Закон за етажната собственост?!?!

  • 6 730
  • 27
  •   1
Отговори
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 286
Не знам дали въпросът ми е за тук, ако не е нека модераторите го преместят където трябва.

Ако има юристи нека дадат съвет.

Проблемът е следният - живея в блок, старо строителство, с комини. До 70-те години комините са се ползвали активно за отопление, но откакто са прокарали парно отопление, те вече не се използват от никой в блока. Скоро правихме ремонт и беше от съществено значение да премахнем комина в кухнята, което и направихме, въпреки че знаем, че по принцип се води обща собственост на всички, живеещи в блока. Етажите са 3, ние сме на 2-ри етаж. Бабата отдолу е много преклета и обикаляйки около блока да наднича е видяла през прозореца ни, че сме махнали комина. Изненадващо (т.к тя не  е идвала при нас да прави проблем) преди 2 дни получихме писмо от общината, че ще дойдат на проверка, т.к са получили оплакване от съответната баба, че сме махнали комина. Какво следва оттук нататък по закон и как трябва да постъпим? Да бъдем ли налице за проверката или да ни няма? Могат ли да ни принудят да възстановим комина или само ще ни глобят?

# 1
  • Мнения: 289
Ами коминът, както и стълбището и др. неща в една етажна собственост са общи части и с тях никой не може да се разпорежда еднолично. Трябваше преди да решите да махате комина, най- малкото да уведомите другите жители на едно общо събрание. Предполагам, че от общината ще ви направят акт и ще ви задължат със Заповед на кмета да възстановите комина.

# 2
  • Мнения: 9 095
А аз да използвам темата и да попитам - излезе ли Закона за етажната собственост? Или както там се води, нещо трябваще да излезе  newsm78  който да урежда взаимоотношенията в блоковете.

# 3
  • MJF
  • Мнения: 8 528
 Sick Sick Sickнаправо като чуя за такива "специялисти" в сграда различна от еднолична къща се надявам поне в такива фрапиращи случаи да има крути мерки преди сградата да запучне ........







4(













4

# 4
  • Мнения: 289
А аз да използвам темата и да попитам - излезе ли Закона за етажната собственост? Или както там се води, нещо трябваще да излезе  newsm78  който да урежда взаимоотношенията в блоковете.

Май не са го приели още. Засега продължава да дейтва Правилника.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 603
Тук може да погледнеш : http://www.mrrb.government.bg/index.php?lang=bg&do=law&type=8&id=54 , а дали вече е приет не знам,  не съм се зачитала.

А на въпроса - ще ви глобят и ще ви накарат да го възстановите. Ако не го възстановите, пак ще ви глобят. Абсолютно нахалство ми се струва, да премахнете комина, без да уведомите съседите отдолу. Не е лошо да помислите, че може да искат да си направят камина нпр.  ooooh!

# 6
  • Мнения: 4 916
А аз да използвам темата и да попитам - излезе ли Закона за етажната собственост? Или както там се води, нещо трябваще да излезе  newsm78  който да урежда взаимоотношенията в блоковете.

Не, още е в комисии, на много ранен етап от изготвянето му. Още действа правилника.

# 7
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 286
Прави сте, че е трябвало да уведомим бабата отдолу, но щеше да е безсмислено, напук нямаше да се съгласи. Стара комунистка, ако имаше как и донос щеше да напише срещу нас. Както и да е, ясно ми е, че сме нарушители, въпросът ми беше по какъв начин можем да се защитим, защото не ни е проблем и адвокат да си наемем, което сигурно и ще направим тази седмица. А че няма да си прави камина е абсолютно сигурно - тя е като Плюшкин, апартаментът й умирисва целия вход при затворена врата, недай си боже да си отвори вратата да видите тогава какво става. Има хлебарки и мравки при нея, цели пълчища. Добре че не гледа кучета  и котки поне. От доста време ни тормози, че й тече в банята, познайте откъде - от нас!!! Но тече нейна тръба, в нейния апартамент, когато ние и съседите от 3 етаж пускаме вода. Естествено пак ние сме виновни и ако може да й я оправим. Иначе никога нямаше да махнем комина, ако мислехме че има шанс да се използва. Той няма да се използва. Въпросът е да ни направи мръсно.

# 8
  • Мнения: 672
Що за наглост и безочие! Не стига, че сте нарушили закона ами имаш нахалството да отправяш характеристики на бабата. Ами ако не беше "проклета комунистка", а просто една бедна женица, която няма пари за парно и реши да си сложи печка на дърва? Ами ако не беше толкова любопитна и не беше видяла, че комина го няма и палне печката, а? Освен това бабата няма вечно да е жива. Нали един ден ще дойдат други обитатели и за тях ли ще измислиш обидни епитети, с които да се опиташ да оправдаеш собствената си вина. Тези комини не са ли и за аспираторите в кухнята? Какво като сте на парно. Нямам думи просто. Дано да ви накажат както подобава и да възстановите комина на сградата. Аман от самозвани архитекти, които превърнаха жилищните сгради в потенциално опасни за живеене.

ПП Въпреки всичко се съмнявам, че ще си получите заслуженото, щото както пишеш парите не са проблем! И не търси тук отговор, щото едва ли има някой толкова нагъл, който да е направил същото и да знае какви са последствията.

# 9
  • Мнения: 712
Не смятам, че сте в позиция да обиждате другите обитатели в блока, нито да преценявате какво може и не може да стане. ВИЕ сте тези, които не са се съобразили, а не комшиите ви. Хубаво е, че осъзнавате грешката си, но не си мисли, че адвокатът ще оправи нещата. Защото може този път да се измъкнете, но това няма да е краят, докато не възстановите щетите.
Доколкото съм запозната, първо се уведомяват останалите живущи, и по-точно иска се писмено разрешение от всички живущи. Освен това, когато става дума за премахване на стени или части от тях, или каквато и да е друга реорганизация, изискваща местене на врати, тръби и други, се иска разрешение от архитекта на сградата и не си спомням още кой орган в общината.

В нашия блок едни умници решили да пробиват стена, но не казали на никого. Стената се оказа носеша, но ние го разбрахме, когато домоуправителят ги видял да изнасят парчетата бетон с арматурата. Тогава отишъл и направил проверка. С акт ги накараха да възстановят стената. Нашият блок е на 21 етажа и има 126 апартамента, а техният апартамент е на 10-я етаж. Нека си представим, че и други "специалисти" решат самоволно да се проявят...

# 10
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 286
Да, благодаря ви много за отговорите. Пожелавам ви да имате поне един съсед като въпросната баба и да не ви се налага никога да прибягвате до услугите на юристи. Жалко, че не всички хора са като вас, тогава нямаше да има изобщо нужда от право и правни услуги. А с изказването, че парите не са проблем имах предвид, че не е проблем да си наемем адвокат. Ние по друг начин не бихме действали. И още тази седмица ще пусна оплакване в общината и ХЕИ да направят проверка на бабата, защото тази миризма и буболечки не се издържат. И не пуснах темата, за да се изказват ССФ, които както знаем са безгрешни. И никога никой не обиждат.

# 11
  • MJF
  • Мнения: 8 528
добре че все още се намират съвестни хора с функция домоуправител и то общограмотни да забележат такива абсурди- да махаш носеща стена ooooh! ooooh! ooooh! или да махаш на даден етаж коминното тяло.във много сгради има възрастни и стари хора.кой знае може и ние да стигнем до там.те имат права и задължения като на всеки друг съсобственик в дадена сграда.така че си оправете взаимно проблемите-хигиена,самоволни реконструкции..... но ако си продължавате на ниво квалификации кой какъв е нямате никакъв шанс.

# 12
  • Мнения: 672
Да, благодаря ви много за отговорите. Пожелавам ви да имате поне един съсед като въпросната баба и да не ви се налага никога да прибягвате до услугите на юристи. Жалко, че не всички хора са като вас, тогава нямаше да има изобщо нужда от право и правни услуги. А с изказването, че парите не са проблем имах предвид, че не е проблем да си наемем адвокат. Ние по друг начин не бихме действали. И още тази седмица ще пусна оплакване в общината и ХЕИ да направят проверка на бабата, защото тази миризма и буболечки не се издържат. И не пуснах темата, за да се изказват ССФ, които както знаем са безгрешни. И никога никой не обиждат.

Съседи като бабата нямам, но ще имам съседи като теб. Местя се в една от най-големите и хубави нови кооперации в града, която за жалост ще бъде с нарушена фасада, която ще ми боде очите. Отсега слушам бившите собственици на терена как ще преграждат, къртят и остъкляват и честно да ти кажа ми се иска тоя закон да влезе в сила най-сетне.

# 13
  • Мнения: 712
Да, благодаря ви много за отговорите. Пожелавам ви да имате поне един съсед като въпросната баба и да не ви се налага никога да прибягвате до услугите на юристи. Жалко, че не всички хора са като вас, тогава нямаше да има изобщо нужда от право и правни услуги. А с изказването, че парите не са проблем имах предвид, че не е проблем да си наемем адвокат. Ние по друг начин не бихме действали. И още тази седмица ще пусна оплакване в общината и ХЕИ да направят проверка на бабата, защото тази миризма и буболечки не се издържат. И не пуснах темата, за да се изказват ССФ, които както знаем са безгрешни. И никога никой не обиждат.

Съжалявам, че възприемаш думите ни като обида или неразбиране. Не си мисли, че ние нямаме понякога конфликти със съседите си или че сме безгрешни. Просто си мисля, че след като от самото начало сте имали проблеми, би трябвало да предположите какъв ще е проблемът и да вземете необходимите мерки, а не да правите напук.

А относно неразбирането - Баба ми живееше до Първо районно. Точно под нейния апартамент живееше един възрастен клошар. Много добре ми е известно какви проблеми може да има с такива съседи. У баба ми имаше от големите черни хлебарки с крилата, които са като майски бръмбари. За вонята няма да говоря. Освен това човекът поне 2 пъти прави пожар в къщи и едва не съсипа цялата кооперация.

Бабата на приятеля ми също неусетно стигна до клошарство. Накрая за малко да умре и да не я намерим 3-4 дни. Не искам да ти разказвам какво сме преживели и какво сме изхвърлили от тези 2 къщи.
Не приемам молбата за съвет как точно да се спасиш като нещо нормално. Неприсъствието в къщи може временно да ти отклони проблема. Ако са решили да ти връчат акт, няма да се криеш дълго. Все ще те намерят.

Хора, моля ви, научете се да спазвате правилата! Знам, че е по-трудно понякога, но не е невъзможно. Все си мисля, че по-лесно се живее. Не употребявайте голяма част от енергията си да измислите как да заобиколите разпоредбите. Колкото по-бързо го разберете, толкова по-бързо държавата ще се промени.

# 14
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 286
Прави сте за комина, знаехме, че не  е редно още когато обмисляхме дали да го махнем. Тя разбра, че го махаме и нищо не ни каза. Просто е отишла да пусне оплакване. Сега идва и иска да й оправим тръбата в банята, където тече - Е да, ама вече не. Да викне общината да й го оправят.

А молбата ми за съвет е като на всеки клиент към адвоката му. Това е нещо нормално и всеки човек има право на защита. Бабата си търси правата, а аз питам как да защитим нашите (дори и след като сме виновни.) Ако тя беше склонна на диалог, може би нямаше да се стигне до тази ситуация. Днес мъжът ми я отряза като дойде да се оплаква от теча. А бяхме решили да й помогнем. А иначе от години не ни поздравя като се засечем във входа. Вече поне има защо.

Общи условия

Активация на акаунт