистово след 2-3 минути на гърда, явно нищо не излиза. Момента, в който я сложа на другата гърда, в която има малко повече се успокоява докато има мляко и след това пак започва да нервничи.
АМи слагам я на гърдата непрекъснато. Тя поначало си е на поискване, а не не режим.
Виж това за цикъла не го знаех

# 6
  • Мнения: 4 242
Ако детето се е научило да изпива само предното мляко (събрано в резервоарчетата зад ареолата) няма да иска да се "потруди" за задното, нито за следващата си порция, ще знае че ще дойде друго"лесно" мляко и ще се опъва и мрънка.
Опитай с компресия на гърдата когато видиш че започва да нервничи Как да помогнем бебето да приеме по-богато на мазнини мляко

Общи условия

Активация на акаунт